Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Būstas saulėtuose kurortuose lietuvių nebegundo

 
2012 04 18 6:02

Krizės krečiamose saulėtose Pietų Europos valstybėse nekilnojamojo turto kainos dabar ypač palankios potencialiems pirkėjams. Tačiau lietuviams pasiūlymai įsigyti antrą būstą šiltuose kraštuose neatrodo itin patrauklūs.

Didžioji dalis pakilimo metais turtą užsienyje už skolintus pinigus karštligiškai pirkusių investuotojų perpardavėjų "sudegė" ir dabar atliekamų pinigų neturi, o vidutinis lietuvis santaupas už stulbinamai mažas palūkanas linkęs saugiai laikyti skandinavų bankuose.

Pirkti antruosius namus užsienio kurortuose dabar susigundo nebent vienas kitas laisvų pinigų turintis verslininkas, turtingas senjoras ar sveikatą norintis pataisyti pasiturintis žmogus, kuriam persikelti į Viduržemio jūros pakrantę "išrašo" gydytojas.

Investuoti užsienyje nedrįsta

JAV, Kanadoje bei kitose pasaulio rinkose veikiančios nekilnojamojo turto (NT) franšizės sistemos RE/MAX centrinio biuro Lietuvoje vadovas Žiuljenas Galeckas teigia, kad lietuvių susidomėjimas NT užsienyje yra visiškai nuslopęs.

"Ką turėjome 2006-2007 metais, tikrai to nėra. Tuomet dauguma antrą būstą užsienyje pirko kaip investiciją tikėdamiesi perparduoti. Tada visa ekonomika augo, buvo visai kitas variklis. Dabar investuoti į NT būtų labai teisinga, išmintinga, nes yra fantastiškas laikas, bet praktikoje taip niekada nebūna. Tik tie, kurie buvo išmintingesni pakilimo laikotarpiu ir neužsikrėtė NT pirkimo euforija, po rinkos smukimo turi pinigų, kuriuos gali investuoti", - svarstė Ž.Galeckas.

Dabar, pasak jo, lietuviai užsienyje NT beveik nebeperka.

Nors būstas daug kur Europoje atpigęs 30-40 proc., vis dėlto kai kur jį kaip investiciją įsigyti, Ž.Galecko nuomone, dabar nėra palankiausias metas. Ypač tokiose šalyse kaip Ispanija, Graikija, Portugalija. Mat tokį turtą nusipirkus jį būtų sunku išnuomoti, - ekonomika šiose šalyse susitraukusi, jose aukštas nedarbo lygis.

"Gal Airijoje investuoti apsimokėtų? - svarstė pašnekovas, tačiau iš karto pasitaisė. - Bet reikia būti protingu investuotoju, išmanančiu rinką. Nes, pavyzdžiui, Airijoje NT nuomos kainos beveik nekrito, kai kur netgi pakilo. Nuomoti būstą dabar daug pelningiau nei ekonomikos pakilimo metais - 2005-2006-aisiais." RE/MAX Lietuvos biuras šiuo metu užsienyje turto neparduoda. "Jei kas norėtų - prašom, suteiktume visą informaciją, tačiau norinčiųjų nėra", - neslėpė Ž.Galeckas.

Kitaip sudėliojo prioritetus

Indėlių suma Lietuvos komerciniuose bankuose šiuo metu yra pasiekusi rekordines aukštumas (vasario mėnesį namų ūkių indėliai šalies bankuose siekė 25,1 mlrd. litų), bet jų investuoti į atpigusį NT lietuviai neskuba. Rinkos neišjudino net ir po "Snoro" bankroto žmonėms grąžinti apdrausti indėliai.

"Žmonės nori "labai saugiai" sėdėti ant savo santaupų. Visi rinkoje kažko tikėjosi iš "Snoro" pinigų, tačiau 80 proc. jame buvusių indėlių nuėjo į SEB, o likusieji pasiskirstė tarp kitų bankų. Turėjome tik vieną kitą sandorį, kurį paskatino iš Indėlių draudimo fondo atgautos lėšos. Lietuvoje pinigai per daug sunkiai uždirbami, todėl žmonės su jais labai atsargiai elgiasi", - svarstė Ž.Galeckas.

