Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Dujų rinka sprogs

 
"Klaipėdos nafta“ kol kas nežino, kurį 2014 m. mėnesį pagal optimistinį ir pesimistinį scenarijų turėtų pradėti veikti SGD terminalas bei kokį kiekį dujų įrenginys galėtų patiekti į rinką pirmais veiklos mėnesiais.
"Klaipėdos nafta“ kol kas nežino, kurį 2014 m. mėnesį pagal optimistinį ir pesimistinį scenarijų turėtų pradėti veikti SGD terminalas bei kokį kiekį dujų įrenginys galėtų patiekti į rinką pirmais veiklos mėnesiais. LŽ archyvo nuotrauka

Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas pirmąsias dujas Lietuvos rinkai turėtų patiekti kitų metų pabaigoje. Vamzdynais iš Rusijos gamtines dujas tiekiančios bendrovės drastiškų pokyčių tikisi 2015 metais, kai terminalas pradės veikti visu pajėgumu. Mat nuo to laiko iš laisvosios rinkos bus eliminuotos visos valstybės reguliuojamos šilumos ir elektros gamybos įmonės.

Kol kas neaišku, nei kokiomis sąlygomis, nei iš kokių tiekėjų didieji dujų vartotojai galės įsigyti svarbiausią savo žaliavą. Valstybės reguliuojamoms įmonėms gali tekti pirkti dujas net didesnėmis nei rinkos kainomis. Tuo metu klientų galbūt neteksiančios dabartinės dujų importuotojos nežino, kokį vamzdynais tiekiamų rusiškų dujų kiekį užsakyti 2014 ir 2015 metams.

Dujų reikia vis mažiau

Trečia pagal dydį rusiškų gamtinių dujų importuotoja bendrovė „Dujotekana“ sutartį dėl jų kiekio 2014 metams su „Gazprom“ tarpininku „LT Gas Stream AG“ turėtų pasirašyti iki šio mėnesio pabaigos. Šiuo metu bendrovė dar nežino, kiek dujų kitiems metams užsakys jos klientai. „Dar neturime patvirtinto dujų poreikio Lietuvoje. Bet jau aišku, kad poreikis bus gerokai mažesnis negu šiais metais“, - LŽ sakė UAB „Dujotekana“ prezidentas Vladimiras Orechovas.

Pasak jo, šiemet bendrovė savo klientams patieks 25-27 proc. mažiau gamtinių dujų negu pernai, o kitąmet prognozuojamas ne mažesnis nei 10 proc. kritimas. Šiemet bendrovės klientai dujų mažiau vartoja dėl sumažėjusių kvotų valstybės remiamai elektros energijos gamybai bei didėjančios alternatyvių kuro rūšių dalies šilumos ir elektros ūkyje.

„Dujotekanos“ sudaryta dujų tiekimo į Lietuvą sutartis su „Gazprom“ tarpininku „LT Gas Stream AG“ galioja iki 2020 metų, tačiau bendrovė kasmet patvirtina patikslintą metinį gamtinių dujų kiekį. Pernai „Dujotekana“ Lietuvoje pardavė 535 mln. kubinių metrų dujų, šiemet planuoja parduoti apie 400 mln. kubinių metrų.

Neliko 25 proc. taisyklės

Seimas šių metų vasarą priėmė Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo pataisas ir atsisakė neigiamą rinkos dalyvių reakciją sukėlusios vadinamosios 25 proc. taisyklės. Pagal ją didieji dujų vartotojai būtų turėję tiek iš būsimo SGD terminalo, tiek iš „Gazprom“ pirkti po 25 proc. jiems būtino dujų kiekio.

Pagal naują modelį būtinajai SGD terminalo veiklai užtikrinti reikalingą 0,54 mlrd. kubinių metrų dujų kiekį turės nupirkti reguliuojami šilumos ir elektros energijos gamintojai. O dujas joms tieks vadinamasis paskirtasis tiekėjas.

Vyriausybė jo dar nepaskyrė, tačiau greičiausiai šios funkcijos bus pavestos energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ valdomai dujų prekybos ir tiekimo bendrovei „Litgas“. Praėjusią savaitę „Litgas“ paprašė Kainų komisijos suteikti jai dujų tiekimo licenciją.

