Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos paraiškų vertinimas

 
2007 10 29 0:00
N.Pukalskienė
N.Pukalskienė

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) gavo ir užregistravo apie 700 iš prekinės žemės ūkio gamybos pasitraukti norinčių ūkininkų paraiškų. Jas teikti buvo galima nuo rugsėjo 17 iki spalio 8 dienos.

Lyginant su ankstesniais metais, paraiškų skaičius sumažėjo. Tai nulėmė pasikeitę reikalavimai - naujojoje Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programoje (KPP) numatyta, kad paramą pagal priemonę "Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos" galima gauti tik už perleistą žemės ūkio paskirties žemę. 2004-2006 metų laikotarpiu didžiąją dalį pareiškėjų sudarydavo smulkių pieno ūkių savininkai, kurie paramą gaudavo už pieno gamybos kvotą grąžintą į nacionalinį rezervą.

Vertinama etapais

Paraiškas pateikę ūkininkai nekantrauja, kada juos pasieks pirmosios išmokos. Tačiau paraiškų vertinimas - gana sudėtingas procesas, kiekviena paraiška vertinama keliais etapais. Taip siekiama užtikrinti, kad visos Europos Sąjungos skirtos lėšos būtų panaudotos skaidriai, laikantis visų teisės aktuose keliamų reikalavimų.

Pasibaigus paraiškų priėmimo terminui atliekamas pirminis pateiktų paraiškų tinkamumo tikrinimas. Jo metu paraiškos vertinamos pagal keletą pagrindinių kriterijų:

- ar paraiška pateikta toje apskrityje, kurioje registruota valda;

- ar paraiška pateikta paraiškų surinkimo laikotarpiu;

- ar pareiškėjui nepritaikytos ilgalaikės sankcijos;

- ar pareiškėjas nėra patvirtintas paramos gavėju pagal Kaimo plėtros 2004-2006 metų plano priemonę "Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas" arba nėra paramos gavėjo pagal minėtą priemonę sutuoktinis;

- ar pareiškėjas nėra pateikęs antros paraiškos pagal šią priemonę šiais administravimo metais.

Jei šio tikrinimo metu bus nustatyta, jog pareiškėjas atitinka visus pirminio patikrinimo kriterijus, paraiška bus laikoma priimta.

Tuomet paraiškos laukia kitas etapas - administracinės atitikties tikrinimas, kai Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai suveda paraiškose pateiktus duomenis į informacinę sistemą. Jeigu paraiškoje pateikti visi reikalingi duomenys, tuomet šis procesas neužtrunka. Jei pareiškėjas neatidžiai pildė paraišką ir nenurodė visų reikalingų duomenų arba nurodė juos neaiškiai, tuomet yra siunčiamas paklausimas, o tolesnis paraiškos administravimas tęsiamas tik sulaukus pareiškėjo atsakymo su patikslintais duomenimis.

Atlikus administracinės atitikties tikrinimą ir suvedus visus paraiškos duomenis į informacinę sistemą, pradedamas paskutinis ir svarbiausiais etapas - paraiškos vertinimas, kurio metu tikrinama, ar pareiškėjas atitinka visus paramai gauti keliamus reikalavimus - ar jis yra tinkamo amžiaus, ar žemės ūkio veikla užsiėmė ne trumpiau kaip 10 pastarųjų metų, ar paraiškos teikimo metais ūkininkauja ne mažesniame kaip 1 ha žemės ūkio naudmenų plote, ar savo valdą yra užregistravęs Žemės ūkio ir kaimo verslo registre, ar pareiškėjas yra nurodytas valdos valdytoju, ar nuo 2004 metų jis deklaruoja žemės ūkio naudmenas ir (arba) registruoja turimus gyvulius ir panašiai. Paraiškos vertinimo metu NMA specialistui nustačius neatitikimų, pareiškėjui vėl siunčiamas užklausimas ir laukiama patikslintų duomenų. Jei vertinimo metu paaiškėja, kad pareiškėjas neatitinka paramos gavėjui keliamų reikalavimų, paraiška vertinama neigiamai ir pareiškėjui išsiunčiamas informacinis pranešimas apie paraiškos atmetimą.

