Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Atominės sesės kyla prie Baltijos

 
2011 06 27 0:00
Sosnovyj Boro apylinkėse jau pastatytas vienas iš trijų 150 m aukščio garintuvas - bokštinis aušintuvas. Kaliningrado srityje turėtų iškilti du 170 m aukščio bokštiniai aušintuvai.<br>Arvydo Jockaus nuotrauka
Sosnovyj Boro apylinkėse jau pastatytas vienas iš trijų 150 m aukščio garintuvas - bokštinis aušintuvas. Kaliningrado srityje turėtų iškilti du 170 m aukščio bokštiniai aušintuvai.
Arvydo Jockaus nuotrauka

Netoli Sankt Peterburgo kylanti rusų branduolinė jėgainė beveik nesiskirs nuo Baltijos atominės elektrinės (AE), kurią planuojama statyti Kaliningrado srityje šalia pietinės Lietuvos sienos.

Baltijos regione abi atominės elektrinės statomos pagal Sankt Peterburgo projektuotojų sukurtą prototipinį projektą AES-2006. Rusų branduolinės energetikos specialistai šias elektrines vadina evoliucinėmis trečios kartos jėgainėmis. Dar viena projektiniais sprendimais panaši į šias dvi "Baltijos seses" elektrinė prieš ketverius metus pradėta eksploatuoti Kinijoje. Tokio pat tipo elektrinę - su suslėgto vandens reaktoriais VVER bei juose sumontuotomis lydalo gaudyklėmis - prie rytinės Lietuvos sienos norėtų statyti Baltarusija. Nors rusai teigia, kad šio tipo elektrinės vienos saugiausių ir pažangiausių pasaulyje, patys puse lūpų prasitaria, kad Kinijos rusiškoje AE jau buvo kilę problemų dėl nekokybiškos įrangos.

Projektas tobulinamas statybų metu

Sosnovyj Boro gyvenvietėje prie Suomių įlankos, 80 kilometrų nuo Sankt Peterburgo, netoli dar veikiančios Leningrado AE (LAES-1) su RBMK tipo reaktoriumi (koks veikė Ignalinos ir Černobylio AE), šiuo metu statoma atominė elektrinė LAES-2 su VVER rektoriais. Planuojama, kad jos pirmasis blokas pradės veikti 2014 metais. Tokio pat tipo elektrinė turėtų iškilti Kaliningrado srityje 10 kilometrų nuo sienos su Lietuva. Jos pirmasis blokas pradės veikti 2016 metais.

Baltarusija savo atominę jėgainę taip pat numato statyti pagal analogišką AES-2006 projektą. Šios šalies valdžia su minėtu Peterburgo institutu jau pasirašė ketinimų protokolą, šiuo metu vyksta sutarties dėl elektrinės projektavimo derinimas. Dėl paties projekto jie jau apsisprendė.

LAES-2 pirmojo bloko statybos aikštelėje birželio viduryje apsilankiusiems Rusijos, Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos žurnalistams statybų ir projektavimo vadovai pristatė statomą elektrinę bei jos dvynę sesę - Baltijos AE Kaliningrado srityje.

"LAES-2 ir Baltijos AE - sesės dvynės: tai identiški projektai, skirsis tik detalės, pagalbinės elektros maitinimo, vandens tiekimo sistemos. Net abiejų jėgainių pastatų konstrukcija bus analogiška, nes grunto struktūra ir Sosnovyj Boro apylinkėse, ir Baltijos AE aikštelėje labai panaši", - pasakojo LAES-2 direktoriaus pavaduotojas kapitalinei statybai Michailas Sizonenka.

Pasak Rusijos branduolinės energetikos specialistų, LAES-2 - techniškai viena tobuliausių jėgainių su PWR (pressurized water reactor, - angl. suslėgto vandens reaktorius) reaktoriumi. Rusai šiems reaktoriams pavadinti vartoja abreviatūrą VVER (vodo-vodianoj energetičeskij reaktor s vodoj pod davlenijem, - rus.). Panašios konstrukcijos VVER reaktoriai veikia Kinijos Tianvanio atominėje elektrinėje, pradėtoje eksploatuoti 2007 metais.

"Ji jau gana ilgai dirba ir, regis, atitinka tą saugumo lygį, kuris buvo numatytas projekte", - teigė kinams projektą sukūrusio Sankt Peterburgo atominės energetikos projektavimo instituto VVER reaktorių projektavimo direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Kazarinas. Jis taip pat vadovauja Leningrado AE projektavimo tobulinimo darbams.

