Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Antri namai - saulėtose pakrantėse

 
 Viena populiariausių šalių įsigyti antrąjį būstą lietuviams šiuo metu yra Ispanija.
 Viena populiariausių šalių įsigyti antrąjį būstą lietuviams šiuo metu yra Ispanija. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Įsigydami nekilnojamąjį turtą užsienyje lietuviai dar nesijaučia taip drąsiai, kaip prieš krizę, bet jau vėl perka apartamentus svečiose šalyse. Dabar veikiau juose atostogauja patys, nei nuomoja kitiems turistams, nors, pavyzdžiui, Tenerifėje, kur vasaros sezonas tęsiasi kiaurus metus, suderina abu šiuos tikslus.

Pastaruoju metu pastebima daugėjant gyventojų, kurie užsako keliones į užsienį, bet nepageidauja viešbučio paslaugų, mat svečiose šalyse turi nuosavą būstą. Tai patvirtino Arūnas Navickas, kelionių agentūros „Toptravel.lt“ vadovas. Tiesa, jis neslėpė, kad tokių keliautojų skaičiaus augimas nėra drastiškas.

„Aišku, neatmetame tikimybės, kad apgyvendinimo paslaugas klientai užsisako ir per kitus šaltinius. Tačiau klientams siūlydami papildomas paslaugas gana dažnai išgirstame atsakymą, esą jie planuoja apsistoti savo apartamentuose“, - sakė pašnekovas.

A.Navicko manymu, augančią būsto užsienyje paklausą pirmiausia lemia gerėjančios gyventojų finansinės galimybės. Sunkmečiu apriboję vartojimą ir taupę, dabar gyventojai ryžtasi investuoti. Kiti, pajamoms augant, taip pat nusprendžia „įdarbinti“ laisvus pinigus. Nekilnojamasis turtas, pašnekovo įsitikinimu, yra vienas geriausių būdų tai padaryti. „Be to, tikriausiai norima turėti atostogų alternatyvą - antrus namus ten, kur klimato zona palankesnė nei Lietuvoje“, - pridūrė jis.

Perka būstą Ispanijoje

A.Navicko teigimu, antras būstas populiariausias šiltuose ir saulėtuose kraštuose, dažniausiai Ispanijoje – tiek žemyninėje jos dalyje, tiek salose. Populiariausia vieta išlieka Tenerifės sala Kanaruose, kadangi ten šiltasis sezonas trunka visus metus - net žiemą temperatūra gali siekti 25 laipsnius šilumos. Tai leidžia gyventojams įsigytą būstą išnuomoti tuomet, kai patys neplanuoja atostogauti.

Žiuljenas Galeckas iš NT bendrovės „Remax“ taip pat teigė, kad dėl klimato sąlygų turtas Tenerifėje yra saugiausia investicija Europoje. Alternatyva Kanarų saloms būtų nebent Egiptas ar kiti tolimi egzotiški kraštai. Juolab kad per krizę 2009-2010 metais Ispanijoje turto kainos nukrito net 40-60 procentų.

„Daugiau apie lietuvių susidomėjimą užsienio nekilnojamuoju turtu mažai ką esu girdėjęs. Juk žmonės net Palangoje ar Nidoje dar nelabai aktyviai perka antrą būstą. Po krizės tokios drąsos investuoti, kokia buvo, jau nebėra“, - sakė Ž.Galeckas.

Vilniuje ar Turkijoje?

Bendrovės „Domus Extra“ vadovas Audrius Skardžius sakė, kad šiuo metu bendrovė su užsienio pasiūlymais dirba rečiau, mat ir poreikis iš klientų dar vis yra nuslūgęs. Be to, antrojo būsto lietuviai dažniausiai dairosi nuvykę į pasirinktą šalį, o ne Lietuvoje. Pašnekovo teigimu, norintieji įsigyti pigesnį būstą renkasi Bulgariją, o galintys apartamentams išleisti daugiau dažniausiai gręžiasi į Ispaniją. Prieš krizę, kai susidomėjimas buvo didesnis, Bulgarija taip pat buvo viena populiariausių rinkų, be to, lietuviai tada domėjosi būstu Egipte.

