Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Dėl SGD terminalo biokuro plėtros nestabdys

 
Energetikos ministras J.Neverovičius (dešinėje) citavo Europos komisaro G.Oettingerio laišką, kuriame šis sveikina naujus Lietuvos energetikos sprendimus.
Energetikos ministras J.Neverovičius (dešinėje) citavo Europos komisaro G.Oettingerio laišką, kuriame šis sveikina naujus Lietuvos energetikos sprendimus. LŽ archyvo nuotrauka

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius interviu „Lietuvos žinioms“ teigė, kad valstybė, privaloma tvarka įpareigodama reguliuojamus gamintojus pirkti nustatytą kiekį dujų iš Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo, neatsisako iki šiol deklaruojamų planų mažinti dujų vartojimą ir skatinti pigesnio biokuro plėtrą šilumos ir elektros sektoriuje.

„Pagal naująjį modelį nebus reikalaujama pakeisti energijos gamybos procese naudojamą kuro rūšį ar vartoti tam tikrą iš anksto apibrėžtą gamtinių dujų kiekį, neatsižvelgiant į realų poreikį. Biokuro plėtra tikrai nebus stabdoma“, - sakė ministras. Pasak jo, šiuo metu reguliuojami elektros ir šilumos gamintojai, energijos gamybai naudojantys gamtines dujas, ir gamintojai, teikiantys viešuosius interesus atitinkančias paslaugas, naudoja beveik du kartus daugiau gamtinių dujų nei reikalingas minimalus kiekis SGD terminalo veiklai užtikrinti.

Pavasario sesijos pabaigoje Seimas panaikino vadinamąją 25 proc. taisyklę, kuri numatė, kad didieji dujų vartotojai privalo tiek iš būsimojo SGD terminalo, tiek iš „Gazprom“ pirkti po 25 proc. jiems būtino dujų kiekio. Priimtos Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo pataisos numato, kad 540 mln. kubinių metrų per metus iš terminalo turės pirkti visi elektros ir šilumos gamintojai, kurių kainos reguliuojamos ir kurie teikia Viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. Dujos bus perkamos per valstybės paskirtą tiekėją, o šis iš terminalo turės nupirkti numatytą dujų kiekį ir taip užtikrinti būtinąją SGD terminalo veiklą.

„Lietuvos žinios“ paprašė energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus plačiau pakomentuoti priimtas įstatymo pataisas ir jų poveikį šalies energetikos ūkiui.

Skelbs tiekėjo konkursą

- Kada planuojama smulkiau reglamentuoti būsimą dujų pirkimo iš SDG terminalo tvarką?

- Lietuvos Respublikos Seimas 2013 metų birželio 27 dieną priėmė Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo pataisas, kuriomis keičiama prekybos gamtinėmis dujomis tvarka, panaikinant vadinamąją 25 proc. taisyklę. Vadovaujantis Vyriausybės darbo reglamente numatyta tvarka ir terminais bus keičiama dabar galiojanti gamtinių dujų diversifikavimo tvarka, bus priimtas Vyriausybės nutarimas dėl paskirtojo tiekėjo paskyrimo tvarkos, surengtas konkursas ir priimtas energetikos ministro įsakymas, kuriuo bus skiriamas paskirtasis tiekėjas.

- Ar valstybės paskirtuoju tiekėju numatoma AB „Lietuvos energija“, ar būtų kuriama nauja įmonė?

- Vyriausybė nustatys reikalavimus, kuriais vadovaujantis bus organizuojamas konkursas dėl paskirtojo tiekėjo atrinkimo. Atitinkamai Energetikos ministerija vadovaudamasi šiais reikalavimais organizuos konkursą išrinkti paskirtąjį tiekėją.

Užtikrins terminalo veiklą

- Kokiu būdu nustatytas 540 mln. kub. m per metus kiekis: toks buvo SGD terminalo projektą įgyvendinančios „Klaipėdos naftos“ reikalavimas ar prognozuojama, kad tiek dujų per metus 2014-aisiais suvartos reguliuojami šilumos ir elektros energijos gamintojai?

- Pagal laivo techninę specifikaciją buvo apskaičiuotas minimalus dujinimo režimas, jis lygus 540 mln. kub. m per metus ir reikalingas nepertraukiamai technologiškai ir ekonomiškai pagrįstai SGD terminalo veiklai užtikrinti.

- Kiek minėti elektros energijos ir šilumos gamintojai per metus suvartoja gamtinių dujų?

