Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Eksportas ir investicijos toliau didėja

 
2008 09 22 0:00
Šių metų pirmojo pusmečio medienos pramonės veiklos ataskaitos jokių griūties ar žlugimo požymių nerodo.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Šių metų pirmojo pusmečio medienos pramonės veiklos ataskaitos jokių griūties ar žlugimo požymių nerodo.
LŽ archyvo nuotrauka

Ekonominė krizė purto Lietuvos medienos pramonę, bet ši toliau plėtojasi.

Dabartinė ekonominė krizė vienaip ar kitaip jau yra palietusi beveik visas mūsų ūkio šakas. Akivaizdžiai mažėja investicijos, kai kurios produkcijos gamyba ar augimo sparta. Grėsmingai didėja infliacija. Nėra ir tikriausiai nebus prognozių, kaip ir kada ši krizė baigsis. Tačiau Lietuvos ūkio veiklos statistika rodo, kad baimintis anksti. Pramonė dirba gal ir ne visu pajėgumu, tačiau gana sėkmingai.

Žlugimo ženklų nesimato

Manau, kad periodinė spauda ir kitos informacijos priemonės jau ištisus metus pernelyg daug ir ne visuomet teisingai vertino medienos prekybos reikalus, pradėjo skelbti, kad medienos pramonė vos gyva. Visai nereikšminga informacija apie kai kurių įmonių ar asmenų veiklą buvo pateikiama kaip akivaizdus ir visai neabejotinas visos medienos pramonės netolimo žlugimo požymis.

Kad bankrutavo ar sumažino gamybą viena ar kita įmonė, kad kam nors ko nors pritrūko, dar nereiškia, jog dabartinė ūkio krizė yra vienodai apėmusi visą medienos pramonę. Turime daug ir gerai dirbančių įmonių, kurios dar niekada nesiskundė žaliavų, darbo jėgos ar užsakymų trūkumu.

Šių metų pirmojo pusmečio medienos pramonės veiklos ataskaitos jokių griūties ar žlugimo požymių nerodo. Antai iš trejų su puse metų produkcijos pardavimo informacijos matyti, kad tik šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su praėjusių metų antru pusmečiu, šiek tiek mažiau pagaminta medienos medžiagų ir paprasčiausių medienos dirbinių, o popieriaus ir baldų produkcija ir toliau didėja.

Skirtingiems ir sekasi skirtingai

Šiemet mažiau negu 2007 m. pirmoje pusėje pagaminta pjautinės medienos, klijuotinės faneros ir gerokai daugiau vertingesnės produkcijos: medinių durų ir drožlių plokščių.

Suprantama, kad įmonės dirbo nevienodai sėkmingai. Gamyba šiek tiek sumažėjo Vilniaus ir Kauno baldų kombinatuose, "Fredos" ir "Sakuotos" įmonėse. Tuo pat metu gerokai gamybą padidino ir gerai dirbo "Girių bizonas", "Klaipėdos baldai", "Klaipėdos mediena" ir "Klaipėdos kartonas".

Neseniai pradėjusi savo veiklą baldų įmonė "Visagino linija" gamybą šiemet jau padidino pusantro karto. Palyginti su praėjusių metų pirmu pusmečiu, baldus gaminančio SBA koncerno produkcija išaugo 10 proc., o medienos medžiagų ir baldų gamintojos "Vakarų medienos grupė" - net 42 procentais. Matyti, kad gamybą toliau didina gerą, paklausią produkciją gaminančios ir gerą vardą turinčios įmonės. Iš tokių pirmiausia paminėtinos "Kronas" ir "Doleta", gaminančios duris ir langus. Šių bendrovių produkciją žino ir noriai perka ne tik Lietuvos, bet ir daugelio užsienio šalių statybininkai. Užsakymų ar medienos trūkumu nesiskundžia baldų gamybos įmonė "Narbutas ir Ko". Ji turi savo atstovybes jau keliose užsienio šalyse ir tuo pat metu jau daug metų yra didžiausia vietinės baldų rinkos dalyvė. Šiemet ji jau įsikūrė ir Ukmergėje, kur pastatytas ir jau veikia visai naujas ir modernus šios įmonės padalinys. Gamybą kasmet gerokai didina ir "Doleta". Ji, šiemet investavusi 30 mln. litų, taip pat pasistatė naują langų gamybos įmonę. Iki šiol galėjusi gaminti iki 5000 kv. m langų sistemų, dabar galės jų gaminti 12 000 kv. metrų. Čia jau gaminami naujo tipo langai su varčia į išorę, skirti užsienio rinkoms. Panašių faktų apie naujų įmonių statybas bei naujos vertingesnės produkcijos gamybą yra ir daugiau.