Tarp bendrovės tinklalapyje paskelbtų „karštų pasiūlymų“ galima aptikti 82 kv.m butą su atsiveriančiu vaizdu į jūrą Bulgarijoje, kainuojantį apie 180 tūkst. eurų (apie 621 tūkst. litų), 76 kv.m, butą Turkijoje, Alanijoje, už maždaug 109 tūkst. eurų (apie 376 tūkst. litų).

Tuo metu Vilniuje, centrinėje miesto dalyje, 80 kv.m naujos statybos įrengtas butas dabar kainuoja vidutiniškai nuo 450 tūkst. litų iki 1 mln. litų, Palangoje – nuo 500 tūkst. litų iki 1 mln. litų. Tokius duomenis pateikė bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis.

Pragyvenimo išlaidos panašios

Dienraščio skaitytojas G.B. (pavardė redakcijai žinoma) pasakojo būstą Tenerifės pakrantėje įsigijęs prieš metus. Tuo metu jo kainos ten buvo gerokai smukusios ir žemesnės nei Lietuvos pajūryje. Per metus jos ūgtelėjo mažiausiai 10 proc. ir su kainomis Lietuvos kurortiniuose miestuose supanašėjo.

Pašnekovas sakė būstą Tenerifėje pirkęs veikiau savo ir artimųjų poilsiui nei spekuliaciniais tikslais. Mat užsidirbti iš turto pirkimo ir pardavimo sandorių Tenerifėje labai sudėtinga. Tiek perkant, tiek parduodant turtą valstybei reikia sumokėti daug mokesčių, todėl tokios spekuliacijos atsiperka tik labai smarkiai išaugus turto kainoms. Dėl šios priežasties, anot jo, Tenerifėje žmonės turtą parduoda ne anksčiau kaip po dešimties metų jo valdymo.

Paklaustas, kodėl būstui įsigyti pasirinko būtent Tenerifę, dienraščio skaitytojas G.B. kaip didžiausią pranašumą nurodė palankų klimatą. Apsispręsti jį taip pat paskatino šalies narystė Europos Sąjungoje ir gana pigus pragyvenimas, kurį bent iš dalies lemia ir gerokai mažesnis nei Lietuvoje, vos 7 proc., pridėtinės vertės mokestis (Lietuvoje – 21 proc.).

LŽ pašnekovas nurodė, kad maistas Tenerifėje šiek tiek pigesnis nei mūsų krašte, be to, ten visada galima nusipirkti šviežių vaisių ir daržovių, jūros gėrybių. Tenerifėje netaikomi akcizo mokesčiai nei alkoholiui ar tabakui, nei benzinui, todėl, pavyzdžiui, degalai pigesni maždaug 1 litu už litrą. Nors elektra šioje saloje brangesnė nei Lietuvoje, komunalinės paslaugos kainuoja mažiau, juolab kad nėra šildymo sezono.

Jei nusibos poilsiauti - nuomos

Jeigu kasmet atostogauti Tenerifėje galiausiai pabos, dienraščio skaitytojas G.B. sakė svarstąs būstą išnuomoti kitiems turistams. Jo skaičiavimais, nuomojant galima tikėtis apie 7 proc. metinės grąžos.

A.Navickas nurodė, kad apartamentų nuomos kaina Kanarų salose prasideda nuo 150-200 eurų už savaitę. O štai vila su 2-3 miegamaisiais, svetaine, nuosavu kiemu ir pan., sezono metu kainuoja nuo 1200-1500 eurų už nuomos mėnesį. Standartinė vila kurortinėje Kanarų salų zonoje kainuoja 2000 eurų per mėnesį. „Kainą, žinoma, lemia daugelis dalykų: apartamentų vieta, jų įrengimas, statybos metai, kaimynystė ir pan. Už apartamentus gali būti prašoma ir 500 eurų per savaitę - atitinkamai kokybei tai bus normali kaina“, - patikino pašnekovas.

