Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Asbesto stogai sutrupės virš galvų

 
2011 09 19 0:00
Valdininkai dėsto, kad ilgai laukta parama sudarytų tik 50 proc. stogo dengimo išlaidų, o jos sulauktų tik kaimų ir ne daugiau kaip 6 tūkst. gyventojų turinčių mietelių gyventojai.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Valdininkai dėsto, kad ilgai laukta parama sudarytų tik 50 proc. stogo dengimo išlaidų, o jos sulauktų tik kaimų ir ne daugiau kaip 6 tūkst. gyventojų turinčių mietelių gyventojai.
LŽ archyvo nuotrauka

Prieš ketverius metus gražūs valdžios pažadai finansiškai pagelbėti Lietuvos žmonėms atsikratyti sveikatai pavojingos asbestinės stogų dangos kol kas realybe dar nevirto. Laikas bėga, senos asbestinės stogų dangos trupa virš gyventojų galvų, o ne pavojingų atliekų sąvartyne.

Nors pinigų Asbesto šalinimo programai kaip nėra, taip nėra, tačiau ir toliau gyventojai raginami matuoti savo namų stogus, o savivaldybės - kurpti planus, kuriems realizuoti vargu ar kada nors atsiras lėšų.

Vilčių nepraranda

Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavusi Rietavo savivaldybės taryba, bene pirmoji tarp Lietuvos savivaldybių, patvirtino paramos asbesto turintiems gaminiams šalinti iš viešojo naudojimo ir gyvenamųjų pastatų programą. Kaip LŽ teigė Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, jie tai padarė neprarasdami vilties, kad pagaliau Asbesto šalinimo programos lėšų iš tikrųjų sulauks. Šioje palyginti nedidelėje savivaldybėje suskaičiuoti 41 viešo naudojimo ir 2384 gyvenamieji namai, padengti asbestiniu šiferiu. Jo ant šių pastatų stogų yra vos ne 9 tūkst. tonų.

"Manau, jau dabar reikia ruoštis stogų keitimui. Vienas esminių klausimų - kur reikės dėti nuo stogų nuimtą šiferį. Ne laikas mąstyti tuomet, kai jau kur nors jį reikia gabenti. Norime iš anksto viską apsvarstyti. Mūsų nedidelėje savivaldybėje ir tos beveik 9 tūkst. tonų yra nemenkas kiekis, jas kažkaip reikės utilizuoti. Tad reikia iš anksto sudaryti planą, derinti su sąvartynais - kiek jie galės vienu kartu priimti tokių pavojingų atliekų. Kita mūsų tokio skubėjimo priežastis - pasiruošti paramos lėšų skirstymui ir tam parengti pačius gyventojus", - aiškino A.Černeckis.

Skuba ne visi

Inventorizuoti visus asbestiniu šiferiu dengtus stogus dar prieš kelerius metus nutarė šalies Vyriausybė, žadėjo finansinę paramą pavojingų medžiagų atsisakantiems žmonėms. Gyventojai iki praėjusių metų pabaigos privalėjo kreiptis į seniūnijas bei savivaldybes ir pateikti duomenis apie jiems priklausančių pastatų stogus. Tik taip jie galėjo tikėtis kokios nors Asbesto šalinimo programos paramos. Tačiau valdžios pažadais nelinkę tikėti gyventojai tai darė labai vangiai, todėl kreipimosi terminas buvo pratęstas šių metų iki liepos.

Kaip LŽ teigė pastatų su asbestiniais stogais apskaitą koordinuojantis Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros (BUPA) Teisės ir bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas Mantas Vaškevičius, šiuo metu duomenis apie inventorizuotus asbestiniu šiferiu dengtus stogus yra pateikusios 50 savivaldybių iš 60. "Duomenų nėra pateikę Klaipėdos, Palangos miestai, Kalvarijos, Rietavo savivaldybės, Kauno, Šakių, Prienų, Kupiškio, Telšių, Rokiškio rajonai. Tačiau tai nereiškia, kad jie nėra tos inventorizacijos atlikę", - LŽ aiškino M.Vaškevičius.

Anot jo, informacija apie asbestinius stogus dar tebeplaukia iš savivaldybių, todėl kol kas nėra apibendrintų duomenų kiek iš viso Lietuvoje asbestine danga dengtų stogų. Tačiau neabejojama, kad jie sudaro apie 80-90 proc. visų pastatų stogų. Tiesa, M.Vaškevičius pripažino, kad tikslus skaičius keistinų stogų gal ir iš viso nebus žinomas, nes skaičiuojamas tik asbesto turinčių gaminių svoris.

"Kol kas padaryta tik pirminė inventorizacija. Savivaldybės iki kiekvienų metų kovo 31 dienos turi pateikti papildomus duomenis. Bet tokio reikalavimo nelabai kas paiso, savivaldybės patikslintus teikia ir trečią, ir ketvirtą kartą", - teigė M.Vaškevičius.

Suskaičiuoja ne visus

Šakių rajone gyvenantis Jonas L. LŽ pasakojo, kad jis taip pat kreipėsi į savo seniūniją su prašymu, kad jo sodyba būtų įtraukta į Asbesto šalinimo programą, tačiau išgirdo, esą pirmiausia jis privaląs susitvarkyti teisinę sodybos registraciją, o tik paskui pretenduoti į paramą. "Apskaičiavau, kad man kur kas pigiau pakeisti gyvenamojo namo stogo dangą už savas lėšas, nei dabar samdyti Registrų centro specialistus, kad jie pirmiausia inventorizuotų mūsų sodybą, o paskui parengtų ir visus kitus dokumentus teisinei jos registracijai. Be to, dar reikėtų suformuoti ir žemės valdos sklypą. Man tai kainuotų ne vieną tūkstantį litų", - aiškino vyriškis.

