Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Į žemės ūkį investuota daugiau kaip 3,6 mlrd. litų

 
Per septynerius metus žemdirbiai už ES ir nuosavas lėšas įsigijo daugiau kaip tūkstantį modernių traktorių.
Per septynerius metus žemdirbiai už ES ir nuosavas lėšas įsigijo daugiau kaip tūkstantį modernių traktorių. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Lietuvos žemės ūkį per pastaruosius septynerius metus pasiekė daugiau kaip 3,6 mlrd. litų investicijų. Iš jų į žemės ūkio valdų modernizavimą investuota 2 mlrd. 850 mln. litų, į žemės ūkio produktų perdirbimą – dar apie 750 mln. litų. Apie pusę bendros investicijų sumos skyrė Europos Sąjunga ir Lietuvos valstybė, likusią dalį lėšų investavo patys paramos gavėjai.

Lietuvos ūkininkai, žemės ūkio bendrovės ir perdirbimo įmonės daugiausia investavo į modernią žemės ūkio techniką: traktorius, kombainus, žemės ūkio padargus, džiovyklas, saugyklas ir šaldymo įrangą. Dalis investicinių lėšų panaudota statybai ir rekonstrukcijai.

Likutį išmokės iki 2016 metų

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros ir žuvininkystės departamento direktorė Erika Viltrakienė informavo, kad daugiausia Europos Sąjungos (ES) investicinės paramos žemdirbiams paskirstyta pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“.

„Ši parama buvo skirta investicijoms į žemės ūkio valdų materialųjį ir nematerialųjį turtą siekiant gerinti bendrus veiklos rezultatus ir laikytis naujų ES standartų, taikomų atitinkamoms investicijoms. Priemonės bendrasis tikslas – didinti žemės ūkio konkurencingumą diegiant naujus procesus, technologijas ir inovacijas. Investicijomis buvo siekiama gerinti perdirbimo įmonių veiklą, kurti naujas žemės ūkio produktų perdirbimo rinkas, remti rinkodarą, diegti inovacijas žemės ūkio produktų gamyboje ir didinti darbo našumą, kelti inovacijų lygį ir plėsti didelės pridėtinės vertės produktų gamybą“, - sakė E. Viltrakienė.

NMA duomenimis, pagal priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ 2007–2013 metais išmokėta 1 mlrd. 393 mln. litų (403 mln. eurų) paramos, iš jos 1 mlrd. 46 mln. litų (303 mln. eurų) sudarė ES parama ir 347 mln. litų (100 mln. eurų) – Lietuvos valstybės lėšos.

Patys paramos gavėjai prie investicijų įgyvendinimo prisidėjo 1 mlrd. 457 mln. litų (422 mln. eurų) suma. Bendra įgyvendintų projektų vertė pagal šią priemonę buvo 2 mlrd. 850 mln. litų (825 mln. eurų).

Tačiau dar ne visa 2007-2013 metų ES finansinio laikotarpio parama pasiekė Lietuvos žemdirbius. Kaip teigė E. Viltrakienė, iš viso priemonei „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ įgyvendinti skirta 1 mlrd. 603 mln. litų (464 mln. eurų) paramos (ES ir valstybės biudžeto lėšų). „Tad likusi paramos suma - apie 210 mln. litų (61 mln. eurų) - bus išmokėta 2014 ir 2015 metais“, - teigė ji.

Pagal kitą investicinę priemonę „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“, NMA duomenimis, 2007-2013 metais išmokėta 294 mln. litų (85 mln. eurų) paramos. Iš jos 222 mln. litų (64 mln. eurų) sudarė ES parama ir 71 mln. litų (20 mln. eurų) - valstybės biudžeto lėšos. Paramos gavėjai prie investicijų įgyvendinimo prisidėjo 454 mln. litų (131 mln. eurų) suma. Bendra įgyvendintų projektų vertė – daugiau kaip 748 litų (216 mln. eurų).

Iki šiol šiai priemonei įgyvendinti skirta 511 mln. litų (148 mln. eurų) ES ir valstybės paramos. Tad dar nepanaudoti 217 mln. litų (63 mln. eurų), pasak E. Viltrakienės, bus išmokėti 2014 ir 2015 metais.

Pirko technikos ir įrangos

ES parama pagal priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ parama pasinaudojo 12 189 pareiškėjai. Vidutinė paramos suma vienam paramos gavėjui siekė apie 138 tūkst. litų (40 tūkst. eurų), o maksimali buvo daugiau kaip 690 tūkst. litų (200 tūkst. eurų). „Maksimalia įmanoma paramos suma naudojosi žemės ūkio bendrovės, kooperatyvai ir ūkininkai“, - teigė E. Viltrakienė.

Pagal priemonę „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ parama skirta 206 pareiškėjams. Vidutinė paramos suma vienam paramos gavėjui siekė apie 3,4 mln. litų mln. litų (1 mln. eurų). Didžiausią sumą pagal šią priemonę gavo žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“, kurio vykdomam pieno perdirbimo gamyklos projektui skirta daugiau kaip 50 mln. litų litų (14 mln. eurų) ES parama.

Investicijas žemdirbiai ir žemės ūkio bendrovės daugiausia naudojo moderniai technikai ir įrangai įsigyti.

NMA duomenimis, modernizuojant žemės ūkio valdas pagal KPP priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ įsigyta ar planuojama įsigyti 1107 traktorius už 138 mln. litų (40 mln. eurų), 608 kombainus už 162 mln. litų (47 mln. eurų). Dar apie 34 mln. litų (10 mln. eurų) paramos panaudota statybai ar rekonstrukcijai.

„Taip pat perkama įvairi žemės ūkio technika, padargai, statomos džiovyklos, saugyklos, šaldymo įranga“, - teigė E. Viltrakienė.

Modernizuojant perdirbimo įmones pagal KPP priemonę „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“, pasak jos, daugiausia perkami įvairūs perdirbimo įrenginiai (gamybinių patalpų darbų modernizavimo proceso įrenginiai), statomi ar rekonstruojami gamybiniai pastatai, perkama pieno perdirbimo, šaldymo, mėsos perdirbimo, pakavimo, transportavimo įranga.

2014-2020 metų laikotarpio ES paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai programa dar nėra patvirtinta. Tai tikimasi padaryti iki šių metų pabaigos. Programos projektas, kuris šiuo metu derinamas su Europos Komisija, numato remti inovacijas žemės ūkyje pagal dvi priemones: „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ ir „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir plėtrą“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"