Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Bankai neskolins be sutuoktinio sutikimo

 
2016 04 30 6:00
Vienas sutuoktinių vartojimo paskolos ar kredito kortelės nebegalės gauti be kito sutuoktinio sutikimo.
Vienas sutuoktinių vartojimo paskolos ar kredito kortelės nebegalės gauti be kito sutuoktinio sutikimo. LŽ archyvo nuotrauka

Šiandien paskutinė diena, kai bankai, teikdami klientui vartojimo kreditą ar išduodami kredito kortelę, neprivalo įvertinti ir jo sutuoktinio pajamų. Nuo gegužės mėnesio bet kokio dydžio vartojimo kreditas bus suteikiamas ne pagal kliento, o pagal jo šeimos pajamas. Bankai viešai tokius reikalavimus vertina nuosaikiai, bet Lietuvos bankų asociacija negaili kritikos – esą tai tik apsunkina kredito išdavimo procesą ir neracionaliai didina bankų sąnaudas.

Nuo gegužės 1 dienos reikalavimai, susiję su sutuoktinio pajamų, išlaidų ir finansinių įsipareigojimų vertinimu, bus suvienodinti visiems vartojimo kredito davėjams. Tai patvirtino Rasa Cicėnienė, Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų politikos skyriaus vyriausioji juriskonsultė.

Iki šiol kliento sutuoktinio pajamas, išlaidas ir finansinius įsipareigojimus turėjo vertinti tik vartojimo kredito davėjai, bet ne kredito įstaigos – bankai ir kredito unijos.

Kreditavimo pakeitimus įtvirtino Seimas pernai priimdamas Vartojimo kredito įstatymo pataisas, kurios įsigalioja šių metų gegužę.

Nesvarbu, kiek skolinasi

LB atstovė paaiškino, kad vartotojo pajamos, išlaidos ir finansiniai įsipareigojimai yra suprantami kaip visos jo šeimos pajamos, išlaidos ir įsipareigojimai. Todėl kredito davėjai privalo vertinti ir vartotojo sutuoktinio pajamas, išlaidas bei finansinius įsipareigojimus, išskyrus atvejus, kai turi įrodymų, kad tinkamam kreditingumo įvertinimui pakanka informacijos tik apie patį kredito gavėją.

Sutuoktinio pajamų ir įsipareigojimų vertinimas niekaip nesusijęs su prašomo suteikti vartojimo kredito dydžiu – nesvarbu, kiek norima pasiskolinti. Iki šiol „sutuoktiniui nežinant“ bankai skolindavo klientams vartojimui ne itin dideles sumas, pavyzdžiui, ne daugiau kaip 6000 eurų.

Įsigaliosiantys nauji reikalavimai palies ir kredito kortelių turėtojus. Mat vartotojo ir jo sutuoktinio kreditingumas, kaip aiškino R. Cicėnienė, turi būti vertinamas prieš sudarant naują vartojimo kredito sutartį arba pagal galiojančią sutartį reikšmingai didinant vartojimo kredito sumą.

„Taigi jeigu pasibaigus kredito kortelės galiojimo terminui su kredito gavėju bus sudaroma nauja vartojimo kredito sutartis arba pratęsiant jau sudarytą sutartį didinama kredito suma, kredito davėjas privalės vertinti ir vartotojo, ir jo sutuoktinio kreditingumą“, – sakė ji.

Kai banko klientas prašo banko suteikti vartojimo kreditą, būtinas jo sutuoktinio sutikimas, kad ir jo duomenys apie finansinę būklę būtų tikrinami.

Kliūtys ir bankams, ir klientams

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas „Lietuvos žinioms“ teigė, kad šie nauji reikalavimai neracionalūs, be to, Vartojimo kredito įstatymo pakeitimai sukuria ir daugiau kliūčių išduoti kreditą.

„Seime šio įstatymo pakeitimų svarstymas buvo labai emocingas ir galutiniai sprendimai, mūsų nuomone, nebuvo optimalūs. Reikėtų ieškoti būdų, kaip nesudaryti perteklinių apsunkinimų klientams ir verslui įgyvendinant tas nuostatas. Pavyzdžiui, pagal naujus reikalavimus bankas turės kiekvieną kartą tikrinti neveiksnių asmenų registre, ar jo klientas nėra riboto veiksnumo. Mūsų žiniomis, registre praėjusių metų pabaigoje tokių asmenų buvo 77. Tuo tarpu bankų sektoriaus sąnaudos metams dėl tokio reikalavimo gali siekti iki 0,5 mln. eurų. Mūsų nuomone, tai visiškai neproporcingas reikalavimas, tuo labiau kad yra ir kitų būdų įsitikinti kliento veiksnumu“, – aiškino jis.

Siekiant tinkamai įvertinti šeimos pajamas ir įsipareigojimus palyginti nedidelių vartojimo kreditų atveju bankams teks gauti kliento sutuoktinio rašytinį sutikimą dėl jo asmens duomenų tvarkymo. Vadinasi, klientas turės arba atnešti notaro patvirtintą sutuoktinio sutikimą, arba sutuoktinis turės užsukti su juo drauge į banką. Be to, kaip nurodė S. Kropas, absoliučia dauguma atvejų bankai, suteikdami kreditus, tikrina klientų pateiktą informaciją išorinėse duomenų bazėse – dabar tam bus būtinas šeimos narių sutikimas.

