Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Grikių derlius naujas, kainos - pernykštės

 
2011 10 15 19:00

Šių metų derliaus grikiai Lietuvoje superkami perpus pigiau nei prieš metus, tačiau prekybos tinkluose rudosios kruopos kainuoja tiek pat ar net brangiau nei praėjusį rekordinių kainų rudenį. 

Pernai rudenį šalies prekybos tinkluose netikėtai ištuštėjo lentynos, kuriose anksčiau puikavosi įvairių pakuočių grikių kruopos. Taip atsitiko todėl, kad didžioji dalis Lietuvos ūkininkų išaugintų grikių iškeliavo pas lenkus, kurie siūlė gerokai palankesnes kainas. Be to, išgąsdinti žinių, kad grikiai brangs, pirkėjai šlavė nuo lentynų 3 litus už kilogramą kainavusius grikius. Jie netrukus pabrango iki 6, o vėliau ir iki 9 litų už kilogramą.

Iš tikrųjų Lietuvoje pernykščio grikių derliaus supirkimo kainos buvo šoktelėjusios iki neregėtų aukštumų - už jų toną ūkininkams siūlyta net iki 2-3 tūkst. litų. Puikaus uždarbio nudžiuginti žemdirbiai šiemet užsėjo beveik trečdaliu daugiau grikių pasėlių (iš viso apie 27 tūkst. hektarų).

Šiemet grikių derlius ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje neblogas, tad jų supirkimo kaina dabar kritusi daugiau nei perpus - iki 800-950 litų už toną.

Tuo metu mažmeninės prekybos tinkluose, į kuriuos jau tiekiama ir naujo derliaus produkcija, grikių kaina ir toliau lieka rekordiškai didelė. Grikių kruopos ne tik neatpigo nuo praėjusio rudens, kai deficito sąlygomis brango daugiau kaip tris kartus (daugiausia iš visų augalinių produktų), bet per metus jų kaina dar padidėjo apie 20 proc. ir, prekybininkų teigimu, turėtų išlikti "stabili".

Grasina parduoti lenkams

"Pernai grikių trūko, o šiemet jų tiek priauginta, kad niekam nebereikia, net tūkstančio litų už toną nenori mokėti lietuviai supirkėjai. Matyt, kitais metais vėl niekas neaugins", - padėtį rinkoje LŽ apibūdino Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas Romas Majauskas.

Jis teigė neseniai sulaukęs lenkų pasiūlymo supirkti didelį kiekį lietuviškų grikių. "Yra sukauptas didelis kiekis grikių, jų nėra kur dėti, tai, manau, susiorganizuosime ir išvešime į Lenkiją, kur truputį daugiau moka. Lenkai pirktų po 1200-1300 litus už toną. Manau, jeigu parduosime, lenkai gali išsivežti visą derlių", - svarstė R.Majauskas.

Grikiai šiemet pradėti kulti rugsėjo viduryje ir tikimasi baigti po šį savaitgalį laukiamų šalnų. Lietuvos žemdirbystės instituto duomenimis, grikių derlingumas šiemet siekia 1,1-1,3 tonos iš hektaro (pernai buvo 0,8 t/ha). "Lietuvoje grikių derlingumas labai retais metais viršija 1 toną iš hektaro. Mat grikiai - tai mažiau derlingų, lengvų žemių augalas. Kiek derlingesnės žemės visada apsėjamos "komerciniais" augalais - kviečiais, rapsais, cukriniais runkeliais, - garantuojančiais kur kas didesnį derlių", - aiškino Lietuvos žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas Virginijus Feiza.

Rokiškio rajone šiemet žemdirbiai pasėjo daugiau kaip 4 tūkst. ha grikių (pernai buvo 2500 ha). Rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Valentinas Šedys LŽ sakė, jog ūkininkai supirkimo kainomis negali džiaugtis, nes prisimena, kad pernai už toną mokėta tūkstančiu daugiau. "Kai kurie parduoda lenkams, nes šie moka brangiau, be to, mūsiškai ne visada laiku atsiskaito. Bet, aišku, kitąmet vėl bus bangavimas, sės mažiau. Pirmiausia nusvils mažieji, sėjantys po kelis hektarus", - prognozavo jis.

