Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Hidroelektrinės statytojai atviri investicijoms

 
2010 05 31 0:00
Pasak V.Mikuličiaus, prieš 20 metų statyti HE Baltarusijoje tiesiog neapsimokėjo, o dabar atsinaujinančių energijos šaltinių neišnaudojimas prieštarautų valstybės plėtros strategijai.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Pasak V.Mikuličiaus, prieš 20 metų statyti HE Baltarusijoje tiesiog neapsimokėjo, o dabar atsinaujinančių energijos šaltinių neišnaudojimas prieštarautų valstybės plėtros strategijai.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Baltarusiai toliau vykdo aktyvią hidroelektrinių (HE) plėtrą savo šalyje - maždaug po penkerių metų netoli Lietuvos sienos, ant Nemuno upės, žemiau Gardino, turėtų pradėti dygti Nemnovskajos HE pamatai.

LŽ duomenimis, visos derybos šiuo klausimu jau užbaigtos, o projektą patvirtino Baltarusijos valstybinė ekspertų komisija. Belieka laukti, kada prasidės realūs statybos darbai.

Dvi alternatyvos.

Nemnovskajos HE planuojama statyti maždaug 7 kilometrų atstumu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos. Pateiktoje poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje buvo nagrinėjamos dvi normaliai patvenkto vandens lygio (NPL) alternatyvos. Pirmu atveju, įrengus tvenkinį prie NPL 93 m altitudės, planuojamos HE galia būtų 18 MW, pagaminamos elektros kiekis vandeningais metais siektų apie 100 mln. kWh. Tvenkinio tūris būtų 30,4 mln. kubinių metrų, o plotas - 669 hektarai. Maksimalus slėgio aukštis (skirtumas tarp viršutinio ir žemutinio bjefų - tai vandens objekto dalis prie vandenį patvenkiančio hidrotechnikos statinio - aut.) siektų 8 metrus.

Antru atveju, įrengus tvenkinį prie NPL 94 m altitudės, planuojamos HE galia būtų 18,2 MW, pagaminamos elektros kiekis vidutiniškai vandeningais metais siektų 110 mln. kWh, tvenkinio tūris - 37,26 mln. kubinių metrų, o plotas - 721,4 hektaro. Maksimalus skirtumas tarp viršutinio ir žemutinio bjefų sudarytų 9 metrus.

Kaip LŽ informavo Baltarusijos valstybės įmonės "Grodnoenergo" Perspektyvios plėtros tarnybos viršininkas Viktoras Mikuličius, po ilgų svarstymų ir skaičiavimų buvo nuspręsta Nemnovskajos HE statyti pagal antrąjį variantą, įrengus tvenkinį prie NPL 94 m altitudės. Parinktas HE užtvankos sąvaros pastatymas - 100 metrų į šiaurę nuo Plebaniškių gyvenvietės, aukščiau Nemuno upės senvagės, 20 kilometrų žemiau Gardino.

Potencialas - atsinaujinantys energijos šaltiniai

Statyti hidroelektrines baltarusius skatina ne tik riboti vidiniai šalies energetiniai ištekliai. Išleistas Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos įsakymas garantuoti energetinį saugumą ir energetinę valstybės nepriklausomybę.

"Prieš 20 metų statyti HE neapsimokėjo finansiškai, o dabar atsinaujinančių energijos šaltinių neišnaudojimas prieštarautų Baltarusijos plėtros strategijai. Todėl akivaizdu, kad pastačius Nemnovskajos HE bus sudarytos palankios sąlygos didinti Baltarusijos ekonominę galią ir energetinį saugumą", - kalbėjo V.Mikuličius.

Vietoj HE baltarusiai Gardine galėtų statyti ir analogiško galingumo šiluminę elektrinę, tačiau tokiu atveju į atmosferą būtų išmetama net 245,2 tonos teršalų. Ekspertų skaičiavimais, į aplinką patektų 25,1 tonos sieros dioksido, 176 tonos azoto oksidų, 41,2 tonos anglies oksido, 2,9 tonos kitų teršalų. Tai gerokai apsunkintų ekologinę situaciją ne tik Gardine, bet ir jo apylinkėse.

