Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Bankrutuojanti kompanija siekia gardaus kąsnio Vilniuje

 
2016 08 24 6:00
Korporacijos „Abengoa“ saulės elektrinių parkas Pietų Ispanijoje, netoli Andalūzijos sostinės Sevilijos.
Korporacijos „Abengoa“ saulės elektrinių parkas Pietų Ispanijoje, netoli Andalūzijos sostinės Sevilijos. „Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka

Statyti Vilniaus kogeneracinę elektrinę nori prie bankroto slenksčio atsidūrusi Ispanijos energetikos milžinė.

Kaip skelbia tarptautinė žiniasklaida, milijardus eurų skolų turinti Ispanijos korporacija „Abengoa“ šiuo metu bando su kreditoriais suderinti skolų restruktūrizavimo planą, pagal kurį dauguma jos akcijų už nurašytas skolas būtų perduotos kreditoriams, o pačios kompanijos vertė gerokai sumažėtų. Tačiau kreditoriai siūlomo plano kol kas nėra patvirtinę.

Jungtinėse Amerikos Valstijose korporacija jau kreipėsi į teismą prašydama apsaugos nuo bankroto, jeigu Ispanijoje būtų paskelbta nemokia. Savo šalyje ji siekia susitarti su kreditoriais, kad išvengtų didžiausio Ispanijos istorijoje bankroto.

Nelaimėjo, bet nepasiduoda

Liepos mėnesį valstybės valdoma bendrovė „Lietuvos energija“ paskelbė Vilniaus kogeneracinės elektrinės statybų konkurso laimėtojus. Tačiau dabar aiškėja, kad jame dalyvavo ir sunkius finansinius laikus išgyvenanti Sevilijos (Ispanija) kompanija „Abener Energia S.A.“, priklausanti Ispanijos atsinaujinančios energijos korporacijai „Abengoa“.

Ši viena didžiausių pasaulyje elektros perdavimo linijų ir elektros jėgainių statybos korporacija deda didžiules pastangas, kad išvengtų nemokumo, nes tai būtų didžiausias Ispanijos istorijoje bankrotas. 1994 metais įsteigta „Abener Energia S.A.“ yra korporacijos „Abengoa“ inžinerijos ir statybų padalinys, užsiimantis saulės, biomasės ir gamtinių dujų elektrinių projektavimu, statyba bei valdymu.

Kaip nurodo užsienio spauda, „Abengoa“ kreditoriams visame pasaulyje skolinga daugiau kaip 9 mlrd. eurų, o jos rinkos vertė tesiekia 246 mln. eurų. Šiai korporacijai priklausanti „Abener Energia“, „Lietuvos žinių“ šaltinių teigimu, bando įrodyti, esą jos pateiktas pasiūlymas statyti Vilniaus kogeneracinę elektrinę yra geresnis už „Lietuvos energijos“ skelbto konkurso pirminį nugalėtoją.

„Lietuvos energija“ pranešė, kad Vilniaus kogeneracinės jėgainės atliekų deginimo įrenginį ir susijusias komunikacijas turėtų įrengti trijų bendrovių konsorciumas, kurį sudaro Vokietijos „Steinmuller Babcock Environment GmbH“, Lenkijos „Budimex S.A.“ ir UAB Kauno dujotiekio statyba, o geriausią pasiūlymą, susijusį su biokuru, pateikė Lenkijos „Rafako S.A.“

Iš viso „Lietuvos energijos“ organizuotame tarptautiniame viešojo pirkimo konkurse, kuris buvo paskelbtas pernai balandį, sulaukta 9 dalyvių. 6 tenkino minimalius kvalifikacinius reikalavimus, o 5 dalyvavo derybose ir teikė pasiūlymus dėl jėgainės statybos.

