Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

„Fuldataler“ vanduo trykšta iš šaltinio Druskininkuose

 
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, 2007 metais mineralinis vanduo „Fuldataler“ į Lietuvą buvo importuojamas iš Vokietijos, o dabar išgaunamas Druskininkuose.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, 2007 metais mineralinis vanduo „Fuldataler“ į Lietuvą buvo importuojamas iš Vokietijos, o dabar išgaunamas Druskininkuose. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Daugiau nei dešimtmetį iš Vokietijos į Lietuvą įvežtas mineralinis vanduo „Fuldataler“ praėjusiais metais ištryško Druskininkuose.

Natūralus mineralinis vanduo prekybiniu pavadinimu „Fuldataler” pagal Vilniaus visuomenės sveikatos centro išduotą natūralaus mineralinio vandens pripažinimo Lietuvos Respublikoje protokolą Druskininkuose pradėtas išgauti 2013 metų lapkričio 14 dieną. Pripažinimo metu įvertintas faktas, kad tuo metu „Fuldataler” natūralaus mineralinio vandens, oficialiai pripažinto Vokietijos Federacinėje Respublikoje, nebuvo.

Įtarė falsifikavimu

Vilnietis Romualdas (redakcijai pavardė žinoma) šių metų balandžio 5 dieną sostinės Šilo gatvėje esančioje „Maxima“ parduotuvėje nusipirko butelį gazuoto mineralinio vandens „Fuldataler“. Vartotojas labai nustebo, kai etiketėje perskaitė, jog mineraliniam vandeniui „Fuldataler“ priskiriamas vanduo yra iš šaltinio Druskininkuose.

„Maniau, kad perku vokiečių firmos žinomo prekės ženklo „Fuldataler“ vandenį. Kai išgėriau, nustebau, kad skonis visiškai ne toks. Žiūriu - ant etiketės parašyta, kad šaltinio vietovė yra Druskininkai. Gal čia žinomo prekės ženklo plagijavimas, nors lyg teisingai „Fuldataler“ užrašyta? Juk tai prekinis ženklas. Gyvenau Vokietijoje, ten gerdavau šį mineralinį vandenį. Grįžęs į Lietuvą net nepagalvojau, kad jis gali būti išgaunamas iš vietinio šaltinio“, - stebėjosi vilnietis. Jo nuomone, taip klaidinami vartotojai.

Bendrovės „Sanitex“ platinamo mineralinio vandens tamsiai mėlynos spalvos etiketėje išskirtame šviesiame fone didelėmis raidėmis parašyta „Fuldataler“, užrašo apačioje raudonomis raidėmis patikslinama „MINERALWATER CARBOTATED“ (gazuotas mineralinis vanduo, - angl.). Kitoje etiketės pusėje rašoma, kad šio produkto pardavėjas yra bendrovė „Sanitex“, įsikūrusi Kaune. Šaltinio vietovė: Druskininkai, Lietuva. Dar rašoma, kad gazuoto natūralaus mineralinio vandens sudedamosios dalys yra natūralus mineralinis vanduo iš šaltinio „Fuldataler“ ir anglies dioksidas.

Registruotas Lietuvoje

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausiasis specialistas - valstybinis maisto produktų inspektorius Algimantas Lipnickas paaiškino, kad tarnyba Lietuvoje išgaunamo požeminio vandens pripažinimo natūraliu mineraliniu vandeniu dokumentus išduoda tik nuo 2014 metų sausio 1 d. Iki tol šią funkciją vykdė Vilniaus visuomenės sveikatos centras (Vilniaus VSC). Pasak A.Lipnicko, Vilniaus VSC bendrovės „Druskininkų Rasa” išgaunamą natūralų mineralinį vandenį „Fuldataler” pripažino 2013 metų lapkričio 11 dieną.

„Natūralus mineralinis vanduo „Fuldataler” išgaunamas iš šaltinio „Fuldataler”, unikalus gręžinio Nr.39072. Valstybėse Europos Sąjungos narėse pripažinto natūralaus mineralinio vandens sąrašas skelbiamas žurnale „Official Journal of the European Communities“. Natūralaus mineralinio vandens pripažinimo metu buvo įvertintas ir produkto pavadinimas „Fuldataler”, t. y. tokio natūralaus mineralinio vandens oficialiai pripažinto Vokietijos Federacinėje Respublikoje nėra“, - tvirtino A.Lipnickas.

