Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Auksinis pajūris nenusipigina

 
2010 05 03 0:00
Kelionių pardavėjų teigimu, norintys atostogauti Turkijos paplūdimiuose lietuviai už 800 litų prašo viešbučio su baseinu ir būtinai - ant jūros kranto.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Kelionių pardavėjų teigimu, norintys atostogauti Turkijos paplūdimiuose lietuviai už 800 litų prašo viešbučio su baseinu ir būtinai - ant jūros kranto.
LŽ archyvo nuotrauka

Planuojantiesiems atostogas belieka apsispręsti, ko nori: karštos saulės, žydros jūros ir palmių Turkijoje ar šaltos savos Baltijos jūros ir Kuršių nerijos. Atostogų išlaidos bus beveik vienodos.

Jau pernai Lietuvos gyventojai atostogoms krapštė paskutinius pinigus ir atidžiai skaičiavo kiekvieną išleidžiamą litą. Ekonomistai neabejoja, kad šįmet sunkmečio išvarginti žmonės, gaunantys šiokias tokias pajamas, taupys dar labiau ir retas kuris pirks atostogas į skolą.

LŽ kalbinti įvairių kelionių agentūrų vadybininkai tikina, kad būsimų atostogų įkarštį jau pajuto. Esą gyventojai iš anksto gana aktyviai perka keliones. Kiti kelionių pardavėjai tikino, kad vis dažniau kelionės įsigyjamos paskutinę minutę, t. y. "medžiojamos" didžiausios nuolaidos.

Pasak kelionių agentūros "Olala kelionės" direktoriaus Mariaus Lukauskio, liepos-rugpjūčio mėnesiais rasti 7 dienas trunkančią kelionę net ir į taip lietuvių pamėgtą Turkiją už 800-900 litų vienam žmogui (tokios kainos yra šiuo metu - red.) beveik neįmanoma. Esą atostogų piko metu poilsinių kelionių į šią šalį kainos svyruoja vidutiniškai apie 1100-1500 litų. Tuo metu kelionių agentūros "Piligrimas" vadybininkė Jolita LŽ patikino, kad liepos mėnesį poilsis vienam asmeniui Turkijoje atsieis nuo 1600 litų. Kaip pažymėjo kelionių pardavėjai, į šią kainą įskaičiuotas ir paplūdimio tinklinis, smiginis bei panašios pramogos.

Tuo metu Lietuvos pajūris kainomis nenusileidžia Turkijos, Tuniso ar Graikijos paplūdimiams. Savaitės poilsis prie Baltijos jūros siūlomas maždaug nuo 1600 litų vienam žmogui. Nors sunkmečiu sumenko vartojimas ir sumažėjo atlyginimai, Neringoje apgyvendinimo paslaugų kainos nekrito.

LŽ kalbinti turizmo informacijos centro darbuotojai teigė, kad greičiausiai kainos šiemet nebus mažinamos, mat tikimasi sulaukti ne mažiau poilsiautojų nei ankstesniais metais. Tuo metu Palangos verslininkai tokių iliuzijų jau nepuoselėja.

Tikisi poilsiautojų antplūdžio

Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro specialistė Reda Bagočianskienė LŽ teigė, kad apgyvendinimo kainos vasarą priklausys nuo atvykstančių poilsiautojų srauto. Jos gali kristi tik tuo atveju, jeigu turistų atvyktų mažiau ir nebūtų užpildomi viešbučiai ar privatūs butai. Tačiau pašnekovė įsitikinusi, kad šįmet, kaip ir kasmet, poilsiautojų Neringoje nestigs. Ji pasakojo, kad piko metu, t. y. liepos-rugpjūčio mėnesiais, į Nidą atvykę žmonės su ašaromis akyse turizmo informacijos centro darbuotojų prašo surasti kur apsistoti, tačiau esą ne visada jiems galima padėti.

"Piko metu Nidoje dvivietis kambarys viešbutyje parai kainuoja nuo 200 litų, o privačiai nuomojamame bute - apie 130-150 litų, žinoma, priklauso nuo siūlomų sąlygų. Viso buto nuomos kainos panašios kaip ir viešbučiuose", - dėstė ji.

