Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Baltijos AE: paruošta vieta reaktoriui

 

Kaliningrado srityje, už dešimties kilometrų nuo Lietuvos sienos, statomoje Baltijos atominėje elektrinėje (AE) sparčiai pluša darbininkai: parengiamieji darbai baigiami, jau paruošta vieta ir reaktoriui - belieka jį įtaisyti į tą 'lopšį'. AE statytojams kliūčių nebeliko - lapkritį buvo gauta Rusijos Federacijos institucijų licencija statyti atominę jėgainę.

Baltijos atominės elektrinės statybos aikštelėje triūsia nauji žmonės. Lapkričio 17 dieną gavus Rusijos Federacijos ekologinės, techninės ir atominės priežiūros tarnybos licenciją statyti jėgainę, parengiamuosius darbus atlikusio generalinio rangovo darbininkus pakeitė tikri "atomininkai" iš Nižnij Novgorodo inžinerinės kompanijos "Atomenergoprojekt".

Darbą perėmė tikri "atomininkai"

Kaliningrado srityje statomą Baltijos AE praėjusį savaitgalį aplankiusiems Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos žurnalistams jėgainės vadovai vengė atsakyti, kokia priežastis paskatino keisti generalinį rangovą. Neva parengiamuosius darbus atlikusiai Šiaurės statybos valdybai didelių priekaištų elektrinės statytojai neturėję. Ši įmonė, per 44 veiklos metus stačiusi daugelį energetikos objektų, dalyvavo ir Ignalinos AE bei Černobylio apsauginio sarkofago statybose.

"Tiesiog senasis rangovas įvykdė numatytus darbus. Dabar prasideda naujas atominės jėgainės statybų etapas. Tolesniems darbams atlikti AE vadovai pasirinko mus", - aiškino kompanijos "Atomenergoprojekt" Baltijos filialo vyriausiasis inžinierius Pavelas Vlasovas.

Tačiau žurnalistų grupę į ekskursiją po jėgainės teritoriją lydėję vidutinio rango direkcijos vadovai apie buvusį rangovą kalbėjo atviriau. "Na, nesusitvarkė..." - prasitarė vienas jų.

Naujasis generalinis rangovas "Atomenergoprojekt" šiuo metu stato dar tris atominius blokus Rusijoje ir projektuoja tris jėgaines užsienyje. Be Baltijos AE Kaliningrado srityje, kompanija Rusijoje stato Kalinino AE 4-ąjį bloką ir Rostovo AE 3-iąjį bei 4-ąjį blokus, taip pat projektuoja Novovoronežo AE-2, Tverės ir Nižnij Novgorodo atomines jėgaines. Už Rusijos ribų pagal jos projektą statoma atominė elektrinė Kazachstane, Kudankulamo jėgainė Indijoje ir Bušero jėgainė Irane. Eksploatuojama šios kompanijos statyta Armėnijos AE, trys Kalinino, du Rostovo AE blokai.

Naujasis generalinis rangovas vadovaus ir organizuos visus Baltijos AE statybos bei įrangos montavimo darbus, kontroliuos jų grafiką. "Mėnesių, dienų ir valandų tikslumu", - pabrėžė vyriausiasis inžinierius.

Dėl statybinių medžiagų ir infrastruktūros už jėgainės ribų Baltijos ES vadovai derasi ir su Lietuvos bendrovėmis.

Valgykla - gausėjančiai darbo jėgai

Visa elektrinės teritorija - maždaug 105 hektarų - dabar aptverta beveik 3 metrų aukščio vielos tvora (jos fotografuoti žurnalistams neleido). Po lapkričio 17-osios čia atvežti keli kranai. Iki tol būsimos jėgainės teritorijoje vyko parengiamieji darbai: buvo iškasta reaktoriaus statinių duobė ir grunto vandens nuotekų grioviai, nutiestas vandentiekis ir kanalizacija, išlieti būsimų pastatų - maždaug 3600 kub. metrų - pamatai, atvesta elektros perdavimo linija.

