Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Elektrinė per Naujuosius išleis paskutinį garą

 
2015 12 30 6:00
Speiguotą Naujųjų metų naktį išjungus didžiausią šilumos tiekėją TE-3 šilumos energijos apimtį kompensuos gamybą padidinusi Vilniaus antroji termofikacinė elektrinė.
Speiguotą Naujųjų metų naktį išjungus didžiausią šilumos tiekėją TE-3 šilumos energijos apimtį kompensuos gamybą padidinusi Vilniaus antroji termofikacinė elektrinė. LŽ archyvo nuotraukos

Viena jauniausių iš didžiųjų dujomis kūrenamų šalies elektrinių – Vilniaus trečioji termofikacinė – Naujųjų metų naktį baigs aktyvų gyvenimą išmesdama iš aušintuvų garų kamuolius, lydimus griausmingų garsų. Didžiausią Lietuvoje kogeneracinę elektrinę, kuri gamina ir elektrą, ir šilumą, nuspręsta uždaryti, kai Vyriausybė palaimino Energetikos ministerijos planą nutraukti daug metų teiktą finansinę paramą termofikacinėms elektrinėms elektros gamybai.

Be finansinės paramos elektros gamyba Vilniaus trečiojoje termofikacinėje elektrinėje (TE-3) tapo nuostolinga, o šios jėgainės technologija neleidžia gaminti šilumos negaminant elektros energijos. Energetikos ministerija anksčiau viešai paskelbė, kad TE-3 esą nebūtina Vilniaus miestui apsirūpinti šiluma. Elektrinę eksploatuojančioje bendrovėje „Vilniaus energija“ dėl politinių sprendimų darbą praras daugiau kaip 100 aukštos kvalifikacijos energetikos specialistų.

Vilniaus savivaldybės valdoma bendrovė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) neketina perimti TE-3 ir jos darbuotojų iki 2017 metų vasario mėnesio, kai baigsis sostinės šilumos ūkio nuomos sutartis su Prancūzijos koncerno „Veolija“ (buvusi „Dalkia“) įmone „Vilniaus energija“.

Politikai žada, jog numarinus didžiausią sostinės šilumos gamybos įrenginį šiluma vilniečiams kitąmet neva nebrangs, bet priduria, kad gali būti visko.

1983 metais pradėjusi veikti Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė (TE-3) yra didžiausia Lietuvoje kogeneracinė elektrinė, kartu gaminanti elektros energiją ir šilumą.
1983 metais pradėjusi veikti Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė (TE-3) yra didžiausia Lietuvoje kogeneracinė elektrinė, kartu gaminanti elektros energiją ir šilumą.

„Išsikvėps“ iki vidurnakčio

Vilniaus trečiosios termofikacinės elektrinės stabdymą numatoma pradėti gruodžio 31-osios vidurdienį, o visiškai sustabdyti – iki vidurnakčio. „Elektrinė bus stabdoma po truputį mažinant kuro padavimą į garo katilą, taip bus nuosekliai mažinamas gaminamos elektros ir šilumos kiekis. Pasiekus minimalias elektros energijos gamybos apkrovas, generatorius bus atjungtas nuo perdavimo tinklo. Toliau bus nuosekliai vykdomi įrenginių aušinimo ir vidinių paviršių konservavimo procesai. Šis procesas bus analogiškas įprastai praktikai, kai pasibaigus šildymo sezonui stabdomi elektros ir šilumos gamybos įrenginiai“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo „Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas.

Vis dėlto vilniečiai paskutinę metų dieną galbūt išvys neįprastus elektrinės uždarymo reiškinius elektrinėje šalia Gariūnų turgavietės. „Gali būti pastebimas didesnis vandens garų išmetimas iš elektrinės aušintuvų. Mažinant slėgį, galimas didesnis nei įprastai dirbant vandens garų išmetimas, lydimas garso“, – dėstė N. Mikalajūnas.

Lazdynuose, Grigiškėse ir šalia Gariūnų gyvenantys vilniečiai teigia, kad garsus, sklindančius iš elektrinės, jie jau girdėjo ir praėjusią savaitę. Paprastai iš aušintuvų gausiai išmetant perteklinius karštus vandens garus, šie virsta lauk storais kamuoliais, o itin galingų variklių gausmą primenantis garsas gali gerokai sudrebinti apylinkes.

Brangs per šalčius

Centralizuotai šilumą gaunančių sostinės daugiabučių radiatoriai, kaip žadama, speiguotą Naujųjų metų naktį neturėtų staiga atšalti išjungus didžiausią šilumos tiekėją. Mat šilumos energijos apimtį kompensuos gamybą padidinusi Vilniaus antroji termofikacinė elektrinė (TE-2). Ji bus pagrindinis šilumos vilniečiams gamybos šaltinis 2016 metais, kaip ir nepriklausomi šilumos gamintojai. O spaudžiant didesniam šalčiui darbą pradės rajoninė katilinė Nr. 8, esanti sostinės Ateities gatvėje.

