Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Energetikos ministerijos spjūvis Lietuvai

 

Naujuosius Lietuva pradeda skandalu, kurio autorius, kaip jau įpratome šią kadenciją, yra energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Pasirodo, Ignalinos atominė elektrinė (IAE) uždaroma neteisėtai. Energetikos ministerija (EM) per dvejus metus taip ir nesugebėjo parengti tam reikalingo įstatymo projekto. Net ir be jo slapčia pradėtas demontuoti jėgainės II blokas - lyg tyčia atimant iš Lietuvos paskutinį kozirį derybose su pinigus taupančiu Briuseliu.

"Jei žiūrėtume paraidžiui, IAE II blokas sustabdytas (2009-ųjų gruodžio 31 dieną - red.) nesilaikant Lietuvos įstatymų. Vyriausybė neturėjo teisės nutraukti jo eksploatacijos, tačiau tie darbai atliekami", - LŽ teigė buvęs Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) viršininkas, energetikos ekspertas Saulius Kutas. Jau metus šis specialistas bando išsiaiškinti, kodėl į reikalavimus vadovautis įstatymais energetikos vadovai numoja ranka, tačiau aiškaus atsakymo taip ir nesulaukia.

Dar daugiau: nors Vyriausybė yra palaiminusi tik IAE II bloko stabdymą, jėgainėje slapta pradėtas ir objekto demontavimas. "Bloko įrangos išmontavimo darbai vykdomi pagal elektrinės galutinį eksploatavimo nutraukimo planą, suderintą su suinteresuotomis institucijomis", - sakoma LŽ pateiktame energetikos ministro A.Sekmoko patarėjo Kęstučio Jauniškio atsakyme. Kas yra šios suinteresuotos institucijos, EM nenurodo, tačiau aišku viena - tai tikrai ne Seimas, vienintelis galintis atverti kelią šiai milijardų pareikalausiančiai veiklai.

Apie II bloko demontavimą Seimas, šiuo metu intensyviai svarstantis įvairius derybų su Briuseliu, ketinančiu gerokai apkarpyti IAE uždarymo kompensavimą, scenarijus, taip pat - iniciatyvą pagrasinti jėgainės darbo atnaujinimu, neinformuotas. "Seimo sprendimo, kad IAE II blokas turi būti uždarytas, nėra. Vadinasi, jį privalu saugoti taip, kad bet kada būtų galima paleisti. Tačiau ir man teko girdėti, jog II bloke pradėti demontavimo, tegul ir smulkūs, darbai. Žmonės, kurie priėmė tokius sprendimus, turėtų suvokti savo atsakomybę", - tvirtino Seimo Darbo partijos (DP) frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.

Paskutinis koziris

Ilgiau kaip ketvirtį amžiaus dirbusi IAE pagal Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) įsipareigojimus nustojo veikusi likus valandai iki 2010-ųjų. Tačiau nutraukti jėgainės eksploataciją pradėta rengtis daugiau nei prieš dešimtmetį.

Dar 1999-aisiais Seimas nutarė, kad atominės jėgainės I blokas bus sustabdytas iki 2005 metų. 2000-aisiais parlamentarai priėmė IAE I bloko eksploatavimo nutraukimo įstatymą, o po metų, 2001-aisiais, Vyriausybė patvirtino ir šių darbų planą. 2005 metais, jau sustabdžius jėgainės I bloką, buvo patvirtinta atnaujinta IAE eksploatavimo nutraukimo programa. Pagal joje numatytą strategiją suplanuoti tiek I, tiek II blokų eksploatavimo nutraukimo darbai.

Rengiantis stabdyti IAE II bloką tarp politikų užvirė karštos diskusijos. Dar 2007-aisiais imta svarstyti, jog įsipareigojimas atsisakyti IAE iki 2010 metų kraštui nenaudingas, tad Seime pasipylė siūlymai prašyti, kad jėgainės uždarymas būtų atidėtas. Paskutinis jau šios kadencijos parlamentarų balsavimas dėl siūlymo IAE darbą pratęsti bent iki 2012-ųjų vidurio vyko prieš dvejus metus, 2009-ųjų lapkričio 19 dieną. Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) ir jų partnerių liberalų balsais projektas, beje, tik iš šešto karto, buvo atmestas. Į ginčus įsivėlęs Seimas, regis, pamiršo, kad iki lemtingosios datos - 2009 metų gruodžio 31 dienos - turėjo patvirtinti įstatymą dėl IAE II bloko eksploatavimo nutraukimo, kaip buvo pasielgta uždarant I bloką.

