Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Įklimpę Amerikos kvartalų valdytojai

 
2010 07 27 0:00
Į svetimą šalį atostogauti atvykę žmonės neretai viliojami priešais viešbučio langus specialiai užsieniečiams statomomis ir jau parduodamomis vilomis, tačiau susigundyti ir spontaniškai pirkti nerekomenduojama.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Į svetimą šalį atostogauti atvykę žmonės neretai viliojami priešais viešbučio langus specialiai užsieniečiams statomomis ir jau parduodamomis vilomis, tačiau susigundyti ir spontaniškai pirkti nerekomenduojama.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Nekilnojamąjį turtą (NT) užsienyje, kaip investiciją ar atostogų namus, prieš kelerius metus aktyviai pirkę lietuviai dabar kitiems pataria nenerti stačia galva į šiltų kurortų ar užjūrio rinkas.

NT užsienyje pardavėjai sako, kad nors dabartinė ekonomikos situacija ir sunki, ieškančiųjų antrųjų namų užsienio kurortuose atsiranda, nors pirkėjų aktyvumas gerokai sumenkęs.

Tie, kurie tikėjosi greitai užsidirbti iš Bulgarijoje, Ispanijoje, Turkijoje ar Egipte už vidutiniškai 100-250 tūkst. litų įsigytų apartamentų, dabar laukia geresnių laikų. Tuo tarpu norintiesiems pirkti laikas esą palankus. Tačiau nereikėtų tikėtis greitai gauti pelno. Nuo to laiko, kai lietuviai aktyviausiai pirko apartamentus prie Viduržemio ar Raudonosios jūrų, NT kainos nukrito maždaug 15 proc., taigi maždaug tiek nuvertėjo ir jų įsigytas turtas.

NT kainų burbului pirmiausia sprogus už Atlanto, nemaža dalis lietuvių pasidavė pagundai pigiai įsigyti antruosius namus Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jiems buvo žadėta, kad jie greitai skaičiuos milžinišką investicijų grąžą, tačiau dabar šie žmonės graužia nagus. Pirkę niekam nereikalingus namus kai kurie lietuviai liko ir be pirkinių, ir be pinigų. Nesėkmėmis žmonės nelinkę dalytis viešai, tačiau interneto forumuose prasitariama, mėginama perspėti kitus, kad nemintų ant to pačio grėblio.

Amerikietiškos svajonės šukės

Tyliai savo praradimus bandantis iškentėti vienas interneto forumo dalyvis prasitarė, kad įsigyti namą Amerikoje jį paskatino vienos lietuviškos bendrovės pasiūlymas - pirkti pigiai, o įsigytą būstą išnuomoti brangiai.

Dabar jis supranta, kad tai buvo tik gražūs pažadai, norint įkišti niekam nereikalingą prekę. Iki 10 proc. žadėta metinė investicijų grąža iš nuomos subliūško tą pačią akimirką, kai pinigai buvo sumokėti - tarpininkavęs asmuo net liovėsi kelti telefono ragelį. Žmogus guodėsi kol kas neturintis nei NT nuosavybės dokumentų, nei pinigų už pažadėtą nuomą.

Kitiems lietuviams buvo siūloma dar sudėtingesnė investicijų grąža. Antai siūlyta pirkti namą Amerikoje, jį užstatyti bankui, išnuomoti, iš gautos paskolos nusipirkti dar bent kelis būstus ir t. t. Tokie nepatyrę investuotojai, dažniausiai iš Lietuvos kaimo, svajonėse skaičiavo, kad po kelerių metų nuomininkai Amerikoje padengs visas jų skolas, jie taps visateisiais iš karto kelių namų savininkais.

Tačiau ne vieną lietuvį ištiko tikro amerikiečio likimas, kai paskolos sutartyje įmokas savo nuožiūra galintis keisti bankas, padidino jas ir naujam namo savininkui. Todėl kai kuriuos investuotojus iš Lietuvos išgelbėjo tik JAV vyriausybės, kuri siekdama sušvelninti suirutę NT ir bankų sektoriuose, sprendimas padengti paskolas bankams superkant namus.

Pasak ekspertų, išlošė tie žmogės, kurių neapgavo tarpininkai ir kurie namus pirko ne už skolintas, o už savas lėšas. Tačiau perspėjama, kad JAV turto kainos krenta ne tik krizės metu, todėl situaciją reikia sekti nuolat, pavyzdžiui, uždarius kokią nors didelę gamyklą aplinkui esančio NT kaina staiga stipriai krenta.

Investicijos įšalo

Nors sunku suskaičiuoti, kiek lietuvių gali turėti NT užsienyje, NT agentūros "Burbonas" duomenimis, vien Turkijos kurorte Alanijoje apartamentų ar vilų yra įsigiję keli šimtai lietuvių, o kai kuriuose Egipto kurortuose yra daugiabučių, kurių visi butai priklauso lietuviams.

"Bet kokiu atveju, NT užsienyje - ilgalaikė investicija. Kalbėti apie grąžą šiuo metu yra gana sudėtinga. Visi žinome apie pasaulinę krizę, kuri palietė ne tik potencialius NT užsienyje pirkėjus, bet pakoregavo ir statytojų bei vystytojų planus, jų galimybes. Natūralu, kad šiuo metu kainos nedidėja, o daugelyje vietų net ir krenta. Gerai, jeigu kainos atskiruose regionuose išlaikė iki krizės buvusį lygį. Labai svarbu, už kiek ir kokioje vietoje turtas buvo įsigytas", - LŽ sakė bendrovės "Burbonas" komercijos direktorius Erikas Armalis.

