Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Į atominės jėgainės statybą - kaip į mūšį

 

Ne tik Lietuvos nacionalinę krepšinio rinktinę siekti pergalių įkvepia Holivudo filmas '300 spartiečių'. Su senovės Spartos kariais save lygina ir Kaliningrado srityje kylančios Baltijos atominės elektrinės (AE) statytojai: jie esą tokie pat nepasiduodantys profesionalai. Ir jų taip pat mažai.

LŽ jau rašė, kad lapkričio mėnesį Rusijos federalinė ekologinės, technologinės ir atominės priežiūros tarnyba suteikė licenciją Baltijos AE statyti ir parengti eksploatuoti atominę įrangą, radiacijos šaltinius, branduolinių medžiagų ir radioaktyvių atliekų saugojimo punktus. Daugelį šių darbų gali atlikti tik specialiai tam parengti ir atestuoti žmonės.

Tačiau Kaliningrado srities statybų sektorius nepasiruošęs tokio dydžio objektams. Vietos gyventojams trūksta kvalifikacijos. Jie galėjo atlikti tik parengiamuosius žemės ir kai kurių pastatų pamatų betonavimo darbus, reikalaujančius žemesnės kvalifikacijos.

Dabar prasidėjusiam Baltijos AE statybos etapui būtina kvalifikuota, patikima ir profesionali darbo jėga. Kas statys atominę jėgainę per 10 kilometrų nuo Lietuvos sienos?

Kai kas kai ko nesužiūrėjo

Baltijos AE generalinės rangovės, Nižnij Novgorodo inžinerinės kompanijos "Atomenergoprojekt", Baltijos filialo vyriausiasis inžinierius Pavelas Vlasovas tvirtina, kad rusų atominių jėgainių statytojai pasižymi senovės Spartos kariams būdingomis savybėmis. Esą jie tokie pat mobilizuoti ir išmanantys reikalą, daug geresni darbininkai už paprastus statybininkus. Beje, 2007 metais sukurtame filme "300 spartiečių" vaizduojamas garsusis Termopilų mūšis, vykęs prieš 2,5 tūkst. metų. Jame negausus, vos 300 karių, Spartos būrys kelias paras didvyriškai priešinosi beveik 40 kartų didesnei Persijos kariuomenei.

Šį palyginimą AE statybos rangovės vyriausiasis inžinierius pasitelkė atsakydamas į "Lietuvos žinių" klausimą, ar jėgainės Kaliningrado srityje statytojai gali garantuoti, kad Lietuvos pašonėje dygstančioje AE neįvyks koks nors "nelaimingas atsitikimas". Mat beveik pagal analogišką Baltijos AE projektą tos pačios užsakovės

- Rusijos atominės energijos valstybinės korporacijos "Rosatom" - statomoje Leningrado AES-2 šių metų sausį vėjas nuvertė statybvietėje 14 metrų aukščio armatūros sienelę, o liepos 17-ąją jėgainėje sugriuvo pirmojo energijos bloko beveik 22 metrų aukščio metalinė konstrukcija.

Nors nežuvo ir nesusižeidė nė vienas žmogus (incidentas įvyko sekmadienį, o tądien dirbę statybininkai pietavo), į dienos šviesą išlindo rimti technologinio proceso pažeidimai, kurie daugelį privertė sunerimti dėl būsimos atominės jėgainės saugumo. Rusijos žiniasklaida tikina, jog tai pirmas tokio lygio incidentas atominiame objekte per visą SSRS ir naujosios Rusijos atominių elektrinių statybos istoriją. Žurnalistai nurodo ir priežastis: darbininkai Sosnovyj Boro gyvenvietėje, šalia Sankt Peterburgo, statomoje jėgainėje dirba vergiškomis sąlygomis - po 12 valandų per parą, o gyvena barakuose, neturėdami nei karšto vandens, nei šildymo. Be to, prieš mėnesį iki avarijos atominės energetikos ekspertai internete apkaltino jėgainės projektuotojus ir statybų vadovus kompetencijos stoka.

- Kas, Jūsų nuomone, lėmė metalo konstrukcijos griūtį Leningrado AES-2 - statytojų darbo brokas, projektavimo klaidos ar kitos priežastys? - LŽ žurnalistas paklausė vyriausiojo inžinieriaus P.Vlasovo.

- Informacija apie incidentą mane pasiekia iš tų pačių šaltinių kaip ir jus. Sudaryta valstybinė komisija, dirba "Rostechnadzor" ir "Prombezopasnost" ekspertai, kitos suinteresuotos žinybos. Konkrečių išvadų nėra. Teigti, kad incidentą lėmė jūsų išvardytos priežastys, neturiu pagrindo.

