Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Europos Komisijos dujų ataskaita sukėlė šoką

 
2015 11 19 6:00
EK ataskaitoje teigiama, jog Lietuvos gyventojai už gamtines dujas Lietuvoje moka bene pigiausiai ES.
EK ataskaitoje teigiama, jog Lietuvos gyventojai už gamtines dujas Lietuvoje moka bene pigiausiai ES. Alinos Ožič nuotrauka

Po trečiadienį paskelbtos „Lietuvos žinių“ publikacijos, kad Lietuvoje gamtinės dujos – brangiausios Europoje, Energetikos ministerija kreipsis paaiškinimų į Europos Komisijos ataskaitos rengėjus, kurie ir paskelbė pasauliui tokią žinią, palyginę dujų kainas Bendrijos šalyse. Antai Lietuvos skelbiama rusiškų dujų importo kaina yra gerokai mažesnė, nei nurodė EK.

Energetikos ministerija vakar net nebandė neigti Europos Komisijos (EK) teiginių, kad suskystintas gamtines dujas (SGD) Lietuva perka trečdaliu brangiau negu kitos Europos valstybės. Tik paskleista neoficialių pažadų, esą Lietuva gali būti pirmoji Europoje valstybė, kuri atsigabens pigesnių SDG iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

EK dujų rinkos apžvalgoje taip pat teigiama, kad šių metų balandžio-birželio mėnesiais rusiškos dujos Lietuvos ir Rusijos pasienyje kainavo 29,74 euro už megavatvalandę (MWh). Tiek, tos pačios ataskaitos duomenimis, nemokėjo nė viena kita ES valstybė.

Ginčai dėl kainos

Energetikos ministerija vakar aiškino, kodėl neatitinka Lietuvos valdžios ir Europos Komisijos viešai skelbiamos dujų kainos Lietuvoje. „Neįprastai didelę dujų importo kainą, kuri nurodyta ataskaitoje, galima paaiškinti tuo, kad ji nurodyta be nuolaidos, kurią Lietuva išsikovojo iš „Gazprom“. Tačiau papildomai kreipsimės į ataskaitos rengėjus, prašydami paaiškinimo, kodėl EK dokumente nurodyta tokia didelė dujų kaina Lietuvoje“, – LŽ teigė energetikos ministro patarėjas Mantas Dubauskas

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija dujų kainų Lietuvos ir Rusijos pasienyje neskelbia, tik pateikia informaciją apie gamtinių dujų importo į Lietuvą vidutinę svertinę kainą. Ji, komisijos duomenimis, 2015 metų balandį buvo 23,61 euro už 1 MWh, birželį – 24,7 euro už 1 MWh.

Kiek kainuoja dujos Lietuvos ir Rusijos pasienyje, negalėjo atsakyti ir dujų perdavimo sistemos operatorė AB „Amber Grid“. Valstybinės įmonės atstovas Mindaugas Grinius vakar „Lietuvos žinioms“ teigė, kad įmonė tokia informacija nedisponuoja. „Kadangi „Amber Grid“ teikia dujų transportavimo ir perdavimo paslaugas, galime komentuoti būtent perdavimo paslaugos kainas, jų pokyčius, tačiau nedisponuojame informacija apie pačių dujų kainą“, – tikino jis.

Energetikos ministro patarėjas M. Dubauskas LŽ aiškino, jog kaina prie sienos svyruoja, nelygu pirkėjas. „Ji svyravo nuo 20 iki 25 eurų už megavatvalandę“, – sakė jis.

Gyventojams – pigiau

EK ataskaitoje teigiama, jog Lietuvos gyventojai už gamtines dujas Lietuvoje moka bene pigiausiai ES. Kartu su mokesčiais 2015 metų antrąjį ketvirtį jiems dujos kainavo 4,5 euro už 1 MWh – mažiau negu Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje. Pigiau už lietuvius mokėjo tik Rumunijos (3,10), Austrijos (3,48), Bulgarijos (4,30), Kroatijos (4,45) buitiniai vartotojai. Brangiausiai dujos ES kainavo Suomijos (11,12), Portugalijos (9,97) Italijos (9,31), Ispanijos (8,79) gyventojams.

Lietuvos pramonė, EK ataskaitos duomenimis, už dujas taip pat mokėjo bene mažiausiai ES.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) generalinio direktoriaus pavaduotojas energetikai prof. Vidmantas Jankauskas mano, jog EK ataskaitoje gali būti spragų.

„Komisija nurodo, kad bendra dujų kaina Lietuvoje buvo didžiausia ES, o gyventojams ir pramonei – kaina palyginti nedidelė. Manyčiau, taip yra todėl, kad ES į statistiką neįtraukia visų mūsų mokesčių, tarifų ir priedų. Kita vertus, netgi Komisijos ataskaitoje rodoma, jog, pavyzdžiui, Vilniaus dujų kainos struktūroje tinklų dedamoji yra viena didžiausių – ji beveik lygi pačiai dujų kainai. Tai nestebina, juk pradėjus veikti SGD terminalui dujų vartotojams iš karto užkrovė 70 mln. eurų naštą“, – dėstė ekonomistas.

Derėsis ir su „Statoil“, ir su JAV

EK ataskaitos duomenimis, šių metų antrąjį ketvirtį SGD kaina Lietuvoje – 29,65 euro už 1 MWh, taigi net trečdaliu aukštesnė negu Jungtinėje Karalystėje (20,27 euro), Belgijoje (20,52 euro), Prancūzijoje (20,88 euro), Ispanijoje (20,84 euro) ir Italijoje (24,13 euro).

