Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Idėją įgyvendinti padėjo ir valstybė, ir rėmėjai

 
2010 10 05 0:00
LŽŪU teritorijoje įgyvendinus 80,289 mln. litų vertės projektą, bus sukurti 5 atviros prieigos mokslinių tyrimų, studijų ir plėtros centrai bei 33 laboratorijos.<br>LŽ archyvo nuotrauka
LŽŪU teritorijoje įgyvendinus 80,289 mln. litų vertės projektą, bus sukurti 5 atviros prieigos mokslinių tyrimų, studijų ir plėtros centrai bei 33 laboratorijos.
LŽ archyvo nuotrauka

Tris dienas Lietuvos žemės ūkio universitete (LŽŪU) veikusioje trečiojoje miško, medžioklės ir aplinkos parodoje 'Sprendimų ratas 2010' didžiulio susidomėjimo sulaukė asociacijos 'Slėnis Nemunas' stendas, jame pristatyta neseniai įkurtos įstaigos veikla ir perspektyvos. Svarbūs darbai

"Slėnio veikla duoda didžiulį impulsą verslo ir mokslo bendradarbiavimui. Suvienijus šias dvi sritis galima pasiekti neįtikimų rezultatų", - sakė asociacijos "Slėnis Nemunas" direktorius Albinas Kusta.

Anot jo, asociacijos stende prisistatė didžioji dalis narių, pateikdami žemės ūkio rinkos naujoves ar sprendimus. "Be abejonės, lankytojus domino pati asociacijos slėnio veikla, planuojami darbai, perspektyvos", - sakė A.Kusta.

Jo tvirtinimu, slėnio infrastruktūros sukūrimo projektai startavo 2010 metų vasarį, kai švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius ir ESFA vadovas pasirašė trišales sutartis su universitetinėmis aukštosiomis mokyklomis - LŽŪU, tuomete Lietuvos veterinarijos akademija (LVA) ir Kauno technologijos universitetu (KTU). Visos trys aukštosios mokyklos yra atsakingos už "Slėnio Nemunas" infrastruktūros sukūrimo projektų, kuriuos finansuoja Europos Sąjunga (ES) ir Lietuvos valstybės biudžetas, įgyvendinimą.

"Asociacijos "Slėnis Nemunas" įkūrimas yra labai reikšmingas įvykis. Esame labai dėkingi tiems, kurie palaikė ir rėmė idėją, padėjo ją įgyvendinti bei moraliai palaiko iki šiol", - sakė gegužės mėnesį įsteigtos įstaigos vadovas.

Nors oficialus įstaigos atidarymas įvyko tik šių metų gegužę, paruošiamieji darbai truko trejus metus, o realus projektų įgyvendinimas prasidėjo dar žiemą. "Mes tiek daug apie tą slėnį šnekėjome, kad dabar jau tikrai atėjo metas dirbti, - anksčiau yra sakęs LŽŪU rektorius Romualdas Deltuvas. - Turime išmokti ne daryti mokslą dėl mokslo, bet siekti, kad jis keltų ekonomiką. Tikimės, kad slėnis duos realios naudos, kad neužmiršime pirminės idėjos - suburti žemės ūkio mokslo pajėgas."

Projektai jau vykdomi

"Slėnis Nemunas" - tai integruotas mokslo, studijų ir verslo centras, kurio tikslas - sutelkti žemės, miškų ir maisto ūkių mokslinių tyrimų, studijų ir imlaus žinioms verslo potencialą, sukurti bendrą tinklinę infrastruktūrą, kryptingai prisidėti prie žemės, miškų ir maisto ūkių plėtros, verslo ir mokslo ryšių stiprinimo, žinių ekonomikos kūrimo, Lietuvos ūkio konkurencingumo tarptautiniu mastu stiprinimo.

Asociaciją "Slėnis Nemunas" įsteigė 19 mokslo, studijų ir verslo subjektų, tarp kurių trys aukštosios mokyklos, aštuoni mokslo institutai ir aštuoni verslo subjektai. Kai kurie jų jungia verslo subjektų grupes - pavyzdžiui, koncernui "Achemos grupė" atstovauja UAB "Agrochema", itin glaudžiai bendradarbiaujanti su mokslo įstaigomis.

"Mūsų įmonės gyvavimas be mokslo partnerių būtų sunkiai įsivaizduojamas, - sako UAB "Agrochema" generalinis direktorius Mindaugas Balkus. - Daugiausia bendradarbiaujama tiriant naujų trąšų rūšių ir formų efektyvumą lauko augalams, be to, mokslininkus talkon pasikviečiame ir įgyvendindami iš ES fondų finansuojamus projektus, pavyzdžiui, neseniai drauge triūsėme įgyvendindami ilgalaikį projektą, per kurį vertinome amino rūgščių įtaką maistiniams javams".