Anot R.Bagočianskienės, sutaupyti kone pusę kainos galima iš anksto užsisakius kambarius, ypač dar nerenovuotuose viešbučiuose ar privačiuose būstuose, tiesa, gyventi teks prastesnėmis sąlygomis. Pašnekovė patikino, kad turintys laisvų vietų nakvynei verslininkai piko metu naudodamiesi proga kainas dar labiau pakelia. Panašios nuomos kainos ir Pervalkoje, Preiloje ar Juodkrantėje. Per pastaruosius keletą metų tiek viešbučius, tiek nuomojamas sodybas ar butus verslininkai atnaujino ir moderniai įrengė, tad visoje Neringoje nuomos kaina panaši.

"Paprastai žmonės atvažiuoja atostogoms pasitaupę pinigų, tiesa, lietuviai visada stengiasi kuo pigiau pailsėti, tad neretai maistą perka parduotuvėje ir gaminasi patys. Be to, išsinuomoti butą stengiasi su virtuve. Tačiau pernai žmonių nestigo ir restoranuose", - tikino R.Bagočianskienė.

Beje, didžiausias kelioninių knygų leidėjas "Lonely Planet" paskelbė geriausių pasaulio paplūdimių dešimtuką, jame Kuršių nerija užima antrąją vietą. Ji aplenkė Tanzanijos, Indijos, Malaizijos, Meksikos ir kitus pasaulio paplūdimius. Už Kuršių neriją aukščiau atsidūrė tik Egipto miestelis Dahabas.

Palanga šįmet nesibrangins

Palangos turizmo informacijos centro vadybininkė Alma Galbuogienė LŽ patikino, kad pernai Palangos pajūryje turistų sumažėjo apie 20 procentų. Nors poilsiautojų atvyko mažiau, verslininkai pernykščiu vasaros sezonu esą labai nesiskundė.

"Pernai nuomos kainos krito apie 10-20 procentų. Tačiau viešbučiai dirba labai lanksčiai: derasi su klientais, taiko nuolaidas ir pan. - pasakojo ji. - O šiais metais kainos išliko tokios pat, kaip ir pernai. Vos keli viešbučiai šiek tiek pakėlė kainas, tačiau yra ir tokių, kurie jas sumažino."

A.Galbuogienės teigimu, per atostogų piką poilsiautojams nakvynė dviviečiame viešbučio kambaryje Palangoje kainuos apie 200-300 litų. O norintieji apsistoti privačiame bute ar name galės rasti įvairių variantų. Numatoma, kad lovos kaina parai vienam žmogui svyruos nuo 30-40 litų ir daugiau, ji priklausys nuo nuomojamo būsto sąlygų.

Anot pašnekovės, Palangos restoranų savininkai pernai taip pat gavo mažiau pelno. Jau prieš kelerius metus pradėjo ryškėti tendencija, kad žmonės atostogoms ieško būstų su virtuvėlėmis, tad rečiau užsuka į kavines ar restoranus.

"Šįmet prognozuojame, kad atvyks maždaug tiek pat poilsiautojų, kaip ir pernai. Vargu ar jų sulauksime daugiau. Kol kas užklausų viešbučiai sulaukia ir iš užsienio, ir iš Lietuvos gyventojų. Žmonės jau dabar rezervuojasi kambarius", - kalbėjo ji.

Įvažiavimas į Palangą savo transportu nieko nekainuos, o stovėjimo mokestis per piką kainuos tiek pat, kaip ir pernai - apie 3 litus. Tuo metu persikelti į Neringą šiais metais kelto ir ekologinis mokestis lieka toks, kaip ir pernai. Norintiesiems perkelti automobilį kainuos apie 40 litų, o žmonės turi mokėti dar papildomai už save. Ekologinis mokestis lengvajam automobiliui - 20 litų.

Komentaras

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė mano, kad šįmet dar mažiau gyventojų ryšis atostogauti į skolą. Neva labiausiai atostogų biudžetą lems gauti atostoginiai ir santaupos. Tačiau ekspertė įsitikinusi, kad net nuo šiandien pradėjus taupyti galima turėti pinigų kur kas turiningesnėms atostogoms.