Gal kas nors ko nors nesužiūrėjo, gal montuotojai nepakankamai gerai viską sutvirtino. Panašios konstrukcijos būdavo patvarios. Jeigu viskas būtų buvę atliekama pagal projektą, manau, nieko nebūtų įvykę.

- Turbūt neneigsite, kad ir jūs nagrinėjate, kas atsitiko Leningrado AES-2?

- Žinoma, taip.

- Tad ką darysite kitaip, kaip užtikrinsite, kad panašaus incidento nepasikartotų Baltijos AE?

- Supratau. Atkreipkite dėmesį - jeigu žmogus dirba profesionaliai, jis perima visą patirtį: ir neigiamą, ir teigiamą. Kompanija "Atomenergoprojekt" ypač daug dėmesio skiria statybų kokybei, kontroliuoja, kad darbai visiškai atitiktų projekto techninę dokumentaciją. Tuo rūpinasi mūsų specialiosios tarnybos. Jos yra patyrusios tokių objektų statybų kontroliuotojos. Mūsų kompanijos istorijoje niekada nėra atsitikę nieko panašaus, kas įvyko Leningrado AES-2.

"Spartiečių" atsiveš iš Rusijos

- Kaip vieną incidento, kilusio Sosnovyj Boro gyvenvietėje statomoje jėgainėje, priežasčių Rusijos žiniasklaida nurodo žemą darbininkų kvalifikaciją. Esą ten dirbo vadinamieji gastarbaiteriai - neprofesionalai. Baltijos AE 2014-2015 metais turėtų dirbti 5,5 tūkst. žmonių. Iš kur atsivešite darbininkų, kuriais galėtumėte pasitikėti ir reikalauti kokybiško darbo?

- Kad galėtume užtikrinti aikštelėje kvalifikuotų darbininkų kiekį, kompanijoje veikia ištobulinta kadrų parinkimo sistema. Rangovinė organizacija pritraukia darbo jėgą, ją atestuoja ir teikia šiuos duomenis generaliniam rangovui - individualiai apie kiekvieną žmogų. Pabrėžiu - apie kiekvieną.

Mes patys nestatome, bet organizuojame ir koordinuojame visų bendrovių, dalyvaujančių statybose, darbą. Jeigu matome, kad kuri nors kompanija nukrypsta nuo nustatytų parametrų arba dirba nekokybiškai, tai fiksuojama ir ji šalinama nuo darbo. Pavyzdžiui, jei nustatoma menka personalo kvalifikacija, darbai stabdomi, o visiems nekokybiškai dirbusios įmonės darbuotojams pradedama neplaninė atestacija. Patikėkite, šis mechanizmas patikrintas, ir jis veikia.

- Ar Baltijos AE statys darbininkai, jau dirbę kitų AE statybose, ar apmokysite vietos gyventojus?

- Bus ir vienų, ir kitų. Tai suprantama. Tačiau dirbs ir tokių organizacijų, kurios turi ypač stiprų personalą. Matėte filmą "300 spartiečių"?

- Taip?..

- Tai štai. Žinote, kad filme vaizduojama, kaip kaunasi dešimtys tūkstančių persų (12 tūkst. - red.) ir 300 spartiečių - mobilizuotų, išmanančių reikalą, ir jie stovi "nasmert" (iki mirties - rus.). Tą patį galiu pasakyti apie atomininkus iš Rusijos. Jie nugali ne skaičiumi, o sugebėjimu. Aplink šį branduolį, akivaizdu, formuojasi visas kitas personalas. Tai pagalbiniai darbininkai, neturintys įtakos objekto saugumui. Ši žemesnės kvalifikacijos darbo jėga visada reikalinga, tačiau ir jai bus rengiami mokymai. Kad galėtų dirbti jėgainėje, tie žmonės turės išlaikyti egzaminus.

- Vis dėlto kokios garantijos, kad Baltijos jėgainėje niekas nesugrius?

- Tai tiesiog neįmanoma. Kartoju: dirbti pagrindiniuose objektuose negali nė vienas neatestuotas ir specialaus leidimo negavęs žmogus.

Kaliningrade trūksta įvairių specialistų

Kai LŽ pasakojo Kaliningrado žurnalistai, šios srities gyventojai ne itin patenkinti tuo, kad jėgainę daugiausia stato atvykėliai iš "didžiosios" Rusijos. Kaliningradiečiams patikimi tik pagalbiniai statybos montavimo darbai. Iš visų čia dirbančių maždaug 500 žmonių vos 82 yra vietiniai.

