Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Atliekų projekte - smūgis konkurso dalyviams

 
2012 11 07 7:48
Oresto Gurevičiaus ir LŽ archyvo nuotraukos/Pradėjus šiukšles rūšiuoti, jų kiekis sąvartyne sumažėtų ketvirtadaliu.
Oresto Gurevičiaus ir LŽ archyvo nuotraukos/Pradėjus šiukšles rūšiuoti, jų kiekis sąvartyne sumažėtų ketvirtadaliu.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC), paskelbęs mechaninio, biologinio apdorojimo įrenginių projektavimo, statybos ir eksploatavimo konkursą, likus dviem savaitėms iki jo pabaigos kardinaliai pakeitė potencialiems rangovams keliamus kvalifikacinius reikalavimus.

Taip iš konkurso buvo eliminuotos ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos šalių bendrovės. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) atvirai skelbia esanti įsitikinusi, kad ne vien pažeisti įstatymai, esą kilo reali grėsmė ir pačiam projektui.

Politikai projektu džiaugėsi

Dar 2011 metų pradžioje aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas viešai žadėjo pradėti Vilniuje statyti atliekų rūšiavimo gamyklą, kuri padėtų spręsti Kazokiškių sąvartyno problemą. Į Kazokiškes kasmet atvežama apie 250 tūkst. tonų atliekų. Pradėjus jas rūšiuoti, šiukšlių kiekis sumažėtų ketvirtadaliu. Taigi sąvartynu būtų galima naudotis 50 metų. Naujos gamyklos statybai planuota iš Europos Sąjungos (ES) fondų skirti 101 mln. litų, dar maždaug 28 mln. litų tektų pridėti iš šalies biudžeto.

Pagal ES direktyvas, iki 2013 metų bioskaidžių atliekų patekimą į sąvartyną privalu sumažinti iki 50 procentų. Neįvykdžius normatyvo, tektų mokėti baudas - iki 100 tūkst. eurų (apie 345 tūkst. litų) per dieną. "Realu, kad tų baudų mes nesulauksim", - būsimomis statybomis džiaugėsi aplinkos ministras G.Kazlauskas.

Tačiau VAATC tik šių metų liepos pabaigoje paskelbė komunalinių atliekų mechaninio, biologinio apdorojimo įrenginių projektavimo, statybos ir eksploatavimo konkursą. Jo sąlygose buvo nurodyta, kad atliekų rūšiavimo gamykla turi būti pastatyta iki 2014-ųjų birželio. "Tai didelis žingsnis į priekį atliekų tvarkymo srityje. Mes nepaliksime ateities kartoms savo šiukšlių, nes pastačius atliekų rūšiavimo gamyklą bus užtikrintas biologiškai skaidžių atliekų tvarkymas - gyventojų neišrūšiuotos komunalinės atliekos bus papildomai rūšiuojamos atskiriant antrines žaliavas (stiklą, popierių, plastiką, metalą) tolesniam perdirbimui, o biologiškai skaidžios atliekos bus apdorojamos", - apie projektą kalbėjo Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus.

Vilniaus savivaldybė yra didžiausia VAATC akcininkė. Pasak J.Pinskaus, apdorotos atliekos gali būti ir deginamos - tai sumažintų šilumos kainą. Atliekų rūšiavimo gamykla, anot jo, išspręs viso Vilniaus regiono ekologines ir ekonomines problemas. Skaičiuojama, kad pastačius įmonę Kazokiškėms nebereikės naujų sekcijų, kurių suplanuota įrengti net keturias (viena kainuoja 14 mln. litų).

Staigus posūkis

Liepos pabaigoje paskelbto konkurso rezultatai turėjo būti paviešinti rugsėjo 9 dieną - būtent iki šios datos reikalauta siųsti potencialių rangovų vokus su pasiūlymais. Tačiau konkurso nugalėtojas taip ir nepaaiškėjo - spalio 11-ąją VAATC viešai išplatino naują skelbimą ir atidėjo konkursą iki lapkričio 19 dienos. To priežastis - nauji kvalifikaciniai reikalavimai konkurso dalyviams.