Daugiau kaip 400 ha grikių pasėjęs rokiškėnas Jonas Venslovas šiemet kūlė 0,8 t/ha. Dalį derliaus ūkininkas pardavė Lietuvos supirkėjams, o likusius laikys sandėliuose, lauks palankesnių kainų. "Supirko po 800 litų, man aiškina, kad grikių daug, todėl tokios mažos kainos. Sakau: duodu 100 tonų grikių, man juos išvalykite, už tai sumokėsiu, o aš pats kruopas parduosiu po 6 litus už kilogramą. Bet mūsų perdirbėjai tokios paslaugos neteikia. Lietuvoje monopolis - yra tik du grikių perdirbimo cechai, todėl tenka susitaikyti. O lenkai dar nesirodė ir didesnių kainų nesiūlė", - apgailestavo ūkininkas.

J.Venslovas stebisi, kad grikius pernai iš ūkininkų perdirbėjai supirkdavo po 2-2,6 tūkst. litų už toną, dabar kaina krito daugiau kaip perpus, o parduotuvėse šios kruopos parduodamos senomis kainomis.

Grūdų perdirbimo bendrovės "Fasma" direktorius Gintautas Krivickas LŽ sakė šiuo metu grikius iš ūkininkų superkantis po 950 litų už toną. "Fasma" šiemet planuoja iš lietuvių ūkininkų supirkti apie 5 tūkst. tonų grikių ir direktorius "nejaučia, kad ūkininkai grikius parduoda lenkams".

"Kainos tiek Lenkijoje, tiek pas mus labai panašios. Jos susiklosto Europoje ir mes nelabai galime daryti įtaką. Grikių daugiau užauginta ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, todėl kaina ir krito", - tikino G.Krivickas. Jis mano, kad naujo derliaus grikiai vartotojams turėtų būti parduodami 50 proc. pigiau nei seno derliaus. "Fasma" seno derliaus grikių nebeturi ir jų į prekybos tinklus netiekia.

Bendrovės "Galinta ir partneriai" Varėnos filialo vadovas Aleksejus Rumiancevas LŽ teigė, kad ūkininkams dabar moka po 800 litų už toną ir jau supirko du kartus daugiau produkcijos nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Iš viso šiemet įmonė ketina supirkti apie 5 tūkst. tonų grikių. Pernai ji grikius supirkdavo vidutiniškai po 2,2 tūkst. litų už toną.

Vartotojams grikiai neatpigs

A.Rumiancevas tvirtino, kad "Galinta" į prekybos tinklus grikius tiekia mažesnėmis nei praėjusio derliaus grikių kainomis, tačiau abejojo, ar kainas tokiu pat dydžiu sumažins ir prekybos tinklai. "Pernai grikiai dar nebuvo kuliami, o kainas pardavėjai lentynose jau kėlė - neturėdami naujo derliaus grikių. Šiemet, manau, jie gali sumažinti kainą tik tam, kad šiek tiek padidėtų vartojimas, bet stipriai kainų nemažins", - prognozavo A.Rumiancevas.

Jo žodžius iš dalies patvirtino LŽ kalbintų prekybos tinklų atstovai. Kaip LŽ informavo "Norfos" prekybos tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis, šio prekybos tinklo parduotuvėse 800 g grikių pakuotė kainuoja 5,99 lito. Tiek pat ji esą kainavo ir pernai tuo pačiu laikotarpiu. Tiesa, šiemet balandžio-birželio mėnesiais grikių kaina buvo šoktelėjusi aukščiausiai - iki 7,19 lito už 800 gramų. Artimiausiu metu D.Ryliškis grikių kainų pokyčių neprognozuoja. "Brangti šios kruopos neturėtų, geras grikių derlius tiek Lietuvoje, tiek užsienyje", - ramino jis. "Iki" tinklo parduotuvėse šiuo metu pigiausi grikiai (800 g) kainuoja 4,99 lito. "Akcijų metu kaina sumažėja iki 3,99 lito, ateityje ji turėtų išlikti stabili. Šiemet grikiai pigo apie 20-30 procentų. Kainos stabilizuojasi, o kokios bus ateityje, priklausys nuo to, ar grikių užteks iki naujo derliaus", - LŽ sakė "Iki" tinklo komunikacijos vadovas Valdas Lopeta. "Norfoje" daugiausia parduodami lietuviški ir lenkiški grikiai, "Iki" daugiausia grikių gauna iš vietinių gamintojų, kartais nedidelį kiekį įsiveža iš Lenkijos.