Įsibėgėjanti mokslo, studijų ir verslo centro "Slėnis Nemunas" veikla, telkianti šalies žemės, miškų, vandens ir maisto ūkių mokslo ir verslo atstovų potencialą agrobiotechnologijų, bioenergetikos, miškininkystės, maisto technologijų, aplinkosaugos ir sveikatingumo problemoms spręsti, pasak M.Balkaus, verslo atstovams teikia vilčių, kad glaudi mokslo ir verslo kooperacija, paremta partnerišku, dalykiniu bendradarbiavimu, tikrai pajėgi plėtoti nacionalinę intelekto ir verslo simbiozę.

"Asociacijos nariai nuo pat veiklos pradžios ėmėsi įgyvendinti tris didžiulius projektus. Vienas jų bus baigtas jau kitąmet. Vykdant projektus bus rekonstruoti pastatai, įsigyta laboratorijos įranga", - sakė A.Kusta.

Jo vadovaujamos įstaigos veiklai iš įvairių šaltinių skirta 181,623 mln. litų. Didžioji jų dalis teks LŽŪU, kurio teritorijoje bus įgyvendinamas projektas "Agrobiotechnologijų, miškininkystės, biomasės energetikos, vandens ir biosistemų inžinerijos MTEP centrų, aukštojo mokslo studijų ir susijusios infrastruktūros plėtra bei mokslo ir studijų institucijų reorganizavimas". Projekto vertė - 80,289 mln. litų. Jį universitetas įgyvendins kartu su partneriais: Sodininkystės ir daržininkystės institutu, Žemdirbystės institutu ir Miškų institutu, visi jie šiuo metu jau susijungė į vieną darinį ir tapo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru. Bus sukurti 5 atviros prieigos mokslinių tyrimų, studijų ir plėtros centrai ir 33 laboratorijos, bus įsigyti prietaisų komplektai. Tai leis užtikrinti sėkmingą laboratorijų veiklą, vykdyti aukšto lygio mokslinius tyrimus ir gauti naujų žinių. Jų pagrindu bus galima kurti produktus, modeliuoti pramonėje vykdomus procesus, kurie galės būti perkelti į bandomuosius įmonių įrenginius.

LVA įgyvendins Žemės ūkio ministerijos finansuojamą projektą "Gyvūnų veislinės vertės nustatymo mokslinis-edukacinis centras", projekto numatoma vertė - 47,348 mln. litų.

Taip pat LVA įgyvendins projektą "Gyvūnų sveikatingumo, mitybos ir gyvūninių maisto žaliavų mokslo ir studijų infrastruktūros plėtra, mokslinio potencialo konsolidacija", kurio metu bus sukurta šiuolaikinė MTEP infrastruktūra bendrosioms Lietuvos maisto ūkio sektoriaus mokslinių tyrimų, studijų ir technologinės plėtros reikmėms. Bus suformuoti 2 šiuolaikiniai, tarptautiniu mastu konkurencingi, atviri mokslinių tyrimų centrai: Gyvūnų sveikatingumo ir gyvūninių žaliavų kokybės ir Gyvūnų mitybos ir biotechnologijų. Projekto vertė - 36,540 mln. litų.

KTU ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės institutas įgyvendins projektą "Maisto mokslo ir technologijų MTEP infrastruktūros plėtra ir mokslinio potencialo konsolidacija". Įgyvendinus projektą vienoje vietoje bus sukoncentruota maisto inžinerijos, technologijos ir kokybės analizės tyrimų įranga, kuri leis modeliuoti, optimizuoti ir tirti maisto produktų gamybos bei laikymo procesus. Pirmą kartą Lietuvoje numatoma įsteigti mokslo centrą, kuriame bus sukurtos geros sąlygos vykdyti tarptautinio lygio fundamentinius ir taikomuosius mokslinius tyrimus bei rengti aukščiausios kvalifikacijos specialistus, kurių taip reikia Lietuvos maisto ūkiui. Projekto vertė - 8,433 mln. litų.

"Stambiausią iš visų asociacijos "Slėnio Nemunas" projektų, įgyvendinamą LŽŪU, baigsime po trejų metų. Tuomet sukurta baze galės naudotis ne tik mūsų nariai", - tvirtino A.Kusta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"