Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Centai praverčia nebent statybose

 
2011 04 30 0:00
Komerciniuose bankuose už litų monetų ir centų keitimą į tos pačios valiutos nominalus imamas komisinis mokestis.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Komerciniuose bankuose už litų monetų ir centų keitimą į tos pačios valiutos nominalus imamas komisinis mokestis.
LŽ archyvo nuotrauka

Mažo nominalo centai Lietuvoje tapo beverčiai. Už juos ne tik nenusipirksi beveik jokios prekės, bet ne kiekviename banke pavyks iškeisti į popierinius litus.

Tuo teigia įsitikinusi jauna biržietė, dabar gyvenanti Didžiojoje Britanijoje - dviejuose bankuose ji nesėkmingai bandė į popierinius pinigus iškeisti vieno, dviejų ir penkių centų monetomis tėvų sukauptus 26 litus.

Trumpam į Lietuvą iš Didžiosios Britanijos grįžusi Asta D. (redakcijai moters pavardė žinoma), vykdydama tėvų norą iš pradžių keisti pinigų nuėjo į "Swedbank" Biržų skyrių. Dviem dukrelėmis vedina besilaukianti moteris stojo į privačių klientų aptarnavimo eilę. Deja, sulaukusi, kada bus aptarnaujama, ir pasakiusi apsilankymo priežastį, iš banko darbuotojos sužinojo, jog ši neturi aparato, kuriuo skaičiuojami centai. Moteris buvo nusiųsta pas kitą darbuotoją. Astai D. buvo pasiūlyta išsiaiškinti, ar bankas apskritai keičia monetas į popierinius litus. Šito paklaususi konsultantės, moteris gavo teigiamą atsakymą, o drauge sužinojo, kad tokia paslauga kainuoja 4 litus.

Sulaukusi dar vienos eilės ir kreipusis į kitą banko darbuotoją, Asta D. vėl išgirdo, jog ir šioji neturi galimybės iškeisti centų į popierinius litus. Ta ją nusiuntė dar prie kito langelio, kur esą keičiama valiuta. Deja, pralaukusi pusvalandį, kol į ją bus atkreiptas dėmesys, kūdikio besilaukianti moteris išgirdo, kad atėjo pietų metas, todėl jos niekas neaptarnaus.

Kad būtų aišku, jog jos teiginiai nėra laužti iš piršto, biržietė išsaugojo banko kompiuterio jai pateiktus eilės numerius. Astai D. teko "išsispausti" tris tokius numerius, banke sugaišti daugiau nei valandą, bet išsikeisti centų taip ir nepavyko.

Kitą dieną keisti monetomis sukauptų dvidešimt šešių litų moteris ėjo į SEB banką. Deja, ten išgirdo, jog šis bankas jos atsineštais centais gali papildyti jos sąskaitą, o iškeisti į litus, deja, ne.

Ne visi bankai nori monetų

SEB bankas monetų keitimo į popierinius litus paslaugos neteikia. "Klientams, kurie atsineša smulkių monetų, pasiūlome padėti pinigus į savo sąskaitas. Banko darbuotoja klientei, matyt, ir pasiūlė tai padaryti, - LŽ aiškino SEB banko grupės ryšių su žiniasklaida vadovas Arvydas Žilinskas. - Tačiau bankas monetas suskaičiuoja ir priima, nesvarbu, kokį kiekį ir kas jas atnešė: juridinis ar fizinis asmuo."

Tuo metu "Swedbank" atstovas spaudai Saulius Abraškevičius LŽ aiškino, kad Biržuose neva įvyko nesusipratimas. Esą moteris buvusi nusiųsta į kasą, kur laukė daugiau žmonių, bet neva prie kasininkės ji pati laiku nepriėjo. "Jeigu klientė būtų palaukusi, jos atsineštos monetos būtų buvusios iškeistos", - LŽ pavėluotai apgailestavo "Swedbank" atstovas.

Beverčiai centai - poveržlėms

Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas Giedrius Romeika apgailestauja, kad vadinamieji balti centai yra visiškai nuvertėję. "Daug kur atsiskaityti baltais centais beveik neįmanoma. Bankai juos keičia, tačiau ima gana didelį komisinį mokestį. Tuo metu nemokamų keitimo vietų, kurias yra įrengęs Lietuvos bankas, yra labai nedaug. Antai Kaune - tik viena, ir jos darbo laikas nelabai patogus", - sakė verslininkų atstovas.

G.Romeikai apmaudu, kad 1, 2 ir 5 centų nominalo monetos ne tik nuvertėjusios, bet ir naudojamos ne pagal paskirtį. "Baltų centų žmonės nemėgsta, jie dabar labiau naudojami statybose. Graudu matyti vinimi pervertą Vytį, pritvirtintą prie šiferio lakšto ar plastiko gabalo kaip poveržlę. Keistokas jausmas apima. Bet tai rodo, kad šios monetos yra visiškai nuvertėjusios, pagarbos joms tikrai nėra. Panašiai buvo paskutiniais Sovietų Sąjungos metais, kai varinės kapeikos buvo labiau vertinamos kaip metalas nei kaip atsiskaitymo priemonė", - kalbėjo verslininkas.