V.Orechovas: „Jeigu dujų Lietuvai reikės, galvosime, iš kur jų paimti ir kuo pigiau parduoti.“ /Romo Jurgaičio (ELTA) nuotrauka
V.Orechovas: „Jeigu dujų Lietuvai reikės, galvosime, iš kur jų paimti ir kuo pigiau parduoti.“ /Romo Jurgaičio (ELTA) nuotrauka

Terminalo nesibaimina

Tuo metu beveik 70 proc. bendrovės „Dujotekana“ klientų yra būtent valstybės reguliuojami šilumos ir elektros gamintojai, kuriems teks prievolė dalį dujų įsigyti iš SGD terminalo. V.Orechovas prognozuoja, kad dėl to „Dujotekanos“ tiekiamų dujų kiekis 2015 metais turėtų dar sumažėti.

„Negalėtume teigti, kad jie pirks dujas tik iš terminalo. Tačiau daug kas priklausys nuo dujų kainų rinkoje. O šiandien niekas negali atsakyti, už kokią kainą dujas parduos SGD terminalas. Gal kaina bus tokia, kad terminalas iš viso negalės sėkmingai dirbti? Gal geriau bus, kad jis stovėtų ir netrukdytų verslui dirbti?..“ – kvatojosi verslininkas.

V.Orechovas abejojo, ar laivais plukdomos dujos gali sudaryti rimtą konkurenciją vamdzynais tiekiamoms dujoms. „Amerika toli. Be to, visur galioja rinkos taisyklės. Nemanau, kad koks nors amerikietis ar arabas pardavinės dujas daug pigiau, nei jos parduodamos Europoje“, - svarstė jis.

Vis dėlto „Dujotekanos“ prezidentas pripažino, kad SDG terminalui pavykus patiekti į rinką pigesnių dujų turės pasitempti ir kiti rinkos dalyviai. „Verslas ieško naudos sau. Jeigu negalėsime patiekti pigesnių dujų nei terminalas, verslas pirks ten, kur pigiau. Mums problemų nėra. Mums svarbiausia, koks bus dujų poreikis. Jeigu dujų Lietuvai reikės, galvosime, iš kur jų paimti ir kuo pigiau parduoti“, - svarstė „Dujotekanos“ prezidentas.

V.Orechovas tikisi, kad į klausimus, kokių pokyčių sulauks Lietuvos dujų rinka, kaip keisis techniniai dalykai, prekybos sąlygos, galimybės veikti, rinkos dalyviai sulauks dar iki kitų metų vidurio. „Kitu atveju 2015 metais dujų rinkos Lietuvoje laukia sumaištis“, - perspėjo jis.

Suvaržys laisvąją rinką

Didžiausia šalyje dujų tiekimo pramonės ir buitiniams vartotojams bendrovė „Lietuvos dujos” planuodama užsakyti gamtines dujas 2014 metams atsižvelgia į daugelį veiksnių, pavyzdžiui, vartotojų vykdomus gamtinių dujų pirkimo konkursus, kitų metų dujų poreikį, bendrą gamtinių dujų kainą, lyginant su kitomis kuro rūšimis, oro sąlygas šildymo sezono metu, elektros energijos kainas rinkoje ir kitus.

„Šie faktoriai lemia bendrovės pardavimą, todėl nurodyti, kokį kiekį gamtinių dujų parduos bendrovė 2014 metais, negalime“, - LŽ sakė AB “Lietuvos dujos” Strateginio vystymo skyriaus vadybininkė Jolita Butkienė.

Tačiau kitais metais, jos teigimu, atsiras naujas veiksnys: valstybės reguliuojami elektros ir šilumos gamintojai negalės pirkti gamtinių dujų rinkos sąlygomis - skelbti konkursų, derėtis ir panašiai. „Siekdami gaminti ir parduoti šilumą bei elektros energiją reguliuojami dujų vartotojai privalės pirkti gamtines dujas iš paskirtojo tiekėjo (šis gamtines dujas importuos per SGD terminalą) iš esmės už bet kokią kainą“, - atkreipė dėmesį J.Butkienė.

