Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Gaištantis "liūtas" ar pinigų plovykla?

 
2011 11 28 7:05

Skandalais apipinta bendrovė 'Leo LT', kurios likvidavimu taip gyrėsi Energetikos ministerija (EM), nepatikėsite, iš tiesų gyva ir šiandien. Būtent per šią įmonę buvo samdomi privatūs konsultantai - net 14 bendrovių, o jiems sumokėta 8 mln. litų valstybės pinigų. Išaiškėjus šiai informacijai, politikai jau prabilo apie kreipimąsi į prokuratūrą.

2008 metų gegužę skandalingai įsteigtą nacionalinio investuotojo bendrovę "Leo LT" dešiniųjų dominuojama Vyriausybė likviduoti nutarė 2009-ųjų rugsėjo 4 dieną. Tačiau ir šiandien bendrovė nėra išregistruota, nes EM nėra baigusi jos likvidavimo procedūros. Dabar teigiama, kad galutinai uždaryti "Leo LT" rengiamasi tik kitų metų II ketvirtyje.

Maža to: jau šių metų kovo 22 dieną iš naujo buvo įregistruotas "Leo LT" įstatinis kapitalas - daugiau kaip 3 mlrd. litų. Dar vėliau - tik šio rugpjūčio pabaigoje - Vyriausybė pritarė, kad EM perimtų likviduojamos "Leo LT" valdomas 80,26 proc. bendrovės "Visagino atominė elektrinė" (VAE), viešai vadinamos energetikos sektoriaus pertvarkos pagrindine koordinatore ir lėšų valdytoja, akcijas. Iki tol VAE buvo likviduojamos įmonės antrinė bendrovė.

"2009-ųjų gruodžio 31 dieną "Leo LT" įgijo likviduojamos bendrovės statusą. Tačiau likviduojama "Leo LT" ir toliau sudarinėjo sandorius, susijusius ne tik su bendrovės veiklos nutraukimu, bet ir su elektros energetikos sektoriaus pertvarkymo plano rengimu bei jo įgyvendinimu. Bendrovės likvidatoriui buvo suteikta teisė sudaryti ir pasirašyti elektros energetikos sektoriaus pertvarkai reikalingas sutartis, naudoti esamus ir naujus bendrovės darbuotojų ir išorinių konsultantų pajėgumus, suteiktos visos bendrovės valdybos ir vadovo teisės bei pareigos, mažai susijusios su įmonės likvidavimo procesu", - teigiama prieš kelias savaites Valstybės Kontrolės (VK) paskelbtoje elektros energetikos sektoriaus pertvarkymo vertinimo ataskaitoje.

Joje taip pat konstatuojama, kad vykdant elektros energetikos sektoriaus pertvarką, kurios centru, kaip aiškėja, buvo paversta "Leo LT", per šią bendrovę buvo samdytos 14 privačių įmonių, teikusių viešųjų ryšių, verslo konsultacijų, teisines, turto vertinimo ir kitas paslaugas. Iš viso per 2010 metus ir 2011 metų I pusmetį šioms įmonėms už paslaugas, susijusias su sektoriaus pertvarka, sumokėta apie 8,4 mln. litų.

"Paslaugos buvo perkamos ne Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka, o minima suma, Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai ateityje vertinant reguliuojamų įmonių sąnaudas, gali būti įskaičiuota į elektros energijos kainą", - konstatavo VK ekspertai.

Slapti sandoriai

Su kokiomis konsultantų įmonėmis per "Leo LT" buvo sudarytos sutartys ir kokias konkrečias paslaugas jos suteikė, iki šiol laikoma paslaptyje. VK ataskaitoje šių bendrovių pavadinimai neminimi - tarnyba nurodo, kad tai yra neskelbiama informacija.