Dar 2009-ųjų pradžioje tuo metu planuojamai uždaryti jėgainei vadovavęs Viktoras Ševaldinas viešai pareiškė, kad nesulaukia jokių formalių sprendimų - nei tęsti IAE veiklą, nei ją nutraukti, bet išgirdo labai įdomų tuo metu energetikos klausimus sprendusios Ūkio ministerijos (ŪM), vadovaujamos konservatoriams atstovaujančio ministro Dainiaus Kreivio, atsakymą. Tąkart ŪM pranešė, jog

įstatymas dėl IAE II bloko išjungimo bus teikiamas tada, kai su ES bus galutinai susitarta dėl šio bloko uždarymo pasekmių likvidavimo, taip pat dėl Baltijos elektros jungčių plano. Taigi valdantieji lyg ir planavo pasilikti atsitraukimo variantą, jei Briuselis plačiai neatvertų piniginės izoliuota energetine sala tampančiai Lietuvai. Tačiau netrukus, įsteigus A.Sekmoko vadovaujamą EM, situacija kardinaliai pasikeitė.

Įstatymas dingo

2009-ųjų lapkričio 4 dienos posėdyje Vyriausybė pritarė EM Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo skyriaus specialistų parengtam Valstybės įmonės IAE eksploatavimo nutraukimo įstatymo projektui. Po kelių dienų jis buvo įregistruotas Seime ir įtrauktas į lapkričio 30-osios plenarinio posėdžio darbotvarkę. Pristatyti projektą turėjo pats energetikos ministras A.Sekmokas, tačiau numatytą dieną parlamentarų darbotvarkėje šio klausimo nebeliko.

Įdomu, kad sprendimą iš Seimo atšaukti tautos išrinktųjų taip ir nepasiekusį įstatymo projektą Vyriausybė priėmė ne jo svarstymo išvakarėse, bet lygiai po metų - 2010-ųjų lapkričio 29 dieną. Ir tik tada, kai raštus dėl neteisėto IAE II bloko eksploatavimo nutraukimo Seimo pirmininkei Irenai Degutienei ėmė siųsti energetikos ekspertas S.Kutas.

"Iš tiesų - ir kalbėjau, ir rašiau, kad pagal Branduolinės energijos įstatymą stabdyti IAE bloko darbą galima tik remiantis specialiu dokumentu. Tačiau niekas į tai rimtai nereagavo. Iš pradžių sulaukiau Seimo pirmininkės sekretoriato patvirtinimo, kad įstatymas dar nepriimtas, bet bus pateiktas svarstyti parlamentarams - net buvo nurodyta konkreti data. Praėjus tam terminui kreipiausi vėl. Tada buvo pasakyta, jog projektą atsiėmė EM", - LŽ pasakojo ekspertas.

EM apie tai, kad IAE uždaroma pažeidžiant įstatymus, nelinkusi kalbėti. Kaip nurodoma LŽ pateiktame ištikimo energetikos ministro ginklanešio K.Jauniškio atsakyme, jėgainės uždarymas vykdomas vadovaujantis Vyriausybės 2009 metų lapkričio 4 dienos nutarimu "Dėl valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės antrojo bloko sustabdymo". Juo, kaip teigiama, EM buvo pavesta užtikrinti, kad įmonės II blokas būtų sustabdytas (bet ne uždarytas - red.) iki 2009-ųjų gruodžio 31 dienos. "Blokas buvo sustabdytas. Šiuo metu VĮ IAE vykdo atominės elektrinės eksploatavimo užbaigimo darbus vadovaudamasi VATESI išduotos licencijos sąlygomis", - nurodė ministro patarėjas.

Kontrolės nėra

Regis, ši situacija jėgainės likviduotojams labai patogi. Neparengus atitinkamo įstatymo, numatančio IAE II bloko uždarymą, nepateikus IAE eksploatavimo nutraukimo programos, kurią EM turėjo parengti iki 2010 metų kovo, už jėgainėje vykstančius procesus, lėšų panaudojimą, taip pat už IAE turto, vertinamo 2,2 mlrd. litų, likimą atsakingų pagal įstatymą tarsi ir nėra. 

Tai, remiantis Valstybės kontrolės ataskaita, iš esmės buvo konstatuota dar 2009-ųjų pabaigoje vykusiuose parlamentinės Atominės energetikos komisijos (AEK) posėdžiuose. "IAE II bloką Vyriausybė įsipareigojo sustabdyti iki 2009 metų pabaigos, tačiau įstatymas dėl šio bloko uždarymo nepriimtas. IAE struktūrinis padalinys - Eksploatavimo nutraukimo tarnyba (pavaldi IAE vadovui - red.) - nustato elektrinės eksploatavimo nutraukimo politiką ir jos įgyvendinimo būdus, organizuoja nutraukimo procesą. Tačiau nei įmonės įstatuose, nei įmonės generalinio direktoriaus nuostatuose atsakomybės už šio proceso vykdymą nenumatyta", - konstatuota tuo metu.

Prakalbo apie IAE atgimimą

Ką reiškia tokia padėtis, paaiškėjo visai neseniai, kai parlamentarai ėmėsi iniciatyvos aktyvinti derybas su Briuseliu, kuris pranešė, kad Lietuvai tolesniam IAE uždarymui 2014-2017 metais vietoj prašomų 770 mln. eurų (2,6 mlrd. litų) planuoja skirti vos 210 mln. eurų (714 mln. litų) .

