Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Dujos atpigo, bet gyventojai moka brangiai

 
2015 07 07 6:00
Valdininkai tikina, jog "patiems gyventojams geriau", kad tenka stabiliai brangiai mokėti už dujas.
Valdininkai tikina, jog "patiems gyventojams geriau", kad tenka stabiliai brangiai mokėti už dujas. Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Naftos produktai, sudarantys didelę dalį gamtinių dujų kainos dedamosios, per metus atpigo beveik perpus, tačiau tarifai gyventojams dėl to nesikeičia.

Dujų tiekėjų prižiūrėtojai neoficialiai aiškina, kad stabilią dujų kainą gyventojams stengiamasi išlaikyti tikintis galimo dujų brangimo ateityje – esą patiems gyventojams geriau, kai kainos kas pusmetį nešokinėja aukštyn ar žemyn. Oficialus ir įtikimesnis paaiškinimas tas, kad dujas šiemet pabrangino vartotojams pradėtas taikyti suskystintų gamtinių dujų terminalo (SGD) mokestis.

Energetikos ekspertai dirbtinį dujų tarifų gyventojams „stabilumą“ vadina politiniu užsakymu, nepagrįstu ekonomikos realijomis.

Neatitinka rinkos kainos

Prof. Vidmantas Jankauskas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas energetikai, stebėjosi, kad praėjusį rudenį dujų kaina gyventojams, besišildantiems savo būstą gamtinėmis dujomis, buvo 42 euro centai už kubinį metrą. Tiek pat gyventojai mokėjo šį pavasarį. Kaina jiems nesikeis ir ateinantį rudenį.

„O kokia buvo gamtinių dujų kaina rinkoje praėjusį pavasarį ir dabar? Dujos – perpus pigesnės, o gyventojai moka tiek pat. Įdomu kodėl? Kaip jums atrodo, ar kas nors skaičiuoja kainas, jas derina? Ar vadovaujasi ekonomine logika, realiomis sąnaudomis, ar grynai populistine logika ir politiniais išskaičiavimais?“ - klausimus LŽ žurnalistui bėrė energetikas.

Prof. Vidmantas Jankauskas
Prof. Vidmantas Jankauskas

V. Jankauskas įsitikinęs, kad gyventojai už dujas nuo liepos 1 dienos turėjo mokėti mažiau. Dujos esą turėjo pigti visiems: ir tiems, kurie dujomis šildo būstą, ir tiems, kurie dujas degina viryklėse.

Profesoriaus neįtikino argumentas, kad stabilias kainas gyventojams padeda išlaikyti praėjusių metų pavasarį LTD vartotojams pritaikyta „Gazprom“ nuolaida, nes skiriasi dujų kaina rinkoje tuomet ir dabar.

„Prisiminkime, kad importuojamos gamtinės dujos praėjusį pavasarį, kai pritaikyta nuolaida, buvo brangios. Nafta pradėjo pigti tik praėjusių metų vasarą. Prieš tai naftos kaina siekė 100-120 dolerių už barelį, o vasarą atpigo iki 60 dolerių ir tokia laikosi iki šiol. Taigi naftos kaina nukrito perpus (tiesa, doleris kiek sustiprėjo), bet dujų kaina yra tiesiogiai susieta su naftos kaina, todėl dujos atitinkamai atpigo. „Gazprom“ dujos, neskaičiuojant pritaikytos nuolaidos, per metus tapo tikrai 50 proc. pigesnės. Dujų kainų šių metų pirmąjį ir antrąjį pusmetį net nėra ko lyginti - jos daug mažesnės. Tai kodėl to nemato vartotojai? Juk kainos gyventojams perskaičiuojamos kas pusmetį?“ – logikos pasigedo energetikos ekonomistas.

Kainų komisijos duomenimis, į Lietuvos dujų tiekimo rinką patiekiamų importinių dujų vidutinė svertinė kaina 2014 metų sausio mėnesį buvo 1195 litai, tų pačių metų birželį nukrito iki 968 litų, o metų pabaigoje kainavo 960 litų už tūkstantį kubinių metrų.

V. Jankauskas iš anksto atmetė galimus energetikų pasiaiškinimus, neva brango dujų transportavimas ir kitos sąnaudos. „Bet jos nepadidėjo tiek, kad galutinis vartotojas nepajustų dujų atpigimo. O turėtų jausti“, - kalbėjo buvęs Kainų komisijos pirmininkas.