Tačiau užsakydamos gamtines dujas 2014 metams, „Lietuvos dujos“ neatsižvelgė į tai, kad kitų metų paskutinį ketvirtį, kaip planuojama, pradės veikti SGD terminalas, ir reguliuojami šilumos ir elektros gamintojai dalį dujų turės įsigyti iš paskirtojo tiekėjo.

„Gamtinių dujų kiekis, kurį įsipareigojo pirkti bendrovė 2014 metais iš „Gazprom“, buvo suderintas dar 2004 metais vykdant bendrovės akcijų pirkimą ir pardavimą. Todėl visi veiksmai, kuriuos bendrovė atlieka keičiant sutarties sąlygas (kiekį), yra galimi tik pagal ilgalaikę gamtinių dujų tiekimo į Lietuvos Respubliką sutartį“, - pažymėjo pašnekovė.

Ji sakė, kad „Lietuvos dujų“ parduodamų gamtinių dujų kiekis 2014 ir 2015 metais gali sumažėti būtent dėl valstybės įgyvendinamos prievolės šilumos ir elektros energijos gamintojus priversti pirkti gamtines dujas ne rinkos sąlygomis (nuo 0,54 iki 1,1 mlrd. kubinių metrų per metus) iš vieno paskirtojo tiekėjo.

Kol kas atsakymų nėra

SGD terminalą įgyvendinanti bendrovė „Klaipėdos nafta“ kol kas nežino, kurį 2014 metų mėnesį pagal optimistinį ir pesimistinį scenarijų turėtų pradėti veikti SGD terminalas bei kokį kiekį dujų įrenginys galėtų patiekti į rinką pirmais veiklos mėnesiais.

„Vyriausybė yra įpareigojusi bendrovę „Klaipėdos nafta“ SGD terminalo projektą įgyvendinti iki 2014 metų pabaigos“, - tik tiek galėjo pasakyti bendrovės komunikacijos vadovė Indrė Milinienė.

Kol kas nežinoma, ir kas nuo SGD terminalo veiklos pradžios turėtų įsigyti pirmąsias atplukdytas ir išdujintas dujas: paskirtasis tiekėjas ar kuri nors viena arba kelios privačios bendrovės.

„SGD terminalas sudarys visiems norintiems galimybes pasinaudoti jo teikiamomis paslaugomis ir atsigabenti suskystintų gamtinių dujų. Tam bus paskelbtas SGD terminalo pajėgumų konkursas. Detali informacija bus reglamentuota Pasinaudojimo SGD terminalu taisyklėse ir kituose teisės aktuose. 2014 metų pirmoje pusėje numatoma pradėti oficialią terminalo pajėgumų skirstymo procedūrą“, - teigė I.Milinienė.

Pasak jos, šių metų gruodžio 9 dieną „Klaipėdos nafta“ pradėjo viešą konsultaciją su potencialiais terminalo naudotojais. „Prieiga prie terminalo bus suteikiama visiems rinkos dalyviams skaidriais ir nediskriminaciniais pagrindais“, - pabrėžė ji.

Kokį kiekį dujų turėtų atplukdyti pirmasis laivas ir kiek dujų „Klaipėdos nafta“ planuoja patiekti Lietuvos vartotojams nuo terminalo veiklos pradžios iki 2014 metų gruodžio 31 dienos, kol kas nežinoma.

„Bendrovė „Klaipėdos nafta“ dujų tiekimo veikla neužsiims, kaip ir reikalaujama pagal veiklų atskyrimo principą. Tiekiamų dujų kiekis ir grafikas bei dujovežių dydis priklausys ne nuo „Klaipėdos naftos“, bet nuo terminalo naudotojų. Praėjusį trečiadienį Vyriausybė patvirtino diversifikavimo tvarkos aprašą, pagal kurį bus parinktas paskirtasis tiekėjas, kuris užtikrins minimalaus kiekio tiekimą“, - teigė I.Milinienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"