Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

"Gazprom" dujos atpinga milžinams

 
2010 02 24 0:00

Kas mėnesį didėjanti rusiškų gamtinių dujų kaina Lietuvai ir mažėjanti - Vakarų Europai vis labiau išryškina mūsų valstybės energetinę priklausomybę. Tačiau dvidešimt metų problemą delsusios spręsti Lietuvos institucijos ir toliau bejėgiškai palieka verslą bei vartotojus užsienio monopolininkų valiai.

Daug mėnesių intensyvių derybų su Rusijos dujų milžinu "Gazprom" ir ekonominės krizės preso prireikė kitam energetikos milžinui - Vokietijos koncernui "E.ON Ruhrgaz", kad jis galėtų paskelbti apie pasiektus palankius susitarimus: dujų kainos vokiečiams sumažės.

Tuo metu bendrovė "Lietuvos dujos" dėl palankesnės gamtinių dujų importo kainos skaičiavimo formulės, kuri lietuviams yra viena blogiausių Europoje, su vienu savo akcininkų ir tiekėjų - Rusijos koncernu "Gazprom" - derasi pati. Nors vasario pradžioje po devynerių metų pertraukos vykęs aukščiausio lygio dvišalis Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės ir Rusijos premjero Vladimiro Putino susitikimas aiškiai parodė, kad gamtinių dujų klausimu Rusijos valdžia linkusi kalbėtis su Lietuva tik aukščiausiu lygiu.

Nuolaidas "išplėšė" traukiantis rinkai

Pasaulio rinkose rekordiškai atpigus gamtinėms dujoms ir kritus jų paklausai "Gazprom", tebelaikantis dideles kainas, skaičiuoja gerokai sumažėjusį pardavimą ir prarastą pelną. Tam turi įtakos rinkoje atsiradusi didelė pigių dujų pasiūla. Ji padidėjo, kai suaktyvėjo suskystintų gamtinių dujų pardavimas Europoje ir JAV pradėjo išgauti skalūnines dujas. Tai labai stipriai paveikė momentines dujų kainas Europos ir Azijos biržose. Jos pajudėjo priešinga kryptimi nei naftos kainos - žemyn.

Rusijos dujų milžinas "Gazprom" šį mėnesį paskelbė, kad jo praėjusių metų devynių mėnesių rezultatai prasti - per tris ketvirčius uždirbta trečdaliu mažiau nei ankstesniais metais, o pardavimo apimtis krito iki 36,3 mlrd. kubinių metrų dujų, t. y. beveik perpus, palyginti su 2008-ųjų devynių mėnesių rezultatais.

Dujų kainos "išlaisvintos"

Šiame kontekste Vokietijos koncernas "E.ON Ruhrgaz" prieš savaitę paskelbė apie pasiektą susitarimą su Rusijos koncernu "Gazprom" dėl lankstesnės kainų už rusiškas dujas nustatymo schemos. Abu energetikos milžinai susitarė, kad ateityje dalis rusiškų gamtinių dujų vokiečiams bus parduodama momentinėmis rinkos kainomis ir jos nebebus siejamos su naftos kaina. Tai pranešė "E.ON Ruhrgaz" atstovas. Jis patvirtino ankstesnį koncerno vadovo Bernardo Reutersbergo pareiškimą, išsakytą duodant interviu laikraščiams "Handelsblatt" ir "Financial Times Deutschland".

Kaip žinoma, daug dešimtmečių gamtinių dujų kaina buvo siejama su naftos kainomis. Jos būdavo nustatomos remiantis maždaug prieš pusmetį vyravusiomis naftos kainomis. Tačiau dėl ekonomikos krizės dujų paklausa labai sumažėjo ir rinkoje atsirado jos perteklius. Be to, gerokai padidėjo suskystintų dujų, t. y. tokių, kurios transportuojamos laivais, o ne dujotiekiais, paklausa. Todėl rinkos arba momentinės dujų kainos krito gerokai žemiau negu tos, kurios nustatomos siejant su naftos kaina.

"E.ON Ruhrgaz" daug mėnesių derėjosi su "Gazprom" dėl dujų tiekimo sąlygų. Kalbėtasi ir apie tą dujų kiekį, kurį vokiečiai buvo įsipareigoję nupirkti pagal sutartį, nors iš tiesų, sumažėjus dujų poreikiui, jos koncernui nebereikalingos. "E.ON Ruhrgaz" vadovas B.Reutersbergas pabrėžė, kad praėjusiais metais jie turėjo sumokėti rusams milijonines baudas už nenupirktas pagal kontraktus dujas. Tačiau dabar sutarta, jog ši netesybų suma bus įvertinta perkant rusiškas dujas ateityje.

Briuselis padėtų?

Lietuvos energetikos ministerijoje LŽ pasiteiravo, kokių veiksmų Vyriausybė imasi po mūsų valstybės ir Rusijos aukščiausio lygio vadovų susitikimo, siekdama Lietuvai europinėms artimesnių rusiškų gamtinių dujų kainų.

Gavome tokį atsakymą: "Nėra gerai, kai skirtingos ES šalys dujas gauna skirtingomis sąlygomis. Todėl šį klausimą keliame ir ateityje kelsime Briuselyje, kad nebūtų viena kitai priešpriešinamos ES valstybės, o ES dėl išorinės energetikos politikos kalbėtų vienu balsu." Šiuos energetikos viceministro Romo Švedo žodžius LŽ perdavė ministerijos atstovai. Pasak jų, Lietuvos pareigūnai jau turi karčios derybų su Rusijos dujų milžinu "Gazprom" patirties, todėl "derėtis dėl palankesnių kainų niekas neužkerta kelio pačiam verslui".