Gamtinių dujų tarifas gyventojams susideda iš dviejų dalių: mokamas pastovaus dydžio mėnesinis mokestis, nepriklausantis nuo suvartoto dujų kiekio, bei atskirai už suvartotą gamtinių dujų kiekį.

Gamtinių dujų tarifai buitiniams vartotojams nustatomi kas pusę metų. Metų viduryje tarifai koreguojami tik dėl gamtinių dujų importo kainos pasikeitimo, tai yra perskaičiuojama tik kintama tarifo dalis. Tarifus pagal dujų tiekėjų pateiktus skaičiavimus tvirtina ar koreguoja Kainų komisija.

Dujos gerokai atpigo jau šių metų pradžioje, todėl, ekspertų nuomone, kintama tarifo dalis gyventojams taip pat turėjo būti sumažinta.

V. Jankauskas prisipažino, kad dėl jam kilusių abejonių kalbėjosi su Kainų komisijos nariu, atsakingu už dujų sektorių. “Klausiau, kodėl komisija neįvertina ekonomikos rodiklių ir tikrųjų kainų. Man atsakė, jog Kainų komisija žiūri toli į priekį ir stengiasi, kad kainos nešokinėtų. Gal paskui dujos pabrangs, ir kaip tada reikės vėl kelti kainas?“ – pokalbį su Komisijos nariu perpasakojo energetikas.

„Ar tu norėtum, kad dujos dabar atpigtų ir paskui vėl brangtų?" – klausė V. Jankausko Komisijos narys. - Atsakiau, kad taip, norėčiau. Be abejo, niekas negarantuoja, kad kainos ateityje nekils. Bet dabar norėčiau mokėti už jas tikrą, o ne dirbtinę kainą. Matote, kas dedasi! Jau visi bijo kitų metų, kad, neduokdie, teks didinti dujų kainas prieš rinkimus!“ - ekonomikos argumentų pasigedo energetikas.

Jo nuomone, nė vienas Lietuvos teisės aktas nenumato, kad dujų tarifai gyventojams turėtų būti derinami su Seimo rinkimų datomis. „Kainos turi būti pagrįstos sąnaudomis. Jomis turi remtis ir dujų pardavėjas gyventojams. „Nelogiška dirbtinai laikyti aukštus tarifus dabar, baiminantis, kad dujoms ateityje pabrangus jų vėl nereikėtų kelti“, - dėstė V. Jankauskas.

Brangina SGD terminalas ir „prognozės“

Gamtinių dujų kaina buitiniams vartotojams nesikeitė jau pusantrų metų. Nuo šių nuo liepos 1 dienos iki šių metų pabaigos gyventojai, šildantys savo būstą gamtinėmis dujomis, UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ (LTD) už vieną kubinį metrą ir toliau moka 0,42 euro. Per metus suvartojantieji daugiau kaip 20 tūkst. kubinių metrų dujų už kubinį metrą moka 0,41 euro. Pastovioji tarifo dalis taip pat nesikeitė. Tiems, kurie gamtinėmis dujomis šildo savo būstą, pastovioji tarifo dalis sudaro 3,99 euro per mėnesį.

Dujų tarifą gyventojams keliais procentais šiais metais didino atsiradusi nauja dedamoji, susijusi su SGD terminalo infrastruktūros išlaikymu. /Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Dujų tarifą gyventojams keliais procentais šiais metais didino atsiradusi nauja dedamoji, susijusi su SGD terminalo infrastruktūros išlaikymu. /Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Kaina nesikeitė ir daugumai LTD klientų, kurie dujas vartoja tik maisto ruošai. Jie už vieną kubinį metrą gamtinių dujų nuo liepos toliau mokės 0,66 euro. Tačiau ši gyventojų grupė dujų suvartoja gerokai mažiau nei besišildantys būstą, tad kainos svyravimas mažiau jautri.

„Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas LŽ pripažino, kad pingant gamtinėms dujoms ir taikant papildomą nuolaidą dujų, kaip produkto, dalis tarifuose nuo 2014 metų pradžios jau yra sumažėjusi 40-45 procentais. Dėl to esą vidutiniškai penktadaliu sumažėjo ir patys tarifai.

