Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Daržovės neištvėrė chemijos

 
2010 08 02 0:00
Po to, kai kaimynai stambūs ūkininkai nupurškė savo laukus cheminiais preparatais, taip atrodo kai kurių gyventojų greta daržuose augintos daržovės.<br>Vilkaviškio rajono savivaldybės archyvo nuotrauka
Po to, kai kaimynai stambūs ūkininkai nupurškė savo laukus cheminiais preparatais, taip atrodo kai kurių gyventojų greta daržuose augintos daržovės.
Vilkaviškio rajono savivaldybės archyvo nuotrauka

Iš lėktuvo nupurškus trijų Vilkaviškio rajono ūkininkų laukus preparatais, neva leidžiančiais gauti gausesnį rapsų derlių, šalia ūkininkaujančių žmonių daržuose nudegė ir parudavo visos daržovės, net medžiai bei krūmai. Paaiškėjo, kad tai ne pirmas toks atvejis šiame rajone. Žmonės bijo, kad jų laukai galėjo būti užnuodyti. Bet nei aplinkosaugininkai, nei savivaldos valdininkai neskuba to išsiaiškinti.

Atvykęs vasaroti pas tėvą, šalia Kybartų ūkininkaujantį Jeronimą Danilevičių, vilnietis jo sūnus Rimas LŽ pasakojo, kad virš netoliese gyvenančio ūkininko laukų liepos viduryje sukiojosi nežinia kokius preparatus purškiantis lėktuvas. "Ne pirmus metus tas ūkininkas apdoroti pasėlius samdo aviaciją, tad nieko bloga nepagalvojome. Bet kitą dieną nuvažiavęs į laukus, kur dera mūsų daržovės - maždaug už 200 metrų nuo purkštų pasėlių, tėvas vos infarkto negavo - daržai ir pievos kiek akys mato buvo ištisai parudavę", - pasakojo R.Danilevičius.

Jo tėvo ūkis nedidelis - vos keturi hektarai. Tačiau tiek žemės pakanka, kad joje galėtų daržovių užsiauginti ne tik pats ūkininkas, bet ir jo vaikai, keli draugai iš Vilniaus bei Kauno. Iš viso čia užaugančiomis daržovėmis apsirūpina net septynios šeimos.

Tačiau po kaimyno ūkininko laukų purškimo visų iki tol gražiai žaliavusių bulvių, burokų, morkų lapai susitraukė ir parudavo. Nurudo ne tik daržovės, bet ir dobiliena, kur ganėsi karvė, miežiai ir net pakelės medžiai bei krūmai.

"Bulvės dar nė pražydėti nebuvo suspėjusios. Kas dabar žino, augs jos, ar jau ne. O jei ir užaugs - ar bus dar galima jas valgyti. Gal jas ir kiaulėms sušerti bus pavojinga? Niekas nieko nežino. Mano tėvas daug metų dirbo agronomu, todėl iš karto suprato, kad laukai buvo nupurkšti nežinia kokiais nuodingais chemikalais", - būgštavo R.Danilevičius. Vyriškis pasakojo, kad jie buvo priversti net karvę vidurvasarį parsivesti ganytis prie namų, kur liko nedidelis chemikalų nenudegintas pievos plotas.

Tačiau šeimai iki šiol nepavyko išsiaiškinti, kas iš tiesų išpurkšta iš lėktuvo ant jų galvų ir daržų, ar tai nepavojinga.

Ne vien tik Danilevičių daržai nurudo po to, kai virš stambių ūkininkų laukų pasisukiojo nežinia kokį cheminį preparatą purškęs UAB "Klaipėdos avialinijos" priklausantis lėktuvas. Daug nudegintų daržų ir kituose aplinkiniuose kaimuose, taip pat ir netoli Vilkaviškio bei Pilviškių.

Stumia kiekvienas nuo savęs

Atsitikus nelaimei Vilkaviškio rajone, daugelio nukentėjusiųjų gyventojų akys nukrypo į aplinkosaugininkus. Ūkininkų nuomone, jie turėtų įvertinti, kuo buvo nuodijama gamta ir žmonės. Tačiau Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Vytautas Jaškevičius LŽ tvirtino, kad tai aiškintis neva yra ne jų, bet augalų apsaugos tarnybos ir savivaldybės reikalas.

