Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Dėl vištų paaukota konditerijos pramonė

 
2012 03 26 8:11

Senojo žemyno konditerijos fabrikai stabdo gamybos linijas, o didieji prekybos tinklai suka galvą, kuo užpildyti sparčiai tuštėjančias kiaušinių ir kepinių lentynas.

Nuo šių metų pradžios Briuselis uždraudė parduoti kiaušinius iš ūkių, kurie laiku neįgyvendino vištoms dedeklėms nustatytų gerovės reikalavimų, ir taip sukėlė krizę visame maisto pramonės sektoriuje.

Europoje dramatiškai pritrūko kiaušinių, o jų kaina šoktelėjo net 75 procentais.

Briuselio vėzdas antru galu jau tvojo visai Europos Sąjungos (ES) maisto pramonei, pirmiausia konditerijos įmonėms - dauguma jų nebeįperka "auksinių" kiaušinių arba visai jų nebegauna iš tiekėjų, tad stabdo gamybos linijas ir kalba apie bankrotus.

Padeda, surenka, bet neparduoda

Nuo šių metų sausio 1 dienos ES įsigaliojo draudimas laikyti dedekles vištas nepagerintuose narvuose. Trylikos ES valstybių ūkiams terminas modernizuoti paukštynus pratęstas iki liepos pabaigos, tačiau iki tol surinktų kiaušinių jie nebegali tiekti tiesiai į rinką.

Antai Lenkijoje tik pusė ūkių atitinka naujus reikalavimus ir nepagerintuose narvuose laikomų vištų dedeklių kiaušinių negali parduoti. Tokio draudimo sulaukė ir daugelis Kipro, Belgijos, Bulgarijos, Italijos, Prancūzijos, Lenkijos, Rumunijos, Portugalijos, Latvijos, Ispanijos, Graikijos paukštininkystės ūkių.

Dėl to kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Čekijoje ir Slovakijoje, dramatiškai pabrango kiaušiniai. Jų pasigedo ne tik paprasti vartotojai. Pavojaus varpais jau skambina visa Senojo žemyno maisto pramonė.

Rumunijoje pirmaisiais šių metų mėnesiais trūko apie 30 mln. vištų kiaušinių. Šalies naminių paukščių augintojų asociacijos duomenimis, kiaušinių deficitą daugiausia lėmė sumažėjęs importas. Rinkos analitikai prognozuoja, kad kovo ir balandžio mėnesiais Rumunijai stigs 12 proc. būtino kiaušinių kiekio.

Tuo metu Vokietijoje kovo mėnesio pirmąją pusę vištų kiaušiniai buvo tokie pigūs, kad jų pirkti plūdo kaimynių šalių pasienio gyventojai. Pavyzdžiui, vakarų čekai kiaušiniais apsirūpina Bavarijos žemėje, kur 10 kiaušinių kainuoja apie vieną eurą (3,45 lito). Dabar jau bavarai baiminasi, kad dėl išaugusios paklausos kiaušiniai arba brangs, arba juos iššluos čekai.

Kaina nesvarbu, duokite kiaušinių!

Europos šokolado, sausainių ir konditerijos įmonių asociacijos "Caobisco" atstovai teigia, kad kiaušinių tiekėjai nebevykdo užsakymų, o tai verčia stabdyti gamybos linijas ir mažinti darbo pamainas. Padėtis tokia bloga, jog kai kurios įmonės, kad visai nesustotų, priverstos pirkti kiaušinius mažmeninėmis kainomis didžiuosiuose prekybos centruose.

Daugiau kaip 2 tūkst. ES kompanijų vienijanti "Caobisco" teigia, kad dėl tiekimo trukdžių vištų kiaušinių kainos ES per pastaruosius šešis mėnesius pakilo 75 procentais. "Tai sukėlė dramatiškų pasekmių konditerijos gaminių pramonei", - teigė asociacijos atstovas.

Tuo metu britų dienraštis "The Observer" rašo, kad dėl kiaušinių trūkumo per ateinantį mėnesį gali ištuštėti daugelio didžiųjų prekybos tinklų lentynos, o Jungtinės Karalystės maisto grandinė patirti didelių nuostolių. "Kaina jau nėra svarbiausia, svarbu, kad būtų tiekimas", - padėtį komentavo anoniminis maisto pramonės šaltinis. Jis neabejoja, kad per tris keturias savaites kai kurios kompanijos atsidurs prie bankroto ribos.

Kaušiniai tiek natūraliu skystu, tiek miltelių pavidalu plačiai naudojami daugelio produktų - nuo tortų ir pyragaičių iki padažų ir majonezo - gamybai. Pritrūkus vienos svarbiausių sudėtinių dalių kyla grėsmė daugelio maisto gamyklų gyvybiškumui, dalis jų stabdo gamybos linijas, nes neįperka dramatiškai pabrangusių kiaušinių, o jų atsargas sukaupę mažmeninės prekybos tinklai atsisako didmenininkams bent šiek tiek nuleisti kainą.