Kaip pasakojo N. Mikalajūnas, TE-3, dirbdama maksimalia galia, galėjo pagaminti daugiau kaip 600 megavatvalandžių per valandą (MWh/h) šilumos. „Pastaruoju metu dėl sumažintos elektros energijos supirkimo apimties TE-3 gamino 130–180 MWh/h šilumos. Tai sudarė apie 30 proc. vidutinio apkrovimo šildymo sezono metu ir apie 15 proc. šilumos poreikio esant dideliam šalčiui, šilumos gamybos piko metu“, – teigė jis.

Šią elektrinę sustabdžius, kitose jėgainėse gaminamos šilumos kaina sostinės gyventojams kitąmet neturėtų keistis. „Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtinta Šilumos kainos nustatymo metodika sukonstruota taip, kad pasikeitus šilumos gamybos šaltiniams (pervedus šilumos gamybą iš kogeneracinės elektrinės į vandens šildymo katilus) šilumos kaina neturi kisti“, – patikslino N. Mikalajūnas.

Vis dėlto dėl TE-3 uždarymo, pagal „Vilniaus energijos“ prognozes, bendra šilumos energijos kaina Vilniaus gyventojams gali didėti ypač atšalus orams, kai tektų įjungti rajoninę katilinę Nr. 8. Ši katilinė šilumos gamybai reikalingas dujas ima iš gamtinių dujų skirstymo sistemos, o TE-2 ir TE-3 naudoja dujas iš gamtinių dujų perdavimo sistemos. „Išaugus gamtinių dujų transportavimo kainai, šilumos gamybos sąnaudos rajoninėje katilinėje yra didesnės nei TE-2“, – sakė N. Mikalajūnas.

Valdas Benkunskas: „Savivaldybė neturi svertų daryti įtaką šilumos rinkai ir Vyriausybės sprendimams.“/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Valdas Benkunskas: „Savivaldybė neturi svertų daryti įtaką šilumos rinkai ir Vyriausybės sprendimams.“/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Atsisako perimti

„Vilniaus energija“ gruodžio mėnesį gavo raštą iš savivaldybės įmonės Vilniaus šilumos tinklų, kad ši atsisako priimti iš nuomos grąžinamą savo turtą, nuo 2016 metų sausio 1 dienos stabdomą Vilniaus TE-3. Anksčiau VŠT deklaravo, kad perims elektrinę. VŠT vadovas Mantas Burokas atkreipė „Lietuvos žinių“ dėmesį, kad nors VIAP kvotos panaikintos visoms termofikacinėms elektrinėms, nei Kauno, nei Panevėžio termofikacinių elektrinių vadovai dėl to elektrinių darbo nestabdo, o elektrinės uždarymo ir specialistų atleidimo būdą pasirinko tik „Vilniaus energija“.

Pasak jo, „Vilniaus energija“ vadovai primygtinai reikalauja, kad sostinės šilumos ūkio nuomotojas VŠT perimtų iš nuomos TE-3 atskiras dalis tuoj pat, nelaukiant, kol pasibaigs nuomos terminas. VŠT tokios pareigos, o ir galimybės kol kas esą neturi. „Nuomos sutartyje aiškiai nurodytos sąlygos, kurioms esant galime perimti turtą. „Vilniaus energija“ nori tai padaryti vedama verslo interesų. Deja, tokia sąlyga nenumatyta“, – LŽ pažymėjo M. Burokas. Nei TE-3 dalies įrenginių, nei darbuotojų perėmimas iš „Vilniaus energijos“, anot jo, neįmanomas nei logiškai (nes perdavus tik dalį įrenginio, jis negalės veikti, o tai reiškia, kad specialistai negalės dirbti), nei faktiškai (nes neįmanoma fiziškai atskirti tam tikrų elektrinės dalių), nei teisiškai (taip būtų pažeistos nuomos sutarties sąlygos).

„Vilniaus energija“ neatskleidė, kiek jai kainuos TE-3 uždarymas ir tolesnis išlaikymas, jeigu šio turto neperimtų VŠT. N. Mikalajūno teigimu, „Vilniaus energija“ rūpinsis elektrinės turto saugojimu, o TE-3 uždarymo ar palaikymo darbinės būsenos klausimus turės spręsti VŠT ir Vilniaus miesto savivaldybė. Įmonės reorganizacijos procesas, susijęs su TE-3 uždarymu, pasak jo, taip pat dar nėra pasibaigęs. Tikslus atleistų darbuotojų skaičius ir kompensacijų sumos esą išaiškės pasibaigus reorganizavimo procesui.

