Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Atliekų konkurse - sąsajos tarp konkurenčių

 
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Aiškėja naujos Vilniaus apskrities komunalinių atliekų tvarkymo centro (VAATC) vykdomo atliekų rūšiavimo fabriko konkurso detalės. Viešųjų pirkimų konkurse galėjo dalyvauti dvi tarpusavyje susijusios įmonės, nors tai draudžia konkurso pirkimo sąlygos. Viena iš šių įmonių paskelbta laimėtoja.

Kaip jau rašė LŽ, dėl šimtamilijoninio „prizo“ – galimybės statyti beveik 120 mln. litų vertės Vilniaus apskrities atliekų rūšiavimo fabriką ir užsitikrinti dar apie 700 mln. litų pajamas už atliekų rūšiavimo paslaugas per ateinančius 20 metų - VAATC paskelbtame konkurse dalyvavo 7 įmonės, tačiau paskutiniame etape liko tik 1. Viešųjų pirkimų komisijos posėdyje, kuris neskelbtas iš anksto ir į kurį nebuvo kviečiamas Vilniaus miesto savivaldybės atstovas, konkurso laimėtoja pripažinta UAB „Energesman“. Tačiau kilus skandalui dėl galimo konkurso neskaidrumo ir įtarimų protegavus vieną įmonę, sutartis su laimėtoja pasirašyta nebuvo. Šiuo metu konkurso procedūros sustabdytos, o galimą pirkimų vykdymo netinkamumą vertina Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Dėl įtariamų pažeidimų į VPT su pretenzijomis kreipėsi dvi konkurso dalyvės, o abejones dėl galimo pirkimų procedūrų neskaidrumo VPT paprašė ištirti premjeras Algirdas Butkevičius ir VAATC direktorius Nerijus Žilius.

Konkurentes įsteigė viena įmonė

VAATC vykdyto konkurso dėl atliekų fabriko pirkimo sąlygos nustato, jog teikdamas pasiūlymą dalyvis turi pareikšti, kad nėra susijęs su jokiu galimu interesų konfliktu, nėra finansiškai arba konkrečiai kitaip susijęs su jokiu kitu dalyviu ar projekte dalyvaujančiomis šalimis, įskaitant konsultantą, kuris ruošė šiuos pirkimo dokumentus. Jei tokia situacija kiltų, pagal konkurso pirkimo sąlygas dalyvis privalo įrodyti, kad neįgavo pranašumo, palyginti su kitais konkurso dalyviais. Pirkimo dalyviui neįrodžius, kad neįgavo pranašumo, jo pasiūlymas turėtų būti atmestas.

LŽ duomenimis, konkurso laimėtoją UAB „Energesman“ ir jos konkurentę šiame konkurse UAB „Groslita“ įsteigė ta pati įmonė - UAB „Magistratus“. Kaip rodo Registrų centro duomenys, dabartinių akcininkų nuosavybėn abi šios įmonės perėjo, kai VAATC 2012 metų liepos mėnesį buvo paskelbęs atliekų rūšiavimo fabriko konkursą.

Kaip LŽ paaiškino Registrų centro atstovas Aidas Petrošius, UAB „Magistratus“ pati energetikos sektoriuje nedalyvauja ir užsiima išskirtinai įmonių steigimo ir pardavimo veikla. „Mantas Zajankauskas yra UAB „Magistratus“ vadovas ir savininkas, todėl jo pavardė mirga kai kurių jo įmonės įsteigtų ir vėliau parduotų bendrovių vadovų sąrašuose“, - aiškino A.Petrošius.

Tarp UAB „Groslita“ ir UAB „Energesman“ esama ir kitų sąsajų. „Groslita“ registruota tuo pačiu adresu kaip įmonė „NEG Energy“, kuriai vadovauja Saulius Velička. Jis kartu yra ir vienintelis akcininkas bei vadovas kitos įmonės - UAB „New Energy Group“, kuri yra viena iš keturių didžiausių minėto konkurso laimėtojų - UAB „Energesman“ - akcininkų. Ir UAB „Groslita“, ir UAB „NEG Energy“ įsteigtos 2011 metų rudenį vienu adresu (Trakų g. 8-8, Vilniuje), nors abiejų įmonių steigėjos skirtingos: „Groslitą“ įsteigė „Magistratus“, o „NEG Energy“ steigėja ir vienintelė savininkė – „New Energy Group“.

Neigė tarpusavio ryšius

Vakar surengtoje "Energesman“ spaudos konferencijoje vienas iš „Energesman“ didžiųjų akcininkų Vytatutas Banys į LŽ žurnalisto klausimą, ar „Energesman“ kaip nors susijusi su kita konkurso dalyve UAB „Groslita“, atsakė trumpai: „Aš ką žinau, tikrai nesusijusi.“

„Energesman“ vadovas Ignas Stankovičius į tą patį klausimą nieko konkretesnio atsakyti negalėjo. „Žinote, nelabai galėčiau atsakyti. Aš esu naujas direktorius. Buvau pakviestas, kai laimėjo konkursą „Energesman“, organizuoti procesų. Mano profilis yra veiklų programavimas, procesų valdymas. Atsiprašau, nelabai galėčiau kalbėti apie kokias sąsajas, nes aš nežinau“, - sakė jis.

Karinį pulkininko laipsnį turintis I.Stankovičius prisipažino naujas pareigas pradėjęs eiti vos prieš savaitę, o paprašytas patikslinti datą kiek sutriko. „Labai neseniai, turbūt praeitą penktadienį. Buvau pakviestas porą dienų anksčiau. Aiškinomės, tarėmės dėl darbo principų... Vienas mano reikalavimų buvo visiškas skaidrumas. Ateinu tiktai tada, jeigu viskas bus daroma skaidriai“, - sakė jis.