Anot jo, nuomoti būstą turistams taip pat palanku Kosta Blankos pakrantėje Ispanijoje. Tačiau ten rudens ar žiemos sezoną oro temperatūra nukrinta iki 15 laipsnių šilumos, nuomojamo būsto pasiūla didesnė, todėl apartamentų nuomos kainos iki 20 proc. mažesnės nei Tenerifės saloje. Vilos nuoma Kosta Blankoje kainuoja nuo 1000 eurų per mėnesį.

Patrauklių rinkų netrūksta

Ž.Galecko teigimu, vien nuomos tikslais pirkti NT užsienyje lietuviai dar nesiryžta. Norėdami užsidirbti iš trumpalaikės nuomos, jie mieliau investuoja į apartamentus Lietuvoje, mat čia rinka pažįstama, o ir valdyti šalimais esantį turtą lengviau. „Lietuvoje apartamentai jau perkami ir nuomojami per specializuotus portalus Booking.com, Airbnb.com. Šiuose portaluose galima rasti daug nuomojamų privačių butų, kurie yra tarsi alternatyva viešbučiams. Lietuvoje naudotis tokia paslauga labai mėgsta baltarusiai“, - pasakojo Ž.Galeckas.

Vis dėlto palankių rinkų investuoti šiuo metu esama. Banko „Nordea“ ekonomistas Žygimantas Mauricas nurodė, kad NT rinka suaktyvėjusi JAV, kur prieš trejus metus NT kainos pasiekė dugną, o dabar sparčiai auga. Taip pat aktyvumo banga pasiekė Jungtinę Karalystę, kur pernai NT kainų augimas siekė apie 10 proc., Londone - 20 procentų. Tiesa, investuoti Jungtinėje Karalystėje tektų didelėmis sumomis, mat NT kainas Londone kelia ypač didelis besivystančių rinkų - Kinijos, Indijos, taip pat Rusijos investuotojų susidomėjimas. Be to, šios šalies NT pelningumo indeksas labai žemas, todėl pirkti būstą nuomos tikslais neapsimoka - geriau planuoti ateityje jį brangiau parduoti.

Pašnekovo teigimu, NT rinka turėtų pagyvėti ir labiausiai per krizę nukentėjusiose valstybėse, pavyzdžiui, Ispanijoje, kur sunkmečiu gerokai smukusios kainos po truputį atsigauna. Be to, ten nuomojant būstą galima gauti ganėtinai didesnę grąžą. Graikija taip pat atgauna investuotojų pasitikėjimą, todėl investicijų srautai, kaip ir kainos, veikiausiai augs.

„Istoriškai, akcijų rinkų ir NT kainų koreliacija yra ganėtinai ryški. Jei, tarkime, JAV, Jungtinėje Karalystėje akcijų indeksai gerokai pakyla, tai ir NT kainos automatiškai padidėja. O dabar ir Ispanijos akcijų indeksai pradėjo augti“, - sakė Ž.Mauricas.

Kaip dar vieną potencialią rinką investicijoms ekonomistas nurodė Vokietiją, mat ten NT kainos ilgą laiką neaugo dėl demografinių priežasčių. Dabar, prasidėjus precedento neturinčiai darbo jėgos imigracijai į Vokietiją, spaudimas kainoms kilti esą turėtų didėti.

Tiesa, Ž.Mauricas paragino potencialius investuotojus nepamiršti galimų grėsmių. Didžiausia jų, anot pašnekovo, yra šiuo metu labai menka palūkanų norma, kuri kitų metų pabaigoje, greičiausiai pradės kilti. Tuomet kainų augimas rinkoje gali sustoti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"