Pareigūno teigimu, įmonė „Druskininkų Rasa” nuo 2013 m. lapkričio 14 d. pradėjo gaminti natūralų mineralinį vandenį prekybiniu pavadinimu „Fuldataler” pagal Vilniaus VSC tų pačių metų lapkričio 11 d. išduotą natūralaus mineralinio vandens pripažinimo Lietuvos Respublikoje protokolą. „Todėl toks ženklinimas yra teisingas“, - tvirtino jis.

A.Lipnicko nuomone, visos natūralaus mineralinio vandens „Fuldataler” gamybos ir ženklinimo aplinkybės buvo įvertintos minėto pripažinimo metu. „Natūralus mineralinis vanduo Europos Sąjungoje pripažįstamas ir teikiamas į rinką vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos direktyvomis bei nurodomi visi privalomieji ženklinimo rekvizitai pagal galiojančius teisės aktų reikalavimus, todėl vartotojai nėra klaidinami“, - tikino pareigūnas.

Atsakymas nepaaiškino

„Mūsų žiniomis, šaltinio „Fuldataler“ Vokietijoje nėra. Lietuvoje parduodamas mineralinis vanduo „Fuldataler“ yra išgaunamas iš šaltinio „Fuldataler“ Druskininkuose“, - „Lietuvos žinioms“ teigė „Sanitex“ marketingo vadovė Baltijos šalims Monika Alimienė. Ji patvirtino, kad būtent šio šaltinio pavadinimas ir vietovė pagal Lietuvoje galiojančius reikalavimus turi būti nurodoma mineralinio vandens prekinėje etiketėje, kas ir yra padaryta. Ji tvirtino, kad mineraliniame vandenyje „Fuldataler“ yra tik šaltinio „Fuldataler“ vanduo.

Tačiau bendrovės atstovė atsisakė pateikti atsakymus į portalo lzinios.lt klausimą, ar „Sanitex“ platinamas mineralinis vanduo „Fuldataler“ kaip nors, išskyrus tą patį pavadinimą, susijęs su mineraliniu vandeniu „Fuldataler“, kuris daugiau kaip dešimtmetį į Lietuvą buvo importuojamas iš Vokietijos.

Bendrovė taip pat neatsakė, ar UAB „Druskininkų Rasa“ ar UAB „Sanitex“ nusipirko ar kitokiu būdu perėmė „Fuldataler“ prekės ženklą iš vokiečių gamintojų ar kurios nors kitos bendrovės, kuriai anksčiau šis prekės ženklas priklausė.

„UAB „Sanitex“ parduoda į Europos Bendrijos rinką išleistą mineralinį vandenį „Fuldataler“, todėl UAB „Sanitex“ prekės ženklų nuosavybės ar registracijos klausimai šiuo atžvilgiu nėra reikšmingi“, - teigė bendrovės atstovė.

M.Alimienė neigė, kad „Fuldataler“ yra Vokietijoje žinomas prekės ženklas. „Mūsų žiniomis, šis prekės ženklas yra žinomas tik Baltijos šalyse“, - teigė ji. Pasak jos, šiuo metu „Sanitex“ parduoda mineralinį vandenį „Fuldataler“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Buvo populiariausias

2007 metais VMVT savo svetainėje platino informaciją, kad tuo metu į Lietuvą iš Vokietijos buvo importuojamas mineralinis vanduo „FULDATALER“ ir „ALTMUHTALER QUELLE“. Iš viso tais metais, pasak tarnybos, buvo įvežami daugiau kaip 10-ties pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys iš Europos Sąjungos šalių (Lenkijos, Prancūzijos , Vokietijos, Čekijos, Belgijos ir kt. ) ir trečiųjų šalių (Gruzijos, Baltarusijos ir kt.).

