Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Atsikratyti pakuotėmis bus paprasčiau

 
REKLAMA  •  2014 07 17 6:00
Netrukus daugelio Marijampolės apskrities individualių namų gyventojų kiemus pasieks pakuočių atliekoms skirti mėlynieji konteineriai.
Netrukus daugelio Marijampolės apskrities individualių namų gyventojų kiemus pasieks pakuočių atliekoms skirti mėlynieji konteineriai. Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro archyvo nuotrauka

Dar šiemet Marijampolės apskrities gyventojams, gyvenantiems individualiuose namuose, bus sudarytos palankesnės nei iki šiol sąlygos rūšiuoti atliekas – į jų namų kiemus bus atvežti mėlynieji konteineriai antrinėms žaliavoms ir pakuotėms bei pakuočių atliekoms.

Iš viso tokių konteinerių Marijampolės apskrities gyventojams bus išdalyta 23 500. Šiuo metu naujaisiais konteineriais aprūpinami Kazlų Rūdos ir Kalvarijos savivaldybių gyventojai.

Gyventojų patogumui

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) direktoriaus Algirdo Bagušinsko teigimu, juos gavę gyventojai namų valdose jau turės po du konteinerius. „Tikimės, kad iš bendro atliekų srauto atskirdami pakuotes ir antrines žaliavas gyventojai gerokai sumažins atliekų, patenkančių į sąvartyną, kiekį. Pirmiausia sudarysime žmonėms tinkamas sąlygas rūšiuoti atliekas, o paskui jau reikalausime, kad atliekų turėtojai laikytųsi įstatymų reikalavimų ir atliekas tvarkytų deramai. Juolab kad žmogui nereikės pakuočių atliekų kur nors nešti, o tik įmesti į kieme stovintį konteinerį“, - aiškino A. Bagušinskas.

Daugiabučių namų gyventojai atliekas rūšiuos kaip ir rūšiavę, nes prie daugiabučių namų nenumatoma statyti mėlynųjų konteinerių. Šie gyventojai atliekas ir toliau turės mesti į jau seniau pastatytus varpo formos konteinerius.

Anot A. Bagušinsko, gyventojai už antrinių žaliavų ir pakuočių surinkimą bei išvežimą papildomai nemokės, už šių atliekų sutvarkymą mokės gamintojų ir importuotojų atstovai. Mat Europoje už į rinką leidžiamų pakuočių atliekų tvarkymą yra atsakingi būtent jie. Gamintojai ir importuotojai privalo imtis visų priemonių, kad tokios atliekos būtų tvarkomos. Valstybė jiems yra nustačiusi uždavinius: organizuoti visų šių pakuočių atskiro surinkimo nuo kitų atliekų sistemą ir bendradarbiaujant su savivaldybėmis nuosavomis lėšomis finansuoti tokios sistemos veikimą bei tvarkymo išlaidas. Mėlynieji konteineriai ir yra nupirkti Gaminių ar pakuotės atliekų tvarkymo programos lėšomis. MAATC tėra pagalbininkė administruojant pakuočių tvarkymo sistemą.

Gresia baudos

Pirmasis tūkstantis mėlynųjų konteinerių Marijampolės gyventojams buvo išdalytas pernai Vasaros gatvės kvartale. Vežėjai, įvertinę, kad bendras atliekų kiekis ir pastačius mėlynuosius konteinerius nepadidėja, pasiūlė atliekas surinkti įprastu grafiku kas dvi savaites, tik vieną kartą jas paimti iš mišrioms komunalinėms atliekoms skirto konteinerio, kitą kartą – iš mėlynojo. Tačiau gyventojų tokia tvarka netenkino, nes komunalinės atliekos konteineryje užsigulėdavo per ilgai. Tad nutarta, kad komunalinės atliekos visoje apskrityje bus išvežamos kaip įprasta, kas dvi savaites, o mėlynųjų konteinerių turinys bus ištuštinamas atliekas surenkant kartą per mėnesį.

