Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Etnokultūros ir paslaugų derinys - galimybė gauti paramą

 
2008 01 28 0:00
Tikimasi sulaukti nemažai paraiškų paramai gauti.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Tikimasi sulaukti nemažai paraiškų paramai gauti.
LŽ archyvo nuotrauka

Nuo sausio 14 iki kovo 14 dienos Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) teritoriniuose skyriuose priimamos paraiškos paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonę 'Kaimo turizmo veiklos skatinimas'.

Pagal 2007-2013 metų Kaimo plėtros priemonę "Kaimo turizmo veiklos skatinimas" bus remiamos dvi veiklos sritys: "Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose" bei "Stovyklaviečių kaimo vietovėse įkūrimas ir plėtra". Paramos stovyklavietėms įkurti ir plėtoti galima prašyti tik tokiu atveju, jei jas norima įkurti ne miškuose.

Norintieji gauti paramą paraiškas gali pateikti NMA teritoriniuose skyriuose visose apskrityse.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos (LKTA) prezidentė Regina Sirusienė prognozuoja, kad paraiškų turėtų būti daug. "Jau išleidome 4 grupes - 120 įmonių, kurios ketina teikti paraiškas paramai gauti. Teiks ir tie, kurie trečią kartą teikia", - sako ji.

Paramos finansavimas

Pagal pirmąją veiklos sritį maksimali suma paramos gavėjui gali siekti 200 000 eurų, o pagal antrąją - 40 000 eurų. Teikdamas paraišką pareiškėjas paramos gali kreiptis ir pagal abi priemonės veiklos sritis. Tokiu atveju maksimali paramos suma bendram projektui negalės viršyti tų pačių 200 000 eurų, o paramos suma stovyklavietei įkurti ir plėtrai - 40 000 eurų.

Kaip ir senuoju laikotarpiu, šiai priemonei bus taikomas išlaidų kompensavimo būdas ir bus finansuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Jei pareiškėjas naudojasi kredito įstaigų išduotais kreditais projektui, kuriam prašoma paramos, pareiškėjui gali būti kompensuojama dalis kredito įstaigai sumokėtų palūkanų ir (arba) dalis garantinio užmokesčio (jeigu didžiausia paramos suma ir intensyvumas vienam projektui bei išlaidoms neviršija nustatytų dydžių).

Sąlygos paramos gavėjams

Nauja yra tai, kad paramos gavėjas projekto įgyvendinimo laikotarpiu tuo pačiu metu negalės dalyvauti kitose investicinėse KPP priemonėse, o pakartotinai paramos galės kreiptis tik įgyvendinęs ankstesnįjį projektą. Pareiškėjas taip pat privalės pateikti ir verslo planą, kuris, kitaip nei 2004-2006 metais, turės būti parengtas griežtai pagal Žemės ūkio ministerijos nustatytus reikalavimus. Žinoma, ūkio subjektas turės atitikti ir ekonominio gyvybingumo rodiklius. Naujuoju programavimo laikotarpiu nustatyti tik keturi rodikliai - grynojo pelningumo, skolos, paskolų padengimo ir vidinės grąžos normos. 2007-2013 metais vidutinio turto pelningumo ir bendro likvidumo rodikliai nebus vertinami.

Nauja ir tai, kad pareiškėjai turės turėti reikiamą kvalifikaciją. Jei paraiškos pateikimo metu pareiškėjas jos neturės, privalės įsipareigoti iki paramos sutarties pasirašymo baigti mokymo programą ir pateikti tai patvirtinantį pažymėjimą. Vis dėlto kai kurie reikalavimai pareiškėjams nepasikeitė. Kaip ir BPD, taip ir KPP laikotarpiu pareiškėjas negalės turėti skolų "Sodrai" ir VMI, privalės tvarkyti buhalterinę apskaitą, įsipareigoti nekeisti projekto įgyvendinimo vietos ir sąlygų, neparduoti ir kitaip neperleisti kitam asmeniui už paramos lėšas įgyto turto mažiausiai penkerius metus nuo paramos sutarties pasirašymo datos, apdrausti už paramos lėšas įgytą turtą.