- Pagal Lietuvos statistikos departamento duomenis, 2011 metais elektrai ir šilumai gaminti buvo suvartota 1425,3 mln. kub. m gamtinių dujų, o 2012 metais vien remtinai elektros energijos gamybai termofikacinėse elektrinėse – per 120 tūkst . kubinių metrų.

Vartos pagal poreikį

- Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, 2016 metais Lietuvos šilumos ūkis per metus suvartos apie 200 mln. kub. m dujų. Kitais skaičiavimais, šis kiekis siekia 300-350 kub. metrų. Ar likusius 240-340 mln. kub. m dujų iš SGD terminalo naudos elektros gamintojai, ar planuojama, kad šilumos ūkis turės suvartoti gerokai daugiau už realų poreikį?

- Naujas modelis dujas pirkti įpareigos visus elektros ir šilumos gamintojus, energijos gamybos procese naudojančius gamtines dujas, kurių kainos reguliuojamos ir kurie teikia Viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, valstybės reguliuojama elektros energijos ar šilumos energijos veikla, kurią vykdantiems energijos gamintojams bus taikomas gamtinių dujų tiekimo diversifikavimo reikalavimas, apima elektros energijos gamybą termofikaciniu režimu kombinuotojo elektros energijos ir šilumos gamybos ciklo elektrinėse, kai šios elektrinės tiekia šilumą į aprūpinimo šiluma sistemas ir sutaupomas toks kiekis pirminės energijos, kad bendrą šilumos ir elektros energijos gamybą galima laikyti efektyvia. Taip pat elektros energijos gamybą nustatytose elektrinėse, kuriose elektros energiją gaminti būtina elektros energijos tiekimo saugumui užtikrinti, elektros energetikos sistemos rezervų užtikrinimą nustatytose elektrinėse, kurių veikla būtina valstybės energetiniam saugumui užtikrinti; ir reguliuojamą šilumos energijos gamybą.

Naujas gamtinių dujų tiekimo diversifikavimo reikalavimas energijos gamintojams bus taikomas pagal jų vartojamų gamtinių dujų apimtį.

Dabartinė prognozė remiasi esamomis kainomis, tačiau po sektoriaus reformos tikimasi kainų mažėjimo.

- Kaip pakomentuotumėte šilumos tiekėjų ir gamintojų nuogąstavimus, kad valstybė, privaloma tvarka įpareigodama pirkti nustatytą kiekį dujų iš SGD terminalo, atsisako iki šiol deklaruojamų planų mažinti dujų vartojimą ir skatinti pigesnio biokuro plėtrą šilumos ir elektros sektoriuje? Juk Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas numato, kad biokuro dalis šilumos tiekimo sektoriaus balanse turi siekti 60 procentų?

- Nebus reikalaujama pakeisti energijos gamybos procese naudojamą kuro rūšį ar vartoti tam tikrą iš anksto apibrėžtą gamtinių dujų kiekį, neatsižvelgiant į realų poreikį. Biokuro plėtra tikrai nebus stabdoma. Šiuo metu reguliuojami elektros ir šilumos gamintojai, energijos gamybos procese naudojantys gamtines dujas, ir gamintojai, teikiantys viešuosius interesus atitinkančias paslaugas, naudoja beveik du kartus daugiau gamtinių dujų nei reikalingas minimalus kiekis SGD terminalo veiklai užtikrinti.

Neketinama atsisakyti biokuro plėtros, o dujos išliks kaip viena sudedamųjų energetinio krepšelio dalių.

Palankus EK vertinimas

- Europos Sąjungos energetikos reikalų komisaras Giuntheris Oettingeris pritarė Lietuvos Vyriausybės ketinimams atsisakyti vadinamosios 25 proc. taisyklės. Ar naujoji schema, kai valstybės reguliuojamos įmonės bus įpareigotos pirkti nustatytą kiekį dujų iš būsimo terminalo, derinta su Europos Komisija?

- Rengiant įstatymo projektą vyko glaudus bendradarbiavimas su Europos Komisijos atstovais dėl Europos Sąjungos (ES) teisės reikalavimų atitikties. Komisijai buvo detaliai pristatomi inicijuojami įstatymo pakeitimai ir siūlomo teisinio reguliavimo pagrįstumas. Energetikos ministerija yra gavusi 2013 metų gegužės 31 dienos Europos komisaro, atsakingo už energetiką, G.Oettingerio laišką, kuriame pažymima, kad įstatymo projektu teikiami pakeitimai yra sveikintini ir ES vidaus rinkos taisyklių atžvilgiu vertinami palankiai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"