Pasak jo, geros naujienos sklinda tik iš tų pardavėjų ir statytojų, kurie nesiėmė itin ambicingų ir sunkiai įgyvendinamų projektų, kurie buvo sąžiningi ir sunkiai, vėluodami, tačiau vykdė savo įsipareigojimus ir krizės metais. "Daugelis tų, kurie elgėsi priešingai, yra išėję iš šios rinkos neįvykdę prisiimtų įsipareigojimų ir pan. Nemažai agentūrų, kurios NT rinkos piko metu dygo kaip grybai po lietaus ir siūlė įvairiausią NT užsienyje, taip pat jau nebevykdo veiklos ir neužsiima parduoto turto administravimu. Lietuviai, be abejo, gali pasinaudoti tuo, kad šiuo metu vis dar palankios sąlygos derėtis su pardavėjais ar statytojais, ypač tais, kurie jaučia finansinį alkį, ir įsigyti patrauklesnius apartamentus ar vilas už žemesnę kainą", - atkreipė dėmesį pašnekovas.

Pagundos gali virsti nuostoliais

Paklaustas, su kokia rizika gali susidurti norintieji šiuo metu įsigyti NT užsienyje, E.Armalis pažymėjo, jog pirmiausia - su abejotinos reputacijos pardavėjais ar statytojais.

Pasak jo, yra pavyzdžių, ypač Egipto rinkoje, kai žmonės pasiduoda ne tik vietos agentų, kurie dažnai dirba ne visai legaliai, vilionėms, bet netgi ir lietuvių tarpininkų įtikinėjimams įsigyti "daug žadančio ir greitai pabrangsiančio" turto.

Antai vienas pirkėjas įsigijo savo pažįstamų lietuvių pasiūlytą objektą "iš projekto" susiviliojęs žadėtu nemažu uždarbiu, kurį neva būtų gavęs perparduodamas šį turtą tam tikroje statybų fazėje jau po pusės metų. "Tačiau, kaip parodė šios istorijos analizė, įsigyjant turtą buvo padaryta keletas esminių klaidų: nepasidomėta, kokios tuo metu buvo panašių objektų kainos, todėl už jį gerokai permokėta; nepasitarta su tarpininkais, kurie turi patirties ir specializuojasi dirbdami būtent toje rinkoje; bandyta sutaupyti ir nenuvykta į vietą įsitikinti, ar apskritai tokios statybos pradėtos vykdyti ir t. t. Rezultatas - įsigytas turtas, kuris faktiškai neegzistuoja ir, greičiausiai, niekada nebus statomas. Nuostolis, kurį galėjo patirti pirkėjas - daugiau nei 50 tūkst. JAV dolerių", - pasakojo pašnekovas.

Pasak jo, kitos rizikos, į kurias būtinai turi atkreipti dėmesį pirkėjai, susiję su nuosavybės dokumentų, įgaliojimų įforminimu ir pan., nes šie klausimai ne Europos Sąjungos šalyse yra specifiniai, labai svarbūs ir gerokai skiriasi nuo Lietuvoje galiojančios tvarkos, todėl turi būti tvarkomi tik patikimų, kompetentingų juristų.

Atbaido rizika

NT agentūros "Ober-Haus" generalinio direktoriaus pavaduotojas Nerijus Juodelis LŽ sakė, kad investuotojai į užsienyje esantį NT dažniausiai lieka nusivylę objektų kokybe ir neretai nėra susipažinę su juridinėmis subtilybėmis. "Nors investavus į NT užsienyje galima tikėtis didesnio pelno nei Lietuvoje, tačiau įvertinus galimą riziką Lietuvoje investuoti yra saugiau. Antai šiltuosiuose kurortuose investuotojus gali nuvilti kokybė, o JAV - staigiai pasikeitusi rinkos situacija. Todėl galima stipriai finansiškai nukentėti, bet galima ir išlošti. Investuojant svetur labai svarbu gerai išmanyti rinką, įvertinti galimas grėsmės ir nuolat sekti situaciją", - teigė N.Juodelis.

Jo duomenimis, šiuo metu yra nedaug žmonių, norinčių investuoti į NT užsienyje, bet jie dairosi objektų artimesnėse šalyse, t. y. Ukrainoje, Baltarusijoje, Kaliningrado srityje. "Lietuvos turto užsienio investuotojai taip pat nepamiršta, jaučiame netgi didėjantį susidomėjimą, nors aktyvių veiksmų mažoka. Veikiausiai atbaido per didelės kainos. Daugiau užsienio investicijų pritraukia pigesnės Estijos ir Latvijos NT rinkos, kuriose dominuoja investuotojai iš Skandinavijos", - teigė N.Juodelis.

Faktai

Agentūros "Burbonas" duomenimis, Turkijoje (Alanijoje) naujo, visiškai įrengto buto 1 kvadratinio metro kaina - 2500-3500 litų. Dėl gerokai sumažėjusios paklausos įmanoma rasti ir pigesnį būstą.

Nuo to laiko, kai lietuviai NT pirko aktyviausiai, kainos Turkijos kurortuose sumažėjo vidutiniškai 15 procentų. Tačiau ypač gerose vietose esančių butų (vilų) kainos sumažėjo nedaug. Pasiūla per kelerius metus padidėjo, nes dalis būstų dėl krizės nebuvo parduota.

Egipte, Sharm el-Sheikh kurorte, naujo visiškai įrengto buto 1 kvadratinio metro kaina svyruoja nuo 2000 iki 4000 litų. Hurgadoje pigiau - 1 kvadratinio metro svyruoja nuo 900 iki 2500 litų. Galima surasti įvairių pasiūlymų, viskas priklauso nuo vietos ir kokybės. Kainos Egipte keitėsi nežymiai, išskyrus tuos objektus, kurių kainos piko metu buvo gerokai padidintos, nes jau tuo metu buvo pardavinėjama "ateities kainomis".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"