Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Į darbą Ignalinos AE samdo rusų kompanija

 
2012 11 16 7:46
LŽ archyvo nuotrauka/Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbus atliks Rusijos inžinerinės kompanijos NIAEP antrinė įmonė.
LŽ archyvo nuotrauka/Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbus atliks Rusijos inžinerinės kompanijos NIAEP antrinė įmonė.

Ignalinos atominei elektrinei (IAE) uždaryti darbuotojus Lietuvoje renka Rusijos inžinerinės kompanijos, statančios naujas atomines jėgaines Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje, specialistai.

Viename Visagino viešbutyje jau kelias savaites veikia priėmimo punktas, į kurį gali kreiptis norintieji dirbti įgyvendinant IAE uždarymo projektą. Kandidatus vertina ir atrenka Žemutinio Naugardo (Rusija) inžinerinės kompanijos "Atomenergoprojekt" (NIAEP) specialistai.

NIAEP nuo šių metų kovo valdo kompaniją "Atomstroyeksport", kuri yra IAE uždarymo projektą įgyvendinančios Vokietijos kompanijos "NUKEM Technologies" pagrindinė akcininkė. Ši kompanija praėjusių metų lapkritį, kai buvo gauta licencija statyti Baltijos AE Kaliningrado srityje, kaip generalinė rangovė pakeitė parengiamuosius darbus vykdžiusią bendrovę "Šiaurės statybos valdyba".

Norinčiųjų dirbti - šimtai

Rusų kompanijos NIAEP interneto svetainėje skelbiama, kad per dvi priėmimo punkto darbo savaites gauta beveik 500 įvairių specialistų anketų, tarp jų armatūros montuotojų, betonuotojų, tinkuotojų, suvirintojų, kranininkų, vairuotojų ir kitų. Per pirmąjį kvalifikacijos konkursą, vykusį spalio 27-29 dienomis, darbui NIAEP antrinės įmonės "SMU-1" (Strojitelno-montažnoje upravlenije, - rus.) Lietuvos filiale atrinkti 52 žmonės.

"Tokias funkcines struktūras, kurios konsoliduotai pritrauktų techninio personalo, sudarytų bendrą darbo kadrų duomenų bazę, mes atidarome visuose regionuose, kur mūsų kompanija vykdo veiklą. Patikrinus duomenis, rengiami pokalbiai ir atrenkamas reikalingas personalas. Priėmimo punkte laukiame visų, kurie norėtų dirbti išmontuojant IAE", - aiškino NIAEP personalo valdybos direktoriaus pavaduotojas Nikolajus Šešokinas.

Darbuotojų priėmimo punktas įsikūręs Visagino "Aukštaičių" viešbučio antrame aukšte. Rusiškoje NIAP interneto svetainėje nurodomi mobiliųjų telefonų numeriai ir elektroninis adresas, kuriuo turėtų kreiptis visaginiečiai, susidomėję būsimu darbu Rusijos įmonėje.

Skelbimas laikraštyje

Skelbimas, kviečiantis dirbti Rusijos kompanijoje, spalio mėnesio pabaigoje pasirodė Visagino savaitraščio "15 min" pirmame puslapyje. Jame skelbiama, kad darbui Rusijos bendrovėje, statančioje objektus IAE teritorijoje (Visagine ir Ignalinos rajone), reikalingi 3-5 kategorijos statybos specialistai - metalo konstrukcijų montuotojai, suvirintojai, šaltkalviai, santechnikai, stogdengiai, mūrininkai, tinkuotojai, dažytojai, elektros montuotojai, betonuotojai ir vadovai - statybos darbų vadovas, darbų grupės vadovas ir meistras.

"Atlyginimas: darbininkams - nuo 1200 litų, vadovams - nuo 2700 litų, įdarbinama pagal Lietuvos darbo kodekso reikalavimus, apgyvendinimas ir transporto paslaugos iš Visagino iki darbo vietos apmokamas darbdavio", - rašoma skelbime.