I.Stankovičiaus darbo biografija itin turtinga. Tarp įsimintinesnių pareigų - Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus vyriausiasis patarėjas (2012 m.), aplinkos ministro patarėjas (2008), Valstybinės metrologijos tarnybos direktorius (2008-2012), Krašto apsaugos ministerijos Tarptautinių ryšių departamento direktorius (1993-1994), krašto apsaugos ministro patarėjas (1992-1993). 1993 metais I.Stankovičiui suteiktas karinis pulkininko laipsnis.

KOMENTARAS

Žydrūnas Plytnikas, Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas

Konkurencijos tarybos tinklalapyje www.konkuren.lt pateikiamas kontrolinis požymių sąrašas, padedantis perkančiosioms organizacijoms nustatyti draudžiamus susitarimus viešųjų pirkimų metu. Kaip vienas iš tokių požymių nurodoma, kad tiekėjams pateikus dokumentus „skirtingų įmonių paketai pažymėti panašiais pašto antspaudais, nurodyti tie patys adresai, elektroninio pašto adresai, fakso ar telefono numeriai, pagal elektroninių pasiūlymų ypatybes (angl. properties) matyti, kad dokumentai sukurti to paties dalyvio“. Nustačius kontroliniame sąraše nurodytus požymius ar kilus įtarimų dėl galimo tiekėjų susitarimo turėtų būti nedelsiant susisiekiama su Konkurencijos taryba.

Viešųjų pirkimų įstatymo 24 straipsnio 2 dalies 5 punkte nustatytas reikalavimas pateikti tiekėjo sąžiningumo deklaraciją reiškia ne vien formalų deklaracijos pasirašymą, bet ir duomenų teisingumo patvirtinimą, t. y. reikalavimas pateikti tiekėjo sąžiningumo deklaraciją, joje įrašant duomenis, kad tiekėjas nepadarė šioje deklaracijoje nurodytų pažeidimų, suponuoja, kad deklaracijoje pateikiami duomenys atitinka tikrovę. Traktuojant reikalavimą pateikti tiekėjo sąžiningumo deklaraciją tik formaliai, jis prarastų savo prasmę.

Jei Konkurencijos taryba nustatytų, kad tiekėjas pažeidė Konkurencijos įstatymo nuostatas, t. y. tiekėjo sąžiningumo deklaracija yra melaginga, remiantis Viešųjų pirkimų įstatymo 18 straipsnio 2 dalies nuostatomis, tai būtų laikoma tiekėjo atsisakymu sudaryti sutartį ir perkančioji organizacija įgytų teisę pasinaudoti tiekėjo pateiktu pasiūlymo galiojimo užtikrinimu, jei toks buvo numatytas pirkimo sąlygose.

Komentaras

Rima Kaulėnaitė, l. e. p. Konkurencijos tarybos Komunikacijos skyriaus vedėja

Jei kelios tarpusavyje susijusios įmonės laikytinos savarankiškais ūkio subjektais, o ne vienu ekonominiu vienetu, ir jos rinkoje veikdamos nepriklausomai sudaro draudžiamus susitarimus viešuosiuose pirkimuose, jų susitarimas galėtų būti pripažintas Konkurencijos įstatymo 5 straipsnio, draudžiančio susitarimus, kuriais siekiama riboti arba kurie riboja ar gali riboti konkurenciją, pažeidimu ir įmonėms už tai galėtų būti skiriamos Konkurencijos įstatyme numatytos sankcijos, pavyzdžiui, baudos. Be to, Konkurencijos tarybai įmones pripažinus pažeidusiomis Konkurencijos įstatymo 5 straipsnio reikalavimus ir tokiam Konkurencijos tarybos sprendimui įsiteisėjus, įmonės gali būti 3 metus diskvalifikuojamos iš viešųjų pirkimų, kaip numato Viešųjų pirkimų įstatymo 33 straipsnio 2 dalies 4 punktas.

FAKTAI

UAB „Groslita“ 2011 m. rugsėjo 30 d. adresu Trakų g. 8-8, Vilnius įsteigė UAB Magistratus“ (savininkas ir direktorius Mindaugas Zajankauskas). Įmonės įstatinis kapitalas 10 tūkst. litų.

UAB „NEG Energy“ 2011 m. lapkričio 24 d. adresu Trakų g. 8-8, Vilnius įsteigė UAB „New Energy Group“ (savininkas ir direktorius Saulius Velička).

UAB „Energesman“ 2012 m. birželio 22 d. įsteigė UAB „Magistratus“ (savininkas ir direktorius Mindaugas Zajankauskas). Įmonės įstatinis kapitalas 10 tūkst. litų.

UAB „Magistratus“ 2012 m. rugpjūčio 8 d. visas UAB „Energesman“ akcijas perleido 7 fiziniams ir juridiniams asmenims.

UAB „Magistratus“ 2012 lapkričio 14 d. visas UAB „Groslita“ akcijas perleido Antanui Grigučiui.

UAB „Energesman“ 2012 m. spalio 11 d. sudarytame sąraše, kuris iki šiol nesikeitė, yra UAB „Segestra“ (20 proc.), UAB „AEenergija“ (20 proc.), UAB „New Energy Group“ (19 proc.), Vytautas Banys (19 proc.), Adolfas Ginaitis (15 proc.), Vaiva Ginaitytė (5 proc.) ir Laura Karklaitė (2 proc.).

VAATC konkursas paskelbtas 2012 m. liepos mėnesį.

Šaltinis: Registrų centras

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"