"Jeigu padėtis nepasikeis, labai greitai galime sulaukti daugelio maisto įmonių bankrotų, - teigė vienas maisto produktų tiekėjų. - Niekada nematėme nieko panašaus. Cukraus ir kviečių kainos krenta, o kiaušinių - priešingai."

Vienas Anglijos gamintojų, anksčiau gaudavęs kiaušinių iš dešimties tiekėjų, neseniai "prarado" aštuonis. Kento grafystės ledų gamintojas buvo informuotas, kad jam tiekiami kiaušinių tryniai nuo mėnesio pradžios brangsta 70 procentų.

Per naktį tapo nelegalūs

Britų laikraščio "Mirror" interneto svetainėje rašoma, kad kai kuriose ES valstybėse kiaušinių kainos pašoko net 98 proc., o konditerijos gaminių - 85 procentais. Didieji maisto gamintojai svarsto galimybę naudoti mažiau kiaušinių arba ieškoti žaliavos tolimose Australijos ar Amerikos rinkose.

Pasak "Mirror", milijonai šeimų Didžiojoje Britanijoje jau patyrė šoką, kai sausio pradžioje vidutinio dydžio kiaušiniai staiga pabrango 10 proc. - iki 1,45 svaro (5,9 lito), o dideli - iki 1,6 svaro (6,5 lito). Dabar dešimties kiaušinių kaina jau siekia 2,2 svaro (apie 9 litus).

"Kiaušinių jau trūksta Šiaurės Airijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje. Britų fermeriai paukštininkystės ūkiams modernizuoti išleido 400 mln. svarų. Tačiau reikalavimų neįvykdžiusiems trylikos ES valstybių ūkiams draudžiama tiekti kiaušinius į rinką. Dėl to Europos kiaušinių gamyba sumažėjo 25 proc., t. y. nuo sausio 1 dienos apie 40 mln. per dieną pagaminamų kiaušinių staiga tapo "nelegalūs", - teigia britų laikraštis.

Paukštynuose, kurie reikalavimus įgyvendino, kiaušinio savikaina yra 15-20 proc. didesnė nei tuose, kur pertvarkos nebuvo. Dėl to kelerius metus ūkius modernizavę ūkininkai patirdavo nemažų nuostolių.

Nepritrūkome, bet pabrango

Gerovės reikalavimus laiku įgyvendino visi Lietuvos paukštininkystės ūkiai. Pagal šiuos reikalavimus paukštidėse turėjo 200 kv. cm padidėti vienai vištai dedeklei tenkantis narvo plotas. Be to, pagerintuose narvuose turi būti "miegamasis" - užuolaidėle uždengtas lizdas kiaušiniams dėti, vieta pakratams - vištai kapstytis ir lakta - tupėti, nagų dilinimo priemonės.

Dėl tokios vištų gerovės vidutinio dydžio paukštynas turėjo investuoti iki 1,5 mln. litų. Daugeliui tai buvo sunkiai pakeliama. Be to, verslas iš anksto prognozavo sumaištį rinkoje, nes buvo aišku, kad investicijas įgyvendinusių paukštynų produkcija visoje ES smarkiai brangs. Be to, bijota, kad jeigu Briuselis nuolaidžiaus nepaisantiems reikalavimų ir pigią produkciją tebegaminantiems  ūkiams, konkurencijos sąlygos nebus vienodos.

Suomių kapitalo įmonė "Fazer Lietuva" - viena didžiausių kepyklų šalyje, prekiaujanti "Gardėsio" ženklu pažymėtais duonos ir konditerijos gaminiais, kiaušinių trūkumo dar nepajuto.

"Kiaušiniai mūsų produkcijai labai svarbūs, tačiau turime ilgalaikes sutartis su tiekėjais ir jokių trikdžių kol kas nepatiriame", - LŽ sakė "Fazer Lietuvos" generalinis direktorius Mindaugas Snarskis.

Tiesa, kiaušinių tiekimo sutartys sudarytos iki balandžio mėnesio, dėl naujų tiekimo kiekių ir kainų šiuo metu deramasi. Kiaušinius įmonė perka iš Lietuvos gamintojų. "Esame patikimas pirkėjas, todėl kol kas neturime problemų. Aišku, jeigu rinkoje vyks ryškių pokyčių, ir mes jų neišvengsime, bet jokių dramatiškų dalykų neprognozuojame. Kol kas viskas stabilu", - tikino M.Snarskis.