Nors rusai viešojoje erdvėje pabrėžia, kad Tianvanio AE - viena pažangiausių ir saugiausių atominių elektrinių pasaulyje, A.Kazarinas prasitarė, kad per ketverius jos eksploatavimo metus jau būta problemų. "Ten buvo tam tikrų problemų dėl tiekiamos įrangos kokybės, bet dabar, kiek žinau, tos problemos pašalintos ir blokai dirba numatytu režimu. Tai, ką kalbu, jokiu būdu nereiškia, kad šios problemos daro kokią nors įtaką tų blokų saugumui", - skubėjo patikslinti projektuotojas.

Pasak A.Kazarino, Tianvanio AE pastatyti blokai gana šiuolaikiški, įrengtos keturios saugumo sistemos ir branduolinio kuro lydalo lokalizavimo sistema, kuri pirmą kartą pasaulyje panaudota būtent Kinijoje.

LAES-2, anot projekto vadovo, taip pat atitiks visus šiuolaikinius tarptautinius saugumo reikalavimus: joje bus įdiegtos keturios viena kitą dubliuojančios aktyvios saugumo sistemos. Iš viso jėgainės saugumą garantuos apie 100 įvairių mechanizmų, atitinkančių Rusijos Federacijos standartus ir Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) reikalavimus.

Elektrinė suprojektuota 2006 metais, ir, �pasak A.Kazarino, projektas iki šiol nuolat tobulinamas. "Jam nuo pat pradžių keliami didesni nei Rusijos Federacijos įstatymų nustatyti branduolinę saugą reglamentuojantys reikalavimai. Šiuo metu mūsų specialistai analizuoja Fukušimos avarijos Japonijoje pasekmes ir, atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, projektas dar turėtų būti tobulinamas. Tačiau jau dabar jis yra vienas pažangiausių pasaulyje", - nesikuklino projektuotojas.

"Kas pasaulyje geriausias?"

Sankt Peterburgo žurnalistai bandė išprovokuoti ekskursijos po AE statybų aikštelę vadovą prisipažinti, koks baisiausias scenarijus galėtų įvykti statomoje branduolinėje jėgainėje, tačiau A.Kazarino veide nuo tokių provokacijų nesudrebėdavo nė vienas raumuo. "Klausimas, žinoma, filosofinis, - ramiai ir pasitikėdamas savimi dėstė pašnekovas. - Na, gal koks baisus meteoritas nukristų ant žemės... Bet ir toks įvykis neturės jokių pasekmių čia statomai elektrinei."

Sankt Peterburgo konstruktorių suprojektuotą Baltarusijos elektrinę Mikailiškių kaimelyje, Astravo rajone, nuo Vilniaus skirs 55 kilometrai. Nuo Baltijos AE iki Kauno - 150 kilometrų. Tačiau rusai tikina, kad šiose elektrinėse net ir įvykus neprojektinei avarijai žmonių nereikės evakuoti, net iš gyvenviečių, esančių gerokai arčiau elektrinės.

"Sankt Peterburgo priemiesčiai nuo Sosnovyj Boro miesto yra už 60 kilometrų. Tai taip pat labai arti. Tačiau šios elektrinės sanitarinė zona sutampa su aikštelės, kurioje statoma jėgainė, perimetru. Iš tikrųjų, net įvykus projekte nenumatytai avarijai, priemonės dėl gyventojų evakuacijos nebus reikalingos. Aikštelės teritorijoje gyventojų nėra, o tam tikros saugumo priemonės numatytos tik 3 kilometrų aplink jėgainę zonoje. Taip yra todėl, kad šis projektas turi tokias saugumo sistemas, kad net plėtojantis pačiam blogiausiam scenarijui radiacijos lygis už trijų kilometrų nuo reaktoriaus skyriaus centro neviršys leistinų normų, - įtikinėjo A.Kazarinas. - Todėl jokios priemonės dėl gyventojų evakuacijos nereikalingos."

Branduolinės energetikos specialistai mėgsta posakį, kad absoliučiai saugiausias yra neveikiantis reaktorius. Jis nuskambėjo ir pašnekesio prie LAES-2 metu. Į klausimą, ar "Černobylis" nei Kaliningrade, nei Sosnovyj Bore neįmanomas, A.Kazarinas atsakė: "Supraskite, pati saugiausia AE ta, kuri nedirba. Šioje elektrinėje numatyti visi įmanomi avarijų plėtojimosi variantai, ir šiems variantams pritaikyti saugumo scenarijai, taip pat ir tie nepavojingi radiacijos kiekiai, kuriuos minėjau."

