Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Brangių norvegiškų dujų kaina – po paslapties šydu

 
2016 09 02 6:00
Europos Komisija skelbia, kad Lietuva už suskystintas gamtines dujas moka brangiausiai Europoje.
Europos Komisija skelbia, kad Lietuva už suskystintas gamtines dujas moka brangiausiai Europoje. Rasos Pakalkienės (LŽ) nuotrauka

Lietuvos valstybinė dujų prekybos bendrovė ir Vyriausybės paskirtasis suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekėjas „Litgas“ atsisako atskleisti per „Independence“ terminalą importuojamų SGD kainas.

Po konsultacijų su „Litgas“ generaliniu direktoriumi Vytautu Čekanavičiumi įmonės komunikacijos vadovas Paulius Jakutavičius teigė negalįs skelbti net pirmojo pusmečio kainos vidurkio.

Tuo metu Europos Komisija skelbia, kad Lietuva už suskystintas gamtines dujas (SGD) moka brangiausiai Europoje. Šių metų sausio – kovo mėnesiais Europos Komisijos nurodoma Lietuvos perkamų SGD kaina buvo 44, 85 proc. didesnė negu kitų šešių SGD importuojančių ES šalių kaina.

Panašiai už SGD dujas brangiau mokėjome ir praėjusių metų spalio – gruodžio mėnesiais. Lietuva paskutinį 2015 metų ketvirtį pirko 38,58 proc. brangesnes SGD negu kitos ES valstybės.

Europos Komisija pažymi, kad Rusijos vamzdynais tiekiamų į Lietuvą dujų kaina 2012–2015 metais buvo didžiausia Europoje, palyginti su kitomis šalimis, kurios pirko dujas pagal ilgalaikes sutartis. 2016-ųjų sausį trumpai brangiau Alžyro dujas pirko tik Italija, bet nuo vasario Lietuva vėl įsiveržė į ES aukščiausių kainų lyderes.

Atotrūkis išliko

Europos Komisijos reguliariai skelbiamoje Europos dujų rinkos ataskaitoje teigiama, kad visoje Europoje SGD šių metų pirmąjį ketvirtį atpigo maždaug 25,48 procento. Tačiau atotrūkis tarp Lietuvos ir kitų ES valstybių perkamų SGD išliko panašus – apie 40 procentų.

Antai praėjusių metų paskutinį ketvirtį, Europos Komisijos duomenimis, SGD Lietuva pirko po 26,5 euro už megavatvalandę (MWh), Belgija – po 17,5, Jungtinė Karalystė – po 18,3, Prancūzija ir Ispanija – po 19,3, Italija – po 16,0 euro už MWh.

Šių metų pirmąjį ketvirtį SGD kaina visoje Europoje sumažėjo, tačiau Lietuva vis tiek jas pirko brangiausiai. Europos Komisijos duomenimis, Lietuvoje jos kainavo 21,9 euro už MWh, Belgijoje – 12,8, Jungtinėje Karalystėje – 13,4, Prancūzijoje ir Ispanijoje – 14, 8, Italijoje – 16,2 euro už MWh.

Valstybės valdomų energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ prognozuoja, kad SGD šiemet Lietuvoje užims 60 proc. visos dujų rinkos. Į statistiką neįtrauktos dujos, kurios buvo perduotos tranzitu į Karaliaučiaus sritį arba perparduotos į kitas Baltijos šalis. Per „Independence“ terminalą importuojamas dujas Lietuva perka iš Norvegijos bendrovės „Statoil“.

Sumažėjo 40 procentų?

„Lietuvos energijai“ priklausanti „Litgas“ teigia, kad per SGD terminalą importuojamų suskystintų gamtinių dujų vidutinė 2016 metų pirmojo pusmečio kaina buvo apie 40 proc. mažesnė negu praėjusių metų pirmojo pusmečio.

Vis dėlto bendrovė atsisakė atskleisti, po kiek šiemet perka SGD, ir nesiryžo prognozuoti, kaip SGD kaina keisis artimiausiu metu bei kokie veiksniai tam darys įtaką. „Yra sudėtinga prognozuoti kitų metų „Litgas“ SGD importo kainą dėl didelių beveik visų energijos rūšių kainų svyravimų. Pavyzdžiui, „Brent“ naftos kaina per praėjusią savaitę pakilo 8,3 proc., o gamtinių dujų kaina Jungtinėje Karalystėje nukrito 11 procentų. Esant tokiems kainų svyravimams, korektiškos prognozės yra sunkiai įmanomos“, – teigė P. Jakutavičius.

Jis taip pat negalėjo palyginti dujotiekiu ir per SGD terminalą importuojamų dujų kainų. „Kadangi dujų dujotiekiu neimportuojame, informacijos apie kainas neturime ir negalime jų palyginti“, – sakė jis.