LŽ duomenimis, visų šių sutarčių sudarytoja yra 2008-ųjų rugpjūtį įsteigta "Leo LT" antrinė įmonė VAE, vykdanti naujosios atominės elektrinės statybų parengiamuosius darbus, o nuo praėjusių metų - ir valdanti visas elektros energetikos sektoriaus įmones. Atsakymo, su kokiomis konsultantų bendrovėmis VAE per "Leo LT" sudarinėjo sutartis, LŽ iš bendrovės taip ir nesulaukė. Dar anksčiau dienraščiui domintis VAE konsultantais, bendrovės atstovė spaudai Giedrė Krinicina LŽ pranešė, kad VAE apskritai nekomentuoja informacijos apie tokių paslaugų pirkimą, nes tai daryti esą leidžia uždarųjų akcinių bendrovių (tokį statusą turi ši įmonė, kurios 100 proc. akcijų priklauso valstybei) įstatymas.

Su kokiomis bendrovėmis buvo sudarytos sutartys, neatskleidžia ir Vyriausybės pavedimu VAE akcijas valdanti EM. "Bendrovės "Leo LT" anksčiau sudarytos sutartys su advokatų kontoromis yra laikytina konfidencialia informacija, - LŽ pranešė energetikos ministro patarėjas Kęstutis Jauniškis. - Minėtos sutartys buvo sudarytos su konsultantais energetikos sektoriaus reorganizavimui vykdyti. Kadangi tuo metu "Leo LT" dar turėjo visų įmonių akcijas, ji formaliai ir buvo atsakinga už pertvarkos vykdymą."

Nepriklausomybės Akto signataras, teisininkas Liudvikas Narcizas Rasimavičius, vertindamas šią situaciją, mano, kad po sprendimo pradėti likvidavimo procesą "Leo LT" buvo paversta tarpininko bendrove. "Žinoma, sutartys, kol vyksta derybos, yra ar gali būti slaptos. Tačiau derybų rezultatai, ypač kai kalbama apie mokesčių mokėtojų pinigus, visada turi būti vieši. Slaptumas yra korupcijos sinonimas", - tvirtino jis.

Ir ieškovas, ir atsakovas

Kokią schemą, vis didindama proceso slaptumą, po "Leo LT" uždarymo priedanga įgyvendino EM, atskleidžiama jau minėtoje VK ataskaitoje. Taigi "Leo LT" panaikinimo ir nacionalinio investuotojo sukūrimo sutarčių nutraukimo dokumentą Vyriausybė ir privatus investuotojas - "NDX energija" - pasirašė 2009-ųjų gruodžio 4 dieną. Pagal jį Vyriausybė įgijo 100 proc. "Leo LT" akcijų, o privatininkai gavo restitucinį atlyginimą - 680 tūkst. litų. 2009-ųjų gruodžio 31 dieną "Leo LT" įgijo likviduojamos bendrovės statusą, bet nepaisant to jai, kaip pagrindinei elektros energetikos sektoriaus įmonių akcijos valdytojai, buvo pavesta pradėti šio sektoriaus pertvarką.

Tik tuomet, kai buvo susitarta su privačiu investuotoju, energetikos ministras Arvydas Sekmokas paskyrė bendrovės likvidatorių. Juo tapo iki tol "Leo LT" prezidento pareigas ėjęs energetikos viceministras Romas Švedas (prieš kelis mėnesius be jokių komentarų pasitraukęs iš EM - aut.). Tai buvo pirmasis kartas, kai privačios įmonės likvidatoriumi buvo paskirtas valstybės pareigūnas, juo labiau - viceministras.

"Kalbant teisiniais terminais, jis buvo ir ieškovas, ir atsakovas viename asmenyje. Žinoma, būna ir tokių situacijų, bet tada visos prievolės išnyksta", - stebėjosi teisininkas L.N.Rasimavičius.

Bendrovės likvidatoriumi tapusiam R.Švedui buvo suteikti didžiuliai įgaliojimai: visos bendrovės valdybos ir vadovo teisės bei pareigos. Taip pat - ir nemenka pinigų suma pertvarkoms vykdyti. Kaip 2010-ųjų sausį viešai pripažino R.Švedas, "Leo LT" turėjo 10 mln. litų grynųjų pinigų, kuriuos žadėta skirti pačios bendrovės išlaidoms, pavyzdžiui, konsultantų paslaugoms apmokėti. Šių metų birželį paaiškėjo, kad iš minėtos sumos likę 3785,49 lito - tiek jų pervesta į valstybės biudžetą. Tuo metu vien šiais metais dėl "Leo LT" likvidavimo proceso susidariusias išlaidas - daugiau kaip 11 tūkst. litų - buvo nutarta apmokėti "Leo LT" antrinės bendrovės VAE lėšomis.

