Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Druskininkų oras tapo švaresnis

 
2013 metais visos komplekso "Grand SPA Lietuva" gaminamos šiluminės energijos 74 proc., arba 4418 megavatvalandžių, sudarė atsinaujinanti energija. Ja beveik visiškai aprūpinami "Lietuvos" ir „Dzūkijos“ viešbučiai, gydyklų korpusai bei vandens parkas ir iš dalies „Druskininkų“ viešbutis.
2013 metais visos komplekso "Grand SPA Lietuva" gaminamos šiluminės energijos 74 proc., arba 4418 megavatvalandžių, sudarė atsinaujinanti energija. Ja beveik visiškai aprūpinami "Lietuvos" ir „Dzūkijos“ viešbučiai, gydyklų korpusai bei vandens parkas ir iš dalies „Druskininkų“ viešbutis. LŽ archyvo nuotraukos

Didžiausiame Baltijos šalyse Druskininkų sveikatingumo ir poilsio komplekse 'Grand SPA Lietuva' įdiegtų energetikos ir šildymo sistemų nerastume ne tik šalyse į Rytus nuo Lietuvos, bet ir visame Baltijos regione.

Dėl pažangių technologijų kompleksas per šildymo sezoną sutaupo 500-700 tūkst. litų. Sumanytas ir įgyvendintas projektas leido ne tik autonomiškai aprūpinti šiluma didžiulį kompleksą, bet ir tausoti Druskininkų aplinką. Geoterminis šildymas kompleksui kainuoja daugiau kaip du kartus pigiau negu centralizuotai tiekiama šiluma, o kurorto oras, kai šildymui sudeginama mažiau dujų, dabar yra švaresnis.

2013 metais „Grand SPA Lietuva” viešbutis „Dzūkija“ apdovanotas Vokietijos ir Baltijos šalių rūmų už inovatyvių ir energiškai efektyvių „made in Germany“ technologijų taikymą.
2013 metais „Grand SPA Lietuva” viešbutis „Dzūkija“ apdovanotas Vokietijos ir Baltijos šalių rūmų už inovatyvių ir energiškai efektyvių „made in Germany“ technologijų taikymą.

Pažangios technologijos

2013 metais „Grand SPA Lietuva” viešbutis „Dzūkija“ apdovanotas Vokietijos ir Baltijos šalių rūmų už inovatyvių ir energiškai efektyvių „made in Germany“ technologijų taikymą. Moderniame viešbutyje įdiegtas kapiliarinio šildymo šaltinis ekonomiškiausiai panaudoja geoterminę energiją. „Tai vienintelis tokio dydžio objektas, naudojantis kapiliarus, Baltijos šalyse, Rusijoje ir Baltarusijoje“, - teigė „Grand SPA Lietuva” technikos direktorius Kęstutis Gritėnas.

Didžiausias Druskininkų sveikatinimo ir poilsio kompleksas didžiuojasi ir kitais energetikos sprendimais. Tai „Druskininkų“ viešbučio dalinė šildymo ir vėsinimo sistema, jai panaudoti anksčiau į žemę įleisti geoterminiai zondai, bei visam kompleksui geoterminę šilumos energiją tiekianti moderni sistema. Kai kurie komplekse įdiegti inžineriniai sprendimai ir techninė įranga - unikalūs matuojant ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastu.

Visų idėjų sumanytojas ir generatorius šviesaus atminimo koncerno „Achemos grupė“ prezidentas Bronislovas Lubys kūrė ne greitos grąžos komercijos objektą. Jis planavo ir statė kompleksą labai ilgam laikui. Todėl iš pat pradžių buvo numatyta naudoti geoterminės energijos šaltinius, kurie leistų apsisaugoti nuo kitų energijos šaltinių rinkos pokyčių, galinčių sugriauti tokio didžiulio objekto veiklos stabilumą.

Įžvalgiai pasirinkta ir įdiegta komplekso energijos tiekimo sistema jau duoda rezultatų. Per 2013 metų šildymo sezoną čia žaliosios energijos savikaina buvo 2,5 karto mažesnė nei tiekiama Druskininkų šilumos tinklų.