LŽ paprašė A.Kazarino palyginti naująsias elektrines su kitomis, šiuo metu statomomis pasaulyje. "Mes šį projektą vadiname evoliuciniu. Palyginti su tradicinėmis atominėmis elektrinėmis, kuriose įrengti VVER reaktoriai, šiame projekte papildomai įrengta pasyvaus šilumos pašalinimo sistema. Projektą AES-2006 esame pateikę keliems tarptautiniams konkursams ir tikimės laimėti. Manome, mūsų projektas yra aukščiausio šiuolaikinio lygio, o pagal daugelį saugumo rodiklių lenkia tuos, kurie dabar įgyvendinami bent jau Europoje", - kalbėjo projektuotojas.

Pasak jo, šiuo metu Suomijoje ir Prancūzijoje statomi VVER reaktoriai, tačiau juose nebus įdiegtos tos saugumo sistemos, kurios numatytos LAES-2 ir Baltijos AE.

"O jeigu ant AE nukris keleivinis lėktuvas?" - neatlyžo Sankt Peterburgo žurnalistai. "Tyrėme zonas, pro kurias eina artimiausios keleivinių lėktuvų, taip pat ir sunkiųjų, oro trasos. Mūsų skaičiavimais, tikimybė, kad ant LAES-2 nukris sunkusis lėktuvas, labai maža, todėl tam speciali saugumo sistema nebuvo projektuojama. To nereikalavo ir užsakovas", - prisipažino A.Kazarinas.

Prototipinis AES-2006 projektas, pagal kurį bus statoma ir Baltijos AE, numato, kad reaktoriaus gaubtas turėtų atlaikyti 5,7 tonos sveriančio lėktuvo, skrendančio 100 m/sek. greičiu, smūgį.

Vienur kyla betonas, kitur stumdoma žemė

LAES-2 jėgainės statybvietė dieną ir naktį akylai prižiūrima saugumo tarnybų darbuotojų, zujančių po teritoriją prabangiais visureigiais. Pašaliniam į ją prasmukti neįmanoma. Rusijos ir užsienio žurnalistai į ją pateko pagal iš anksto suderintą sąrašą, o prieš įvažiuodami į teritoriją turėjo pateikti asmens pasus. Fotografuoti ir filmuoti leista tik vienoje iš anksto parengtoje aikštelėje. Rusų žurnalistai į ją įleidžiami taip pat itin retai. Informacijos apie jėgainę, regis, jie turėjo ne ką daugiau nei kolegos iš užsienio ir taip pat skubėjo pasinaudoti reta proga parsivežti kuo daugiau filmuotų ir fotografuotų vaizdų iš grandiozinės statybos.

Dalis AE statybininkų apgyvendinta dviejų aukštų garažus primenančiame laikiname viešbutyje. Šalia statybų aikštelės iškilę didžiuliai metaliniai statybų sandėliai, o pačioje statybvietėje jau ryškėja būsimos jėgainės kontūrai. Pagrindinė elektrinės vertikalė - garintuvas - bokštinis aušintuvas į 150 metrų aukštį iškilo praėjusių metų rudenį. Šiuo metu iš metalo armatūros ir betono lipdomas reaktoriaus korpusas ir kiti elektrinės statiniai. Viduryje aikštelės įrengtoje elektros skydinėje tarp kranų įbestos plevėsuoja kelios Rusijos trispalvės.

Tuo metu Kaliningrado srityje kol kas dirbami parengiamieji būsimos AE statybos darbai ir laukiama atominės energetikos priežiūros institucijų leidimo pradėti pagrindines statybas. A.Kazarino žodžiais, Baltijos AE statomi pagalbiniai statiniai ir rausiama žemė elektrinės pamatams. "Tai yra viskas, ką galima daryti iki tol, kol bus gauta licencija statyti. Licenciją tikimės gauti šių metų rugpjūčio mėnesį ir tada pradėsime pagrindinius jėgainės statybos darbus", - teigė vienas Sankt Peterburgo instituto vadovų.