Teigiamai įvertinus paraišką, ji paskiriama vyriausiajam vertintojui, kuris dar kartą ją peržiūri. Jei ir šis vertintojas nustatys, kad pareiškėjas yra tinkamas paramai gauti, paraiška bus autorizuojama, arba, kitaip sakant, patvirtinama mokėjimui. Tuomet per dvi savaites paramos gavėjas sulauks išmokų.

Priemonės įgyvendinimo taisyklėse numatyta, kad paraiškų vertinimas ir sprendimas suteikti ar nesuteikti paramą turi būti priimtas iki metų pabaigos, kadangi parama pagal priemonę "Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos" yra mokama už ateinančius metus. Tiesa, paraiškų vertinimas gali užtrukti ilgiau, jei joje bus nustatyta neatitikimų, o pareiškėjas nesuskubs laiku patikslinti duomenų.

Paramos dydis

Paramos gavėjais patvirtinti buvę ūkininkai 15 metų, bet ne ilgiau iki sukaks 70 metų, gaus po 5348 litų kompensacinę išmoką. Jei ūkininkavimą nutraukęs asmuo gauna ar pradės gauti valstybinę socialinio draudimo pensiją ar kitas "Sodros" išmokas, pagrindinis paramos dydis bus mažinamas išmokant skirtumą, kuris liks atskaičiuojant metinę pensijos ir kitų išmokų sumą. Tuo atveju, jei metinė pensija bus didesnė už minėtą kompensacinę išmoką, ji išvis nebus mokama. Be šių pinigų, buvęs ūkininkas galės gauti metinę 2672 litų išmoką už jokių pajamų negaunantį išlaikomą sutuoktinį ir dar po 321 litą už kiekvieną perleistą žemės ūkio paskirties žemės hektarą. Išmoka už išlaikomą sutuoktinį galės būti mokama, kol šis pradės dirbti arba gauti pensiją ar kitas socialines išmokas. Papildoma išmoka už perleistą žemę galės būti mokama tik už plotą, nedidesnį kaip 20 hektarų.

Nuolatinę metinę kompensacinę išmoką galės gauti ir reikalavimus atitinkantys ūkininkavimą nutraukusio ūkininko darbuotojai.

Parama įpareigoja

Gavę paramą ūkininkai turėtų nepamiršti, kad jie turi ir tam tikrų įsipareigojimų. Visų pirma, paramą pagal 2007-2013 metų KPP priemonę "Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos" gaunantis buvęs ūkininkas ir jo sutuoktinis privalo nutraukti prekinę žemės ūkio gamybą ir įsipareigoti niekada daugiau prie jos negrįžti. Be to, per 3 mėn. nuo informacinio pranešimo apie mokėtiną paramos sumą iš NMA gavimo dienos perleisti (parduoti arba padovanoti) savo žemę. Paramos gavėjas kartu su sutuoktiniu gali pasilikti ne daugiau kaip 3 ha žemės ūkio naudmenų, tačiau tik savo reikmėms. Asmeninėms reikmėms galima pasilikti ir vieną karvę. O kitas būtina perleisti per 3 mėn. nuo informacinio pranešimo apie mokėtiną paramos sumą iš NMA gavimo dienos. Buvęs ūkininkas taip pat nebegali pretenduoti į paramą pagal bendrosios žemės ūkio politikos paramos žemės ūkiui priemones, išskyrus išmokas už paskerstus galvijus, jei paramos gavėjas ar jo sutuoktinis paskerdė galvijus ne vėliau kaip per 3 mėn. nuo NMA informacinio pranešimo apie skirtą paramą išsiuntimo dienos. Paramos gavėjas privalo vykdyti šiuos ir kitus įsipareigojimus. Patikrinus ir nustačius, jog įsipareigojimai nevykdomi, paramos gavėjui gali būti taikomos sankcijos arba jam gali tekti grąžinti visą jau gautą paramą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"