Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Ekonomikai augti reikia sukurti sąlygas

 
2011 10 17 0:00

Ekonomikos augimo problemos seniai domina mokslininkus - dar XVIII amžiuje teorines nuostatas pradėjo kurti ekonomikos mokslo pradininkas Adamas Smithas. Bet kai jas populiariai perfrazuoji į klausimą, kaip uždirbti pinigų, tada tampa aišku, kad ši tema svarbi ne tik ekonomistams, bet ir kiekvienam piliečiui.

Kas lemia augimą?

Mokslininkai nustatė, kad ekonomikos augimą didžiąja dalimi lemia ne žmogaus darbas ar investicijos, o pasiekta technikos pažanga. Tačiau iki šiol karštai diskutuojama apie tai, kokios yra pažangos sudedamosios dalys? Ar gali jai daryti įtaką vyriausybės politika, ir kokią?

Techninę pažangą galima pasiekti ir be didelių investicijų - tik racionaliau organizuojant gamybos procesą. Visai neseniai pagrindiniai ekonomistų debatai vyko dėl to, kokią strategiją pasirinkti kovojant su krize - griežto taupymo ar ekonomikos skatinimo pasitelkiant valstybės investicijas. Tiesa, buvo mokslininkų, kurie tikino, kad nė viena iš šių strategijų nėra tinkama, kad, norint užtikrinti ilgalaikį ir stabilų ekonomikos augimą, reikia derinti jų abiejų elementus.

Žvelgiant iš šiandienos pozicijų galima pasakyti, jog buvo teisūs pastarieji. Problema yra tik tai, kad vienos šalys turi pakankamai laiko nuosekliai ir palaipsniui derinti konsolidavimo bei augimo strategiją, o kitoms tenka skubiau įgyvendinti reformas.

Lyg grybų augimas

Esminis uždavinys ieškant ekonomikos augimo būdų yra surasti realių išlaidų mažinimo priemonių, populiariai tariant - taupumas ir efektyvumas. Šalys turi vykdyti tokią ekonomikos politiką, kad bėgant metams būtų randama būdų, kaip gaminti produkciją ar teikti paslaugas vis pigiau, naujau ir efektyviau. Tokios politikos rezultatams įvertinti reikia turėti aiškius kiekybinius ir kokybinius atskaitos taškus.

Ekonomikos augimo procesas nėra tolygus ir primena grybų augimą - proveržis paprastai pasiekiamas vienoje ekonominėje veikloje ar keliose. Todėl labai svarbu tinkamai nustatyti valstybės investicijų programos prioritetus.

Taupymas kartu su modernizavimu

Taupymas pasitvirtina, jei kartu didėja ir ekonomikos našumas bei ekonominis potencialas. Kitaip tariant, taupymas turi būti derinamas su ekonomikos, o visų pirma - su viešojo sektoriaus modernizavimu. Šiuo atveju reikia įvertinti šalių skirtumus: daugumos valstybių viešasis sektorius su dažnai sudėtinga socialinių paslaugų sistema formavosi ilgai ir atspindi ne tik ekonominę realybę, bet ir demografiją, elgsenos, kultūrinius visuomenės įpročius bei poreikius. Nuosekliai atnaujinant šią sistemą reikia stengtis, kad permainos nesugriautų žmogaus intelekto, kūrybiškumo ir nacionalinio savitumo ugdymo galimybių.

Laikui bėgant socialinės ir ekonominės vertybės bei normos kinta. Tuo pat metu atitinkamai turi keistis ir viešųjų paslaugų politika.

Kryptingai investuoti

Stebuklingos priemonės, padedančios skatinti ekonomikos augimą, nėra. Tačiau galima nurodyti tris pagrindinius augimą skatinančios ekonominės politikos elementus.

Sėkmingai verslo plėtrai reikia infrastruktūros, sveikos ir kvalifikuotos darbo jėgos, socialinio stabilumo bei tvarkos. Todėl būtina efektyviai investuoti į viešąsias paslaugas, didinančias ekonomikos našumą. Aukštos kokybės švietimo ir sveikatos apsaugos sistema, išplėtotas transportas, ryšiai, komunalinis ūkis - tai tos viešosios paslaugos, kurių teikimas atlieka svarbų vaidmenį paremiant privačios iniciatyvos plėtrą. Norint, kad jos būtų teikiamos efektyviai, reikia rengti valstybės finansų išlaidų apžvalgas, leidžiančias įvertinti apsirūpinimo esminėmis viešojo vartojimo paslaugomis kokybę.

Didelę reikšmę ekonomikos augimui turi ir finansų sektorius. Finansų rinkos, paversdamos santaupas investicijomis, dalį jų pasiima už tarpininkavimą, nes tarpininkavimas ir informacijos kaupimas yra gana brangus dalykas. Jei finansų rinka ir jos reguliavimo sistema dirba efektyviai, finansų tarpininkams tenkanti santaupų dalis mažėja ir daugiau pinigų paverčiama investicijomis.

Daugiau galimybių visiems

Gyvybiškai būtina ekonomikos augimo sąlyga - patikima teisinė ir institucinė sistema, kurioje žmogus yra gerbiamas ir apsaugotas nuo pasikėsinimo į jo asmens, nuosavybės bei kitas ekonomines teises.

Tarptautinė prekyba ir bendradarbiavimas sudaro prielaidas perduoti naujas žinias, todėl šalies atvirumas Europos Sąjungos (ES) ir pasaulinėms iniciatyvoms leidžia realiai sumažinti išlaidas ir suteikia impulsą ekonomikai augti.

Bendrovės, taikančios "atsilikusią technologiją", perima iš kitų valstybių pažangių įmonių naują technologiją ir išmoksta ją efektyviai naudoti, o užsienio kompanijų konkurencija verčia vietos įmonės mažinti realias išlaidas.

Su Vyriausybės politika, skatinančia ekonomikos augimą, susiję debatai šiuo metu koncentruojasi į fundamentalų klausimą: koks yra tinkamas globalaus, europinio ir nacionalinio lygmens sprendimų santykis? Dabar teikiami pasiūlymai, kaip paskatinti ekonomikos augimą įgyvendinant priemones ES ar net globaliu lygmeniu. Sakykime, jei ekonominė politika būtų geriau koordinuojama tarp šalių, nereikėtų kiekvienai valstybei kaupti didelių rezervų, tada ir pasaulinė prekių paklausa padidėtų.

Tokie sprendimai svarbūs ir Lietuvai - atsirastų daugiau galimybių plėtoti eksportą, o tai paskatintų šalies ekonomikos augimą, žmonės uždirbtų daugiau pinigų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"