Bendrovės "Baltijos AE" generalinis direktorius Sergejus Bučelnikovas teigė, jog darbo jėgainės statybose ieško nemažai buvusių Ignalinos atominės elektrinės darbuotojų, tačiau jiems įsidarbinti kol kas nėra galimybių. "Viena vertus, daugelis tų, kurie kreipiasi, jau perkopę 60 metų ribą. Be to, net ir jaunesni darbuotojai - ne statybininkai, o eksploatacininkai. Juos su malonumu priimtume po trejų ketverių metų", - kalbėjo S.Bučelnikovas.

Elektrinės teritorijoje leidžiama dirbti tik Rusijos Federacijos piliečiams, o atlikus tam tikras teisines procedūras - ir Ukrainos bei Baltarusijos gyventojams. Baltijos AE vadovas pabrėžė, kad norintieji dirbti jėgainėje turėtų pasinaudoti federaline Tėvynainių sugrįžimo programa ir priimti Rusijos pilietybę.

2016 metais turinčios pradėti veikti atominės elektrinės vadovai jau mąsto apie būsimą personalą. Šiuo metu sudaromos sutartys su profilinėmis aukštosiomis mokyklomis, rengiančiomis specialistus atominėms jėgainėms eksploatuoti.

Konkrečius darbuotojus Baltijos AE rengs Maskvos energetikos institutas ir Tomsko politechnikos akademija. Visiems atvykstantiems specialistams siūlomos lengvatos įsigyti būstą. Jiems bus statomas daugiabučių mikrorajonas netoliese esančiame Nemane.

Koncerno "Rosenergoatom" filialo Statomos Baltijos atominės elektrinės direkcijos direktorius Jevgenijus Vlasenka sakė, kad srityje apskritai trūksta darbo jėgos, nors nedarbas čia didesnis negu vidutinis Rusijoje. Nerandama gydytojų baigiamam statyti Federaliniam širdies ir kraujagyslių centrui, tad jame darbuosis medikai iš Smolensko, Maskvos, Sankt Peterburgo. Kelininkai iš šių miestų ir kitų Rusijos regionų tiesia pagrindinį srities greitkelį - Pajūrio žiedą.

Tačiau inžinerinius techninius kadrus Baltijos AE ketinama rengti Kaliningrado Imanuelio Kanto ir Kaliningrado technikos universitetuose. "Deja, srityje nėra aukštųjų technikos mokyklų, kurios galėtų lengvai patenkinti reikiamų specialistų poreikį statyti ir eksploatuoti AE. Todėl sutarėme, kad Kaliningrado technikos universitetas priims papildomą grupę studentų, kurie pirmus du kursus studijuos čia, o paskui bus nukreipti į vieną Rusijos aukštųjų mokyklų, - dėstė V.Vlasenka. - Daugelį darbų tokiame objekte gali atlikti tik specialiai tam pasirengę ir atestuoti žmonės. Jų išvis nėra daug, o ir tie patys tikrinami pertikrinami. Statybininkams suvirintojams ir montuotojams rengti prie jėgainės steigsime specialų mokymo ir praktinio parengimo padalinį, o šalia elektrinės esančiai infrastruktūrai įrengti kviesimės statybininkus iš Lietuvos ir kitų gretimų šalių."

Pasak jėgainės vadovų, vidutinis ketvirtos kategorijos darbininko darbo užmokestis Baltijos AE siekia 31 tūkst. rublių (apie 2480 litų). Tuo metu kvalifikuoti suvirintojai uždirba 70-100 tūkst. rublių (5600-8000 litų).

Faktai ir skaičiai

Baltijos AE generalinė rangovė Nižnij Novgorodo inžinerijos kompanija "Atomenergoprojekt" yra antrinė Rusijos valstybinės atominės energijos korporacijos "Rosatom" įmonė. "Rosatom" vienija daugiau kaip 270 bendrovių ir mokslo organizacijų, tarp jų - visas civilines Rusijos atominės šakos kompanijas, branduolinės ginkluotės komplekso įmones ir vienintelį pasaulyje atominių ledlaužių laivyną.

Dabar korporacija stato daugiau atominių blokų nei bet kuri kita pasaulio kompanija: 10 blokų Rusijoje ir 14 - už šalies ribų. Jau pasirašytos sutartys dėl dar 20 reaktorių Rusijoje ir 30 reaktorių užsienyje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"