Žemės ūkio ir maisto produktų informacijos centro duomenimis, šiuo metu vidutinė svertinė grikių kaina Lietuvos prekybos tinkluose siekia 10,18 lito už kilogramą, tai 19,48 proc. daugiau nei prieš metus. Vidutinė svertinė grikių supirkimo kaina rugsėjo mėnesį buvo 1013 litų už toną, tai yra 42,4 proc. mažesnė nei prieš metus.

Rusijoje įsisuka spekuliantai

Naujienų agentūra "Nesruvenom" praneša, kad Rusijoje grikių rinkos padėtis primena praėjusius metus, kai didmenininkai kėlė kainas. Šiuo metu grikiai vėl brangsta, nors šių metų derlius gana gausus. Rusų spauda rašo, kad praėjusių metų padėtis, kai grikių kilogramas kainavo iki 100 rublių (8 litus), gali pasikartoti. "Komersant" praneša, kad didmenininkai per pastarąsias dešimt dienų grikius pabrangino vidutiniškai 12 procentų. Tuo metu prekybos tinklų atstovai teigia, kad kainos didinamos spekuliacijos tikslais, o antimonopolinė tarnyba, pernai daugeliui tiekėjų skyrusi pinigines baudas, žada išsiaiškinti padėtį. Laikraštis rašo, kad Altajaus kombinatai per pirmąją spalio dekadą grikių kainas pakėlė 33,2 proc., iki 37 rublių (2,96 lito) už kilogramą. Specialistų nuomone, šiuo metu dirbtinai skleidžiami gandai, kad kai kuriuose regionuose žuvo didžioji dalis grikių pasėlių. "Komersant" primena, jog liepos mėnesį žemės ūkio ministrė pareiškė, kad didinti grikių kainas priežasčių nėra. Ministerijos duomenimis, šiais metais bus prikulta 700 tūkst. tonų grikių, iš jų vidaus rinkai teks 500 tūkst. tonų. Sausringais 2009 metais buvo surinkta vos 339 tūkst. tonų grikių.

Rusijos perdirbėjai patvirtino, kad grikiai brangsta. Anot jų, "kainas dirbtinai didina grikių augintojai". Vienas stambiausių kruopų gamintojų teigė, kad dabar stengiasi pirkti mažiau grikių, tikėdamasis, jog padėtis normalizuosis. Kai kurie stambūs prekybos tinklai, tokie kaip "X5 Retail Group", taip pat paskelbė, kad tiekėjai didina grikių kainas ir esą šiuo metu parduoda šias kruopas pigiau nei superka, tačiau, jeigu padėtis artimiausiu metu nesikeis, kompanija bus priversta kelti kainas parduotuvių lentynose. Didžiuosiuose prekybos tinkluose šiuo metu grikiai su nuolaida kainuoja 29,9 rublio už 900 g pakuotę (2,39 lito), be nuolaidos tokia pakuotė kainuoja 43 rublius (3,44 lito). Rusijos statistikos agentūros duomenimis, vidutinė mažmeninė grikių kaina siekia 77,4 rublio (6,1 lito) už kilogramą, mat kai kuriuose regionuose vis dar parduodami brangios praėjusio derliaus atsargos.

Tuo metu lietuviai grikių supirkėjai džiaugiasi, kad Rusijoje šiemet grikių užderėjo gausiai ir jie gana pigūs, tad, jų nuomone, praėjusių metų deficito šiemet tikrai bus išvengta. Jeigu grikių Lietuvoje neliktų, juos išvežtų lenkai, šių kruopų esą būtų galima nusipirkti Rusijoje. Kaina esą būtų įkandama net sumokėjus 37 eurų muitą už toną grikių ir ji nebūtų didesnė, nei dabar mokama lietuvių ūkininkams.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"