Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Dujų kaina kils iki neregėtų aukštumų

 
LŽ archyvo nuotrauka

Iškilmingai sutikus laivą-saugyklą „Independence“ ir nutilus politikų tikinimams, kad dujos vartotojams dėl sėkmingų derybų su dujų milžine „Gazprom“ pigs mažiausiai penktadaliu, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) prognozuojamas dujų kainas 2015 metams pakėlė į neregėtas aukštumas. Šilumos ir elektros gamintojai už gamtines dujas tiek nemokėjo per visus nepriklausomybės metus.

Komisijai apsispręsti galėjo padėti paskirtojo tiekėjo UAB „Litgas“ pateikti duomenys, kiek kitąmet dujos kainuos reguliuojamiems elektros ir šilumos gamintojams, kurie beveik visą jiems reikalingą dujų kiekį privalės pirkti iš SGD terminalo.

Dujos brangsta ir dėl to, kad į kainą nuo kitų metų įtraukiamos SGD terminalo statybos ir laivo-saugyklos nuomos išlaidos, oficialiai įvardijamos kaip „gamtinių dujų tiekimo saugumo dedamoji“. SGD terminalo infrastruktūros sąnaudas vartotojai turės dengti ne mažiau kaip 10 metų.

Spalio 30 dieną Kainų komisijos posėdžiui pateiktoje VKEKK Dujų ir elektros departamento direktoriaus Renato Pociaus pasirašytoje pažymoje nurodoma, kad gamtinių dujų kainų prognozių vidurkis 2015 metais didėja iki 1558 litų už tūkst. kub. metrų (šiemet - 1277,3 lito už tūkst. kub. m).

Rugsėjį į Lietuvos gamtinių dujų tiekimo rinką tiekiamų gamtinių dujų vidutinė svertinė importo kaina buvo 1175 litai už tūkst. kub. metrų.

Tai didžiausia prognozuojama gamtinių dujų kaina per nepriklausomybės metus. Iki šiol rekordiškai didelę iš „Gazprom“ perkamų dujų vidutinę kainą Komisija prognozavo 2013 metais - 1379 litus už tūkst. kub. metrų.

Kainų neatskleidžia

Buvęs Kainų komisijos pirmininkas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Jankauskas spėja, kad dujų kaina didėja dėl SGD terminalo statybos sąnaudų, kurias nuo kitų metų pradės dengti visi dujų vartotojai.

Vidmantas Jankauskas: "10 metų, kol išpirksime laivą-saugyklą, už dujas mokėsime daug, o vėliau - jau gerokai mažiau.“ /Romo Jurgaičio nuotrauka
Vidmantas Jankauskas: "10 metų, kol išpirksime laivą-saugyklą, už dujas mokėsime daug, o vėliau - jau gerokai mažiau.“ /Romo Jurgaičio nuotrauka

„Brangsta dujų transportavimas, į kurį įskaičiuojamas SGD terminalo išlaikymas, – turbūt kokius 100 litų papildomai. Kaip Lietuvoje padaryta: laivo-saugyklos išlaikymas įskaičiuotas į dujų transportavimo kainą. Kaip jie vadina, tai gamtinių dujų tiekimo saugumo dedamoji. Išvertus į paprastą kalbą, tai SGD terminalo infrastruktūros išlaikymas: laivo nuoma, nauji vamzdynai. Taip pat, manau, į kainos prognozę įskaičiuota, kad „Gazprom“ nuolaidą gaus ne visi importuotojai. Ir trečias dalykas: turbūt Kainų komisijai jau pasakyta, už kokią kainą dujas pirksim iš norvegų, nors tai niekam neatskleidžiama. Neįsivaizduoju, kaip be šito galėtų prognozuoti“, - svarstė V. Jankauskas.

Paskirtojo tiekėjo UAB „Litgas“ atstovas spaudai Paulius Jakutavičius LŽ patvirtino, kad prognozuojamą iš SGD terminalo reguliuojamiems gamintojams tiekiamų dujų vidutinę 2015 metų kainą Komisijai pateikė, tačiau atsisakė ją atskleisti. „Tokią informaciją VKEKK teikiame, tačiau viešai atskleisti negalime“, - sakė jis.