Šakiuose dirbantis Valstybinės augalų apsaugos tarnybos inspektorius Remigijus Žaliaduonis prisipažino pastarosiomis dienomis sulaukiantis nemažo ūkininkų antplūdžio iš Vilkaviškio rajono. "Kol kas aiškus tik pats faktas - nudegintos daržovės, medžiai ir krūmai vietomis net kelių šimtų metrų atstumu nuo purkšto lauko. Pagal sutartį turėjo būti naudojamas preparatas "Aventrol". Tai ne augalų apsaugos produktas ir juo purškiant nereikėjo turėti aplinkosaugininkų leidimo. Ar tikrai buvo purkšta vien tik šiuo preparatu - kol kas neaišku. Įtariu, kad galėjo būti ir ko nors primaišyta. Tai turėtų nustatyti laboratoriniai tyrimai", - teigė R.Žaliaduonis.

Pastaruoju metu organinės kilmės preparatas "Aventrol" naudojamas rapsams purkšti. Juo augalai yra nupurškiami prieš pat brandos pabaigą, kad susiklijuotų jau sunokusių rapsų ankštaros ir neišbyrėtų grūdai.

R.Žaliaduonio teigimu, išsamesnius tyrimus turėtų atlikti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Ji apie tai jau informuota. Tačiau laikinai Vilkaviškio rajono VMVT viršininko pareigas einantis Gediminas Gvazdaitis gynėsi, esą jie tyrimais neužsiima. "Buvo atvažiavęs vienas ūkininkas ir paprašė paimti bulvių, svogūnų bei burokų mėginius. Tai ir padarėme. Daugiau jokių mėginių neėmėme", - sakė G.Gvazdaitis. Jis aiškino, kad laboratorijoje bus bandoma daržovių mėginiuose surasti piktžolių naikinimui skirto cheminio preparato - glifosato, kurį kartais ūkininkai naudoja ir augalų brendimui suvienodinti bei pagreitinti, likučių. G.Gvazdaitis teigė, kad paėmus mėginius laboratoriniams tyrimams, jų dalyvavimas šioje istorijoje pasibaigė - incidentą neva derėtų tirti aplinkosaugininkams.

Ne vienintelis atvejis

Su įvykiais Klausučių ir Kybartų seniūnijose susipažinęs Vilkaviškio rajono aplinkos apsaugos agentūros vyresnysis specialistas Vaidotas Venckus LŽ teigė, kad, pirminiais duomenimis, netvarkingas galėjo būti lėktuvo purškimo mechanizmas: buvo nesandarūs jo purkštukai, todėl cheminės medžiagos esą išpurkštos ten, kur jos neturėjo patekti - visame lėktuvo kelyje.

"Purkštas skystis, jei buvo purškiama būtent juo, kaip oficialiai teigiama, didelės įtakos augmenijai negalėjo turėti. Tai medžiaga, skirta skatinti rapsų brendimą, jų džiuvimą, kad greičiau baigtų bręsti ir neliktų lapijos. Pakliuvusi kitur, ji nepavojinga", - aiškino aplinkosaugininkas.

Jis tikino, kad laukus purškusi bendrovė tokias paslaugas teikia visoje Lietuvoje, ir kituose regionuose tokių atvejų, kad chemikalais būtų nupurkštos ir gretimos, šalia purškiamų laukų esančios teritorijos, neva dar nepasitaikė.

Tačiau Vilkaviškio rajono žemės ūkio skyriaus vedėjas Vitas Gavėnas pasakojo, kad šiuo metu į savivaldybę jau kreipėsi 14 nuo purškimo nukentėjusių Kybartų, Klausučių, taip pat ir Pilviškių seniūnijų gyventojų. Mat savo laukus tuo pačiu preparatu purškė ir ties Pilviškiais ūkininkaujantis Mindaugas Petkevičius. Rezultatas beveik lygiai toks pats, kaip ir ties Kybartais bei Klausučiais - ir ten aplinkiniai laukai nudegė ir nurudo.

