Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

2008 metai: "Negirk dienos be vakaro"

 
2008 12 29 0:00
Tų, kurie metus pradėjo godžiai ir viršijo savo galimybes, metų gale stalai nuo gausos nelūžta.<br>LŽ archyvo nuotraukos
Tų, kurie metus pradėjo godžiai ir viršijo savo galimybes, metų gale stalai nuo gausos nelūžta.
LŽ archyvo nuotraukos

Per metus giedras gyventojų ir verslo nuotaikas pakeitė priešingos: optimizmą keitė nusivylimas, augimo planus - prastėjančios ateities prognozės. Stovėdama ant Naujųjų metų slenksčio šalies ekonomika laukia dugno - nukritus iki žemiausio taško, bus galima vėl kiltį į viršų.

2008-ųjų pradžioje gausėjo pranešimų, kad trūksta darbuotojų ir atlyginimai augo sparčiau nei darbo našumas. Pirmąjį 2008 metų pusmetį per vieną dirbtą valandą vidutiniškai buvo sukurta 30,65 lito pridėtinės vertės ir, palyginti su praėjusių metų atitinkamu pusmečiu, darbo našumas padidėjo 3,7 procento.

Atlyginimai augo sulig metų pradžia - metus pradėjome gyventojų pajamų mokesčiui (GPM) sumažėjus nuo 27 iki 24 procentų. Algas augino ir didesnis minimalusis darbo užmokestis, pakilęs iki 800 litų. Atskaičius mokesčius nuo minimalaus atlygio, vietoje 511 litų kišenėje jau liko 680 litų.

Bet netruko praeiti nė pusmetis ir apie rekordiškai kylančius atlyginimus ir įtampą darbo rinkoje, kai paklausa viršijo pasiūlą, teko pamiršti. Analitikai neabejoja, kad kitąmet, o tai bus jau poryt, nedarbas didės iki 6 proc. ir darbo neturės beveik 100 tūkst. šalies gyventojų, pirmiausia - pensinio amžiaus ir 15-24 metų žmonių.

Darbo jėgos paklausa pirmiausia pradėjo mažėti ten, kur iki šiol vidaus poreikis buvo itin didelis, pavyzdžiui, gyvenamųjų namų statybos ir su tuo susijusiuose sektoriuose. Darbo neteko tekstilės, medienos, kitų pramonės įmonių darbuotojai. Darbo biržą užliejo pranešimai apie masinius darbuotojų atleidimus dar net nespėjus atsipeikėti nuo kalbų apie darbo jėgos trūkumą, darbdavių pastangas įvairiais būdais stengiantis pritraukti naujų darbuotojų ir stengiantis išlaikyti senus.

Anot statistikos, 2008 metų trečiąjį ketvirtį realios pajamos, atsižvelgus į infliaciją, per metus pakilo vidutiniškai apie 9 procentus. Valstybės sektoriuje realusis dirbančiųjų užmokestis augo 12,7 proc., o privačiame sektoriuje - apie 7 procentus.

Vidutinis mėnesio darbo užmokestis, atskaičius mokesčius, šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) trečiąjį 2008 metų ketvirtį sudarė 1773,7 lito ir, palyginti su trečiuoju 2007 metų ketvirčiu, padidėjo beveik 22 proc., valstybės sektoriuje - apie 1825 litus ir buvo kone 26 proc. didesnis negu trečiąjį 2007 metų ketvirtį, privačiame sektoriuje - 1744 litus, 19,6 proc. didesnis, palyginti su trečiuoju 2007 metų ketvirčiu.

Gąsdino kainos

Šių metų pabaigoje pirkėjai nustojo stebėtis didėjančiomis maisto produktų kainomis. Labiausiai per metus šalies prekybos centruose pabrango medus - iki 50 procentų. Kilogramas spagečių pabrango 30,2 proc., litras aliejaus - 24,9 proc., kilogramas juodos duonos - 20,1 proc., baltos duonos - 16,2 procento. Šiemet gruodžio viduryje už 1,5 litro geriamojo vandens butelį prekybos centruose reikėjo mokėti 2,9 proc., už kilogramą cukraus - 1,9 proc. daugiau nei prieš metus.

O kruopos pigo - manų kruopos per metus atpigo 6,7 proc., grikių - 1 proc., kvietiniai ekstra rūšies miltai - 0,4 procento.

