Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

ES ir Lietuva - lyg slibinas ir zuikis

 
2008 04 23 0:00
Lietuvos nuostoliai dėl Ignalinos jėgainės uždarymo gali būti didesni nei visa parama, kurią gausime iš ES struktūrinių fondų.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Lietuvos nuostoliai dėl Ignalinos jėgainės uždarymo gali būti didesni nei visa parama, kurią gausime iš ES struktūrinių fondų.
LŽ archyvo nuotrauka

Artėjant Ignalinos AE uždarymo terminui, didėja visuotinis susirūpinimas, kad Lietuvos laukia sunkūs laikai. Tada, kai ant stojimo į Europos Sąjungą (ES) aukuro šis įsipareigojimas buvo sudėtas tarsi būtina auka, atrodė, kad derybininkai ir daugelis kitų politikų buvo lyg žadą praradę. Šiandien jau pasigirsta svarstymų, kad Lietuvos nuostoliai dėl visai nereikalingo jėgainės uždarymo gali būti didesni nei visa parama, kurią gausime iš ES struktūrinių fondų...

Spaudoje pasigirsta minčių, kad galbūt ir tokia sąjunga nereikalinga, jeigu ji atsisako derėtis dėl gyvybiškai svarbaus Lietuvai reikalo. Tačiau kitų ES šalių atstovai ir netgi brolis latvis - Europos Sąjungos komisaras - nenuilsdami kartoja, kad derėtis dėl Ignalinos AE veiklos pratęsimo neįmanoma. Jų argumentas vienintelis ir paprastas: tai yra sutartinis Lietuvos įsipareigojimas stojant į ES, ir jis negali būti keičiamas...

Lyg neišvengiami monstro nasrai.

Tačiau sveika nuovoka ir patirtis sako, kad visada įmanoma iš naujo derėtis dėl anksčiau suderėtų dalykų, ypač jei suderėta blogai.

Mums leidžiama suprasti, kad iš tiesų šaukštai po pietų ir Lietuva nebeturi jokių galimybių susitarti su kiekviena ES šalimi. Apie šią problemą neva reikėjo galvoti kur kas anksčiau - prieš pasirašant stojimo sutartį.

Ši padėtis atrodo tarsi koks susidūrimas su neįveikiamu monstru, į kurio nasrus neišvengiamai papulsime. Ir tai primena seną anekdotą apie slibiną, sudarantį žvėrių, kviečiamų prie jo urvo, sąrašą. Ir meškai, ir vilkui, ir lapei slibinas pranešė, kad jie kviečiami atvykti pietų, vakarienės ir pusryčių. Vienintelis zuikis paklausė slibino, ar galima jį išbraukti iš šio sąrašo. Slibinas neprieštaravo, ir zuikis liko sveikas.

Taigi Lietuvos politikus sunku pavadinti netgi zuikiais, nes jie laiku net neišdrįso paklausti, ar galima įstoti į Europos Sąjungą, neuždarant atominės jėgainės. Atrodo, šiuo atveju slibinas zuikį jau surijo. Bet ar tikrai taip? Gyvenimas neretai suteikia progų ištaisyti klaidas ir pakeisti nepalankų likimą.

Vėl neišdrįso paklausti

Į mano rankas pateko praeitų metų pavasarį parengta ir Seimo nariams išdalyta Europos teisės departamento užsakyta studija dėl teisinių galimybių derėtis su ES dėl Ignalinos AE. Šioje studijoje buvo kvalifikuotai atsakyta, kad remiantis egzistuojančiais teisiniais dokumentais tęsti atominės jėgainės darbą po 2009 metų gruodžio 31 dienos nebus jokių galimybių ir nėra įtikinamų argumentų, kurie leistų keisti savo įsipareigojimus.

Tačiau buvo išleista iš akių itin svarbi aplinkybė - kaip tik tuo metu tarp ES šalių vyko derybos dėl Lisabonos sutarties. Ji numato pakeisti daugelį sutartinių europinių įsipareigojimų, nors dėl atominės jėgainės mums sakoma, kad juos sunku pakeisti.

Derybų dėl Lisabonos sutarties metu mūsų zuikis gavo antrą puikią progą slibino paklausti: ar nebūtų galima pakeisti nedidelio protokolėlio dėl Ignalinos AE? Juk tai būtų tik mažytė smulkmena tarp daugelio esminių sutarties pakeitimų ir įvairių išlygų, dėl kurių kaip tik ir derėjosi kiti ES vadinamieji žvėrys ir žvėreliai.

Tačiau Lietuvos zuikis ir vėl neišdrįso užduoti savo klausimo.

Aukščiausi mūsų valstybės pareigūnai, kurie Europoje yra tik zuikiai, o namie - liūtai, sugrįžę iš susitikimų su ES šalių ir institucijų atstovais mums dar riaumoja apie savo pasiryžimą pasakyti slibinui, kad nenori beprasmiškai patekti į jo nasrus ir netgi pasakoja kvapą užgniaužusiai zuikio šeimynai, kokie dideli žygiai dar bus daromi. Bus puolama net iš abiejų šalių.