Skolų slegiama kompanija

Niujorke leidžiamas verslo laikraštis „The Wall Street Journal“ prieš savaitę rašė, kad Ispanijos kompanija tikisi, jog 75 proc. jos kreditorių pritars parengtam restruktūrizacijos planui. Pasak dienraščio, atsinaujinančios energijos ir inžinerijos korporacija „Abengoa“ šių metų rugpjūčio 16-ąją pareiškė, kad mažiausiai 75 proc. kreditorių iki rugsėjo 30 dienos pritars jos parengtam restruktūrizacijos planui ir taip bus išvengta didžiausio Ispanijos istorijoje korporatyvinio bankroto. Nacionaliniam energetikos reguliuotojui korporacija teigė, jog viliasi „pasiekti galutinį restruktūrizacijos susitarimą iki rugsėjo 30-osios“.

Tačiau Sevilijoje registruota kompanija perspėjo dar neturinti galutinio užsitikrinimo, kokia dalis kreditorių ketina pritarti pasiūlytam planui, ir intensyviai dirba ta kryptimi. Ispanijos bankroto įstatymas reikalauja, kad restruktūrizacijos planą palaikytų trys ketvirtadaliai kreditorių.

Korporacijos vadovai tvirtina, jog pritarus šiam projektui „Abengoa“ galėtų „pozityviai sureguliuoti pinigų srautus“ 2017 metų pabaigoje. Prie to prisidėtų ir jos turto pardavimas skoloms sumokėti.

Naujausiais paviešintais duomenimis, investuotojų grupė, įskaitant investicines bendroves „Centerbridge Partners LP“, „Elliott Management Corp.“ ir „Oaktree Capital Management LP“, susitarė pervesti skolų slegiamai korporacijai 1,17 mlrd. eurų (1,31 mlrd. JAV dolerių). Mainais investuotojai gautų apie 50 proc. „Abengoa“ akcijų. Kompanija taip pat pareiškė, kad vyriausybė jai suteiks 307 mln. eurų finansinę garantiją.

Kaip teigia JAV laikraštis, atsinaujinančios energijos kompanija, siekdama išvengti didžiausio Ispanijoje bankroto, pradėjo derybas su kreditoriais dar praėjusių metų lapkritį. „Abengoa“ yra viena pagrindinių elektros perdavimo tinklų statytojų Lotynų Amerikoje ir viena didžiausių atsinaujinančios energijos jėgainių projektavimo bei statybos korporacijų pasaulyje. Nemažai jos statytų elektrinių veikia JAV ir Jungtinėje Karalystėje.

Tačiau Ispanijos ekonomikos pakilimo metais kompanija pervertino pigių paskolų skatinamo augimo potencialą. Skaičiavimai, kad skolas lengvai pavyks grąžinti iš pelno, nepasitvirtino. Dabar „Abengoa“ visame pasaulyje kreditoriams skolinga apie 9 mlrd. eurų. Šį mėnesį pranešta, kad jos rinkos vertė tesiekia 246 mln. eurų.

„The Wall Street Journal“ rašo, jog rugpjūčio pradžioje „Abengoa“, norėdama išvengti nemokumo, pasiūlė kreditoriams dvi išeitis. Pagal vieną scenarijų jie turėtų sutikti nurašyti 97 proc. skolų, o likusius 3 proc. korporacija grąžintų nemokėdama palūkanų. Pagal kitą variantą kreditoriai 70 proc. skolos galėtų išmainyti į 40 proc. akcijų restruktūrizuotoje ir atnaujintoje kompanijoje.

Tačiau investuotojai ir kreditoriai, tokie kaip Ispanijos bankai „Banco Santander S.A.“, „Banco Popular Espanol S.A.“, pageidauja, kad po restruktūrizacijos jiems priklausytų 90–95 proc. korporacijos akcijų.

„Pasiūlymu norima padrąsinti kreditorius mainyti paskolas į akcijas, bet ar jis bus priimtas, priklausys nuo to, kaip kreditoriai vertina pačią „Abengoą“, – rugpjūčio 12 dieną rinkos ataskaitoje nurodė „Moody“ analitikai.