Už skelbimą savaitraščiui sumokėjo "NUKEM Technologies" - Rusijos kapitalo Vokietijos kompanija, kuriai pavesta įgyvendinti Ignalinos AE uždarymo projektą. "NUKEM Technologies" atstovės Beate Scheffler teigimu, didelę statybos ir montavimo darbų patirtį turinti Rusijos bendrovė tiesiog vertina rinką ir galimybę pasisamdyti darbuotojų. Esą su akcininkais svarstoma ją paskirti "NUKEM Tehcnologies" įgyvendinamų projektų generaline rangove ir atsakinga už darbuotojų samdymą bei kitas sritis.

Žemutinio Naugardo kompanijos interneto tinklalapyje skelbiama, kad jungtinė kompanija "NIAEP-Atomstroyeksport" įkurta 2012 metų kovo mėnesį Rusijos Federacijos valstybinės atominės energijos korporacijos "Rosatom" sprendimu. Tokiu būdu NIAEP dabar valdo "Atomstroyeksport", kuri 2009 metais už 23,5 mln. eurų įsigijo 100 proc. "NUKEM Technologies" akcijų. Jungtinės kompanijos "NIAEP-Atomstroyeksport" antrinę įmonę "SMU-1 NUKEM Technologies" dabar samdys statybos darbams Ignalinos AE užbaigti.

"Spartiečiai" iš Rusijos

Baltijos AE generalinio rangovo NIAEP Baltijos filialo vyriausiasis inžinierius Pavelas Vlasovas LŽ anksčiau pasakojo, kad kompanija darbams, kuriems atlikti nereikia ypač aukštos kvalifikacijos, darbininkus samdo toje šalyje, kurioje dirba.

"Kad statybos aikštelėje netrūktų kvalifikuotų darbininkų, kompanijoje veikia jau patikrinta kadrų atrankos sistema. Rangovinė organizacija pritraukia darbo jėgą, ją atestuoja ir teikia šiuos duomenis generaliniam rangovui. Apie kiekvieną žmogų atskirai. Pabrėžiu, apie kiekvieną. Mes patys nestatome, tik organizuojame ir koordinuojame visų kompanijų, dalyvaujančių statybose, darbą. Jeigu matome, kad kuri nors kompanija nukrypsta nuo nustatytų parametrų ar dirba nekokybiškai, ji nušalinama nuo darbo. Pavyzdžiui, jeigu nustatoma, kad personalas neatitinka tam tikrų kvalifikacijos reikalavimų, darbai stabdomi, o visiems nekokybiškai dirbančios kompanijos darbuotojams surengiama neplaninė atestacija. Patikėkite, šis mechanizmas puikiai veikia", - LŽ tikino P.Vlasovas.

Rusijos "atomščikus" jis lygino su filmo "300 spartiečių" herojais.  "Žinote, kad filme vaizduojama, kaip kaunasi dešimtys tūkstančių persų ir 300 spartiečių, kurie mobilizuoti, supranta savo padėtį ir stovi "nasmertj" (iki mirties - rus.). Tą patį galiu pasakyti ir apie "atomščikus" iš Rusijos. Jie nugali ne savo kiekybe, o sugebėjimais. Aplink šį branduolį, akivaizdu, formuojasi visas kitas personalas. Tai pagalbiniai darbininkai, kurie neturi įtakos objekto saugumui. Ši žemesnės kvalifikacijos darbo jėga visada reikalinga, tačiau ir jiems rengiami kursai. Kad galėtų dirbti jėgainėje, jie turi išlaikyti egzaminus", - darbuotojų atrankos principus dėstė P.Vlasovas.