„Esame visapusiškai pasirengę tam atvejui, jei Vilniaus šilumos tinklai atsisakytų išsaugoti 114 Vilniaus TE-3 eksploatuojančių darbuotojų darbo vietas. Bendrovė iš savo lėšų jau yra suformavusi per 1,5 mln. eurų fondą išeitinėms kompensacijoms išmokėti. Kompensacijos nedidintų šilumos kainos, nes būtų mokamos „Vilniaus energiją“ valdančios kompanijos „Veolia“ lėšomis“, – sakė N. Mikalajūnas.

Ateitis neaiški

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas „Lietuvos žinioms“ teigė, kad šiuo metu „vyksta kontaktavimas“ su „Vilniaus energija“, kuri iki 2017 metų pagal nuomos sutartį yra atsakinga už Vilniaus šilumos ūkį. „Vilniaus TE-3 iš nuomos sutarties mes neišskiriame, o sutartis nustato, kad turtas ar jo dalis gali būti grąžinta prieš laiką tik šalių susitarimu. Į mūsų pateiktus klausimus, kokį kurtą ir kokios būklės ketina perduoti, „Vilniaus energija“ neatsako“, – tvirtino jis.

Vicemeras pabrėžė, kad sprendimus dėl TE-3 konservavimo ir darbuotojų atleidimo „Vilniaus energija“ priima vienpusiškai, ir savivaldybė už juos neatsako. Pasak V. Benkunsko, sostinės savivaldybės žinia „Vilniaus energijai“ ir visuomenei yra labai aiški: VŠT dabar neturi net šilumos gamintojo licencijos, įmonės, kurioje dirba vos 7 darbuotojai, funkcija yra prižiūrėti nuomos sutarties vykdymą.

„Mums dėstoma, jog „Vilniaus energija“ nori perduoti dalį TE-3 įrenginių ir dalį darbuotojų, nes kiti ir toliau dirbs įmonėje. VŠT ne tik negali pirma laiko perimti darbuotojų, bet ir nėra net kalbos, kad galėtų eksploatuoti elektrinę. Yra bendras šilumos ūkis, išimti kokią nors dalį iš šio ūkio neišeina. O kur dėti TE-3, kaip ją panaudoti, savivaldybė spręs, kai pasibaigs nuomos sutarties terminas“, – tikino jis.

Pagal nuomos sutartį 2016 metais turėtų vykti 2002 metais „Vilniaus energijai“ išnuomoto turto vertinimas. Vicemeras, tarp kitko, pabrėžė, kad pagal nuomos sutartį TE-3 negali būti „numarinta“ ar „supjaustyta“, nes nuomininkas privalo grąžinti turtą tokios būklės, kokį išsinuomojo, tai yra veikiantį. „Net jeigu įmonė nenaudos jėgainės, turi palaikyti jos gyvastį, kad prireikus būtų galima ją vėl paleisti“, – sakė jis.

V. Benkunskas negalėjo tvirtai pažadėti, kad nustojus veikti TE-3 šiluma vilniečiams nebrangs. „Šilumos tiekimas tikrai nesutriks, nes turimas šilumos gamybos pajėgumas yra pakankamas. O dėl kainos sunku prognozuoti – atsiranda SGD terminalo galios mokestis. Bet priimdamos sprendimus naikinti elektros gamybos kvotas termofikacinėms elektrinėms, Vyriausybė ir Energetikos ministerija deklaravo, kad šilumos kaina Vilniuje po sausio 1 dienos mažės keliais procentais. Tikime šiais patikinimais, nes neturime kitos išeities, savivaldybė neturi svertų daryti įtaką šilumos rinkai ir Vyriausybės sprendimams“, – aiškino vicemeras.

V. Benkunskas tvirtino, kad po 15 metų Vilniaus savivaldybei grąžinamas šilumos ūkis nebus nuomojamas kitam operatoriui ar privatizuojamas, o liks miesto nuosavybė.

VILNIAUS TE-3: FAKTAI IR SKAIČIAI

1983 metais pradėjusi veikti Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė (TE-3) yra didžiausia Lietuvoje kogeneracinė elektrinė, kartu gaminanti elektros energiją ir šilumą. Didžiausią elektros ir šilumos gamybos apimtį elektrinė buvo pasiekusi 1987 metais, kai šildymo sezono metu visa galia dirbo abu elektrinės blokai.

Tai jauniausia dujomis kūrenama elektrinė iš didžiųjų šalies elektrinių, neskaitant Panevėžio elektrinės ir Lietuvos elektrinės 9-ojo bloko.

Kogeneracinės jėgainės yra efektyviausios ir ekonomiškiausios elektrinės iš visų iškastinį kurą naudojančių elektrinių. Jos efektyvesnės ir už naujausias kondensacinio ciklo elektrines, pavyzdžiui, Lietuvos elektrinės 9-ąjį bloką.

Šaltinis: „Vilniaus energija“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"