„Maža to, išryškėja dar viena problema – paslaugų teikimo sutarčių sudarymas nuotoliniu būdu tampa technologiškai neįmanomas, nepagrįstai apribojamas inovatyvumo ir skaitmenizacijos plėtojimas. Tai sukels ir papildomą finansinę naštą kredito įstaigoms, nes ilgiau truks klientų aptarnavimas – juos teks aptarnauti bankų padaliniuose, o to bankai stengėsi atsisakyti. Šiuo metu nesukurta tokia IT infrastruktūra, kad būtų galima gauti tokius kliento ar jo sutuoktinio sutikimus interneto erdvėje“, – pridūrė S. Kropas.

Išimtys – menka paguoda

Kredito davėjas tik išimtiniais atvejais galės vertinti tik paties vartotojo kreditingumą. Pavyzdžiui, jei vartotojas ir jo sutuoktinis yra sudarę vedybų sutartį, kurioje nustatyta, kad visas sutuoktinių įgytas turtas ir prievolės yra asmeninės, o sutuoktiniai pagal savo prievoles atsako tik savo asmeniniu turtu.

Taip pat, nors sutuoktinių turtas ir prievolės nėra atskirti, galima vertinti vien vartotojo kreditingumą, kai jo tvarių pajamų pakanka tam, kad nebūtų viršijamas 40 proc. pajamų ir įsipareigojimų santykis. Kitaip tariant, kai įvertinus vartojimo kredito gavėjo šeimos išlaidas ir finansinius įsipareigojimus nėra viršijamas minėtas pajamų ir įsipareigojimų santykis.

Duomenų apie sutuoktinio finansinę būklę nebūtina tikrinti ir tuomet, kai vartojimo kredito sutartyje aiškiai apibrėžta, kad vartojimo kreditas yra asmeninė paskola, skirta asmeniniams kredito gavėjo poreikiams tenkinti.

Bet S. Kropo manymu, šios išimtys neką mažiau apsunkins kredito gavimą. Mat teks surinkti visus reikiamus įrodymus, kad kreditas bus tik konkretaus asmens asmeninis įsipareigojimas.

„Manome, kad yra erdvės ieškoti klientams patogesnių paslaugų teikimo procedūrų įgyvendinant įstatymo nuostatas arba siūlyti įstatymų leidėjams taisyti padarytas klaidas“, – sakė asociacijos prezidentas.

Gali mažiau skolinti

Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius, sakė, kad norėdamas prisitaikyti prie naujų reikalavimų, bankas turėjo atlikti ir papildomai investuoti į IT sistemų bei veiklos procesų pakeitimus. Nauji vartojimo kreditų reikalavimai, anot jo, visų pirma turės įtakos vartojimo kreditų suteikimo procesui – jis taps sudėtingesnis ir ilgesnis klientams. „Dėl sudėtingesnio proceso, kai klientui reikės pateikti duomenis apie sutuoktinio finansinę situaciją, neatmetame galimybės, kad po naujų reikalavimų įsigaliojimo gali sumažėti suteikiamų vartojimo kreditų“, – sakė banko atstovas.

Tomas Pulikas, „Swedbank“ Būsto finansavimo departamento direktorius taip pat pažymėjo, kad reikalavimas gauti sutuoktinio sutikimą privalomoms patikroms išorinėse duomenų bazėse pirmiausia įtakos turės klientų patogumui. „Procesas klientams bus sudėtingesnis – reikės susiderinti su sutuoktiniu dėl kredito ėmimo, pateikti bankui jo sutikimą. Tai bus galima atlikti raštu arba pats sutuoktinis tą padaryti galės internetinės bankininkystės paskyroje. Tad kredito suteikimo greitis ir laikas dabar priklausys ne tik nuo banko procesų ir turimų techninių sprendimų, bet ir nuo kliento, kaip greitai bus pateikiamas sutuoktinio sutikimas ar paraiška kreditui gauti, – aiškino jis ir pridūrė: – Beje, galimybė gauti kreditą vertinant tik vieną asmenį išlieka, tačiau tokiu būdu bus vertinama ne daugiau kaip 50 proc. kliento pajamų kredito suteikimui ar grąžinimui.“

DNB banko komunikacijos vadovas Valdas Lopeta teigė, kad bankas pasiruošęs vykdyti naujus reikalavimus. Jis pripažino, kad po šio pakeitimo kai kurių kreditinių paslaugų teikimas taps šiek tiek sudėtingesnis. Tačiau kokia bus ilgalaikė jo įtaka, šiuo metu prognozuoti dar esą sudėtinga.

Tuo tarpu Šiaulių banko bankinių produktų departamento direktorė Jurgita Bulienė patikino, kad šis Vartojimo kredito įstatymo pakeitimas bankui didelės įtakos neturės, mat šis „visada atsakingai vertina kredito gavėjus, atsižvelgdamas ir į bendras šeimos pajamas“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"