Atominės energetikos plėtra Rusijoje

Avarija Fukušimos AE Japonijoje nepakoregavo Rusijos planų toliau plėtoti atominę energetiką. Rusija nuosekliai laikosi nuomonės, kad atominei energetikai artimiausiu metu alternatyvos nėra. Tad valstybinis koncernas "Rosatom" planuoja grandiozinę atominės energijos plėtojimo programą. Pagal užsibrėžtus tikslus artimiausiu metu 25 proc. šalies gaminamos elektros energijos turi tekti atominėms elektrinėms, iš jų 50 proc. - europinėje krašto dalyje iki Uralo.

Naujienų agentūros "Regnum" duomenimis, Rusijoje šiuo metu veikia 10 AE, juose yra 32 reaktoriai. Šalis užima ketvirtą vietą pagal reaktorių galią ir nusileidžia tik JAV, Prancūzijai ir Japonijai. Rusijoje dabar statoma 10 naujų reaktorių, suplanuota dar 14-os statyba.

Šiuo metu Rusija yra pateikusi paraiškas 25 konkursams statyti papildomus energijos blokus jau veikiančiose atominėse elektrinėse. Iš viso Rusija ketina per artimiausius metus pastatyti apie 80 reaktorių visame pasaulyje.

Pasak "Rosatom" generalinio direktoriaus pavaduotojo Kirilo Komarovo, Rusiją ypač domina Tolimųjų Rytų, ypač Kinijos, Vietnamo, Pietų Amerikos bei Vidurio ir Rytų Europos, konkrečiai, Čekijos, Vengrijos, Bulgarijos, Suomijos, rinkos. Šiuo metu statoma atominė jėgainė Turkijoje, susitarta dėl AE statybos Vietname.

Po avarijos Fukušimoje, Rusija, kaip ir Europos Sąjungos valstybės, vykdė savo jėgainių streso testus. Pirmąją savaitė po avarijos Japonijoje, Rusijos Federacija pradėjo rengtis šiems testams, o paskui tikrino elektrines pagal šiuos parametrus: gamtos stichijos poveikį, veiklą atjungus elektros energijos tiekimą, karščio perkrovas ir kitus. "Rosatom" teigia, kad testai visose šalies elektrinėse praėjo sėkmingai.

Faktai: Leningrado AE-2 Sosnovyj Boro gyvenvietėje

Pirminiai darbai būsimosios LAES-2 aikštelėje pradėti 2007 metų spalį. Generaliniu rangovu išrinktas jėgainės projektuotojas Sankt Peterburgo atominės energetikos projektavimo institutas "Atomenergprojekt". Šis institutas yra ir Baltijos AE Kaliningrado srityje generalinis projektuotojas.

2008 metų spalį Sosnovyj Boro gyvenvietėje pradėtas statyti LAES-2 pirmojo energijos bloko reaktoriaus pastatas, jį numatoma baigti 2014 metais. 2010 metų balandį pradėta antrojo bloko statyba, šis blokas turėtų pradėti dirbti 2016 metais. Kiekvieno iš dviejų VVER (suslėgto vandens reaktorių) tipo reaktorių galia sieks 1198,8 MW. Elektrinės generalinio plano schemoje numatyta galimybė įrengti dar du analogiškus reaktorius.

2010 metų rugsėjį aikštelėje iškilo 150 m aukščio garintuvas - bokštinis vandens aušintuvas. Iš viso jų jėgainėje bus trys.

Elektrinėje įdiegta saugumo sistema leis reaktoriams dirbti, jeigu 72 val. būtų sutrikdytas išorinis elektros energijos tiekimas.

Elektrinė suprojektuota atsižvelgiant į įvairias ekstremalias situacijas, kilusias dėl išorinio poveikio. Pavyzdžiui, reaktoriaus gaubtas turėtų atlaikyti 5,7 tonos sveriančio lėktuvo, skrendančio 100 m/sek. greičiu, smūgį, taip pat įvairaus galingumo žemės drebėjimą, sprogimų bangas, uraganus, tornadus, škvalus ir kt.

LAES-2 eksploatavimo laikas - 50 metų, reaktoriaus renginių - 60 metų.

Atidirbęs branduolinis kuras bus 10 metų saugomas šalia jėgainės pastatytoje saugykloje, o paskui išvežamas į "Rosatomo" branduolinio kuro regeneravimo gamyklas.

LAES-2 atstumas iki Sankt Peterburgo - 80 km, iki Talino - 270 km, iki Helsinkio - 250 kilometrų.