Taip pat pareiškėjas, norintis gauti paramą, turės užtikrinti tinkamą projekto finansavimo šaltinį, tačiau neprivalės pateikti banko sąskaitos išrašo, įrodančio turimas nuosavas lėšas, - jos turės būti pagrįstos verslo plano finansinių ataskaitų duomenimis. Nekilnojamasis turtas, į kurį bus investuojama, turės priklausyti pareiškėjui nuosavybės teise. Paramos gali kreiptis ne jaunesni kaip 18 metų ūkininkai ir kaimo gyventojai, kurie iki paramos paraiškos pateikimo dienos yra teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre. Pažymėtina, kad paramos paraiškos su partneriais neteikiamos. Jei paraišką pateikęs pareiškėjas iki sprendimo skirti paramą priėmimo mirė, paramos paraiška išregistruojama. Paramos gavėjui mirus, paveldėtojas gali perimti visas teises ir pareigas, susijusias su parama, tik tuo atveju, jeigu jis atitinka keliamus kriterijus tuo metu, kai siekia perimti teises ir pareigas. Visai taip pat, netekęs ilgalaikio profesinio darbingumo, paramos gavėjas savo visas teises ir pareigas, susijusias su parama, gali perleisti kitam asmeniui tik tuo atveju, jeigu pastarasis atitinka keliamus kriterijus paramai gauti.

Tinkamos finansuoti išlaidos

"Sudarėme programą, reikalavimus, finansavimo taisykles taip, kad būtų apimta viskas, kas susiję su kaimo turizmu: apgyvendinimas, maitinimas, pramogos. Viskas, kas apima šiuos dalykus, yra finansuojama iš struktūrinių fondų 2007-2013 metams", - teigė R.Sirusienė.

Pažymėtina, kad tinkamos finansuoti išlaidos turi būti aiškiai išvardytos pagal išlaidų kategorijas, o ne pateikiamos bendra suma. Bus finansuojama projekte numatytai veiklai vykdyti reikalingų pastatų ir (arba) statinių (skirtų apgyvendinti ir maitinti, tinkamų gamybai, amatų plėtrai bei kitų) statyba ir rekonstrukcija. Pastarajai priskirtina ir statybinių medžiagų įsigijimas, ir ūkio darbai. Taip pat finansuojama nauja technika, technologiniai įrengimai (kompiuterinė, programinė ir kita speciali įranga) bei įranga, skirta projekto reikmėms. Šios reikmės turi būti skirtos poilsio paslaugoms, laisvalaikiui ir renginiams organizuoti, poilsiautojų maitinimo paslaugoms teikti. Teikiama parama kaimo turizmo sodybose, stovyklavietėse teikiamų paslaugų rinkodarai ir plėtrai (interneto svetainei sukurti bei kitoms būtinoms rinkodaros ir (ar) plėtros išlaidoms).

Finansuojamos projekto viešinimo ir bendrosios išlaidos. Neaplenkiama ir infrastruktūra. "Visa infrastruktūra, vandentiekiai, keliai, šildymas, elektra, nuotekų valymas - viskas finansuojama", - aiškino R.Sirusienė.

Reikalavimai dėl sodybų

Kaimo turizmo asociacija kartu su Turizmo departamentu parengė reikalavimus dėl kaimo turizmo sodybų. R.Sirusienė pripažino, kad reikalavimai esantys griežti - siekta, kad paramos gavėjai steigtų etnografines sodybas, kurios būtų skirtos tik verslui. "Numatyti pastatų aukščiai, medžiagos - tik natūralios, tradiciniai langų padalijimai, vidaus interjeras, tekstilė, indai, baldai - tradiciniai. Aišku, tai yra etninės kultūros ir modernumo sintezė", - sakė ji. Sodybose turės būti karštas vanduo, dušo kabinos, virtuvė su modernia įranga. Prie pirčių - baseinai. "Nes poilsis gali būti prabangus, vidutinis, kuklus, toks, kokio nori klientas ir įperka",- pasakojo LKTA prezidentė.

Dėl naujai kuriamų kaimo turizmo sodybų yra keliami ir keli papildomi reikalavimai. Kambarių (numerių) svečiams apgyvendinti skirtose patalpose negali būti daugiau nei dvidešimt. Jei kaimo turizmo paslaugos teikiamos individualiame gyvenamajame name, savininko gyvenamosios ir higienos patalpos turi būti atskirtos nuo svečiams apgyvendinti naudojamų patalpų.

Sodybos nuo magistralinių kelių Vilnius-Klaipėda, Vilnius-Panevėžys ir Saločiai-Kalvarija turės būti ne mažesniu kaip 0,5 kilometro atstumu. "Prie greitkelių kuriamos kavinės moteliai, kempingai - tik ne kaimo turizmo sodybos",- tikino viena iš programos rengėjų. Naujai kuriamų sodybų plotai privalės būti ne mažesni kaip 0,7 ha. "Tokių reikalavimų nebuvo norint paramą gauti 2004-2006 metais", - teigė ji.