A.Lipnickas portalui lzinios.lt patvirtino, kad šią informaciją VMVT tikrai skelbė, tačiau atkreipė dėmesį, kad tai buvo 2007 metų duomenys. „Tuo metu jie buvo tikslūs ir atitiko situaciją. Tačiau nuo to laiko pasikeitė teisės aktai, reglamentuojantys natūralaus mineralinio vandens pripažinimo tvarką, galėjo atsirasti ir kitų aplinkybių, dėl kurių šiuo metu Vokietijos atsakingos institucijos pripažintų mineralinių vandenų sąraše šio vandens nebemini“, - tvirtino pareigūnas.

Vokiškas vidutinės mineralizacijos gazuotas vanduo Lietuvoje pasirodė 1992 m., o po penkerių metų šis iš Vokietijos importuotas mineralinis vanduo Lietuvoje buvo populiariausias. Pagal "Canadean Ltd" ekspertų atliktus tyrimus, 1997 m. Lietuvoje bendrovės „Heemann“ platinamas „Fuldataler" mineralinis vanduo užėmė 25 proc. rinkos, tuo metu juo prekiavo keturios įmonės.

Interneto svetainėje „Lietuviškų tinklapių bei nuorodų katalogas Link Bin“ 2010 m. liepos 8 dieną įdėtas įrašas pavadinimu „Fuldataler – Mineralinis vanduo iš Vokietijos“. Straipsnyje skelbiama, kad „Fuldataler“ – vienas iš seniausiai pasirodžiusių ir geriausiai žinomų prekinių ženklų Lietuvoje. „Fuldataler“ mineralinis vanduo Lietuvos rinkoje atsirado apie 1992 metus ir jis iškart tapo vienu populiariausių gėrimų rinkoje. Šviežio skonio ir sveikas mineralinis vanduo su daug įvairių natūraliai ištirpusių gyvybiškai svarbių mineralų išgaunamas romantiškuose Hesės kalnuose Fuldos upės slėnyje idealiai tiko lietuvių skoniui. Nesunkiai galime prisiminti ir kelių vietos gamintojų bandymus kopijuoti puikiai Lietuvai prigijusią „Fuldataler“ išvaizdą, tačiau niekam nepavyko nukopijuoti ar bent panašiai atkartoti jo nepakartojamą skonį ir gaivą“, - tokį šio vandens apibūdinimą ir dabar galim rasti adresu http://katalogas.eu/fuldataler.

Importavo iš Vokietijos

„Norfos“ prekybos centre vandeniu „Fuldataler“ prekiaujama nuo 2007 metų. „Iki 2013 m. pabaigos „Fuldataler“ įsiveždavome iš Vokietijos. Dabar perkame Lietuvoje“, - portalui lzinios.lt sakė bendrovės „Norfos mažmena“ atstovas spaudai Darius Ryliškis. Anksčiau „Fuldataler“ vanduo, pasak jo, buvo populiaresnis, o dabar maždaug 5-6 kartus nusileidžia lietuviškiems mineralinio vandens prekės ženklams.

„Maxima“ prekybos tinkle mineralinis vanduo, kurio pavadinimas „Fuldataler“ parduodamas nuo maždaug 2009 metų, nuo tada jį prekybos tinklui tiekia bendrovė „Sanitex“. "Juo prekiaujame ir iki šiol. Šis vanduo mūsų prekybos tinklo klientų tarpe nėra populiarus“, - teigė "Maxima LT" komunikacijos vadovė Renata Saulytė. Pasak jos, 2010 metais šio mineralinio vandens pardavimai krito bemaž perpus, 2011-aisiais pardavimas sumažėjo dešimtadaliu, 2012 metais tiek pat šoktelėjo į viršų, tačiau 2013 metais vėl fiksuotas mažėjimas.

„Iki“ parduotuvių tinklą valdanti UAB „Palink“, pasak jos atstovo Andriaus Petraičio, nuo 2006 metų “Fuldataler” vandeniu neprekiauja. „Šiuo metu, „Sanitex“ platinamo mineralinio vandens, išgaunamo iš šaltinio Druskininkuose, savo asortimente neturime“, - teigė „Palink“ Viešųjų ryšių departamento vadovas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"