"Pernai skolinimasis vartojimo reikmėms jau buvo sumažėjęs, tačiau sunku pasakyti, kiek norą skolintis atbaidė smarkiai išaugusios palūkanos, o kiek - pačių žmonių susivaržymas, nenoras papildomai išlaidauti. Tikriausiai šįmet norinčiųjų skolintis atostogoms bus dar mažiau", - prognozavo ji.

J.Varanauskienė pažymėjo, kad panašios tendencijos matomos ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Esą vis daugiau atostogautojų pasilieka savoje šalyje, mat taip pigiau. Ji sutiko, kad galima pigiau atostogauti kai kuriuose kitų šalių paplūdimiuose nei mūsiškame prie Baltijos jūros, tačiau, pasak ekspertės, atostogos Lietuvoje neapsiriboja tik pajūriu.

"Atostogoms žmonės skiria paprastai ne daugiau, nei uždirba per mėnesį. Tai suma, kurią per metus nesunkiai galima sutaupyti. Tačiau dažniausiai atostogoms numatomos ir skiriamos atostoginių lėšos, - dėstė ekspertė. - Jeigu žmonės jau dabar pradeda planuoti atostogas, labai sveikintina, nes kai pradedama apie tai galvoti likus vos mėnesiui ar dviem - vargu ar pavyks susitaupyti."

Pasak J.Varanauskienės, dalis gyventojų atostogoms sutaupys ir susigrąžinę gyventojų pajamų mokesčio permokas, kurias iki liepos mėnesio pasižadėjo grąžinti Valstybinė mokesčių inspekcija. Tiesa, ne tie, kurie patys liko nemažai skolingi valstybei.

Anot šeimos finansų ekspertės, šeima gali pradėti galvoti ne tik apie pinigų taupymą, bet ir apie tai, kaip atostogas susiorganizuoti mažiausiomis sąnaudomis. Žmonės dabar tapo gerokai kūrybingesni ir išradingesni, tad skyrus pakankamai laiko informacijos paieškai iš tiesų galima rasti pigių atostogų pasiūlymų.

Faktai

Statistikos departamento duomenimis, 2009 m., palyginti su 2008-aisiais, vietinių turistų kelionių su viena ir daugiau nakvynių sumažėjo 13,8 proc., o vienadienių lankytojų kelionių - 16 procentų.

Vietinių turistų kelionės su viena ir daugiau nakvynių sudarė 2,4 mln., o vienadienių lankytojų - 14,4 milijono.

2009 m. vieno turisto kelionė Lietuvoje vidutiniškai truko 2,7 nakvynės. Vienos kelionės metu turistas 2009 m. išleido vidutiniškai 147 Lt, o 2008 m. - 163 Lt. Daugiausia - 331 Lt turistai skyrė sveikatingumo tikslams, pirkiniams - 329 Lt, atostogoms ir poilsiui - 222 Lt, kitiems tikslams - 175 Lt, draugams ir giminėms lankyti - 92 Lt, o mažiausiai - 83 Lt vykdami į savo sodą ar sodybą.

Per kelionę 48 proc. vietinių turistų apsistojo pas gimines ir draugus, 18 proc. - viešbučiuose ar poilsio namuose, 20 proc. - kitur, 11 proc. - savo sodo namelyje ar sodyboje, 3 proc. - sveikatinimo įstaigose.

Remiantis respondentų atsakymais, vietiniai turistai daugiausia vyko į Klaipėdos apskritį - 19 proc., Vilniaus - 17 proc., Kauno - 16 proc., Alytaus - 12 proc., Utenos - 11 proc., Šiaulių - 8 proc., Panevėžio - 6 proc., Marijampolės - 5 proc., Tauragės ir Telšių apskritis - po 3 procentus.

Į keliones po savo šalį Lietuvos gyventojai nevyko dėl nepakankamų pajamų - 26 proc., didelio užimtumo - 25 proc., sveikatos problemų -16 proc., šeiminių įsipareigojimų - 5 proc., nenoro keliauti - 3 proc., o 25 proc. gyventojų nevykimo priežasčių nenurodė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"