Dabar čia baigiama statyti betono gamykla, armatūros ir metalo konstrukcijų cechas, tiesiamas geležinkelis įrangai atvežti. Prieš kelias savaites iškilusios 300 vietų valgyklos metalo konstrukcijos rodo, kad darbų apimtis ir darbininkų skaičius aikštelėje didės. Iki šiol žmonės, kurių šioje teritorijoje dirbo apie 500, buvo maitinami kilnojamame vagonėlyje. Planuojama, kad iki metų pabaigos čia jų dirbs jau 1000, o statybų piko laikotarpiu, 2014-aisiais, - apie 5,5 tūkstančio.

Koncerno "Rosenergoatom" filialo Statomos Baltijos atominės elektrinės direkcijos vadovas Jevgenijus Vlasenka teigė, jog vyksta derybos su Lietuvos statybų bendrovėmis. Joms siūloma darbų už jėgainės ribų, pavyzdžiui, statyti personalui skirtą daugiabučių mikrorajoną Nemano mieste. "Dėl cemento tiekimo deramės su "Akmenės cemento" įmone", - pridūrė jis.

Planuojama, kad pirmasis Baltijos AE blokas ir 1198 MW galios reaktorius pradės dirbti 2016 metais, o antrasis tokios pat galios blokas - 2018-aisiais.

Baltijos AE statoma pagal evoliucinį projektą AES-2006 su PWR (pressurized water reactor - angl.) tipo reaktoriais, kuriems apibūdinti rusai vartoja abreviatūrą VVER. Tai Tianvanio (Kinija) ir Kudankulamo (Indija) atominėse elektrinėse įgyvendintų projektų AES-91 patobulintas variantas. Pagal AES-2006 projektą šiuo metu statomos jėgainės Sankt Peterburge ir Novovoroneže. Projektą pasirinko ir baltarusiai savo planuojamai statyti Astravo AE.

Baltijos AE statyboms, įskaitant projektavimą, jau panaudota daugiau kaip 5 mlrd. rublių (400 mln. litų). Manoma, kad pirmojo bloko įrangai bus išleista apie 15 mlrd. rublių (1,2 mlrd. litų). Rusijos vyriausybės patvirtina šios jėgainės sąmata siekia 5 mlrd. eurų (17,2 mlrd. litų). Pagal išankstinį planą, pirmasis 1198 MW blokas turėtų visiškai tenkinti Kaliningrado srities poreikius, tokio pat galingumo antrasis blogas gamintų elektrą eksportui.

Buvęs pirmasis srities vyriausybės pirmininko pavaduotojas, o dabar akcinės bendrovės "Baltijos AE" generalinis direktorius Sergejus Bučelnikovas tvirtino, kad 2009-2010 metų žiemą srities elektros energijos poreikis siekė 857 MW. "Šiandien, įskaitant realių projektų verslo paraiškas, ir iki 2020 metų poreikis galėtų būti 1400 MW. O jeigu dar pridėtume numatytą lošimų zonos projektą, kurio kol kas niekas neatmetė, vien šiai zonai reikėtų 850 MW elektros energijos. Iš dalies šis projektas ir buksavo dėl to, kad buvo neaiškūs elektros tiekimo klausimai", - kalbėjo S.Bučelnikovas.

Gyventojai pasidaliję perpus

Laikraščio "Komsomolskaja pravda" korespondentas Kaliningrado srityje Aleksandras Šamšijevas LŽ pasakojo, kad vietos gyventojai dėl būsimos atominės elektrinės pasidaliję į dvi dalis: pusė jų pasisako už jėgainę, kita pusė - prieš. Skeptiškai elektrinės atžvilgiu nusiteikusių žmonių požiūrį daugiausia lemia baimė dėl AE saugumo ir prisiminimai apie Černobylio bei Fukušimos avarijas.

"Tačiau jokių masinių protestų nevyksta. Tiesą pasakius, gyventojai net nelabai ir domisi jėgaine, nors kompanija gana atvira. Pavyzdžiui, aš asmeniškai AE teritorijoje lankausi jau trečią kartą. Labiausiai prieš elektrinę pasisako ekologinė organizacija "Ekozaščita" ("Ekosaugumas" - red.), bandžiusi inicijuoti referendumą. Tačiau sumanymas nepavyko, nes esą nebuvo laikomasi formalių procedūrų", - pasakojo kaliningradietis žurnalistas.