Amatai ir stovyklavietės

Į pirmąją sritį įtraukti ir tradiciniais laikomi amatai, kuriems taip pat taikoma 50 proc. parama. Remiamos duonos kepyklos, veltinių vėlimas, tradiciškai gaminami produktai. Bus steigiami amatų centrai, kuriuose galima bus lankytojams mokytis šių amatų.

R.Sirusienės teigimu, juntamas ir į antrąją sritį įtrauktų stovyklaviečių poreikis, tačiau dėl trumpo šiltojo sezono patariama verslininkams derinti šią sritį su kaimo turizmo paslaugomis ir amatų kiemais. "Vien stovyklavietėmis užsiimti rizikinga. Labai trumpas periodas: 3 mėnesiai. Siūlome užsiimantiems kaimo turizmu, jei turima dar laisvos žemės, steigti stovyklavietes. Nėra sodyboje svečių, yra čia. Ir dar amatų kiemas yra. Iš trijų vietų bent vienoje kas nors vyktų",- dėstė R.Sirusienė. Pasak jos, asociacija su architektais sukūrė lietuvišką stovyklavietės modelį. "Stovyklavietėje turės būti sanitariniai mazgai su nuleidžiamu vandeniu, dušo kabinos, virtuvė, šalia pirtis",- pasakojo viena iš projekto autorių. Šalia stovyklavietės taip pat turėtų būti sukurta infrastruktūra: paplūdimys, žaidimų aikštelė vaikams, laikina poilsiavietė.

Prioritetai

Tuo atveju, kai paramos paraiškose prašoma bendra paramos suma didesnė nei kvietimui teikti paramos paraiškas skirti planuojama paramos suma, atliekamas projektų atitikties prioritetiniams kriterijams vertinimas. Projekto atitikties prioritetiniams kriterijams vertinimas atliekamas atmetimo būdu.

Tai reiškia, jog projektai, atitinkantys pirmiau nurodytus kriterijus, turės pirmenybę prieš projektus, kurie atitiks kitus tolesnius prioriteto kriterijus. Vienu iš prioritetinių kriterijų laikoma, kai pareiškėjas nėra gavęs EB investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai (pagal SAPARD, BPD, Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programą). Pranašumų turės pareiškėjas iki 40 metų, jei vykdo ekonominę ir (ar) profesinę veiklą kaimo vietovėje ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paraiškos pateikimo. Prioritetiniu laikomas ir projektas, kurio vidinė grąžos norma yra didesnė.

Projekte numatyta tradicinė sodyba, kurioje puoselėjama tradicinė kaimo architektūra, tautinis paveldas arba sukuriama stovyklavietė mažiau palankioje ūkininkauti vietovėje.

Jeigu paramos paraiškoje ir jos prieduose nėra duomenų, leidžiančių nustatyti pareiškėjo atitiktį prioritetiniam atrankos kriterijui, laikoma, kad pareiškėjas jo neatitinka. Prioritetiškumo vertinimas galės būti ir neatliekamas, jei administracinės atitikties reikalavimus atitinkančiose paraiškose prašoma paramos suma bus mažesnė arba lygi planuojamai paskirstyti paramos sumai.

Klausimynas

Tai yra klausimai, į kuriuos atsakius teigiamai galima imtis tolesnių veiksmų, siekiant paramos.

1. Ar esate ūkininkas, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs valdą ir ūkį, arba kaimo gyventojas, ne mažiau kaip 2 metus iki paraiškos pateikimo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaruojantis kaimo vietovėje ir įregistravęs žemės ūkio valdą?

2. Ar nekilnojamasis turtas, į kurį investuosite, priklauso Jums nuosavybės teise?

3. Ar projektas numatomas įgyvendinti kaimo vietovėje?

4. Ar esate nusimatęs projekto finansavimo šaltinį?

5. Ar neturite skolų Lietuvos Respublikos biudžetui ir Valstybinio socialinio draudimo fondui?

6. Tuo atveju, jei numatote kurti naują kaimo turizmo sodybą, ar jos plotas ne mažesnis kaip 0,7 ha, o atstumas iki magistralinių kelių Vilnius-Klaipėda, Vilnius-Panevėžys, Saločiai-Kalvarija didesnis kaip 0,5 km?

7. Ar esamos arba planuojamos įkurti kaimo turizmo sodybos kambarių (numerių) skaičius apgyvendinamosiose patalpose neviršija / neviršys 20 numerių?

8. Jeigu esate pasinaudojęs ankstesnio laikotarpio ES parama, ar vykdote ankstesnio projekto verslo plane užsibrėžtus uždavinius ir ar pasiekėte tikslus?


Puslapis parengtas bendradarbiaujant su Nacionaline mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"