P. Jakutavičius atsisakė nurodyti ir kokia kaina, išankstiniais duomenimis, Norvegijos bendrovė „Statoil“ parduos dujas Klaipėdos SGD terminalui 2015 metų sausio mėnesį. „Šios kainos, deja, negalime nurodyti dėl kelių priežasčių. Pirmiausia dėl to, kad kaina nėra fiksuota – ji priklauso nuo NBP indekso, kuris kasdien svyruoja dėl vykstančių bei prognozuojamų pasiūlos ir paklausos pokyčių. Antra – turime konfidencialumo įsipareigojimus „Statoil“, kuriuos pažeidus, grėstų baudos ar net sutarties nutraukimas. Tačiau informaciją apie kainodarą, kaip esame įpareigoti, teikiame reguliuotojui – Komisijai, taip pat informuojame atsakingus Vyriausybės atstovus. Suprasdami visuomenės interesą, svarstome galimybes atskleisti šią informaciją tam tikra apimtimi, kuri nepažeistų susitarimų su „Statoil“ ir neatskleistų jų komercinių paslapčių“, - sakė jis.

Slėgs didelės sąnaudos

SGD terminalo operatorė AB „Klaipėdos nafta“ skelbia, kad terminalo statybos, laivo-saugyklos nuomos, laivo išpirkimo sąnaudos per 10 metų sudarys 2,1 mlrd. litų be PVM. Už SGD laivo nuomą per dieną „Klaipėdos nafta“ mokės 156 tūkst. JAV dolerių (apie 406 tūkst. litų be PVM), per metus - 57 mln. dolerių (148 mln. litų), o per 10 metų – 570 mln. dolerių (apie 1,48 mlrd. litų be PVM). Norvegijos bendrovė „Hoegh LNG“ ne tik nuomos laivą su įgula, bet ir teiks jo priežiūros ir operavimo paslaugas. Po dešimtmečio „Klaipėdos nafta“ laivą galės išpirkti, tačiau neatskleidžiama, už kokią sumą.

„Pagal Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymą, SGD terminalo, jo infrastruktūros ir jungties visos pastoviosios eksploatavimo sąnaudos (įskaitant laivo-saugyklos nuomos ir jo eksploatavimo sąnaudas), reikalingos SGD terminalo veiklai užtikrinti, Kainų komisijos nustatyta tvarka įtraukiamos į gamtinių dujų tiekimo saugumo papildomą dedamąją prie gamtinių dujų perdavimo kainos. Atitinkamai saugumo papildomos dedamosios nustatymas priklausys nuo Komisijos sprendimų“, - aiškino „Klaipėdos naftos“ komunikacijos vadovė Indrė Milinienė.

Spalio 17 dieną Kainų komisija AB „Klaipėdos nafta“ nustatė preliminarią projekto vertę 301 mln. litų. Ši suma bus naudojama skystinimo tarifui nustatyti. Pasak I. Milinienės, skystinimo tarifą mokėtų SGD terminalo naudotojai, o papildomą saugumo dedamąją prie gamtinių dujų perdavimo tarifo mokėtų gamtinių dujų perdavimo sistemos naudotojai.

Kainų komisijos Veiklos valdymo skyriaus vedėja Loreta Kimutytė LŽ patvirtino, kad SGD terminalo visos pastovios ir eksploatacinės sąnaudos 2015 metais bus dengiamos per tiekimo saugumo papildomą dedamąją. „Be kitų sąnaudų, tiekimo saugumo dedamoji dengia taip pat ir nusidėvėjimą bei grąžą. Sprendimas dėl tikslios tiekimo saugumo kainos 2015 metams bus priimtas šį mėnesį“, - sakė ji.

Žadėtų stebuklų nebus

Kainų komisijos dujų kainos prognozės V. Jankausko nestebina. „Už bet kurią investiciją visada sumoka vartotojai. Skaičiavimas jau prasideda: už nuomą teks pakloti apie 2 mlrd. litų, arba po 200 mln. litų kasmet 10 metų. Dar kainavo pastatyti krantines ir kitą infrastruktūrą – tai tie 300 mln. litų. Tuos išleistus milijonus – infrastruktūros dalį - ir įskaičiuos į minėtą saugumo dedamąją, suskystinimo dedamąją, nesvarbu, kaip pavadinsi. Už viską sumokės vartotojai“, - kalbėjo jis.

Prof. V.Jankauskas beveik įsitikinęs, kad dujos kitąmet vartotojams nepigs, nors viena iš penkių importuotojų - AB "Lietuvos dujos" ir išsiderėjo Rusijoje nuolaidos. „Aš labai garsiai sakiau, kad SGD terminalas dujų neatpigins. Tiesiog turime didesnes saugumo garantijas, o kaina gal kada nors ir sumažės, jeigu pavyktų su latviais suderėti dėl požeminės dujų saugyklos, kur galėtume dujas saugoti ir parduoti esant palankioms rinkos sąlygoms. Suskystintų gamtinių dujų kainos gerokai svyruoja. Tikėtis stebuklų, kaip žadėjo Vyriausybė, sumaniusi terminalą statyti, neverta. Reikėjo žmonėms iš karto pasakyti: terminalą statome ne dėl to, kad dujų kaina bus mažesnė, o dėl to, kad turėtume alternatyvą, tiekimo patikimumą“, - apgailestavo profesorius.