Kad prekyba NT užsienyje stringa, rodo ir NT bendrovės "Inturtus" pavyzdys. Įmonės interneto svetainėje skelbiama, kad ji prekiauja NT Bulgarijoje, Egipte, Ispanijoje, Turkijoje. Pateikiami ir "ypatingi pasiūlymai" su nuotraukomis: antai Alikantėje ir Benidorme Ispanijoje parduodami butai ir apartamentai su vaizdu į jūrą kainuoja nuo 260 tūkst. eurų (897 tūkst. litų) iki 160 tūkst. eurų (552 tūkst. litų), o apartamentai Sozopolyje, Bulgarijoje - už maždaug 60 tūkst. eurų (208 tūkst. litų) ir pan.

Tačiau telefonu atsiliepusi "Inturtus" direktorė Kristina Kiudytė LŽ pranešė, kad įmonės veikla laikinai sustabdyta. Dėl kokių priežasčių, direktorė atskleisti nenorėjo. "Tiesiog kitaip prioritetai susidėliojo, todėl komentarų šia tema nelabai galėčiau duoti", - teigė K.Kiudytė. Ji nenorėjo patvirtinti, kad įmonė nustojo prekiauti NT užsienyje dėl pirkėjų trūkumo. Kadangi skelbimai apie parduodamą turtą internete vis dar "kabo", "Inturtus" sulaukia ir besidominčiųjų skambučių. K.Kiudytė iš to daro išvadą, kad susidomėjimas NT užsienyje išlieka. Į LŽ žurnalisto klausimą, kada nustojo prekiauti NT - prieš metus ar vėliau, - įmonės direktorė atsakė ilga tyla, paskui atsiduso ir nusijuokė.

Verslininkai ir turtingi senjorai

NT Egipte ir Turkijoje prekiaujančios bendrovės "Burbonas" komercijos direktorius Erikas Armalis teigia, kad prekyba tebevyksta, tačiau, palyginti su aukščiausio pakilimo metu, sandorių skaičius Egipto ir Turkijos kurortuose yra sumažėjęs nuo kelių dešimčių per metus 2006-2008 metais iki keleto per 2010-2011 metus.

"Po 2009-ųjų nuosmukio iš rinkos pasitraukė NT rinką kaitinę perpardavėjai. Pagrindiniai pirkėjai šiuo metu yra laisvų pinigų turintys verslininkai, senjorai, ieškantys antrųjų namų saulėtame krašte, taip pat žmonės, kuriuos į šiuos kraštus vilioja kokybiškas, šviežias maistas, saulė, Viduržemio jūros klimatas. Tai aktualu ir siekiantiesiems stiprinti ar taisyti sveikatą, - klientų būrį piešė E.Armalis. - Tokie pirkėjai kartais niekur neskuba, ilgai svarsto, kruopščiai renkasi. Greičiau apsisprendžia tie, kuriems taip pataria gydytojas, kuriuos kamuoja tam tikri su darganotu oru susiję negalavimai, ir tie, kurie yra apsisprendę pakeisti savo gyvenamąją vietą."

Visi lietuviai pirkėjai dabar įsigyja saulėtą antrąjį būstą išskirtinai už santaupas - skolintomis lėšomis NT sandėrių užsienyje šiuo metu neatliekama.

Vis dėlto bendrovės "Burbonas" komercijos direktorius patvirtino, kad, palyginti su 2008-aisiais, pirkėjų labai sumažėję, nes iš rinkos pasitraukė gaunantieji mažesnes pajamas, neturintieji sukauptų lėšų ir tie, kurie sukauptas lėšas turėjo perskirstyti kitaip, nei planavo. "Tačiau šiuo metu yra palankus metas įsigyti NT Turkijoje, nes galima rasti pigiau", - tikino E.Armalis.

Jo nuomone, šiuo metu palankiausia įsigyti antruosius namus turkų Alanijos kurorte. Palyginti su 2008 metais, vidutiniškai NT kainos čia yra sumažėjusios maždaug 15-20 procentų. E.Armalis tvirtino, kad šiame Turkijos kurorte patrauklus senamiestis - čia 2 kambarių visiškai įrengti apartamentai dabar kainuoja 50-70 tūkst. eurų (172-241 tūkst. litų), o nauji 3 kambarių visiškai įrengti apartamentai prie Viduržemio jūros esančiuose Tauro kalnuose kainuos nuo 69 tūkst. eurų (238 tūkst. litų).