Viešųjų pirkimų tarnybos internetiniame tinklalapyje nurodoma, jog šis VAATC konkursas sulaukė neįtikimo susidomėjimo - skelbimą peržiūrėjo per 400 galimų dalyvių. Komentarai leidžia spręsti, kad maždaug 50 potencialių rangovų iki netikėto posūkio galėjo būti išsiuntę vokus su pasiūlymais.

Kaip LŽ teigė konkurse dalyvavusios atliekų tvarkymo įmonės "Ekoservice" generalinis direktorius Saulius Budrevičius, jiems įtarimų sukėlė sugriežtinti kvalifikaciniai reikalavimai rangovams, nors iki konkurso pabaigos buvo likusios tik dvi savaitės. "Įsivaizduokite, VAATC viešųjų pirkimų komisija gauna daugumos dalyvių vokus, sužino jų pajėgumą ir staiga pakeičia konkurso sąlygas. Anksčiau reikalauta, kad dalyvis turi būti ne mažiau kaip 3 metus teikęs eksploatavimo paslaugas objektui, kuriame kasmet apdorojama ne mažiau kaip 50 tūkst. tonų atliekų, o dabar ši riba padidinama iki 125 tūkst. tonų. Tokio pajėgumo bendrovių nėra ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse", - piktinosi konkurso sąlygų pakeitimu S.Budrevičius.

Bendrovės vadovo vertinimu, faktas, jog pajėgiausia Baltijos valstybėse atliekų rūšiavimo įmonė "Ecoservice" neatitinka konkurso sąlygų, reiškia, kad jų neatitinka ir jokia kita šiose šalyse veikianti atliekų tvarkymo bendrovė. LŽ pasiteiravus, kas galėjo inicijuoti tokį reikalavimų pakeitimą, S.Budrevičius prisipažino nežinantis to, tačiau iš viešai pateiktos informacijos susidaręs nuomonę, jog "tai viena iš konkurse dalyvaujančių bendrovių". "Tikslesnės informacijos reikėtų ieškoti ne VAATC, bet Vilniaus miesto savivaldybėje, klausti vicemero J.Pinskaus", - kalbėjo S.Budrevičius.

"Ecoservice" direktorius neslėpė, kad konkurso sąlygų pakeitimas kelia pagrįstų įtarimų, jog taip bandoma proteguoti vieną įmonę ir dirbtinai šalinti visus potencialius jos konkurentus. Pasak S.Budrevičiaus, būtų suprantama, jei vykstant konkursui kai kurie reikalavimai būtų lengvinami, suteikiama galimybė dalyvauti didesniam būriui potencialių rangovų ir taip didinama konkurencija. Tačiau dabar pasielgta priešingai.

"Taikant dirbtinai padidintus kvalifikacinius reikalavimus, konkurso durys konkurencijai yra ciniškai užtrenkiamos. Ši situacija verčia kalbėti apie galimą korupciją", - pabrėžė S.Budrevičius. Jis neslėpė, kad jau kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą, o netrukus su skundu kreipsis ir į Vilniaus apygardos teismą, taip pat - į teisėsaugos institucijas.

"Ši situacija verčia kalbėti apie galimą korupciją", - pabrėžė S.Budrevičius.
"Ši situacija verčia kalbėti apie galimą korupciją", - pabrėžė S.Budrevičius.

Pakeitė ir kitus reikalavimus

S.Budrevičiaus įžvalgos dėl galimos korupcijos turi pagrindo.

Antai keisdama konkurso kvalifikacinius reikalavimus, VAATC jau nebenurodo, kad konkurso dalyvis turėtų ne mažesnį kaip 2 metų darbo stažą atliekų tvarkymo technologijų srityje, būtų sukaupęs patirties parenkant atliekų tvarkymo technologiją, gebėtų laisvai arba padedamas vertėjo bendrauti lietuvių kalba.

Pasirodo, dabar VAATC nebereikia, kad gamybos procesų valdymo vadovas turėtų 3 metų darbo stažą atliekų tvarkymo srityje, būtų tiek pat laiko vadovavęs atliekų rūšiavimo objektui, kurio pajėgumas - ne mažiau kaip 50 tūkst. tonų per metus. Pagal naujus reikalavimus, toks vadovas neprivalo mokėti ir lietuvių kalbą - vertėjo jam taip pat nereikės. Taigi klausimas: kokią užsienio bendrovę su lietuviškai kalbėti nemokančiu personalu, kuriam nebus reikalingi vertėjai, žada į Lietuvą atvesti VAATC?

