Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Ginčai sprendžiami greitai ir be išlaidų

 
2007 07 11 0:00
A.Žulkutė (dešinėje) ir M.Beniulytė ragina piliečius ir įmonių vadovus, kurių teisės pažeidžiamos ES vidaus rinkoje, kreiptis į Lietuvos SOLVIT centrą ir nebijoti ginti savo interesus.
A.Žulkutė (dešinėje) ir M.Beniulytė ragina piliečius ir įmonių vadovus, kurių teisės pažeidžiamos ES vidaus rinkoje, kreiptis į Lietuvos SOLVIT centrą ir nebijoti ginti savo interesus.

Dėl Europos Sąjungos (ES) vidaus rinkos teisės netinkamo taikymo kilusias problemas jau penkerius metus sprendžia ES valstybes jungiantis SOLVIT nacionalinių centrų tinklas.

SOLVIT centrų tinklas įkurtas 2002 metų liepą siekiant padėti ne teismine tvarka išspręsti vienos šalies verslo įmonių arba piliečių problemas, kilusias dėl kitos šalies valstybės institucijų, klaidingai taikančių Europos Sąjungos vidaus rinkos taisykles. Šiuo metu SOLVIT centrų tinklas apima 27 valstybes ES nares, tarp jų jauniausias - Bulgariją ir Rumuniją, taip pat Islandiją, Lichtenšteiną, Norvegiją. Per 5 metus SOLVIT tinkle užregistruota daugiau kaip 1600 skundų, gauta maždaug dvigubai daugiau neregistruotų paklausimų. Vien praėjusiais metais SOLVIT tinkle buvo nagrinėjami 467 skundai, iš jų 82 proc. išspręsta. Du trečdaliai skundų gauta iš piliečių, trečdalis - iš įmonių.

Kai pažeidžiamos teisės

Lietuvos SOLVIT centras veikia nuo 2004 metų gegužės 1 dienos. Jis įsikūręs Ūkio ministerijoje. Nuo veiklos pradžios nacionalinis centras gavo 9 skundus, o kitoms ES valstybėms pateikė 12, iš jų 7 - piliečių, 5 - įmonių. Šiemet gauti 3 skundai ir 8 paklausimai. Lietuvoje tendencija tokia pat kaip ir visame SOLVIT centrų tinkle - paklausimų gerokai daugiau nei skundų. "Piliečiai ir įmonių vadovai gali kreiptis į SOLVIT, jeigu jaučia, kad jų teisės pažeidžiamos, jeigu nacionaliniai teisės aktai prieštarauja ES teisei arba ES vidaus rinkos teisės aktai taikomi netinkamai", - sako Ūkio ministerijos Vidaus rinkos koordinavimo departamento direktoriaus pavaduotoja, nacionalinio SOLVIT centro darbuotoja Aurelija Žulkutė. Pasak jos, centre sprendžiamos tiek lietuviams kylančios problemos Europos Sąjungoje, tiek kitų ES valstybių piliečių bei įmonių problemos Lietuvoje.

Padeda visiems

Pastaraisiais metais, kai lietuviai daugelyje Europos šalių gali dirbti legaliai, paklausimų daugėja. Žmonės aktyviau gina savo teises. "Stengiamės padėti visiems, kurie kreipiasi į mūsų centrą", - teigė SOLVIT centro darbuotoja, Ūkio ministerijos Vidaus rinkos koordinavimo departamento vyriausioji specialistė Monika Beniulytė. Anot jos, visi SOLVIT centrai, naudodamiesi interneto duomenų baze, kurią administruoja Europos Komisija, yra įsipareigoję problemą išsiaiškinti ir atsakymą pateikti per trumpą 10 savaičių laikotarpį. Lietuvos centrui greitai spręsti ginčytinus klausimus padeda glaudus bendradarbiavimas su valstybės institucijomis ir puikūs ryšiai su kitų šalių nacionaliniais SOLVIT centrais.

Prie SOLVIT populiarumo augimo prisideda ir tai, kad besikreipiančiam asmeniui ar įmonei toks problemos sprendimo būdas nieko nekainuoja. Skundą ar paklausimą galima pateikti internetu (solvit@ukmin.lt), laišku ar faksu, užpildžius SOLVIT tinklalapyje pateikiamą skundo formą arba tiesiog aiškiai išdėsčius problemos esmę. SOLVIT centro darbuotojai atkreipia dėmesį į tai, kad SOLVIT nenagrinėja nesutarimų, dėl kurių jau pradėtos teismo procedūros, arba skundų, kuriuos vienos įmonės ar piliečiai pateikia prieš kitas įmones ar asmenis.

Anot A.Žulkutės, skundų būna labai įvairių. Žmonės dažniausiai skundžiasi dėl leidimų gyventi, vizų išdavimo, sienų kirtimo taisyklių, užimtumo ir socialinių garantijų, profesinės kvalifikacijos ir diplomų pripažinimo, o įmonės - dėl prekių ir paslaugų teikimo suvaržymų, trukdžių steigiant įmonę, mokesčių ar laisvo kapitalo judėjimo. Pavyzdžiui, šiuo metu sprendžiamas Lietuvos piliečio skundas dėl socialinio draudimo išmokų skyrimo, jam susižalojus dirbant Airijoje. Išspręstas užsienio įmonės paklausimas dėl bankų paslaugų įkainių Lietuvoje. Nagrinėjamas paklausimas dėl lietuvio gydytojo profesinės kvalifikacijos pripažinimo Didžiojoje Britanijoje.

"Jeigu Lietuvos ar kitos ES narės nacionaliniai teisės aktai prieštarauja ES teisės principams, pastarieji turi viršenybę", - aiškina SOLVIT centro darbuotojai. Tačiau kiekviena šalis turi "jautrių" sričių, kur problemos sprendžiamos sunkiau. Pavyzdžiui, Lietuvos darbo rinka yra ganėtina atvira užsienio darbo jėgai, o Danijos darbo rinka šiuo metu yra gana uždara mūsų šalies piliečiams. Taigi norintieji įsidarbinti šioje šalyje arba įkurti savo įmonę kol kas dar susiduria su problemomis.

Siūlo išsiaiškinti

Pasak pašnekovių, kai kyla neaiškumų, visi gali kreiptis į SOLVIT centrą. Taip pat jos kviečia dalyvauti SOLVIT veiklos penkerių metų proga liepos 12 dieną 11 val. Delfi tinklalapyje rengiamoje interneto konferencijoje. Čia į pateiktus klausimus SOLVIT centro darbuotojai atsakys tiesiogiai. Be to, papildomos informacijos galima rasti SOLVIT interneto tinklalapyje (http://europa.eu.int/solvit/) ir Ūkio ministerijos svetainėje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"