Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Biurokratinė pelkė verslui

 
2012 03 21 7:32

Skirtingi autorių mokesčio tarifai, kuriais nuo kovo 1 dienos turi būti skirtingai apmokestinama tūkstančių įvairių pavadinimų skaitmeninės laikmenos, kelia galvos skausmą informacinių technologijų pardavėjams didmenininkams - jie skundžiasi įkliuvę į biurokratijos pinkles.

Nuo šio mėnesio įsigaliojusio Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo rengėjai tikina, kad jame yra išdėstyti visi esminiai parduodamų skaitmeninių laikmenų apmokestinimo principai. Tad neva nedidelė bėda, kad iki šiol nepriimti įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai.

Tačiau verslininkai skundžiasi, kad juos užgriuvo didžiulė biurokratinė našta, be to, tebėra neatsakyta į daugybę klausimų dėl šio mokesčio mokėjimo ir susigrąžinimo - mat Lietuvos ministrų kabinetas iki šiol nepatvirtino mokesčio mokėjimo ir susigrąžinimo tokią teisę turintiesiems tvarkos.

Vasario pabaigoje Kultūros ministerija parengė Vyriausybės atitinkamų nutarimų projektus, kuriais turi būti patvirtintas "kompensacinio atlyginimo už audiovizualinių kūrinių ar fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais surinkimo, paskirstymo, mokėjimo ir susigrąžinimo" tvarkos aprašas ir "kompensacinio atlyginimo už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais reprografijos būdu surinkimo, paskirstymo, mokėjimo ir susigrąžinimo" tvarka. Juose ir bus išdėstyti atsakymai į verslui rūpimus klausimus.

Tačiau baigiantis kovui Vyriausybė vis dar nėra šių projektų patvirtinusi ir negali jų tvirtinti, mat dar nėra gavusi Teisingumo ministerijos išvadų. Pastarajai šie projektai buvo pateikti nagrinėti skubos tvarka - prieš pat įstatymo įsigaliojimą, tad ministerija ligi šiol savo išvadų nepateikė.

Tuo metu autorių mokestis visoms skaitmeninėms laikmenoms taikomas jau trys savaitės ir dėl to, kad valdžia vėluoja, verslo niekas neatleido nuo kasdienės prievolės mokėti mokestį, tvarkyti jo apskaitą ir rengti išsamias ataskaitas.

Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vedėja Nijolė Matulevičienė LŽ tikino, kad nors minėtos tvarkos Vyriausybė dar nepatvirtino, tačiau esminiai principai - kas, kada ir kokio dydžio autorinį atlyginimą-mokestį moka autoriams - esą pasakyti įstatyme. Jame numatyta, kad parduodant skaitmenines laikmenas, apskaitos dokumentuose - tiek sąskaitoje faktūroje, tiek kasos kvite, kuriuose fiksuojamas pirmasis prekės pardavimas, turi būti apskaičiuota autorių atlyginimo suma ir ji turi būti išskirta atskira eilute.

Be to, išrašomų sąskaitų pastabose dar turi būti nurodoma, ar asmuo turi teisę susigrąžinti šį mokestį.

N.Matulevičienės teigimu, kitos nuostatos, t. y. mokesčio tarifo dydis, už kokias laikmenas nereikia jo mokėti, kas jį moka, jo mokėjimo momentas - esą nurodyti įstatymo priede ir pastabose.

Kaip susigrąžinti šį mokestį taip pat esą išdėstyta įstatyme. Jame nurodyta, kad asmenys, kurie laikmenas įsigyja profesionalioms reikmėms, neįgalių žmonių organizacijoms arba išvežti iš Lietuvos, t. y. eksportui, turi teisę sumokėtą atlyginimą-mokestį autoriams susigrąžinti.

Rinks AGATA

N.Matulevičienė pažymėjo, kad rinkti atlygį autoriams ir gretutinių teisių turėtojams pavesta Lietuvos gretutinių teisių asociacijai AGATA. Jai per tris mėnesius nuo prekės įsigijimo reikia pateikti dokumentus su prašymu susigrąžinti mokesčio lėšas, o AGATA turi užtikrinti, kad asmuo, kuris pagal įstatymą turi teisę į mokesčio susigrąžinimą, sumokėtus mokesčius atgautų.

Eksportuojančioms įmonėms, kurios dažnai susigrąžins autorių atlyginimą, siūloma sudaryti su AGATA specialias sutartis, pagal kurias šie klausimai galėtų būti sprendžiami greičiau.