Pasitvirtinus brangs šiluma

Vidutinė šilumos tiekimo bendrovės „Vilniaus energija“ gamtinių dujų pirkimo kaina, naudojama šilumos ir elektros energijos gamybai, šiemet su transportavimu siekia apie 1300 litų už tūkst. kub. metrų. Lapkritį dujų kaina sudaro 1167 litus už tūkst. kub. metrų. Bendrovei dujas tiekia AB „Lietuvos dujos“.

„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas mano, kad prognozuoti dujų kainos 2015 metams šiuo metu neįmanoma. „Kol kas neaišku, kokia bus dujų kaina ir šilumininkams privalomi įsigyti dujų kiekiai iš SGD terminalo. Taip pat neaišku, kokiu būdu ir kada „Lietuvos dujos“ šilumos vartotojams grąžins permoką už gamtines dujas. Koncernas „Gazprom“ pritaikė 20,95 proc. dydžio nuolaidą dujų, vartotų Lietuvoje nuo 2013 metų sausio 1 dienos iki 2014 metų balandžio 30 dienos, kainai. Šilumos vartotojams priklausančios permokos yra pervestos bendrovei „Lietuvos dujos“, tačiau iki šiol negrąžintos gyventojams. Skaičiuojama, kad „Lietuvos dujų“ skola šilumos vartotojams sudaro apie 130 mln. litų“, - sakė jis.

N. Mikalajūnas neabejojo, kad, pasitvirtinus Kainų komisijos prognozei, dujos brangs šilumos gamintojams, kils ir šilumos kaina vartotojams. Tiesa, jis atkreipė dėmesį, kad šilumos tarifus tiek Vilniuje, tiek kituose šalies miestuose tvirtina Kainų komisija, todėl šilumos kaina augs tiek, kiek nustatys Komisija.

Kainų komisija prognozuoja ir kainas, kuriomis kitąmet dujas pirks visos termofikacinės elektrinės. Jos gerokai viršija šiųmetes kainas. Pernai atskirų dujų kainų nei kiekvienam remtinos elektros gamintojui, nei pagal atskiras elektrines VKEKK nenustatė - visiems gamintojams vienoda dujų kaina sudarė 1277,3 lito už tūkst. kub. metrų.

„Visa laimė, kad įmonės persiorientavo į biokurą. Dabar dauguma savivaldybių jau dalį šilumos gamina degindamos biokurą. Deja – ne Vilniuje. Kai kurių politikų nuostata, kad Vilnius yra „blogas“, lėmė, jog sostinėje investicijos į biokurą visiškai sužlugdytos. Tuo metu Kaunas stato biokuro katilines vieną po kitos“, - kalbėjo V. Jankauskas.

Jis nepraranda vilties, kad Kainų komisijos prognozuojama kaina per didelė. „Tikėkimės, suskystintos dujos pigs. Laukiu ir „Gazprom“ kainų mažėjimo, nes nafta dabar atpigusi apie 30 proc., kai doleris pabrangęs kokius 15 proc., o tai dujų kainą lemiantys svarbiausi veiksniai. Kita vertus, mes nežinome to, ką žino Kainų komisija – kiek kainuos norvegų atplukdytos dujos. Tad gal prognozė ir teisinga. Bet kuriuo atveju 10 metų, kol išpirksime laivą-saugyklą, už dujas mokėsime daug, o vėliau – jau gerokai mažiau“, - guodė V. Jankauskas.

Gamtinių dujų kainų prognozių vidurkis, Lt/tūkst. kub. metrų

MetaKaina
2009967
2010849
20111000
20121280
20131379
20141277,3
20151558

Šaltinis: Kainų komisija

Prognozuojama dujų kaina termofikacinėms elektrinėms 2015 metais, Lt/tūkst. kub. metrų

ElektrinėKaina
UAB „Vilniaus energija" TE31351
UAB „Vilniaus energija" TE21651
UAB „Vilniaus energija" Salininkų TE1571
UAB Kauno termofikacijos elektrinė1383
AB „Klaipėdos mediena"1562
AB „Kauno energija" Petrašiūnų elektrinė1606
AB „Kauno energija" Noreikiškių elektrinė1561
AB „Panevėžio energija" Panevėžio TE1538
UAB „Litesko" filialas „Alytaus energija"1604
UAB „ENG" Pasvalio r. katilinė1753

Šaltinis: Kainų komisija

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"