„Dar labiau mažinti tarifus neleidžia nemenką dedamąją juose sudarantys gamtinių dujų transportavimo ir infrastruktūros išlaikymo sąnaudos. Jos kasmet didėja smunkant dujų vartojimui. Dujų transportavimas vamzdynais šiais metais pabrango apie 15 procentų. Be to, tarifą dar keliais procentais šiais metais didino atsiradusi nauja dedamoji, susijusi su SGD terminalo infrastruktūros išlaikymu. Nepaisant to, tarifus gyventojams pavyko išlaikyti nepakitusius“, - LŽ teigė M. Mikalajūnas.

Nustatant tarifus gyventojams, pasak jo, įvertinama ir dujų importo kainos prognozė. „Lietuvos žinių“ minima naftos kainos mažėjimo įtaka jau buvo įskaičiuota nustatant 2015 metų pirmojo pusmečio tarifus. Naftos produktai nuo šių metų balandžio pabrango jau apie 15 procentų. Prognozuojama, kad iki metų pabaigos jie turėtų dar šiek tiek brangti. Taigi skaičiuojant 2015 metų antrojo pusmečio tarifus gyventojams jau yra įvertintas ir dujų brangimas 2015 metų pabaigoje. Tačiau vartotojai to nepajus dėl kainodaroje taikomos papildomos nuolaidos“, - tvirtino LTD vadovas.

Jis taip pat teigė, kad naftos pigimo įtaką dujų kainai pastebimai sumažino JAV dolerio stiprėjimas, nes JAV doleris euro atžvilgiu per pastaruosius metus pabrango apie 30 procentų.

„Valstybė siekia apsaugoti vartotojus nuo staigių kainų šuolių ir išlaikyti stabilius tarifus kaip galima ilgiau. Tai ypač svarbu žmonėms, kurie gamtinėmis dujomis šildo savo būstą“, - dėstė M. Mikalajūnas.

Naftos produktai atpigo perpus

Kainų komisijos Veiklos valdymo skyriaus vedėja Loreta Kimutytė atkreipė dėmesį, kad į Lietuvą importuojamų gamtinių dujų kaina priklauso ne nuo naftos, o nuo alternatyvių naftos produktų, tai yra mazuto ir gazolio, kainų pasaulinėse rinkose. Tačiau ji patvirtino, kad šie naftos produktai per metus beveik perpus atpigo - 2015 metų antrąjį pusmetį įvertinta mazuto prognozuojama kaina, palyginti su 2014 metų antruoju pusmečiu mažėjo apie 47 proc., gazolio – 37 procentais.

„Didelę įtaką galutinei kainai turi dolerio ir euro kurso santykis, kuris priešingai nei naftos produktų kainų mažėjimo tendencija, nurodytu laikotarpiu tik didėjo. 2015 metų antrąjį pusmetį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, doleris euro atžvilgiu sustiprėjo 22 procentais. Nuo 2015 metų taip pat pradėta rinkti tiekimo saugumo dedamoji SGD terminalo išlaikymui (0,024 euro už kub. metrą)“, - dėstė ji.

Be to, tarifas buitiniams vartotojams, anot jos, susideda ne tik iš produkto (gamtinių dujų) kainos, bet ir konkrečių perdavimo, skirstymo, laikymo, skystinimo, tiekimo kainų.

Komisijos teigimu, bendra LDT išsiderėta „Gazprom“ nuolaidos dalis, tenkanti buitiniams vartotojams, sudaro 11,7 mln. erų (įvertinus 2010–2013 metais prognozuotos ir faktinės dujų importo kainos buitiniams vartotojams neatitikimą). Iš minėtos sumos 2014 metais buitiniams vartotojams jau grąžinta 0,6 mln. eurų, 2015 metų pirmąjį pusmetį - 1,5 mln. eurų, antrąjį pusmetį - 1,8 mln. eurų. Likusi pinigų suma buitiniams vartotojams bus išdėstyta iki 2017 metų vidurio. Esą taip siekiama išlaikyti optimaliai stabilius tarifus buitiniams vartotojams.

Komisijos iniciatyva nuo 2015 metų liepos 1 dienos „Gazprom“ nuolaida taikoma ir mažųjų gamtinių dujų įmonių (pavyzdžiui, UAB „Fortum Heat Lietuva“) klientams, kuriems tiekiamos dujos perkamos iš LTD.

„Komisija, nustatydama reguliuojamas gamtinių dujų tarifo dedamąsias, įskaičiuoja į tarifą tik pagrįstas reguliuojamos veiklos sąnaudas“, - tikino L. Kimutytė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"