Bendrovės Baltijos AE generalinis direktorius Sergejus Bučelnikovas LŽ teigė, kad į jėgainę Kaliningrado srityje dėl darbo kreipiasi nemažai buvusių IAE darbuotojų, tačiau jiems įsidarbinti kol kas nėra galimybių. "Viena vertus, daugelis besikreipiančiųjų jau perkopę 60 metų ribą ir yra netinkami. Be to, net ir jaunesni darbuotojai - ne statybininkai, o eksploatuotojai. Juos su malonumu priimtume po trejų ketverių metų", - sakė S.Bučelnikovas. Tačiau Baltijos AE vadovas pabrėžė, kad norintieji dirbti jėgainėje turėtų pasinaudoti federaline Tėvynainių sugrįžimo programa ir priimti Rusijos pilietybę.

150 iš 200

Vokietijos bendrovė GNS, kuri kartu su įmone "Nukem" įgyvendina Ignalinos AE uždarymo projektus, Lietuvai antradienį pateikė dokumentus, turinčius įrodyti, kad jos pagaminti konteineriai, skirti nebeveikiančios IAE branduoliniam kurui saugoti, yra tinkami ir atitinka projekto techninius reikalavimus. Ignalinos AE vadovas Žilvinas Jurkšus teigė, kad daugiau nei 500 puslapių apimties dokumentai gauti elektroniniu būdu, o jų vertinimas gali užtrukti apie mėnesį ar daugiau. GNS iki šiol pagamino 150 iš 200 reikalingų konteinerių, iš kurių 4 jau atvežti į Visaginą - visi jie neatitiko techninių projekto sąlygų ir neturėjo reikalingų sertifikatų. Anot IAE vadovo, Ignalinos AE yra apmokėjusi už daugiau nei 70 konteinerių. Rusijos energetikos milžinės "Rosatom" valdomos "Nukem Technologies" ir GNS konsorciumas, smarkiai vėluodamas, įgyvendina milijardinės vertės Ignalinos AE uždarymo projektus. Bendrovės įrengia 123 mln. eurų (425 mln. litų) pradinės vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo kompleksą ir stato 193 mln. eurų (666 mln. litų) pradinės vertės laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą.

210 mln. eurų

Nuo 2010-ųjų nebeveikiančios Ignalinos AE uždarymui 2014-2017 metais siūloma skirti 210 mln. eurų (725,1 mln. litų) Europos Sąjungos (ES) paramos. Europinis projekto finansavimas bus baigtas po ketverių metų. Tai numato naujausias ES 7 metų biudžeto projektas. Lietuva Ignalinos AE uždarymo projektui prašė 770 mln. eurų. Numatoma skirti suma yra tris kartus mažesnė.

Tačiau galutiniai sprendimai bus nulemti ES vadovų susitikime Briuselyje kitą savaitę derantis dėl septynerių metų Bendrijos biudžeto.

Faktai ir skaičiai

NIAEP sudaro projektavimo institutas Žemutiniame Naugarde, trys biurai Žemutiniame Naugarde, Maskvoje ir Sankt Peterburge, prižiūrintys naujų AE statybas, bei atstovybės 10 Europos ir Azijos šalių, kuriose įgyvendinami arba rengiami projektai: Bulgarijoje, Vengrijoje, Vietname, Irane, Indijoje, Kinijoje, Turkijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Ukrainoje.

Kompanijoje dirba apie 4 tūkst. žmonių, o kartu su antrinėmis įmonėmis - 7 tūkstančiai. Šiuo metu NIAEP įgyvendina 20 AE projektų Rusijoje ir užsienyje. Tarp jų Tianvanio AE Kinijoje, Bušerio AE Irane, Kundukulamo AE Indijoje, taip pat AE Vietname ir Turkijoje.

NIAEP taip pat projektuoja ir stato Baltijos AE Kaliningrado srityje bei projektuoja būsimos Baltarusijos AE 1 ir 2 blokus.

NIAEP yra antrinė Rusijos valstybinės atominės energijos korporacijos "Rosatom" įmonė. "Rosatom" vienija daugiau kaip 270 įmonių ir mokslo organizacijų, tarp jų - visas civilines Rusijos atominės šakos kompanijas, branduolinės ginkluotės komplekso įmones ir vienintelį pasaulyje atominių ledlaužių laivyną.

Šaltinis: NIAEP, "Rosatom"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"