Paprašė apsaugos nuo bankroto

Šių metų kovo mėnesį „Abengoa“ oficialiai pateikė prašymą dėl apsaugos nuo bankroto JAV. „The Wall Street Journal“ teigimu, „Abengoa S.A.“ nori apsaugos nuo bankroto JAV tol, kol vyks pokalbiai su bankais ir akcininkais, t. y. kol sulauks pritarimo parengtam planui restruktūrizuoti milijardus dolerių siekiančią skolą.

Visame pasaulyje veikianti korporacija JAV Bankroto teismui Vilmingtone įteikė prašymą aktyvuoti JAV bankroto įstatymo 15 straipsnį, kuris apibrėžia kompanijų, paskelbtų nemokiomis kitose šalyse, padėtį Jungtinėse Valstijose. „Abengoa“ pranešė teismui, kad susitarė su pagrindiniais kreditoriais pratęsti derybas iki šių metų spalio 28 dienos. Per šį laiką ji tikisi restruktūrizuoti skolas, kurios pagal teismui pateiktą informaciją kovo mėnesį siekė daugiau kaip 14,6 mlrd. eurų (16,48 mlrd. JAV dolerių). Korporacija pareiškė, jog JAV teismo paskirta bankroto apsauga suteiks papildomą stimulą derantis su kreditoriais.

„Tikiu, kad prašoma parama apsaugos kompanijos sąskaitas JAV nuo kreditorių bandymų imtis veiksmų pagal JAV teisę tokiu būdu, kuris sužlugdytų grupės bandymus pasiekti skolų restruktūrizaciją“, – JAV teismui pateiktame pareiškime pabrėžė korporacijos „Abengoa“ teisininkas Borja Fernandesas de Troconizas.

Pagal restruktūrizacijos planą, pateiktą šių metų kovo pradžioje kreditoriams, o vėliau – ir Bankroto teismui, atnaujinta „Abengoa“ sumažintų išlaidas, atsisakytų šalutinės veiklos ir dirbtų kaip nauja kompanija. Jos vertė esą siektų 5,395 mlrd. eurų, o skola – 4,9 mlrd. eurų.

Restruktūrizuotos kompanijos valdymą iš esmės perimtų jos dabartiniai kreditoriai ir nauji skolintojai, nors plane numatyta, kad dabartiniai akcininkai išlaikytų apie 5 proc. akcijų. Kreditoriai, tarp jų – bankai „Banco Popular“, Banco Santander“ ir „Bankia“, taip pat investicijų bendrovės „Centerbridge Partners“, „Elliott Management“ bei kitos, anot dienraščio, jau davė pirminį sutikimą pritarti pateiktam restruktūrizavimui.

Korporacija siekė apsaugos nuo bankroto pagal JAV Bankroto įstatymo 15 straipsnį. Jis apibrėžia užsienio kompanijos, kuriai gali būti pradėta bankroto procedūra kitoje šalyje, šiuo atveju – Ispanijoje, padėtį. Jeigu JAV teismas pritaikytų tokią apsaugą, Sevilijoje registruotai korporacijai būtų garantuota apsauga pagal JAV bankroto įstatymą, įskaitant apsaugą nuo ieškinių ir kreditorių bandymų blokuoti sąskaitas.

Kaip pasakoja „The Wall Street Journal“, „Abengoa“ daugelį metų statė elektros perdavimo linijas, biokuro gamyklas ir vandens gėlinimo įrenginius savo klientams. Kompanijos finansiniai sunkumai prasidėjo Ispanijos ekonomikos pakilimo laikotarpiu, kai ji, siekdama plėstis, ėmė už pigias paskolas statyti nuosavus įrenginius. Tačiau per krizę korporacijos pelnas smarkiai sumažėjo ir skolų bei palūkanų našta atvedė ją prie galimo nemokumo. „Abengoa“, siekdama išlaikyti augimo tempą, pasiskolino milijardus eurų, bet pasaulį ištikusi finansų krizė šiuos planus sugriovė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"