Poveikis aplinkai - minimalus

Speciali Baltarusijos darbo grupė Lietuvos atstovus dar šių metų pradžioje oficialiai informavo, kad Nemnovskajos HE statybos didesnės įtakos aplinkai neturės. Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje teigiama, kad šalutinio poveikio Nemuno upei nebus arba jis bus nedidelis. Morfometriniai ir hidrologiniai skaičiavimai parodė, kad planuojamos statyti HE projektas yra ekologiškai priimtinas. Ataskaitoje pabrėžiama, jog HE neturės neigiamos įtakos atmosferos oro būklei ir mikroklimatui, taip pat Nemuno upės vandens kokybei.

Nemnovskajos HE išdėstymo ruožo rajone gyvena 27 rūšių žuvys, todėl specialistams teks pasukti galvą, kaip nepakenkti žuvų populiacijai. Anot V.Mikuličiaus, dėl šios priežasties HE numatyta aprūpinti specialiais žuvų pralaidumo įrengimais. "Statant HE planuojama panaudoti daugybę inžinerinių priemonių, kurios sumažins neigiamą statybų įtaką aplinkai. Be to, vykdant šį projektą atsiras galimybė pagerinti socialines ir ekonomines sąlygas, nes didės gyventojų užimtumas", - akcentavo V.Mikuličius.

Jis patvirtino, kad pastačius naują HE išlieka galimybė Nemuno upėje pagerinti laivininkystės sąlygas. Tam yra numatytos kelios alternatyvos - pastatyti laivybinį šliuzą HE sąvaroje arba pastatyti jungiamąjį kanalą nuo Augustavo kanalo iki HE sąvaros, panaudojant jau egzistuojantį "Nemnovo" šliuzą.

Gelbės inžinerinės priemonės

Pagrindinis Nemnovskajos HE tvenkinio poveikis aplinkai yra teritorijų užtvindymas ir žemės panaudojimo paskirties pasikeitimas. Mat į užtvindymo zoną patenka dirvonai, šienaujamos pievos ir ganyklos, krūmynai, miškai, gyvenamieji bei ūkiniai pastatai. Tačiau Baltarusijos valstybės įmonės "Grodnoenergo" ekspertai tvirtina, kad pastačius HE ir panaudojus apsaugines inžinerines priemones grunto vandenų lygio pasikeitimas teritorijų užliejimo nenulems.

Be to, net ir pažeidus užtvankos vandens mazgą, proveržio banga pernelyg nepaveiks nei aplinkos, nei įrengimų. "Pastačius Nemnovskajos HE maksimali užtvindymo zona viršutiniame bjefe mažai kuo skirsis nuo užtvindymo natūraliomis sąlygomis. Apatiniame bjefe didelių vandens režimo pasikeitimų taip pat neįvyks. Tiesa, teritorijų užliejimo įvertinimą reikės patikslinti atsižvelgus į kranto hidrogeologinę informaciją bei vykdant tolesnius architektūrinio projekto inžinerinius sprendimus", - paaiškino įmonės "Grodnoenergo" Perspektyvios plėtros tarnybos viršininkas V.Mikuličius.

Lauks ir lietuviško kapitalo

Visi Nemnovskajos HE darbai kol kas išdėstyti tik popieriuje. Manoma, kad realūs statybos darbai prasidės ne anksčiau kaip 2015 metais. Projekto plėtotojams dar teks skelbti įvairius konkursus ir derinti įvairius dokumentus, o tai, anot specialistų, užtruks mažiausiai kelerius metus.

Baltarusijos įmonės "Grodnoenergo" duomenimis, HE projekto vertė sieks apie 110 mln. JAV dolerių. V.Mikuličius neslėpė, kad projektui įgyvendinti bus ieškoma tiek tiesioginių, tiek ir netiesioginių investicijų.

Pašnekovas pabrėžė, jog plėtojant Nemnovskajos HE projektą laukiamas ir lietuviškas kapitalas. "Lietuva - mūsų kaimynė, todėl durys investicijoms tikrai atviros. Mes nuoširdžiai kviečiame Lietuvos, kaip, beje, ir kitų šalių, verslo struktūras prisidėti prie HE statybos", - tikino Baltarusijos įmonės "Grodnoenergo" Perspektyvios plėtros tarnybos viršininkas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"