Klaidino visuomenę

Skirdamas R.Švedą "Leo LT" likvidatoriumi, energetikos ministras A.Sekmokas drauge jam pavedė skelbti paslaugų teikimo konkursą "Dėl Lietuvos elektros energetikos sektoriaus pertvarkymo ir optimizavimo plano sukūrimo ir jo įgyvendinimo techninės priežiūros". Vos po mėnesio neskelbiamų derybų būdu nugalėtoju buvo atrinkta, kaip nurodoma VK ataskaitoje, audito bendrovė.

Krašto elektros energetikos pertvarkymo planą rengti bei prisidėti jį įgyvendinant buvo atrinkta kompanija "Ernst & Young Baltija", kuriai įsipareigota sumokėti beveik 0,9 mln. litų. Bendrovė nugalėtoja tapo praėjus vos mėnesiui po to, kai energetikos ministrą A.Sekmoką bei Aplinkos ministerijos vadovą Gediminą Kazlauską nuvežė į žvalgytuves po Didžiąją Britaniją - esą susipažinti su atliekų tvarkymu. Dar anksčiau, prieš skelbiant konsultantų konkursą, EM buvo užsakiusi "Ernst & Young Baltija" atlikti valstybinių Rytų skirstomųjų tinklų ir iš privatininkų atsiimtos VST sujungimo ekonominio efektyvumo studiją.

Kaip skelbė EM, audito bendrovė savo uždavinį įgyvendino 2010-ųjų balandžio mėnesį, kai vėluodama perdavė užsakovams elektros energetikos sektoriaus pertvarkymo planą. Ir nors EM viešai tikino, kad šį beveik milijoną kainavusį darbą savo nutarimu palaimino Vyriausybė, VK savo išvadose konstatavo: Vyriausybė savo nutarimu jo nėra patvirtinusi, tad EM pateikiama informacija - klaidinga.

"EM elektros energetikos sektoriaus pertvarką pradėjo ir vykdė, nors sektoriaus pertvarkos planas nebuvo patvirtintas Vyriausybės, - skelbia VK. - Elektros energetikos sektoriaus pertvarkos metu sukurta nauja įmonių struktūra, iš anksčiau egzistavusių įmonių atskirtas ir suformuotas naujas aptarnavimo paslaugų įmonių blokas, teikiantis specifines elektros energetikos sektoriui būdingas paslaugas. Šioms įmonėms veikiant rinkoje yra didelė rizika, kad susidarys karteliai, o tinklo aptarnavimo darbų kaina gali išaugti."

Pavertė tarpininku

Nors 2010-ųjų sausio 13 dieną EM pavedimu "Leo LT" sutartį dėl elektros energetikos pertvarkymo plano sudarė su "Ernst & Young Baltija", tų pačių metų vasario 4 dieną buvo pasirašyta dar viena sutartis - su neskelbiama konsultavimo paslaugų bendrove. Iš viešai prieinamos informacijos galima spėti, kad ši kompanija - tai verslo teisės advokatų kontorų grupės lietuviškasis padalinys "LAWIN Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai", prieš daugiau nei dešimtmetį padėjusi mūsų krašte įsitvirtinti tuo metu valdžiusios Tėvynės sąjungos itin pageidautai JAV bendrovei "Williams International".

Nors EM ar jai pavaldžių įmonių susitarimai su šiais advokatais laikomi didžiulėje paslaptyje, pati LAWIN dar praėjusiųjų metų spalį platino pranešimus, kuriuose, be kita ko, teigiama, kad LAWIN taip pat dalyvauja reikšmingiausiame šių dienų energetikos projekte Lietuvoje - viso energetikos sektoriaus pertvarkyme - konsultuodama Lietuvos respublikos Vyriausybę, "Lietuvos energiją" (tuo metu atsakingą už elektros energijos gamybą, tiekimą ir prekybą) bei VAE".

Kaip nurodoma VK ataskaitoje, vykdant pertvarkas strateginius sprendimus priimdavo EM, o auditoriai ("Ernst & Young") bei konsultavimo bendrovė (greičiausiai - LAWIN) buvo pagrindiniai elektros energetikos sektoriaus pertvarkos vykdymo veiksmų plano rengėjai ir koordinatoriai. 