Taptų priklausomas

"Grand SPA Lietuva" - stambus šilumos vartotojas, todėl neturėdamas autonominio šildymo taptų priklausomas nuo importuojamų dujų, kurių reikia centralizuotai tiekiamai šilumai gaminti, kainos. Tokiu atveju viso sveikatingumo komplekso sėkmė ar net išgyvenimas iš esmės priklausytų nuo pašalinių nevaldomų veiksnių. Dėl to plėtotojai apsisprendė įrengti nuosavą sudėtingą energijos tiekimo ir taupymo sistemą. Manoma, kai kurie lietuvių inžinierių sprendimai, pritaikyti komplekse, unikalūs visoje Europoje.

Paviršinė geotermija leidžia naudoti iki 200 metrų gylyje esančią maždaug 8-12 laipsnių šilumą. Ši energija - neišsemiama. Siurbliai paima tą 8-12 laipsnių šilumą ir elektriniais įrenginiais pakelia ją iki, pavyzdžiui, 40 laipsnių temperatūros. Beveik ketvirtadalį geoterminės šilumos energijos savikainos sudaro elektros sąnaudos. Tačiau kuo sistema efektyvesnė, tuo mažiau reikia elektros šilumai gaminti. Vasarą 10 laipsnių šiluma, pakelta iš žemės gelmių, tampa vėsa, tad komplekso vėsinimas beveik nieko nekainuoja.

2013 metais visos komplekso "Grand SPA Lietuva" gaminamos šilumos energijos 74 proc., arba 4418 megavatvalandžių, sudarė atsinaujinanti energija. Ja beveik visiškai aprūpinami "Lietuvos" ir „Dzūkijos“ viešbučiai, gydyklų korpusai bei vandens parkas ir iš dalies „Druskininkų“ viešbutis.

„Palyginkime: šilumą iš miesto tinklų perkančio Konferencijų centro vidutinė šildymo kaina 2013-aisiais siekė 7,5 lito už kvadratinį metrą per mėnesį, o atsinaujinančią energiją naudojančioje "Lietuvoje" - tik 2 litus už kvadratinį metrą per mėnesį“, - teigė technikos direktorius K.Gritėnas.

Iš viso "Grand SPA Lietuva" per 2013 metų šildymo sezoną sutaupė 412,5 tūkst. litų be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). „Šiemet šildymo ir vėsinimo sistemai ketinama sutaupyti apie 700 tūkst. litų be PVM“, - rezultatais džiaugėsi K.Gritėnas.

Šiluma iš žemės ir oro

Sveikatinimo komplekse padaryta sprendimų, kurių analogų nerastume net tokiose išsivysčiusiose šalyse kaip Šveicarija ar Vokietija. Pavyzdžiui, vidiniame didžiuliame kieme be technikos direktoriaus leidimo negalima pasodinti net vienos vienintelės rožės. Mat po žeme įrengtas ištisas inžinerinių, šilumos, komunikacijos tinklų voratinklis, todėl įsmeigęs kastuvą gali perkirsti gyvybiškai svarbų mazgą.

Šilumos siurblių sistemai įrengti ir palaikyti į žemę suleisti 147 geoterminiai zondai, kuriais paimama šiluma. Tačiau jų nepakanka, todėl sykiu su šilumos siurbliais "gruntas-vanduo" naudojami ir siurbliai "oras-vanduo", surenkantys aplinkos oro šilumą.

Šių inžinerinių projektų autorius ir įgyvendintojas UAB "Tenko Baltic" technikos direktorius Laimonas Bugenis pasakojo, kad renkantis būsimą energijos tiekimo sistemą svarstytos kelios alternatyvos - nepriklausoma dujų, skystojo kuro ar biomasės katilinė ir šilumos siurbliai, naudojantys žemės gelmėse susikaupusią ar Nemuno vandens šilumą.