SGD iš JAV per brangios

Į klausimą, kada Lietuvoje galėtume sulaukti pigesnių SGD iš JAV, „Litgas“ komunikacijos vadovas atsakė, kad tam didžiausią įtaką darys kainų skirtumas. „Esminis kriterijus perkant SGD mums yra kaina. Todėl SGD sulauksime iš JAV tada, kai JAV SGD tiekiančios bendrovės ar kuris nors vienas jų tiekėjas pasiūlys palankesnes tiekimo sąlygas, negu siūlo kiti. Kadangi transportavimas sudaro didelę SGD kainos dalį, kaina gali būti mažiausia tuomet, kai pristatymo vieta yra arčiau gamybos šaltinio. Taigi JAV SGD šiandien yra konkurencingesnės Pietų Amerikos rinkoje, iki Europos atgabentos jos būtų nekonkurencingos mūsų žemyne. Vis dėlto JAV pajėgumai smarkiai auga ir kitais metais jų dalis jau gali viršyti 5 proc. bendros SGD pasiūlos, o auganti SGD pasiūla turėtų mažinti SGD kainas“, – teigė P. Jakutavičius.

„Dujos labai atpigo“

Energetikos ekspertas prof. Vidmantas Jankauskas nesiryžo komentuoti, kodėl, Europos Komisijos duomenimis, Lietuva perka SGD iš norvegų gerokai brangiau nei kitos ES valstybės. „Sunku pasakyti. Priklauso nuo sutarties sąlygų“, – svarstė jis. Ekspertas priminė, kad mūsų perkamos SGD buvo susietos su Jungtinės Karalystės gamtinių dujų biržos „National Balancing Point“ (NBP) indeksu. „Dar su priedais kažkokiais“, – pridūrė jis

V. Jankauskas taip pat teigė, kad Baltarusija susitarė su „Gazprom“ pirkti dujas po 100 dolerių už tūkst. kubinių metrų. „ Aišku, mums po 100 dolerių niekas neparduos. Bet tai pavyzdys, kad vamzdynais tiekiamos dujos iš tikrųjų labai atpigusios“, – sakė buvęs Kainų komisijos pirmininkas.

Rusijos verslo leidinys „Kommersant“ rugpjūčio mėnesį rašė, kad dvišalėse Rusijos ir Baltarusijos derybose susitarta, jog rusiškų dujų kaina Baltarusijai nuo 2017 metų bus skaičiuojama nebe JAV doleriais, o Rusijos rubliais. Pagal naują kainos skaičiavimo formulę „Gazprom“ dujos Baltarusijai kitąmet atpigs maždaug 30 proc. – iki 6 tūkst. rublių už tūkst. kubinių metrų. Pagal dabartinį kursą tai prilygtų 92,09 JAV dolerio už tūkst. kubinių metrų.

Nesutampa duomenys

„Esame jau ne kartą atkreipę dėmesį, kad Europos Komisijos dujų rinkos ataskaitose pateikiami duomenys apie importuojamų į Lietuvą dujų kainas prasilenkia su tuo, ką fiksuoja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“, – „Lietuvos žinioms“ komentavo energetikos ministro patarėjas Mantas Dubauskas.

Atidžiau išanalizavę pateikiamą informaciją, ministerijos specialistai atkreipė dėmesį, kad Europos Komisijos rengėjai lygina skirtingų laikotarpių ir skirtingų šaltinių pateikiamas SGD kainas. „Pavyzdžiui, pateikdami 2016 metų pirmojo pusmečio kainas, ataskaitos rengėjai išnašose nurodo, kad Prancūzijos, Belgijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės SGD kainos įvertintos pagal „Reuters“ pateiktų 2015 metų spalio-gruodžio mėnesių aritmetinį kainų vidurkį, o Lietuvos – pagal muitinių pateiktus 2015 metų gruodžio – 2016 metų vasario kainų duomenis. Galbūt tai yra kažkokia klaida, bet taip lyginti yra nekorektiška“, – svarstė patarėjas.

Kainą įslaptino

Be to, ministerijai neaišku, kurių importuotojų kainos įtraukiamos į šią statistiką, nes šiuo metu į Lietuvą SGD importuoja trys bendrovės, kurios turi tris skirtingas sutartis, ir kainos jose dėl skirtingų sąlygų gali būti skirtingos.

„Lietuvos žinios“ primena, kad dujas per SGD terminalą perka „Lietuvos energijos“ valdomos bendrovės „Litgas“ ir „Lietuvos dujų tiekimas“ bei didžiausia dujų vartotoja „Achema“. „Lietuvos dujų tiekimas“ ir „Achema“ iš „Statoil“ dujas perka pagal trumpalaikes sutartis, dalį jų perka ir iš „Gazprom“.