Vilniaus vicemeras J.Pinskus šį kartą buvo nekalbus. LŽ paklaustas, ar žino apie kilusį skandalą dėl VAATC pakeistų konkurso reikalavimų, politikas tikino apie tai girdėjęs "iš viešai išplatintos informacijos". "Yra paskirta pirkimų komisija, kuri atsižvelgia į pageidavimus. Esu sąmoningai nusišalinęs, nes iš karto būsiu apkaltintas poveikiu. Atsakomybę turi prisiimti Viešųjų pirkimų komisijos vadovas. Kiek žinau, ir VAATC direktorius stengiasi kuo mažiau dalyvauti, - nenoriai mintimis dalijosi J.Pinskus, tačiau tuoj pat atvirai pridūrė: - Per metus regione surenkama 250 tūkst. tonų komunalinių atliekų. Mano asmenine nuomone, reikalavimas, kad bendrovė turėtų patirties apdoroti bent 50 tūkst. tonų per metus - visiškai ne tas, kas išrūšiuoti 250 tūkst. tonų."

VAATC direktorius Nerijus Žilius LŽ teigė nieko konkretaus apie konkursą pasakyti negalintis, nes juo esą nesidomintis. Klausimus, anot vadovo, reikėtų užduoti jo pavaldiniui Kęstučiui Kirejevui, kuris vadovauja Viešųjų pirkimų komisijai. Deja, komisijos pirmininkas visai savaitei išvykęs. Kur - N.Žilius nepasakė.

Pažeidė susitarimą

APVA, kuri finansuos naujos gamyklos statybą, direktorius Kastytis Tuminas LŽ pripažino, kad VAATC iš esmės pakeitė konkurso sąlygas. "Perkančioji organizacija pakeitė anksčiau nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, sugriežtino juos. Tai reiškia, kad iš esmės pasikeitė pirkimo sąlygos. Viešųjų pirkimų tarnyba yra išaiškinusi, kad tokiu atveju dalyviams turi būti suteikiamas laikas, koks buvo paskelbta pirkimų pradžioje. Formaliai žiūrint, sugriežtinusi kvalifikacinius reikalavimas VAATC Viešųjų pirkimų įstatymo nepažeidė. Tačiau pažeidė sutartį su mūsų agentūra - joje buvo kalbama ne apie 125 tūkst. tonų, o apie 50 tūkst. tonų kvalifikacinius reikalavimus", - dėstė K.Tuminas ir stebėjosi, kodėl jo vadovaujama agentūra dėl šių pakeitimų jokios informacijos iš VAATC nesulaukė. Nors šis privalėjo apie tai pranešti.

"Dabar šis projektas tampa labai rizikingas. Bet kokia projekto vykdytojo iniciatyva dar labiau komplikuoja jo galimybes. Gruodžio 1 dieną turėtume gauti visus VAATC paaiškinimus, tada ir spręsime, ar projektas gali būti toliau finansuojamas. Tai labai rimta, nes dabartinė informacija rodo, kad komplikuojasi projekto įgyvendinimas", - LŽ sakė K.Tuminas.

Paklaustas, ar nauji kvalifikaciniai reikalavimai konkurso dalyviams gali kvepėti korupcija, K.Tuminas samprotavo, kad "bet kuriuo atveju tarnybos dirba", o jo vadovaujamai agentūrai dabar esą teks spręsti galvosūkį, ar buitinių atliekų rūšiavimo gamykla iš viso bus pastatyta.

"Pagrindinis rūpestis - kad projektui skirtas ribotas laikas, tad bet kokie papildomi keitimai arba vertinimai kelia riziką tolesniam projekto finansavimui. Projektas turi būti baigtas iki 2015 metų rugsėjo. Tai labai trumpas terminas, todėl ir pats projektas tampa rizikingas", - aiškino jis.

K.Tumino teigimu, už projekto įgyvendinimą atsakinga ne Vilniaus miesto savivaldybė, VAATC viešųjų pirkimų tarnyba, o, kaip numato centro sutartis su APVA, - pats VAATC direktorius N.Žilius. "Keista, kodėl direktorius šalinasi nuo atsakomybės?" - N.Žiliaus tylėjimą vertino K.Tuminas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"