Nemokamai - centriniame banke

Pinigų įstatymas nustato, kad Lietuvoje juridiniai ir fiziniai asmenys litus mokėjimams ir atsiskaitymams privalo priimti be apribojimų, o išimčių dėl monetų priėmimo kiekio nenumato.

"Jeigu smulkių centų monetų neima pardavėjos, pirkėjams pirmiausia reikėtų pretenzijas pareikšti tos parduotuvės vadovams, nes pažeidžiamos pirkėjų teisės. Tai galima traktuoti ir kaip prekybos taisyklių nesilaikymą, o jų vykdymą kontroliuoja vietinės valdžios įstaigos", - LŽ komentavo Lietuvos banko spaudos atstovas Mindaugas Milieška.

Lietuvos bankas nemokamai keičia litų ir centų monetas į didesnių nominalų pinigus savo kasose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. "Keičiamų monetų kiekis ar suma neribojama. Tik gali tekti pastovėti eilutėje, jei tuo metu daugiau žmonių atsineštų didesnį monetų kiekį", - teigė M.Milieška.

Lupa komisinį mokestį

Tokią paslaugą teikia ir kai kurie komerciniai bankai, bet už ją ima savo nusistatytą mokestį. Bankas SNORAS monetas priima į sąskaitas ir keičia į popierines kupiūras. Kaip LŽ informavo šio banko Pardavimų departamento direktorius Deividas Šipaila, į savo ar kito asmens sąskaitą įmokamos monetos (nesvarbu, koks nominalas) priimamos be apribojimų ar papildomų banko mokesčių, t. y. taip pat kaip ir banknotai. O jeigu klientas pageidauja tik savo turimas monetas (litų ar centų) keisti į kitus nominalus, imamas banko nustatytas komisinis mokestis.

4 proc. nuo sumos, arba mažiausiai 3 litų, mokestis imamas, jei kliento norima pakeisti suma monetomis viršija 30 litų. Iki 30 litų komisinio mokesčio netaikoma. Iš anksto bankui apie tokį vizitą pranešti nebūtina, nebent tai būtų itin didelė suma. Pasak D.Šipailos, didesnis monetų kiekis gali būti keičiamas visame banko tinkle, įskaitant ir banko SNORAS mini bankus, kuriuose galima atlikti beveik visas banko operacijas.

"Swedbank" padaliniuose už litų monetų ir centų keitimą į tos pačios valiutos nominalus (jeigu bankas turi kasoje) imamas mokestis taip pat priklauso nuo keičiamos sumos. Kai ji neviršija 10 litų, keitimas nekainuoja. Keičiant didesnę litų monetų ir centų sumą, reikės pakloti 4,5 proc. nuo sumos, bet ne mažiau kaip 4 litus.

DnB NORD bankas litų ir centų monetas keičia į popierines kupiūras už 6 proc. mokestį nuo keičiamos sumos, bet ne mažiau kaip už 3 litus.

Padėti į savo sąskaitą monetas iki 20 litų sumos fiziniam asmeniui nekainuos, o nuo didesnės sumos reikės sumokėti 4 proc., bet ne mažiau kaip 3 litus.

LŽ kalbinti komercinių bankų atstovai tvirtino, kad keičiamos pinigų sumos neriboja, o atsisakytų priimti ar keisti didesnį kiekį smulkių monetų nebent tuo atveju, jeigu monetos (kaip ir banknotai) būtų pažeistos, sugadintos, galbūt padirbtos. "Nebent kas nors iškrėstų pokštą, kurį vienu metu išreklamavo vienas gerai žinomas šoumenas", - šypsojosi "DnB NORD" banko atstovas spaudai Andrius Vilkancas, matyt, prisiminęs Arūno Valinsko "monetų karutį". 1999 metais tuometis pramoginių laidų vedėjas A.Valinskas jam skirtą 15 tūkst. litų baudą į vieno banko kiemą atvežė baltų centų monetomis pripiltą automobilio priekabą.

Skaičiai

Lietuvos banko duomenimis, 2011 metų kovo 31 dieną apyvartoje buvo per 76 mln. įvairių nominalų litų banknotų (jų suma - 8 469 mln. litų) ir daugiau kaip 981 mln. įvairių nominalų apyvartinių monetų (jų suma - 198 mln. litų, jos svėrė apie 1 950 tonų). Didžiausią visų monetų apyvartoje dalį sudarė 1 ir 2 centų monetos (atitinkamai 39 ir 21 proc.).

Vienam Lietuvos gyventojui vidutiniškai tenkantis litų ir centų monetų kiekis per pastaruosius metus padidėjo apie 6 proc. - iki 297 monetų, iš jų 116 vienetų - 1 cento monetos. 2011 metų kovo 31 dieną 1, 2 ir 5 litų monetos sudarė beveik tris ketvirtadalius (74 proc.) visos apyvartinių monetų apyvartoje sumos. Per metus 5 litų monetų dalis padidėjo 1 procentiniu punktu, 2 litų ir 1 lito monetų dalis apyvartoje beveik nepakito.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"