"Leo LT", regis, buvo palikta tarpininko, per kurį buvo atsiskaitoma tarp suinteresuotų šalių (VK ataskaitoje minimų 14 konsultavimo bendrovių ir EM). Be to, šis tarpininkavimas vyko pagal gana vinklią schemą, dėl kurios atsakingų lyg ir nebelieka. Kaip LŽ tvirtino energetikos ministro patarėjas K.Jauniškis, "likvidavimo proceso eigoje šios sutartys (dėl konsultantų paslaugų pirkimo - aut.) buvo nutrauktos arba perleistos tretiesiems asmenims. "Leo LT" jokių galiojančių sutarčių neturi".

Valstybinė schema

Iš tiesų: praėjusių metų gegužės 31 dieną visose likviduojamos "Leo LT" sutartyse apibrėžti klausimai - taip pat sutartys dėl elektros energetikos sektoriaus pertvarkos įgyvendinimo - buvo perleisti "Lietuvos energijos" antrinei bendrovei "InterLinks". Vos po kelių dienų - 2010-ųjų birželio 4 dieną - elektros energetikos sektoriaus įmonių valdymą perėmė VAE. Jos sprendimu "InterLinks", perėmusi "Leo LT" pirktas sutartis, buvo pertvarkyta į uždarąją akcinę bendrovę "Technologijų ir inovacijų centras" (TIC). 

TIC pasirašė sutartis, pagal kurias išlaidos konsultantų paslaugoms pirkti buvo proporcingai paskirstytos Lietuvos elektros perdavimo tinklą valdančiai bendrovei "Litgrid", "Lietuvos energijai" bei elektros skirstymo įmonei "Lesto" (reikia pažymėti, kad po pertvarkų visų šių buvusių pelningų įmonių rodikliai ūmai labai pablogėjo, o daugelio jų rezultatai rodo veiklos nuostolius - aut.). 

Kaip konstatavo VK, už suteiktas paslaugas įmonėms buvo pateikiamos iš trečiųjų šalių (t. y. konsultantų bendrovių - aut.) gautos sąskaitos, prie kurių dar buvo pridedamos TIC administravimo sąnaudos ir marža.

Kreipsis į prokurorus

"Bet juk tai - vagystė! - išgirdęs apie VK išvadas nustebimo negalėjo nuslėpti Seimo opozicijos lyderis, parlamentinės frakcijos "Tvarka ir teisingumas" vadovas Valentinas Mazuronis. - Vadinasi, pasitvirtina jau anksčiau kilęs įtarimas, kad EM, norėdama paslėpti savo išlaidas konsultantams, jas apmoka iš pavaldžių įmonių lėšų. Susidaro įspūdis, kad EM, norėdama nuslėpti savo išlaidavimų (jeigu ten nėra blogesnių dalykų, pavyzdžiui, pinigų plovimo) mastą, tuos pirkimus permetė į "Leo LT", kuri, visuomenės manymu, yra uždaryta, vildamasi, kad niekas nieko neišsiaiškins."

Teisininkas Kovo 11-osios akto signataras L.N.Rasimavičius, vertindamas situaciją, sako galįs mesti akmenį ir į savo, tai yra, advokatų, daržą. "Žinodamas visą advokatūros sistemą galiu pasakyti: labai lengva per advokatūrą susigrąžinti pinigus. Juk tą darbą gali padaryti už 100 tūkst. litų, o užrašyti - milijoną, kurį paskui atiduodi. Taip išgryninamos lėšos", - kalbėjo jis.

Seimo Atominės energetikos komisijos pirmininko pavaduotojas socialdemokratas Rimantas Sinkevičius įsitikinęs, kad "Leo LT" likvidavimo procese galima įžvelgti EM interesą neskaidriai panaudoti valdomas lėšas. "Tokiu atveju mes nusiteikę nebeskelbti energetikos ministrui interpeliacijos. Jei nustatomi tokie neskaidrūs dalykai, galintys lemti valstybės nuostolius, kreipsimės į Generalinę prokuratūrą", - sakė R.Sinkevičius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"