Kaltę verčia kitiems

LŽ kalbino ūkininkus, kurių laukai buvo purškiami iš lėktuvo. Vincas Mačiulis, kurio pasėlius chemikalu apdorojo lėktuvas, išgirdęs, kad norėtume kalbėtis apie laukų purškimą, kategoriškai atsisakė kalbėti. Tuo tarpu jo brolis Evaldas Mačiulis buvo kiek kalbesnis. Tačiau savo kaltės dėl to, kad nukentėjo šalia jo laukų pasodinti daržai, vešlios pievos ir net pakelės medžiai, jis nejaučia.

"Aš ir pats nesuprantu kodėl taip atsitiko. Daug metų purškiame laukus ir niekada taip nebuvo nutikę", - aiškino jis. Ūkininkas tikino, kad jis pats dalyvavo į lėktuvo purkštuvą pilant tą preparatą, kuris ir buvo numatytas - "Aventrol". Todėl jis nežinąs, teisūs besiskundžiantys žmonės, ar ne.

"Šiemet viskas įdomiai gamtoje dedasi. Pavyzdžiui, kviečiams naudoji preparatus, kad ilgiau būtų išlaikoma lapija, kad ilgiau branda tęstųsi, o pasižiūri, kad tai tik dar labiau paspartino jų brendimą. Subrendo greičiau, nei ten, kur nebuvo laukai apdoroti. Agronomai, konsultantai aiškina, kad kaitra tam turėjo labai didelės įtakos. Neatmetu tikimybės, kad preparatas "Aventrol", išpurkštas esant aukštai temperatūrai taip pat galėjo kažkaip kitaip reaguoti", - savo versiją dėstė E.Mačiulis.

Tik pečiais gūžčiojo ir UAB "Klaipėdos avialinijos" direktorius Viktoras Šišniauskas. Būtent šios bendrovės lėktuvas AN-2 sukiojosi virš Vilkaviškio ūkininkų laukų. Direktorius aiškino, kad oficialiai jie kol kas jokios informacijos apie incidentą Vilkaviškio rajone neva neturi, bet girdėję nukentėjusių gyventojų nusiskundimus. Jis kategoriškai atmetė tikimybę, kad lėktuvo purkštuvo bakuose galėjo būti kokių nors kitų, neleistinų cheminių medžiagų likučių, kurie kartu su "Aventrol" buvo išpurkšti.

"Tomis dienomis jokių kitokių preparatų, išskyrus "Aventrol" mūsų lėktuvas nepurškė. Todėl neįmanoma, kad purkštuvo bakuose būtų likę pašalinių cheminių medžiagų. Nebent jos pateko kartu su vandeniu. Tuo rūpinosi ūkininkai, kurių laukus purškėme", - sakė V.Šišniauskas. Jis neslėpė esąs susidomėjęs, kodėl nudžiūvo šalia purkštų laukų esantys daržai, krūmai ir medžiai. V.Šišniauskas irgi tikino, kad tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai po purškimo biologiniu preparatu taip nukenčia augmenija.

Vienas kelias - į teismą

R.Danilevičius neslėpė, kad bandė kalbėtis dėl nuostolių atlyginimo su lėktuvą samdžiusiu ūkininku, tačiau šis pernelyg į kalbas nesileido. O kai sužinojo, kad Danilevičiai savo nuostolius įvertina daugiau kaip 13 tūkst. litų, iš viso daugiau nesidera.

Todėl šeimai neliko nieko kito, tik ruoštis teismo procesui. Jie paprašė specialistų paimti apipurkštų daržovių mėginius ir nuvežė juos ištirti į VMVT laboratoriją. Ši už tyrimus iš ūkininkų prašė sumokėti 800 litų. Tik tokiu atveju tirtų. Ir ne Lietuvoje, o Vokietijoje.

"Ūkininkams nereikės mokėti už tyrimus, nutarėme, kad už juos sumokės savivaldybė. Kitą savaitę dar kartą bus imami mėginiai iš kitų nukentėjusių kaimų gyventojų, nes svarbu išsiaiškinti, ar taip nupurkštos bulvės, morkos, kopūstai, svogūnai ir kiti augalai yra tinkami maistui, ar galima grūdus ir kitką naudoti gyvulių pašarams", - LŽ tikino Vilkaviškio rajono savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"