Kartu visiems leidžiama suprasti, kad atominės jėgainės uždarymo nasrai yra jau neišvengiami. Turime būti atlaidūs savo zuikiui, matydami, kad jis taip ir neišdrįsta ko nors aiškaus slibinui pasakyti...

Tuo labiau kad slibinas, kuris yra šiaip ar taip priklausomas nuo visų zuikių, lapių, vilkų ar kitų žvėrių, jau ir kalbėtis su kiekvienu pritingi. Ypač dėl reikalų, kurie jiems, kaip atrodo, yra nelabai svarbūs.

Sutarties ratifikavimas - proga pasvarstyti

Ir vis dėlto ES miške veikia tam tikra tvarka, o ne džiunglių įstatymai, todėl zuikis gavo trečią, jau tikriausiai paskutinę progą pakeisti savo likimą. Jis dar turi galimybę pats pasirašyti, ar iš tikrųjų nori į slibino narsus. Kalbu apie prasidėjusį Lisabonos sutarties ratifikavimo LR Seime procesą.

Jau teko rašyti apie būtinybę atidėti svarstymus dėl ES Lisabonos sutarties ratifikavimo bent jau iki tol, kol nebus pradėtos ir sėkmingai baigtos derybos dėl Ignalinos atominės jėgainės veiklos pratęsimo. Manau, tai vienintelis dar likęs kelias į tikras derybas.

Jeigu visi sutartiniai įsipareigojimai yra tokie šventi ir neliečiami, kaip mums sakoma, tai kodėl juos reikėtų skubėti keisti ir visais tais atvejais, kuriuos numato Lisabonos sutartis?

Lisabonos sutartis įsigalios tik tuo atveju, jeigu ir Lietuvos zuikis ją pasirašys, t. y. ratifikuos pagal savo konstitucines procedūras.

Kaip minėta, ši sutartis keistų daugelį ES sutarčių nuostatų. Iš esmės ES būtų pertvarkoma į federacinę valstybę, kur sąlygas diktuotų didžiosios ES šalys. Būtų kuriamos naujos ES institucijos ir keičiamos esamų institucijų funkcijos, įvedama nauja sprendimų priėmimo tvarka, leidžiami tiesiogiai veikiantys ir įstatymo galią kiekvienai ES šaliai turintys ES teisės aktai. Būtų plečiama bendroji ES kompetencija. Netgi būtų įteisinti du integracijos greičiai tam atvejui, jei kas nors dar spyriotųsi.

Kas iš to vargšui zuikiui? Tai būtų gera proga savo namuose plačiau apie tai pasvarstyti.

Jei tik mūsų zuikis šį sykį nepaskubėtų, tai gal ir būtų išgirstas. Gal jis gautų progą pasakyti slibinui paprastą žinią apie būtinybę pakeisti vieną protokolą. Ir slibinas tikriausiai neprieštarautų. Gal būtų proga ir dar šį tą svarbaus patobulinti? Ypač jei Lietuvos politikai pagaliau pasielgtų sąžiningai ir pateiktų savo derybų partneriams visus argumentus dėl esminių konstitucinių kliūčių Lietuvai ratifikuoti minėtąją Lisabonos sutartį ir visus kitus projektus, panašius į ją. Gal pagaliau pradėtume ieškoti sprendimų, kaip Lietuva gali prisidėti prie vieningos Europos kūrimo, nepažeisdama savo konstitucinių principų ir taikydama visas būtinas konstitucines procedūras.

Sakysite, tai pasaka, o ne anekdotas? Kas gi rimtai patikės, kad mes šiandien esame drąsių zuikių valstybė? Prisipažinsiu, sunku tikėtis drąsos iš zuikio. Tačiau yra visai įmanoma, kad ji nors kartais jame atsibustų. Kad ir iš baimės...

Galimybė susieti Lisabonos sutarties ratifikavimą su Ignalinos AE uždarymu ir platesnio aptarimo tautoje rezultatais jau buvo svarstoma Tėvynės sąjungos prezidiume, apie ją buvo užsiminta ir LR Seimo Europos reikalų komitete. Nepraėjo nė savaitė po šių eilučių autoriaus pirmojo straipsnio šiuo klausimu, kai LR Seimo Europos informacinio biuro svetainėje pasirodė Valstiečių liaudininkų frakcijos pareiškimas, kuriame siūloma pasimokyti iš klaidų, neskubėti ratifikuoti Lisabonos sutarties, plačiau ją apsvarstyti visuomenėje, susieti šį procesą su derybomis dėl Ignalinos AE neuždarymo.

Taigi, šį kartą, atrodo, jau atsiranda proga kurti Lietuvos savarankiškos ir konstruktyvios politikos ES tradicijas, nuolat atvirai klausiant savęs, ar mums iš tikrųjų reikia šios sąjungos. O jeigu reikia, tai kodėl, ir kaip mes turime bei galime joje veikti. Juk veikti reikia realiame gyvenime, o ne tik tuščiame šou spektaklyje linksminant tautą. Galbūt mūsų šalies politikams prireikė laiko drąsai ir ryžtui sukaupti. Bet geriau jau nors vėliau, negu niekada.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"