Saulės šiluma kaupiama visur aplink mus - žemėje, vandenyje, ore. Bet vien jos neužtenka namams šildyti. Šilumos siurbliai leidžia naudoti šią gamtos energiją ištisus metus. Jie surenka šilumą, esančią žemės gelmėse, vandenyje arba ore, perneša į patalpas ir išskirsto į šildymo sistemas. Tokia energijos tiekimo sistema dar vadinama geoterminiu šildymu. Naudojant ją galima ne tik šildyti, bet ir vėsinti patalpas, ruošti karštą vandenį.

Vanduo naudojamas kelis kartus

Tačiau unikaliausias įrenginys, neturintis analogų niekur Europoje, leidžia grąžinti šilumą iš mineralinio vandens vonių, kuriose turlenasi komplekso svečiai. Panaudotas 35-36 laipsnių vanduo iškart neišpilamas lauk. Pirmiausia iš jo paimama šiluma. Tik tada, kai lieka maždaug 8 laipsnių temperatūros, vanduo nuteka į miesto kanalizaciją.

2012 metais pastatyti „Grand SPA Lietuva“ apartamentai - taip pat vienas unikalių pavyzdžių Rytų ir Vidurio Europoje. Tokią šildymo ir vėdinimo sistemą, įrengtą visuomeniniame pastate, rastume nebent Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Olandijoje.

Komplekso "Grand SPA Lietuva" apartamentuose neaptiksime nei radiatorių, nei šildomų grindų. Naujoviška šildymo ir vėsinimo sistema įrengta lubose. "Nuo lubų pirmiausia sušyla sienos, kambaryje esantys baldai, daiktai, o jie spinduliuoja šilumą į patalpą. Todėl temperatūra visame kambaryje pasiskirsto beveik vienodai. Tuo metu vasarą vėsa nuo lubų "krinta" pati, nepučiant jokiems ventiliatoriams, ir nesusidaro oro srovių.

Į atsinaujinančių energijos šaltinių sistemas "Grand SPA Lietuva" investavo apie 6 mln. litų. Skaičiuojama, kad jos atsipirks maždaug per septynerius metus. "Jeigu nebūtume tam ryžęsi, dabar, esant tokioms dujų kainoms, turbūt jau būtume bankrutavę", - komplekso kūrėjų sprendimais džiaugėsi „Grand SPA Lietuva“ generalinis direktorius Vladimiras Ščiupakovas.

SKAIČIAI IR FAKTAI

"Grand SPA Lietuva" įgyvendinto didžiausio Baltijos šalyse geoterminio šildymo projekto vertė - 6 mln. litų. Vandens pramogų parko, gydyklų ir gyvenamojo korpuso pastatams šildyti, vėdinti, karštam vandeniui ir karštam mineraliniam vandeniui bei gydomajam purvui ruošti, taip pat patalpoms kondicionuoti įdiegta 1,79 MW šiluminės galios geoterminio šildymo sistema.

Įrengtos trys atskiros šilumos paėmimo sistemos: iš žemės (atlikta per 147 gręžinių, siekiančių 80 m gylį), iš oro ir iš nuotekų (jas utilizavus).

2013 metais „Grand SPA Lietuva” viešbutis „Dzūkija“ apdovanotas Vokietijos ir Baltijos šalių rūmų už inovatyvių ir energiškai efektyvių „made in Germany“ technologijų taikymą.

2012 metais „Grand SPA Lietuva” viešbutis „Dzūkija“ apdovanotas už geriausią kompleksišką projekto sprendimą konkurse „Žaliasis miestas – geriausias NTEKO projektas 2012“. Dėl šių sprendimų 2013 metų šildymo sezono vidutinė mėnesio kaina sudarė tik 1,8 lito už kvadratinį metrą.

2012 metais „Grand SPA Lietuva” kompleksas apdovanotas Valstybinio turizmo departamento įsteigta vėtrunge už didžiausias ir sėkmingiausias investicijas į sveikatos turizmą.

V. Kudirkos g. 45, Druskininkai

Tel.: +370 313 51 200

El.p.: reservation@grandspa.lt

www.grandspa.lt

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"