Užsienio prekyba auga

Geri yra ir užsienio prekybos rezultatai. Šiek tiek sumažėjęs yra tik medienos žaliavų ir medžiagų bei pirminio perdirbimo produktų eksportas ir importas.

Popieriaus, jo produkcijos, baldų ir surenkamųjų medinių statinių užsienio prekybos apyvarta ir toliau didėja. Taip pat didėja ir visa medienos prekių užsienio prekyba. Teigiamas išlieka ir medienos prekių užsienio prekybos balansas. 2007 m. pirmąjį pusmetį medienos prekių eksportas viršijo importą 949,4 mln. litų, 2008 m. - dar didesniu, jau 997,1 mln. litų teigiamu skirtumu.

Žinant, kad visas Lietuvos užsienio prekybos balansas yra neigiamas, geri medienos prekybos pokyčiai labai reikšmingi visai mūsų šalies ekonomikai.

Bet kokią produkciją gaminančios pramonės gyvybingumą geriausiai apibūdina naujos investicijos, jų lygis, pokyčiai. Į medienos produkciją gaminančią pramonę 2007 m. iš viso investuota 446 mln. litų. Daug tai ar mažai, galima spręsti iš tokio palyginimo: šios pramonės produkcijos dalis tuomet buvo 12,4 proc., o visų investicijų - 14,1 procento. Tai reiškia, kad investuotojams ši pramonė buvo patrauklesnė negu kitos jos šakos. Be to, investicijos į medienos produkciją gaminančią pramonę ir toliau didėja. Antai 2007 m. pirmąjį ketvirtį į medienos, popieriaus ir baldų gamybos pramonę iš viso investuota 82 mln. litų, o šių metų pirmame ketvirtyje - jau 148 mln. litų.

Daugėja ir investicijų

Suprantama, kad ekonominė krizė tikrai atnešė daug žalos visoms Lietuvos ūkio šakoms, kad dėl staiga išaugusių energijos, žaliavų ir darbo jėgos kainų labai sumažėjęs medienos pramonės rentabilumas, kad kai kurios įmonės prarado rinkas ir produkcijos užsakovus, kad sumažėjusi pirmiausia yra pjautinės medienos ir jos dirbinių paklausa tiek vidaus, tiek ir užsienio rinkose, kad kai kurios įmonės neatlaikė tokio smūgio ir turėjo likviduotis.

Tačiau pavienių įmonių bankrotų pokyčių negalima tapatinti su visos pramonės būkle. Bankrutavo įmonės ir tuomet, kai visa pramonė dirbo labai pakiliai. Apskritai bankrotų skaičiaus pokyčiai labai permainingi ir sunkiai paaiškinami. 2005 m. bankrutavo 46 medienos produkciją gaminusios Lietuvos įmonės. 2006 m. tokių įmonių buvo 86, o 2007 m. - tik devynios.

Išlieka pažangiausi

Pabaigoje - apie pramonės žlugimo fenomeną. Manau, kad per daug drąsu diskutuoti apie vienos ar kitos pramonės šakos sunykimą. Gali išnykti arba sumažėti kai kurios pasenusios produkcijos paklausa, gali sunykti pavieniai pramonės šakos objektai, tačiau kartu nuolat atsiranda naujų produktų ir kitų jų gamintojų.

Netikiu, kad kada nors Lietuvoje išnyks arba kritiškai sumažės visuminė medienos produktų paklausa ir gamyba. Tuo pat metu daugiau galima ir reikėtų diskutuoti apie vienų ar kitų medienos produktų paklausą, kokybę, apie jų gamybos pažangą. Daugiau šnekėti ne apie visos pramonės šakos, o pavienių įmonių netektis.

Parengta bendradarbiaujant su BMM

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"