A.Šamšijevas neabejoja, kad Baltijos AE bus pastatyta. "Per daug jau lėšų į ją investuota. Todėl, jei tik Rusijoje neįvyks kokių nors stichinių kataklizmų ar staiga kardinaliai nepasikeis valdžia, jėgainė bus sėkmingai baigta. Kita vertus, man kelia abejonių ekonominiai būsimos elektrinės veiklos klausimai. Tačiau atsakymų į juos, atrodo, neturi ir patys statytojai", - neslėpė vietos žurnalistas.

A.Šamšijevas nurodė ir tai, kad 2016 metais, kai planuojama paleisti Baltijos AE pirmąjį bloką, Kaliningrado srityje nustos veikti laisvoji ekonominė zona. O juk būtent joje įsikūrusioms ir steigiamoms įmonėms, kaip prognozuojama, reikės didžiulio energijos pajėgumo. "Kaliningrado srities ekonomika labai glaudžiai susijusi su laisvąja ekonomine zona, kuriai taikomos įvairios muitų ir mokesčių lengvatos. Kai tik ši zona nustos veikti, mūsų vyriausybės ir verslo skaičiavimus, gali sustoti nuo 400 iki 500 įmonių, o darbo netekti apie 90 tūkst. žmonių", - kalbėjo A.Šamšijevas.

Lenkai rusų elektros nepirks

Lenkijos bendrovė "Polska Grupa Energetyczna" (PGE), kuri anksčiau derėjosi dėl būsimos Baltijos AE elektros energijos pirkimo, praėjusią savaitę paskelbė nutraukianti šias derybas. Šalis atsisakė dalyvauti ir Visagino jėgainės projekte. Ji ketina statyti savo AE.

Varšuvoje leidžiamo didžiausio Lenkijos dienraščio "Gazeta Wyborcza" korespondentas Zasunas Rafalas LŽ pasakojo, kad parengiamieji būsimų Lenkijos jėgainių darbai vyksta sėkmingai. "Metų pabaigoje turėtų būti išrinktas projekto vyriausiasis inžinierius. Paskelbtas konkursas, kuri bendrovė atliks geologinę žvalgybą ir parinks aikštelės vietą pirmajai AE. Jau numatyta įmonė, kuri patars jėgainės finansavimo klausimais", - dėstė jis.

Pasak Z.Rafalo, užsienio kompanijos labai domisi būsimu projektu. Elektrinę norėtų statyti branduolinės energetikos milžinė AREVA, Visagino AE konkurse dalyvavusi, bet lietuvių atmest  Pietų Korėjos "Kepco" ir JAV korporacija "Westinghouse Electric" bei mūsiškių pasirinkta JAV ir japonų korporacija "Hitachi-General Electric", kompanija "Mitsubishi Nuclear Energy Systems", Prancūzijos, Kanados koncernai.

"Atominės elektrinės technologija, reaktorius ir jo tiekėjas bus paskelbti kitais metais. Tuo pat metu vyksta derybos su galimais partneriais, kurie iš dalies finansuotų būsimas statybas, mat 49 proc. akcijų bus pasiūlyta įsigyti užsienio investuotojams", - aiškino Z.Rafalas.

Pirmoji lenkų 3000 MW galios elektrinė greta Baltijos jūros turėtų iškilti iki 2020-2022 metų, jos vertė - apie 10 mlrd. eurų (35 mlrd. litų). Antra 6000 MW galios jėgainė - vėliau. "Žarnoviecų miesto, šalia kurio bus statoma viena iš jėgainių, gyventojai entuziastingai palaiko šią idėją. Žmonės tikisi, jog turės darbo, o elektrinė išjudins viso regiono ekonomiką", - sakė Z.Rafalas.

Lenkų žurnalistas teigė nė kiek nenustebęs, kad PGE praėjusią savaitę pasitraukė iš Visagino AE projekto ir nepirks Baltijos AE elektros. Tokio sprendimo Lenkijoje esą tikėtasi. "Trūksta pinigų trims dideliems projektams. Politinės potekstės čia nėra. Tiesiog specialistai viską apskaičiavo ir pasirinko prioritetus. Be to, Lenkijoje niekas nežino, ar realus naujos Lietuvos AE projektas", - LŽ tvirtino leidinio "Gazeta Wyborcza" korespondentas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"