"Tvarkos aprašai, kurių taip laukiame patvirtinant Vyriausybėje, numato, kaip asociacijos AGATA surinktas autorių atlyginimas bus dalijamas tarp kitų kolektyvinio administravimo asociacijų, atstovaujančių autorių ir gretutinių teisių turėtojams. Tik du mėnesiai buvo duoti įstatymui įgyvendinti - tai labai mažas laikotarpis. Mes spėjome parengti tvarkos projektus, tačiau be Teisingumo ministerijos įvertinimo negalime jų pateikti Vyriausybei. Norėdami išsiaiškinti mokesčio apskaitymo niuansus patys verslininkai dabar kreipiasi į mus ir el. paštu, ir telefonu, mes teikiame atsakymus. Iškilus neaiškiems klausimams, patys kreipiamės į Valstybinę mokesčių inspekciją", - apie įstatymo veikimą neturint įstatymą įgyvendinamųjų teisės aktų pasakojo Kultūros ministerijos skyriaus vedėja N.Matulevičienė.

Skirtingi tarifai - sumaištis apskaitoje

Tuo metu verslas jau skundžiasi skęstantis biurokratijos pelkėje.

Informacinių technologijų didmenininkės UAB "ABC Data Lietuva" direktorius Raimundas Byčius LŽ pabrėžė, kad Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme numatyti skirtingi skaitmeninių laikmenų apmokestinimo autorių mokesčiu principai ir tarifai yra didžiausias galvos skausmas verslui.

Pavyzdžiui, vienoms prekėms taikomas 6 proc. autorių mokestis, kitoms, pavyzdžiui, atminties kortelėms, mokestis svyruoja nuo 0,5 lito iki 10 litų, o antai kompiuteriams numatytas fiksuotas 20 litų mokestis.

"Tokia apmokestinimo tvarka yra nelogiška. Juk mes parduodame apie 20 tūkst. pavadinimų prekių ir kiekvienai jų priskirti atskirą tarifą yra milžiniškas ir sudėtingas darbas", - guodėsi biurokratine našta R.Byčius.

Kitas vis dar neaiškus klausimas, verslininko teigimu, - kaip autorių mokestis bus grąžinimas. "AGATA yra suinteresuota asociacija ir ji negali spręsti, kaip tvarkyti šį mokestį, nes tai Vyriausybės kompetencija", - pabrėžė verslininkas.

R.Byčius sakė, kad tiek pardavėjams, tiek pirkėjams būtų aiškiau, jei visoms informacinių technologijų prekėms būtų nustatytas vienodas autorių mokestis, be to, jis turėtų būti mažesnis.

Lenkijoje toks mokestis, pasak jo, siekia tik apie 1 proc. prekės vertės. Dėl tokių apmokestinimo skirtumų jau kyla ir konkurencijos problemų - Lietuvoje siūloma ta pati produkcija dėl didesnio mokesčio tampa nekonkurencinga palyginti su siūloma Lenkijoje. Jis įsitikinęs, kad autorių mokestis jau atitinkamai pabrangimo informacinių technologijų įrenginius Lietuvoje. Pavyzdžiui, pirkėjai už visus nešiojamuosius kompiuterius jau moka per 20 litų didesnę kainą.

Mažmenininkai kliūčių dar nemato

UAB "Topo grupė", kuriai priklauso "Topo centro" prekybos tinklas, komunikacijos projektų vadovas Erikas Kundreckas LŽ pabrėžė, kad atlygį autoriams turės mokėti tie, kurie pirmi parduoda įrenginį Lietuvoje, t. y. daugiausia didmenininkai.

"Pas mus, mažmeninėje prekyboje, nerimo dėl kovo 1 dieną įsigaliojusių mokestinių naujovių kol kas mažiau. Didžiąją dalį apmokestinamų įrenginių "TC prekyba" gauna būtent iš tiekėjų ir vietos gamintojų. Patys importuojame palyginti nedaug. Šiandien "TC prekyba" dar nėra susidūrusi su mokesčio apskaitymo problema, mat kol kas prekiaujame prieš įstatymo priėmimą įsivežta technika, kuri turi apmokestinamas laikmenas, todėl "Topo centras" ir Euronics" parduotuvėse ji pigesnė. Mūsų skaičiavimais, toks pereinamasis laikotarpis tęsis iki balandžio pabaigos. Žinoma, vėliau susidursime su tikrąja situacija, kuri ir išryškins naujojo įstatymo pritaikymo niuansus bei visus aspektus - tada ir pamatysime", - sakė "Topo grupės" atstovas.

Faktai

Sumokėtą autorių mokestį galima grąžinti:

kai tuščios laikmenos ir įrenginiai yra įsigyti profesionalioms reikmėms;

kai kūriniai atgaminami viešojo valdymo ir gynybos įstaigose ir organizacijose, ligoninėse, švietimo įstaigose, bibliotekose ir valstybės archyvuose, muziejuose, mokslinių tyrimų įstaigose bei organizacijose ir kai kūrinių atgaminimas yra skirtas išimtinai tų įstaigų ir organizacijų veiklos reikmėms;

kai tuščios laikmenos ir įrenginiai yra įsigyti neįgalių žmonių reikmėms;

kai tuščios laikmenos ir įrenginiai yra išvežami iš Lietuvos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"