Vakar gamtinių dujų importo, tiekimo ir skirstymo bendrovės "Lietuvos dujos" vadovybė per savo atstovą LŽ pranešė, kad derasi su savo akcininku "Gazprom" dėl kitokios importuojamų dujų kainos skaičiavimo formulės. "Lietuvos dujos" labai palankiai vertina savo akcininkų - vokiečių koncerno "E.ON Ruhrgaz" ir Rusijos kompanijos "Gazprom" - susitarimą dėl naujos dujų kainų skaičiavimo formulės. "Lietuvos dujos" su akcininkais taip pat derasi dėl palankesnės Lietuvos vartotojams importuojamų gamtinių dujų kainos formulės. Kol kas vyksta derybų procesas. Labai palankiai vertiname tai, kad kitos šalys per tokias derybas jau pasiekia priimtinus sprendimus. Tikėtina, jog pagal kitokią, mūsų vartotojams palankesnę kainos formulę dujos į Lietuvą bus importuojamos jau kitų metų pradžioje", - informavo bendrovės komunikacijos vadybininkė Jolita Butkienė. "E.ON Ruhrgaz" ir "Gazprom" priklauso atitinkamai 38,9 proc. ir 37,1 proc. "Lietuvos dujų" akcijų.

Dujų verslo įkaitai

Tačiau LŽ kalbintas įmonės "Vilniaus energija" komercijos direktorius Rimantas Germanas įsitikinęs, kad Rusija visada parduos Lietuvai dujas tokia kaina, kokia norės, nes mūsų valstybė neturi tiek svertų, kiek kitos Europos šalys, gaunančios rusiškų dujų pigiau. "Šis klausimas tolygus ne akmeniui, bet bombai į mūsų valdžios daržą. Lietuvos Vyriausybė dar 1991 metais priėmė vadinamąją energijos efektyvumo programą, kuri dabar guli ant mano stalo. Joje tada buvo aiškiai parašyta, kad esame priklausomi nuo vieno vamzdžio, ir išvardytos visos grėsmės. Tai, kas prieš 20 metų atrodė aiški grėsmė, šiandien jau įvyko. Nieko nebuvo padaryta, kad to neįvyktų. Pagal tą valdžios programą iki 2005 metų turėjo būti renovuoti visi senieji daugiabučiai namai ir kiek įmanoma išplėtotas biokuro naudojimas. Pavyzdžiui, komunalinių atliekų deginimo gamykla turėjo būti pradėta statyti jau 1995-aisiais. Reikėjo privaloma tvarka ir nedelsiant įgyvendinti svarbius sprendimus šalies viduje, tada išlaidos, tenkančios gamtinėms dujoms, savaime būtų buvusios mažesnės be jokių derybų", - dėstė R.Germanas.

Seimo narys socialdemokratas Algirdas Butkevičius pritaria, kad energetinės priklausomybės mažinimas, įgyvendinant alternatyvių energetikos šaltinių panaudojimo sprendimus šalies viduje, padėtų gamtinių dujų poreikį sumažinti 30-40 proc., o turėdami alternatyvių dujų importo galimybių darytume įtaką ir rusiškų gamtinių dujų kainoms. Paklaustas, kodėl valdžia tiek metų nieko nesiėmė, nors sprendimo būdai buvo aiškūs dešimtmečius, A.Butkevičius prisiminė kelis atvejus, kai svarstant svarbius energetinius klausimus skirtingiems interesams atstovaujantys ekspertai per posėdžius vos nesusimušdavo. "Kad nieko nebuvo padaryta, yra nuopelnas tų žmonių, kurie užsiima dujų verslu. O svarbūs projektai buvo užrakinami stalčiuose. Dujų verslo įtaka stipresnė už šalies energetinės nepriklausomybės idėją", - konstatavo A.Butkevičius.

Faktai

Pasaulinės gamtinių dujų rinkos tendencijos rodo akivaizdų faktą - Lietuva iš Rusijos dujų milžino "Gazprom" gamtines dujas šiuo metu perka trečdaliu brangiau, nei jų gali įsigyti kiti europiečiai. Lietuvos pramonei rusiškos dujos sparčiai branginamos jau aštuntą mėnesį iš eilės, nors pasaulio rinkose pigių dujų parduodama vis daugiau.

Vakarų Europa dalį dujų perka biržoje momentine (spot) kaina, o ji dabar siekia apie 200 JAV dolerių (maždaug 500 litų) už tūkstantį kubinių metrų. Tuo metu Lietuvai rusiškos kontraktinės dujos iš vieno vamzdžio kainuoja apie 320 (800 litų) JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų.

Vidutinė prognozuojama 2010 metų kontraktinė gamtinių dujų kaina - 330 JAV dolerių, o vidutinė metų momentinė kaina - 200 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų.

Remiantis tarptautinės agentūros "Fertecon" šių metų sausio publikacijomis, prognozuojama, kad per kelerius artimiausius metus padidės gamtinių dujų, perkamų momentine kaina, dalis rinkoje. Ir daugiausia jų bus perkama būtent šia kaina.

Skelbiama, kad Europos gamtinių dujų rinka per artimiausius 5 metus patirs ryškių struktūrinių pokyčių. Prognozuojama, jog Europoje gali susidaryti analogiška situacija kaip ir JAV, kai gamtinių dujų kainos krinta neatsižvelgiant į naftos kainas. O tai susiję su dujų pasiūlos didėjimu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"