"Saugokite savo II bloką!" - praėjusio gruodžio pradžioje lankydamiesi Visagine paragino Seimo DP frakcijos atstovai K.Daukšys ir Loreta Graužinienė. Bendraudami su uždaromos IAE atstovais parlamentarai užsiminė, kad nesutarus dėl naujos atominės jėgainės statybų, o ES neskyrus reikiamo finansavimo IAE II bloko darbas dar galėtų būti atnaujintas. "Jau apskaičiuota, kiek tam reikėtų lėšų. Jeigu ES neduos pinigų IAE uždaryti, jei nebus kito pasirinkimo, kas beliks daryti?" - aiškino visaginiečiams K.Daukšys.

Seimo AEK vicepirmininkas socialdemokratas Rimantas Sinkevičius vis dėlto abejoja, ar senoji jėgainė vėl galėtų gaminti elektrą. "Norint atgaivinti IAE reikėtų investuoti ne mažiau kaip 150 mln. eurų (0,5 mlrd. litų), atnaujinti sutartis dėl kuro tiekimo šiam specifiniam reaktoriui - tai padaryti būtų sudėtinga. Tačiau idėja dėl IAE darbo atnaujinimo galėjo tapti koziriu derantis su ES dėl tolesnio finansavimo. Mes turėjome argumentą: žiūrėkite, IAE II blokas dar neiškomplektuotas, jis galėtų veikti, jei nesilaikysite įsipareigojimų dėl lėšų skyrimo. Bet dabar šio argumento jau nebeturime", - dėstė parlamentaras.

Kam tai naudinga?

Paaiškėjo, kad IAE II bloke, kurio eksploatacija, Seimui nepriėmus atitinkamo įstatymo, negali būti nutraukiama, patyliukais pradėti demontavimo darbai. Nors IAE vadovai oficialiai tvirtina, esą nieko panašaus nevyksta, LŽ šaltinių jėgainėje teigimu, sprendimas dėl bloko demontavimo priimtas dar praėjusiais metais, tad sektoriuose, kuriuose nekyla radiacijos nuotėkio grėsmė, po truputį ardomi elektros varikliai, jungikliai, siurbliai. Be to, kaip kalbama, šie įrenginiai parduodami, nors oficialūs aukcionai nėra skelbiami.

"Tikrai žinau, kad IAE II bloko garo trakte nuimta dalis prietaisų ir dalis armatūros, kai kurie automatinio valdymo reguliavimo įrenginiai. Manau, išmontuota ne už vieną milijoną. Ardymas pradėtas IAE vadovybės sprendimu ir greičiausiai suderintas su EM vadovais, nors tokie veiksmai nepagrįsti jokiais teisiniais argumentais", - tikino parlamentaras R.Sinkevičius.

Kad išmontavimo procesas IAE II bloke pajudėjo, patvirtina ir IAE Komunikacijos skyriaus LŽ pateiktas atsakymas. "Šiuo metu IAE, vadovaudamasi VATESI išduotos licencijos Nr. 2/2004 sąlygomis, vykdo II energijos bloko eksploatavimo nutraukimą. Šios licencijos priede - IAE II bloko eksploatavimo nutraukimo kuro iškrovimo etapo projekte, suderintame su Sveikatos apsaugos ministerija, Aplinkos ministerija ir VATESI, nustatytos sistemos, kurios yra nereikalingos kuro iškrovimo etape, todėl šiuo metu dalis jų išmontuojama. Konkreti įranga išmontuojama suderinus su VATESI", - teigiama IAE komunikacijos specialistės Ksenijos Aleksejevos atsakyme. 

Specialistė taip pat nurodo, kad už parduotą turtą gautos lėšos naudojamos įmonės reikmėms, kurios nėra finansuojamos Europos Komisijos Ignalinos programos ir IAE eksploatavimo nutraukimo fondo lėšomis, "pagal IAE valdybos patvirtintą įmonės išlaidų sąmatą".

"Niekaip nesuprantu: EM ir Vyriausybė tvirtina, kad pinigų neužtenka net IAE I blokui uždaryti, o dabar, nepriėmus įstatymo, pradedamas ardyti II blokas, - stebėjosi parlamentaras K.Daukšys. - Taip, į energetiką pastaruoju metu atėjo daug žmonių, švelniai sakant, naujokų šioje srityje. Ne paslaptis, kad neadekvačių sprendimų skatintojų ar jais suinteresuotųjų aplink Lietuvą (ir visose pusėse) yra sočiai: vieniems gerai eksportuoti į kraštą elektrą, nes neturi konkurencijos, kitiems gerai, kad mūsų pramonės produkcija dėl didėjančių energetikos sąnaudų tampa nekonkurencinga. Vadovaujantis ekonomine logika, tai lyg ir suprantama, tik klausimas, kiek mūsų valdžia tokiu atveju atstovauja valstybės interesams?"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"