Automobilis - dviratis - automobilis

Nuo metų pradžios akiplėšiškai didėjusios naftos, o paskui jas - degalų kainos ne vieną vairuotoją vertė palikti automobilį ir persėsti ant dviračio, tačiau vos iškritus pirmajam sniegui, kainos degalinėse ėmė tirpti ir gyventojai savo dviračius vėl pastatė ilsėtis.

Šių metų viduryje "Brent" naftos žaliavos kainos Londono biržoje buvo pakilusios iki beveik 150 JAV dolerių už barelį, tačiau metų pabaigoje jos barelio kaina jau nesiekė nė 40 JAV dolerių, nors OPEC ir nusprendė sumažinti naftos gavybą po 2,2 mln. barelių kasdien. Spėjama, kad naftos kaina veikiausiai stabilizuosis 2009 metų trečiąjį ketvirtį.

Akcizai nepasiteisino?

Šiais metais akcizai buvo pakelti cigaretėms, alkoholiui ir kurui. Kuro akcizas didėjo vidutiniškai 12 proc., populiariausią 95 markės benzino litrą pabrangindamas 14 centų, dyzeliną - 11 centų. Keliasdešimčia centų brango cigarečių pakelis, 1,51 lito - degtinės butelis. Rinkos dalyviai apeliavo į valdžios sąžinę, teigdami, kad didės šių prekių paklausa nelegalioje rinkoje, bus skatinama kontrabanda. Be to, alkoholio gamintojai suskaičiavo, kad dėl didesnio akcizo į biudžetą nepavyko surinkti daugiau mokesčių. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 2008 metų spalį, palyginti su 2007 metų spaliu, iš alaus akcizo pajamų gauta dešimtadaliu - t. y. milijonu litų mažiau, nors akcizas buvo 10 proc. didesnis nei pernai. Tačiau valdžia nusprendė nuo 2009 metų dar didinti akcizus, todėl nuo kitų metų šių prekių kainos vėl neišvengiamai kils.

Verslas spaudžiasi

Gilėjant tarptautinei finansų krizei bankai prisuko kranelį, pro kurį skolinti pinigai lašėjo gyventojams ir įmonėms. Paskolų išdavimo sąlygos griežtėjo sulig augančiu bankų nepasitikėjimu vienų kitais.

Sugriežtinus paskolų išdavimo sąlygas, verslas tapo nepajėgus toliau vykdyti veiklą tokiais tempais, kaip spartaus ekonomikos augimo laikotarpiu. Geriausiu atveju teko atidėti ar nutraukti projektų vykdymą, o blogiausiu - bankrutuoti ir kapstytis iš likusių skolų. Norėjusieji valdžią įtikinti, kad mokesčių stabilumas - svarbus kriterijus pritraukti užsienio investuotojų, liko neišgirsti. Pelno mokestis nuo šiais metais buvusių 15 proc. kitais metais didės iki 20 proc., tokiu būdu dar skaudžiau smogs gamybos apimtis mažinančiai pramonei. Neabejojama, kad nauja mokesčių aplinka ne tik atbaidys užsienio investuotojus, bet ir vietos investuotojai pasitrauks į kitas šalis.

Traukite į Rytus

Prasidėjus kalboms apie JAV būsto paskolų krizę, kuri buvo pirmasis blogų laikų pranašas, pasaulyje finansų griūtis įgavo pagreitį, o Lietuvoje pasirodė vidaus paklausos smukimo ženklai ir tuo pat metu mažėjo galimybės pelningai parduoti, o vėliau - ir išvis parduoti eksporto rinkose, tad pramonės viltys buvo dedamos į eksportą į Rytus.

Statistikos departamento duomenimis, 2008 metų sausio-spalio mėnesiais iš Lietuvos eksportuota 47,8 mlrd. litų, importuota 62,1 mlrd. litų vertės prekių. Lietuvos užsienio prekybos deficitas sudarė 14,3 mlrd. litų ir buvo 3,8 proc. mažesnis nei 2007 metais tuo pačiu laikotarpiu.

Lietuviškos kilmės prekių eksportas 2008 metų sausio-spalio mėn., palyginti su 2007 metų tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 35,9 procento; be mineralinių produktų - 8,7 procento.

Paskutiniai IAE metai

Bene didžiausia šiais metais užduotimi ir galvosūkiu Lietuvai tapo energetikos ateitis po Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo. Lietuva įsipareigojusi Europos Sąjungai (ES) iki 2010 metų pradžios visiškai sustabdyti jėgainę. Paskirtajam derybininkui dėl IAE darbo pratęsimo Aleksandrui Abišalai nepavyko ES institucijose rasti palaikymo. Europos Komisija (EK) nurodė, kad Lietuva negali nesilaikyti stojimo į ES sutarties. Kita vertus, Lietuvai pavyko gauti daugiau taršos leidimų, o tai reiškia, kad sudaromos galimybės elektros poreikį 2010-2015 metais tenkinti deginant daugiau mazuto ir dujų.