SGD Lietuvoje prekiaujančios įmonės „Litgas“ vadovas Dominykas Tučkus pripažino, kad Lietuva SGD pirkimo sutartį penkeriems metams paskubomis sudarė itin nepalankiu metu ir sąlygomis. Atpigus naftai, kuri iš dalies lemia ir SGD kainą pasaulyje, dujos kitose šalyse pigo, o Lietuvoje jų kaina tebėra aukšta ir nekonkurencinga.

Kad Lietuvos netenkina aukšta ir nekonkurencinga SGD kaina, antradienį Seime pripažino ir premjeras Algirdas Butkevičius. Pasak jo, Lietuva jau derasi su Norvegijos naftos koncernu „Statoil“ dėl 2014-ųjų rugpjūtį pasirašytos SGD tiekimo sutarties keitimo. „Pamatę tą kainų pasikeitimą, toliau vedame derybas su „Statoil“ ir dėl šiuo metu esančios kainos koregavimo, ir dėl tam tikrų kiekių išdėstymo ilgesniam laikotarpiui“, – Seime pareiškė A. Butkevičius. Anot jo, turėdama SGD terminalą Lietuva gali derėtis su JAV ir kitomis Vakarų valstybėmis dėl pigesnių dujų pirkimo. „Litgas“ ir „Statoil“ yra pasirašiusios 5 metų sutartį dėl 2,7 mlrd. kub. m SGD dujų tiekimo. Pagal 2014 metais pasirašytą sutartį, dujų kaina priklauso nuo Jungtinės Karalystės dujų indekso ir derinama su dujų kainomis ES.

Po „Lietuvos žinių“ publikacijos vakar išplatinta žinia apie galimybes atsigabenti pigesnių SGD iš JAV. Esą Lietuva siekia tapti pirma šalimi, į kurią JAV eksportuotų SGD. Tačiau oficialių patvirtinimų, kad dėl to susitarta, nepateikta. Energetikos ministras Rokas Masiulis sakė, kad Lietuva nori parodyti, jog turi galimybę importuoti dujas iš viso pasaulio, tačiau pabrėžė, kad jų importas iš JAV priklausys nuo kainos ir kitų sąlygų.

Dujų prekybos įmonės „Litgas“ vadovas Dominykas Tučkus vakar atsisakė komentuoti derybų eigą. „Galiu pasakyti tik vieną dalyką: jeigu būtų perkamas papildomas kiekis dujų per suskystintų gamtinių dujų terminalą, tai jis turėtų būti konkurencingas dujoms, tiekiamoms vamzdynais iš Rusijos“, – tikino D. Tučkus.

Didžiausia Lietuvoje dujų vartotoja Jonavos trąšų gamykla „Achema“ teigia skaičiavusi, kad plukdyti SDG iš JAV neapsimoka. Spalio mėnesį Vilniuje vykusioje Lietuvos energetikos konferencijoje bendrovės generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas sakė, kad tai būtų per brangu dėl didelio atstumo ir atitinkamai išaugsiančių transportavimo išlaidų.

„Svarstėme įvairiausias galimybes įsigyti dujų – tiek per vamzdį, tiek SGD. Buvome susisiekę ir toliau vedame derybas su potencialiais tiekėjais. Esame susitikę ir su galimais Amerikos tiekėjais. Tačiau artimiausiu metu nematome galimybių iš JAV atsivežti dujų, kurios būtų konkurencingos. SGD kaina Europoje beveik susilygino su Amerikos. O įvertinus atstumą ir laiką, per kurį dujos atkeliauja, vis tiek šios JAV dujos bus brangesnės negu atvežtos iš Norvegijos ar artimesnių šaltinių“, – aiškino įmonės vadovas.

Kainų komisija nekomentuoja

„Lietuvos žinios“ klausė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, kurie duomenys įskaičiuojami į jos skelbiamą gamtinių dujų importo į Lietuvą vidutinę svertinę kainą. Į laikraščio klausimus atsakė Aistė Griškonytė, Kainų komisijos Veiklos valdymo skyriaus patarėja.

– Ar į skelbiamą dujų importą kainą įtraukiama per SGD terminalą importuojamų dujų kaina, ar tik rusiškų dujų kaina Lietuvos ir Rusijos pasienyje? Kuriame „taške“ fiksuojama ši kaina?

– Komisija, skaičiuodama vidutinę svertinę gamtinių dujų importo kainą, įtraukia UAB „Lietuvos dujų tiekimas“, UAB „Haupas“, UAB „Dujotekana“, UAB „Litgas“ gamtinių dujų kiekius ir sąnaudas, taip pat įtraukia UAB Kauno termofikacijos elektrinės ir AB „Achema“ gamtinių dujų kiekius bei sąnaudas ta apimtimi, kuri skirta perparduoti (nevertinama AB „Achema“ ir KTE importuotų gamtinių dujų kiekių ir sąnaudų dalis, skirta minėtų dviejų įmonių savoms reikmėms). Dujų kaina fiksuojama Kotlovkos dujų apskaitos stotyje.

– Kokia, Kainų komisijos duomenimis, 2015 metų balandžio – birželio mėnesiais buvo rusiškų dujų kaina Lietuvos ir Rusijos pasienyje?

– Vidutinė svertinė gamtinių dujų importo kaina balandį buvo 20,11 Eur/MWh, gegužės – 19,15 Eur/MWh, birželio – 18,17 Eur/MWh

– Kodėl neatitinka skelbiami Lietuvos Kainų komisijos ir Europos Komisijos duomenis apie rusiškų dujų importo į Lietuvą kainą?

– Komisija gali komentuoti tik savo skelbiamus duomenis ir informaciją.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"