Tačiau MAATC kontrolės specialistų atlikti patikrinimai rodo, kad dar ne visi gyventojai, net ir turėdami mėlynuosius konteinerius, laikosi Atliekų tvarkymo įstatymo reikalavimų rūšiuoti atliekas. Iš patikrintų 170 konteinerių 28 buvo aptikta neatskirtų antrinių bei pakuočių atliekų, kurioms yra skirtas mėlynasis konteineris. Gyventojai buvo įspėti ir paprašyti laikytis įstatymų reikalavimų ir rūšiuoti savo atliekas. Šešiems gyventojams įspėjimai buvo skirti antrą kartą. Jei ir po šio atvejo nerūšiuos atliekų, jiems grės administracinė atsakomybė, nes ją numato Atliekų tvarkymo įstatymas. Tiesa, Marijampolėje administracine tvarka už tai kol kas nenubaustas nė vienas gyventojas.

Galės kompostuoti

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centre vyksta dar vienas eksperimentas – marijampoliečiams nupirkta 14 tūkstančių 700 litrų talpos kompostavimo dėžių, skirtų žaliosioms ir biologiškai skaidžioms atliekoms. Jos nemokamai bus išdalytos beveik 80 proc. individualių valdų savininkų, šie įsipareigos patys tvarkyti savo šios rūšies atliekas, ir jos į bendrą atliekų srautą nepateks.

Artimiausiu laiku ketinama sustiprinti ir atliekų tvarkymo centro kontrolės specialistų veiklą, ir šie griežčiau kontroliuos, kaip gyventojai rūšiuoja buityje susidarančias komunalines atliekas. Tam pravers speciali vaizdo fiksavimo technika. Ją naudojant bus siekiama nustatyti, kas meta atliekas prie bendrojo naudojimo konteinerių, kas į žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius meta didžiąsias arba statybų atliekas, taip pat baldus, santechnikos įrangą, padangas. Mat negana to, kad šios kitur panaudotinos atliekos užima vietą ir taip sparčiai besipildančiame sąvartyne, už jų šalinimą sumokama iš atliekų turėtojų surinktais pinigais. „Jei tokias stambias atliekas atvežtų į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles, iš čia atliekos į sąvartyną nepatektų, o būtų perdirbamos“, - teigė MAATC direktorius A. Bagušinskas.

Iki ES vidurkio dar toli

Palankesnės sąlygos rūšiuoti atliekas turėtų sumažinti atliekų srautus į sąvartynus. Mat Eurobarometro atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai pagal atliekų rūšiavimą atsilieka nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio. Trys ketvirtadaliai gyventojų bent kartais rūšiuoja plastiko atliekas, stiklą, popierių ir kartoną. Elektroniką, dažus, chemines medžiagas, skardines, virtuvės atliekas – tik pusė. ES valstybėse plastiko atliekas, stiklą, popierių ir kartoną vidutiniškai rūšiuoja devyni iš dešimties, kitų rūšių atliekas – trys ketvirtadaliai žmonių. Jokių atliekų nerūšiuoja 7 proc. Lietuvos gyventojų ir 3 proc. europiečių. Pakuočių atliekas nuolat rūšiuoja vos trečdalis lietuvių.

Marijampolės apskrityje išrūšiuojama apie 5 proc. atliekų, o 95 proc. jų patenka į sąvartyną. Užsienio šalyse, tokiose kaip Austrija, 95 proc. atliekų yra rūšiuotos ir perdirbamos, tik 5 proc. atliekų išvežama į sąvartynus. Todėl nereikia stebėtis, jog vos prieš keletą metų pastatytas naujasis Marijampolės sąvartynas pilnėja kur kas sparčiau, nei buvo prognozuota. Jau dabar pripildyta beveik pusė įrengtų sekcijų. Todėl iškilo būtinybė jį plėsti – statomos dar dvi papildomos. Į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį turėtų sumažinti ir baigiama projektuoti atliekų rūšiavimo linija, kuri kainuos 39 mln. litų. Naujojoje gamykloje numatomos 37 darbo vietos. Tikimasi, kad į sąvartyną pateks apie 20 proc. dabar patenkančio atliekų kiekio, bet tai rinkliavos mokesčio už atliekų tvarkymą nepadidins.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"