Be to, EK patvirtino maždaug iki 5 mlrd. eurų paramą ES energetikos tinklų sujungimui, didžioji lėšų dalis tektų Baltijos regionui.

Tarptautinis požiūris

Į Lietuvą atvykusi Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misija, ranką su paskola ištiesusi ne vienai žemyn riedančiai ES šalies ekonomikai, padarė išvadą, kad šiuo metu Lietuva nejaučia poreikio prašyti TVF paramos. Jos būtų prašoma tik kritinėmis sąlygomis, o kol kas premjeras Andrius Kubilius viliasi, kad prieštaringai vertinamas antikrizinis planas padės šalies ekonomikai išsiversti pačiai.

Šiais metais jau du kartus - spalio ir gruodžio mėnesiais - buvo sumažintas Lietuvai suteikti kredito reitingai.

Agentūra "Fitch Ratings" prognozuoja, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet išaugs 3,5 proc., tačiau jau kitąmet šalies ekonomikos esą laukia 5 proc. smukimas. Metinės infliacijos lygis turėtų sumažėti nuo 11 proc. iki 6 procentų.

Agentūra skeptiškai vertina Vyriausybės galimybę kitąmet išlaikyti ne didesnį kaip 2,1 proc. biudžeto deficitą. Teigiama, kad esant sunkioms išorės ir vidaus skolinimosi sąlygoms, griežtesnė fiskalinė politika yra teisingas sprendimas, tačiau staigus ekonomikos sulėtėjimas pakirs Vyriausybės galimybės įgyvendinti biudžeto tikslus.

"Be to, laukiant staigaus ekonomikos sulėtėjimo, fiskalinės politikos sugriežtinimas gali paskatinti dar didesnę recesiją", - teigiama "Fitch" pranešime.

Kas bus kitąmet?

Nuo 2009 metų pradžios pridėtinės vertės mokestis (PVM) didinamas nuo 18 proc. iki 19 proc., o pelno mokestis - nuo 15 iki 20 procentų.

Daugiausiai pajamų į 2009-ųjų nacionalinį biudžetą numatoma gauti iš pridėtinės vertės mokesčio - 9,337 mlrd. litų, arba apie 38,5 proc. visų nacionalinio biudžeto pajamų.

Nuo kitų metų atsisakoma daugelio gyventojų pajamų ir pridėtinės vertės mokesčių lengvatų. Pavyzdžiui, bus nebegalima susigrąžinti dalies gyventojų pajamų mokesčio už įsigytą naują kompiuterį ir naujų būsto paskolų palūkanas. Už iki šiol paimtas paskolas būstui bus leidžiama susigrąžinti mokestį, bet tik už vieną paskolą.

PVM lengvatą už šilumos energiją nutarta naikinti nuo kitų metų rugsėjo, už kompensuojamus vaistus - nuo liepos.

Valstybės biudžeto deficitas 2009-aisiais sieks 1,497 mlrd. litų. 2009 metų valdžios sektoriaus deficitas numatomas 2,1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), arba 2,4 mlrd. litų, o BVP turėtų siekti 114,758 mlrd. litų. Kitais metais valstybės biudžeto pajamos (su ES lėšomis) bus 25,448 mlrd. litų, o asignavimai sieks 26,944 mlrd. litų ir bus 371,3 mln. litų didesni nei šiemet.

Nuo kitų metų dar 3 proc., iki 21 proc., mažės GPM, į jį bus įskaičiuojamas atskiras 6 proc. dydžio sveikatos draudimas. Priklausomai nuo pajamų dydžio, keisis neapmokestinamų pajamų dydis (NPD), o minimalus atlyginimas, kaip buvo svarstoma, iki 1000 litų, nebekils.

Analitikai prognozuoja, kad kitąmet realusis darbo užmokestis gali apskritai nedidėti arba netgi sumažėti, tad gyventojų perkamoji galia silpnės, taip įmones įstumdama į kampą. Jeigu vidutines pajamas gaunantiems žmonėms jis ir padidėtų keliasdešimčia litų, skirtumas bus nejuntamas dėl pabrangusio šildymo, elektros energijos ir pan. Atsigavimo siūloma laukti iki 2011-2012 metų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"