Šakių rajono savivaldybės ūkio skyriaus vedėjas Kęstutis Kuncaitis LŽ teigė, kad tikrai nemažai į seniūnijas besikreipiančių rajono gyventojų neturi pastatų registraciją liudijančių dokumentų. Deja, tokiems pirmiausia pasiūloma įregistruoti nuosavybę, o tik paskui tikėtis paramos.

"Šiuo metu rajone esame suregistravę apie 800 tūkst. kvadratinių metrų šiferinių stogų. Kol kas registravome tik privačių asmenų statinius. Asbesto šiferiu dengtų stogų yra ir ant savivaldybei priklausančių pastatų, ką jau kalbėti apie daugybę juridiniams asmenims priklausančių statinių. Jų stogai dar nėra inventorizuoti", - sakė K.Kuncaitis.

Laukia jau dabar

Šakių rajono ūkio skyriaus vedėjas K.Kuncaitis LŽ teigė, kad jau dabar kai kurie gyventojai klausinėja, kada jie realiai sulauks paramos dėl asbestinės stogų dangos keitimo. Tačiau savivaldybės valdininkai ir patys to dar nežino. Kaip ir to, kokio dydžio bus ta parama.

"Manyčiau, kad jei būtų 15 proc., kaip ir renovuojantiesiems daugiabučius, jau būtų neblogai", - mąstė K.Kuncaitis. Jis pasakojo, kad vis daugiau gyventojų, nesulaukusių, kada valstybė tesės savo pažadus, savo lėšomis keičia stogų dangas. Tokiems jis siūlo asbestinį šiferį vežti į stambiagabaričių atliekų aikšteles. Ten jis priimamas be jokių apribojimų, bet už priėmimą reikia sumokėti keletą dešimčių litų.

"Visiems siūlau būtinai pasiimti kvitus, gal nors šias gyventojų išlaidas sutiks padengti valstybė", - mąstė valdininkas.

Bus... nebus

LŽ kalbinta Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė laukiantiems žadėtų lėšų asbestinių stogų keitimui patarė dar palaukti. Ji pripažino, kad pinigų Asbesto šalinimo programai nuo jos priėmimo 2008 metais iki šiol nebuvo skirta.

"Yra svarstomos galimybės šią programą finansuoti iš 2014-2020 metų Europos Sąjungos (ES) finansinio laikotarpio lėšų, nors gal atsiras galimybių finansuoti ir iš kitų šaltinių. Bus buriama darbo grupė iš įvairių institucijų, kuri turėtų numatyti, kaip ši programa ateityje bus vykdoma, iš kokių lėšų bus finansuojama. Bet kol kas kalbama tik apie teorines galimybes", - teigė V.Karosienė.

Anot jos, Asbesto šalinimo programa strigo, nes labai pakito Lietuvos ekonominė ir finansinė padėtis. Be to, labai vangiai programos užduotis vykdo ir savivaldybės. "Savivaldybės turėjo inventorizuoti visus asbesto turinčius gaminius, ne tik stogo dangas, bet ir pastatų konstrukcijas, trasas, kuriose yra asbesto. Kol kas skaičiuoja tik stogus", - tikino ministerijos valdininkė.

Po trupinėlį

Anot V.Karosienės, šiuo metu ieškoma galimybių Asbesto šalinimo programos įgyvendinimą nors iš dalies finansuoti ES Kaimo plėtros programos lėšomis. Tokią iniciatyvą parodė Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). Tačiau tam dar turi pritarti Europos Komisija (EK). Be to, ir tam savivaldybės turi pasirengti - tiksliai susiskaičiuoti, kiek yra ant stogų asbesto šiferio ir pasitvirtinti programas, kaip šis šiferis bus keičiamas šiuolaikinėmis stogo dangomis.

ŽŪM, kuri koordinuoja Kaimo plėtros programos lėšų panaudojimą, Kaimo plėtros departamento direktorė Vilma Daugalienė LŽ teigė, jog iš šios programos stogų keitimui būtų galima panaudoti apie 60 mln. litų. Parama sudarytu 50 proc. stogo dengimo išlaidų, bet ne daugiau 10 tūkst. litų. Paramos sulauktų tik kaimų ir ne daugiau kaip 6 tūkst. gyventojų turinčių mietelių gyventojai.

"Tikimės spalio mėnesį EK išsiųsti notifikaciją, kuri yra rengiama, ir per keturis mėnesius sulaukti pritarimo arba atmetimo. Jei EK pritartų, tai būtų rengiama paramos skyrimo tvarka ir kitais metais ji galėtų būti pradėta skirstyti", - planus dėstė V.Daugalienė.

Tačiau Šakių rajono meras Juozas Bertašius užmojus šešioms dešimtims savivaldybių išdalyti 60 mln. litų paramos asbesto stogų keitimui linkęs vadinti cirku. "Apie kokią programos paramą galima kalbėti, jei iš jai skirtų lėšų būtų galima pakeisti po vieno namo stogą kiekvienoje Šakių savivaldybės seniūnijoje. Manau, kad tai tik kažkieno bandymas pasirodyti geresniems artėjant rinkimams", - įtarimų neslėpė Šakių rajono meras.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"