E.Armalio teigimu, Egipto kurortuose kainos sumažėjusios, pavyzdžiui, iki 10 proc. - gerai įrengtuose ir kvalifikuotai prižiūrimuose bei paklausiuose kompleksuose Šarm aš Šeicho kurorte ir iki 20-35 proc. - ne tokiose patraukliose vietose.

Turkijoje, Alanijoje, naujo, visiškai įrengto buto kaina - 2500-3500 litų už kvadratinį metrą. Dėl gerokai sumažėjusios paklausos įmanoma rasti ir pigesnį butą. "Nuo to laiko, kai lietuviai pirko NT aktyviausiai, kainos Turkijos kurortuose sumažėjo vidutiniškai 15 procentų. Tačiau ypač gerose vietose esančių butų kainos sumažėjo nedaug. Egipto kurorte NT kaina svyruoja apie 3000 litų už kvadratinį metrą, atsižvelgiant į būsto kokybę, atstumą iki jūros bei infrastruktūrą. Pasiūla vis dar išlieka padidėjusi, nes dalis statytų būstų dėl krizės nebuvo parduota", - LŽ pasakojo E.Armalis.

Labiausiai nukentėjo perpardavėjai

NT brokeris Ž.Galeckas mano, jog iki krizės lietuviai daugiausia nekilnojamojo turto įsigijo Bulgarijos ir Turkijos, Rumunijos kurortuose. Čia jie iš pradžių sugebėdavo laiku nupirkti, tam tikrą laiką pralaukti ir parduoti. Tačiau nemažai jų nespėjo laiku parduoti NT ir kritus rinkai nukentėjo. Ž.Galecko nuomone, NT užsienyje poilsiui įsigijo vos vienas kitas lietuvis. Bet ir juos skatino tikėjimas, kad įsigyto turto kaina augs.

"Dabar jie neturi didelių problemų, nes net jeigu turto vertė ir nukrito, jie gali palaukti. Tuo metu perpardavėjai NT užsienyje pirko už skolintus pinigus, o parduoti jo palankiausiu metu nespėjo ir nukentėjo. Tiesa, kažkas spėjo ir kelis kartus "prasukti" - nusipirkti, parduoti ir vėl nusipirkti. Pavyzdžiui, žmogus pardavė vieną butą, nusipirko du, paskui pardavė du butus ir nusipirko tris, o tų trijų jau nebesugebėjo parduoti, - pasakojo Ž.Galeckas. - Dabar Bulgarijoje ir Rumunijoje padėtis prasta, Turkijoje rinka šiek tiek auga. Visose šiose šalyse NT kainos kritusios 30-40 procentų. Tiesa, gerose vietose, vadinamojoje pirmoje eilėje nuo jūros, NT kainos krito mažiau - 10-20 procentų. Tad daugiausia nukentėjo tie, kurie pirko mažesnės vertės NT."

Ispanijoje, pasak jo, būstas lietuviams visada buvo sunkiau įperkamas - kai atsirado galimybių skolintis, šioje šalyje NT jau buvo per brangus, kad būtų galima uždirbti perpardavus. Ten paprastas būstas 2006 metais jau kainavo du tris kartus brangiau nei Bulgarijoje. "O dabar šioje šalyje - prasti popieriai. Ispanijoje NT rinka tokia, kad investavus nelabai būtų kam išnuomoti - ten 25 proc. bedarbių. Tai ne ta ekonomika, kuri galėtų pati savaime išsivalyti. Jeigu manęs dabar kas nors klaustų, ar verta investuoti į NT Ispanijoje ar Graikijoje, atsakyčiau neigiamai. Šiose šalyse neaiški perspektyva. Perspektyviausia dabar įsigyti NT Amerikoje, Kalifornijos, Floridos valstijose", - dėstė Ž.Galeckas.

"Pirkti NT užsienyje dabar būtų protinga, nes kainos nukritusios ir jos tikrai atsinaujins. Tai rodo istorija. Bet žmonės perka NT, kai jis brangus, ir neperka, kai jis pigus. Pradės pirkti, kai tik kaimynas nusipirks, ir vėl visi drauge "važiuosime" aukštyn. Iš krizių niekas nesimoko", - juokėsi Ž.Galeckas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"