Teko atsisakyti tiekėjų

Viena didžiausių cukrinės konditerijos produktų gamintojų ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse AB "Naujoji rūta" kol kas dirba normaliu ritmu, tačiau su nerimu stebi kiaušinių sukeltą krizę Europoje. Gamykla naudoja kiaušinių baltymų miltelius zefyrams gaminti. Šiuos miltelius Šiaulių įmonei tiekia užsienio tiekėjai, mat lietuviai šių produktų negamina. "Naujoji rūta" su tiekėjais turėjo iki šių metų rugsėjo mėnesio galiojančius kontraktus, tačiau nuo šių metų sausio sutartis su kai kuriais tiekėjais teko nutraukti, nes jų milteliai buvo gaminami ūkiuose, kurie laiku neįgyvendino vištų gerovės reikalavimų.

"Turėjome skubiai ieškoti kitų tiekėjų. Todėl kiaušinių baltymų milteliai nuo metų pradžios pabrango apie 25 proc.", - LŽ sakė "Naujosios rūtos" komercijos direktorė Laima Verbošaitienė.

Anot jos, produkcijos kainų dėl pabrangusių kiaušinių miltelių įmonė dar nekėlė, tačiau artimiausiu metu zefyrai tikriausiai šiek tiek brangs. O kokios tendencijos įsivyraus iki metų pabaigos, L.Verbošaitienė iš viso nedrįso prognozuoti. "Kol kas esame ramūs, tačiau niekada negali būti tikras. Visokių netikėtumų gali būti. Jeigu Europoje kiaušinių miltelių trūks, gali ir mūsų tiekėjams kas nors pasiūlyti didesnę kainą nei mes. Gal jie susimokės sutartyje numatytą baudą ir parduos kitiems? Kontraktus turime iki rugsėjo, bet kas žino? Tokios grėsmės niekad negali numatyti, kai visoje Europoje tokie dalykai dedasi", - blogiausius scenarijus mėgino modeliuoti komercijos direktorė.

Valgomųjų ledų gamintojai kiaušinių produktų beveik nenaudoja, tad didesnių trukdžių nepatyrė. "Šiek tiek kiaušinių miltelių reikia vaflių gamybai. Tačiau tai sudaro labai mažą ledų savikainos dalį. Iš tikrųjų kiaušiniai mums nėra svarbūs, gamybai jie beveik neturi įtakos", - LŽ teigė didžiausios valgomųjų ledų gamintojos Baltijos šalyse UAB "Ingman ledai" generalinis direktorius Virgilijus Radvilas. Anot jo, valgomųjų ledų pagrindinės sudėtinės dalys yra grietinėlė, liesas pienas, pieno milteliai, sviestas ir cukrus. 

Kainų šuolis stulbina

"Iki" tiekėjai kiaušinius nuo kovo pradžios brangino jau kelis kartus. "Šiuo metu kiaušinius iš tiekėjų perkame iki 75 proc. brangiau negu vasarį. Tuo metu lentynose šie produktai pabrango apie 50 proc., taigi nemažą išaugusių kainų dalį kompensuojame savo sąskaita", - LŽ sakė šio tinklo atstovas Valdas Lopeta.

"Iki" konditerijos gaminiai nebrango, nors jiems gaminti naudojamus kiaušinius taip pat tenka pirkti brangiau - šį žaliavų brangimą tinklas taip pat kompensuoja savo sąskaita.

Pasak V.Lopetos, prekybos kiaušiniais apimtis nėra sumažėjusi, paklausa išlieka panaši, kaip ir anksčiau. Šiuo metu kiaušiniai "Iki" kainuoja nuo 5,29 iki 7,69 lito. Tinklas tikina, kad pirkėjai Velykoms jų nepritrūks, o kaina aukščiau nebekils.

Lietuviškų kiaušinių kaina "Norfos" prekybos tinkle pastaruoju metu išaugo apie 30 procentų. Dėl to šiek tiek krito jų pardavimas. "Nors padėtis ir sudėtinga, šv. Velykoms kiaušinių pritrūkti neturėtume. Manome, kad "Norfoje" kiaušiniai taip smarkiai nebebrangs", - tikino tinklo atstovas Darius Ryliškis.

"Maximoje" šiuo metu pigiausi kiaušiniai kainuoja 4,89, brangiausi - 6,69 lito. Ūkininkų tiekiami kiaušinai kainuoja dar brangiau. "Kiaušiniai lentynoje pabrango lygiai tiek pat, kiek mums juos pabrangino tiekėjai - apie 30 proc.", - tikino tinklo atstovė Olga Malaškevičienė. Ji nesiryžo prognozuoti, ar kiaušiniai iki Velykų dar labiau brangs. "Maxima" kol kas prekiauja tik lietuviškais kiaušiniais, tačiau neatmeta galimybės jų ieškoti artimiausiose rinkose, jeigu vietos produkcijos pritrūktų.

Lietuvoje per metus pagaminama apie 850 mln. kiaušinių, iš jų 650 mln. - prekiniuose ūkiuose, kur paukščiai laikomi narvuose. Kasmet maždaug 170 mln. kiaušinių eksportuojama.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"