Faktai: Baltijos AE Kaliningrado srities Nemano rajone

Aikštelės Baltijos AE statybai pradėta ieškoti 2006 metų lapkritį, galutinai dėl AE statybos vietos apsispręsta 2009 metų viduryje. "Šešupės punktu" pakrikštyta aikštelė parinkta šiaurinėje Kaliningrado srities dalyje ties Sovietsku, 10 km nuo Lietuvos sienos, einančios Nemunu.

Į Nemuną vandentakiu bus nuleidžiamas prapūtimo vanduo iš bokštinių aušintuvų ir mineralizuotos nuotekos iš vandens ruošimo įrenginių. Nuleidžiamo vandens temperatūra žiemą sieks 28,2 laipsnio Celsijaus, vasarą - 37,4 laipsnio. Nemuno vanduo taip pat bus naudojamas kaip rezervinis energetinio bloko purškimo baseinų papildomo maitinimo šaltinis.

Planuojama, kad pirmasis elektrinės blokas su 1200 MW įrengtos galios VVER reaktoriumi pradės veikti 2016-aisiais, tokios pat galios antrasis reaktorius - 2018 metais.

Baltijos AE eksploatavimo laikas - 50 metų, reaktoriaus įrenginių - 60 metų.

Numatyta apsauga nuo išorinių ekstremalių apkrovų įskaitant atsirandančias per žemės drebėjimą, kurio stiprumas 7 balai.

Baltijos AE atstumas iki Šereitlaukio (artimiausio kaimo Lietuvoje, dešiniajame Nemuno krante, Rambyno regioniniame parke) - 12 km, iki Kaliningrado - 110 km, iki Kauno - 150 km, iki Vilniaus - 230 kilometrų.

Elektrinei statyti ir eksploatuoti sukurta akcinė bendrovė "Baltijos AES", 100 proc. jos akcijų priklauso valstybei, tačiau ketinama 48 proc. akcijų parduoti užsienio investuotojams.

Aktuali informacija

Pasak Peterburgo atominės energetikos instituto projektuotojų, LAES-2 ir Baltijos AE bus įdiegtos keturios aktyvios saugumo sistemos, kurios dubliuos viena kitą; pasyvaus šilumos nuvedimo iš apsauginio apvalkalo sistema ir pasyvaus šilumos nuvedimo iš garo generatorių sistema. Be to, - analogų pasaulyje neturinti lydalo lokalizavimo sistema (LLS), arba vadinamoji lydalo gaudyklė.

Gaudyklę rusų projektuotojai ir konstruktoriai sukūrė 2001 metais ir šiuo išradimu iki šiol labai didžiuojasi. Pirmą kartą pasaulyje ji įrengta Tianvanio AE, Kinijoje, 2007 metais pastatytoje pagal Sankt Peterburgo atominės energetikos projektavimo instituto projektą.

Kūgio formos metalinė lydalo gaudyklė, sverianti daugiau kaip 800 tonų, statoma tiesiai po reaktoriumi šachtos dugne. Ji užpildoma specialia medžiaga, kuri, atsitikus hipotetinei avarijai, neleidžia išsilydžiusiam branduoliniam kurui daryti poveikį betoniniam reaktoriaus pastato apsauginiam apvalkalui ir tokiu būdu eliminuoja galimybę, kad radioaktyvios medžiagos pateks į aplinką.

Kita gaudyklės funkcija - lydalo kritinės būklės palaikymas. Avarijos atveju išsilydęs branduolinis kuras ir reaktoriaus konstrukcijos nuolaužų elementai gaudyklėje yra tokiomis sąlygomis, kuriomis neįmanoma grandininė reakcija. LAES-2 lydalo gaudyklės konstrukcijoje, palyginti su Tianvanio AE, padaryta nemažai inovacijų. Dėl to LAES-2 gaudyklės korpusas geriau apsaugotas nuo perkaitimo. LAES-2 gaudyklė yra dviejų 60 mm ir 30 mm korpusų, erdvė tarp kurių užpildoma specialia medžiaga - geležies oksido ir aliuminio oksido granulėmis. Nuo karščio pradėjus lydytis vidinėms korpuso sienelėms šios granulės sąveikauja su lydalu ir sudaro laikiną papildomą apsaugos barjerą, kuris neleidžia išsilydyti išorinei reaktoriaus korpuso sienelei.

Šaltinis: Sankt Peterburgo atominės energetikos projektavimo institutas

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"