Tuo metu „Litgas“ šių metų vasario mėnesį pasirašė atnaujintą paskirtojo tiekimo sutartį su „Statoil“. Dėl mažėjančio gamtinių dujų poreikio šalies energetikos sektoriuje, kuris yra įpareigotas vartoti dujas iš SGD terminalo, atnaujintoje sutartyje trečdaliu sumažintas metinis perkamų dujų kiekis – nuo maždaug 540 mln. iki maždaug 350 mln. kubinių metrų. Ankstesnė 5 metų sutarties trukmė pailginta iki 2024 metų pabaigos ir sutampa su SGD terminalo „Independence“ laivo nuomos sutarties trukme.

Naująja sutartimi „Litgas“ ir „Statoil“ pakeitė kainos formulę, tačiau jos turinio neatskleidė. Tik pasirašius sutartį paskirtasis tiekėjas prognozavo, kad vidutinė SGD importo kaina 2016 metais gali būti apie 16–21 eurą už MWh, kai pernai ji siekė 29,04 euro už MWh. Tačiau dabar kainą įslaptino.

Kainų komisija: kainų atskleisti negalime

Į „Lietuvos žinių“ klausimus atsakė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos Veiklos valdymo skyriaus patarėja Aistė Griškonytė.

– Kokia dabar yra per terminalą „Independence“ importuojamų SGD kaina? Kiek ji didesnė ar mažesnė palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai?

– Įmonių pateikta informacija apie importo kainas yra konfidenciali ir Kainų komisija, kaip jos naudotoja, negali pateikti šios informacijos.

– Koks yra prognozuojamas SGD kainų pokytis artimiausiu metu ir kitąmet? Kokie veiksniai tam darys įtaką?

– Paskirtojo tiekėjo atveju SGD kaina priklauso nuo tokių veiksnių kaip Jungtinės Karalystės „National Balancing Point“ (NBP) gamtinių dujų biržos indeksas, valiutų kurso svyravimo santykis ir alternatyvių kuro rūšių kainos. Atsižvelgiant į tai, kad gamtinių dujų tiekėjai sudaro skirtingas (kainodaros ir laikotarpio požiūriu) sutartis, minėtų veiksnių neapibrėžtumą, prognozuoti SGD kainų pokytį būtų sudėtinga.

Per “Independence” terminalą importuojamų norvegiškų dujų kainos Lietuvoje - paslaptis.Vidos Bortelienės nuotrauka
Per “Independence” terminalą importuojamų norvegiškų dujų kainos Lietuvoje - paslaptis.Vidos Bortelienės nuotrauka

– Kiek šiuo metu skiriasi SGD ir vamzdžiais iš Rusijos transportuojamų gamtinių dujų kaina?

– Įmonių pateikta informacija apie importo kainas yra konfidenciali. Kainų komisija, kaip jos naudotoja, negali pateikti šios informacijos.

– Kaip artimiausiu metu galėtų kisti šis skirtumas?

– Per SGD terminalą importuojamų gamtinių dujų ir iš Rusijos importuojamų gamtinių dujų importo kainų skirtumas priklauso nuo gamtinių dujų pirkimo-pardavimo sutartyse įtvirtintų sąlygų, ekonominės situacijos, alternatyvių kuro rūšių kainų, valiutos kurso svyravimų. Esant minėtų veiksnių neapibrėžtumui sunku prognozuoti, kaip keisis minėtas skirtumas.

– Kokia dalis dujų šiuo metu eksportuojama per SGD terminalą ir kokia – vamzdžiais iš Rusijos?

– 2016 metų pirmąjį pusmetį per SGD terminalą buvo importuojama 74,6 proc. gamtinių dujų, o rusiškų dujų dalis sudarė 25,4 procento.

Vidurio ir Rytų Europos didmeninių dujų kainų palyginimas

ValstybėKaina*Kaina**
Švedija21,2019,61
Suomija20,8120,62
Estija21,6518,21
Latvija19,9821,86
Lietuva23,3020,11
Lenkija18,0814,84
Čekija19,8917,57
Slovakija20,5118,06
Vengrija20,4218,16
Rumunija21,1719,58
Bulgarija20,2818,32
Slovėnija22,3121,68
Austrija18,0513,57
Graikija18,0215,35
Vokietija17,2813,18

*2015 metų 4 ketvirtis, kaina eurais už MWh prie valstybės sienos (ilgalaikių sutarčių pagrindu)

**2016 metų 1 ketvirtis, kaina eurais už MWh prie valstybės sienos (ilgalaikių sutarčių pagrindu)

Šaltinis: Europos Komisija

Suskystintų gamtinių dujų kainų ES palyginimas

ValstybėKaina*Kaina**
Lietuva26,5821,96
Belgija17,5312,86
Jungtinė Karalystė18,3113,42
Prancūzija19,3614,88
Ispanija19,3514,88
Italija16,0416,20
Graikija24,5318,74
ES 7 šalių vidurkis20,2416,13

*2015 metų 4 ketvirtis, kaina eurais už MWh

**2016 metų 1 ketvirtis, kaina eurais už MWh

Šaltinis: Europos Komisija

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"