Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

„Darom“ patruliai drausmins savavalius šiukšlintojus

 
Per septynerius metus ne tik išaugo „Darom“ dalyvių skaičius, bet ir Lietuvos aplinka pavasariais tapo švaresnė.
Per septynerius metus ne tik išaugo „Darom“ dalyvių skaičius, bet ir Lietuvos aplinka pavasariais tapo švaresnė. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotraukos

Tradicinės tapusios pavasario aplinkos švarinimo akcijos „Darom“ organizatoriai šiemet griežčiau kovos su piktavaliais šiukšlintojais, į išvalytas teritorijas verčiančiais šiukšles, kurias turėtų į sąvartynus išvežti patys. Talkos metu ir kelias savaites po jos „Darom“ išvalytose teritorijose budės savanoriai patruliai.

Balandžio 26 dieną Lietuvoje septintą kartą savanorystės pagrindais vyksiančioje pavasario aplinkos švarinimo akcijoje „Darom“ laukiama daugiau kaip 200 tūkst. gamtos mylėtojų.

Pažeidėjai neišsisuks

Akciją organizuojančios viešosios įstaigos „Mes Darom“ direktorė Roberta Ažukaitė „Lietuvos žinioms“ pasakojo, kad piktavaliai asmenys, kurie veš savo atliekas į jau išvalytas „Darom“ teritorijas ar kitaip pažeis atliekų tvarkymo reikalavimus, bus įspėti „Darom“ patrulių, informacija apie padarytą pažeidimą bus perduota atitinkamoms teisėtvarkos institucijoms, o užfiksuoti pažeidimai bus skelbiami internetinėje svetainėje www.mesdarom.lt.

„Keletą metų, kartu su Aplinkos ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, miškų urėdijomis, saugomų teritorijų tarnyba, regioniniais atliekų tvarkymo centrais organizuodami gražią piliečių iniciatyvą, susiduriame su savavaliautojais. Tai gyventojai ar įmonės, kurie kelis mėnesius ar pusę metų kaupia šiukšles laukdami „Darom“ akcijos ir paskui suverčia jas prie akcijos metu sukauptų atliekų arba dar blogiau – per naktį suveža ir išverčia šiukšles į jau išvalytą teritoriją. Paskui sklando visokie gandai, kad „Darom“ organizatoriai neišvežė surinktų šiukšlių, o pasirodo, kad jas jau po akcijos suvertė nežinomi asmenys“, - pasakojo R.Ažukaitė.

Anot jos, dėl to nukenčia savivaldybės ir atliekų tvarkymo centrai, nes, prisidengdami gražia piliečių iniciatyva, šiukšlintojai, kurie turėtų patys pasirūpinti atliekų išvežimu, kitų sąskaita mėgina patenkinti savo neteisėtus interesus.

„Iki balandžio 22 dienos registruojame žmones, vyresnius nei 18 metų, kurie akcijos dieną ir dvi savaites po akcijos stebės išvalytas teritorijas, kad jose neatsirastų papildomų atliekų. Tikimės, kad savavaliautojai, žinodami, jog yra stebimi, nedrįs daryti pažeidimų. Noriu priminti, kad šiukšlių vertimas teritorijose, kuriose nėra konteinerių, pagal Lietuvos įstatymus yra pažeidimas, už kurį baudžiama. Šiukšlinti bet kur negalima. Norime priminti, kad akcijos metu tvarkome ne privačias valdas, o bendrai naudojamas erdves“, - sakė R.Ažukaitė.

Specialiai apmokytiems „Darom“ patruliams bus suteikti tam tikrais ženklais pažymėti balti marškinėliai bei ženkliukas.

Gausėja talkininkų gretos

R.Ažukaitė: „Tikimės, kad šiemet „Darom“ akcijoje sulauksime daugiau kaip 200 tūkst. savanorių.“
R.Ažukaitė: „Tikimės, kad šiemet „Darom“ akcijoje sulauksime daugiau kaip 200 tūkst. savanorių.“

Gamtą švarinančių savanorių skaičius per septynerius metus, kai Lietuvoje organizuojama „Darom“ akcija, išaugo nuo kelių tūkstančių iki kelių šimtų tūkstančių. Praėjusių metų „Darom“ akcijoje dalyvavo apie 150 tūkst. savanorių. Dėl užsitęsusios žiemos akcija buvo nukelta iš balandžio į gegužės mėnesį. Diena pasitaikė lietinga, todėl žmonių susirinko mažiau nei 2012 metais, kai valyti gamtos per „Darom“ dieną išėjo 210 tūkst. talkininkų. „Aišku, priklausys nuo oro, bet tikimės, kad šiemet „Darom“ akcijoje sulauksime daugiau kaip 200 tūkst. savanorių“, - prognozavo R.Ažukaitė.

„Darom“ organizatorė tikisi, kad šiemet akcijoje pirmą kartą dalyvaus visos 60 Lietuvos savivaldybių.

Per septynerius metus jau susiklostė tam tikros pavasario talkos tradicijos. „Darom“ paskelbtą dieną valyti gamtos niekieno neraginami išeina mokiniai, įmonių darbuotojai, politikai, visuomenės veikėjai, „žinomi“ ir „nežinomi“ žmonės. „Jie eina ir tvarkosi, deklaruodami, kad yra socialiai atsakingi. Juk iš esmės šis šiukšlių rinkimas yra tik būdas skatinti savanorystę ir bendruomeniškumą“, - svarstė pašnekovė.

Nemažai įmonių, pasak R.Ažukaitės, „Darom“ akciją jau įsitraukusios į mėnesio veiklos planus, darbuotojai tą dieną tvarko gamtą, o paskui surengia iškylą su vaišėmis.

Šiemet naujai suformuota „Darom“ komanda ir jos naujoji vadovė R.Ažukaitė ragina gamtos mylėtojus po talkos nesiskirstyti namo. „Kviečiame po smagaus darbo smagiai pabūti gamtoje, iškylauti, kepti ant grotelių dešreles ar kepsnius, kartu pasidžiaugti nuveiktu darbu, gražesne ir švaresne gamta“, - sakė pašnekovė.

Parūpins maišų ir pirštinių

„Darom“ akcija neapsieitų be valstybės institucijų organizacinės ir finansinės pagalbos. „Mes jas jau įvardijame ne kaip rėmėjas ar partneres, o kaip vienas pagrindinių organizatorių, be kurių dalyvavimo nesurengtume šios gražios bendros „Darom“ akcijos“, - teigė R.Ažukaitė.

Anot jos, surengti akciją, kurios metu surenkama ir sutvarkoma šimtai tūkstančių tonų šiukšlių, dykai neišeina. „Kainuoja rinkimo priemonės, šiukšlių išvežimas ir priėmimas. Priemonių parūpina Aplinkos ministerija, išvežimu pasirūpina ir vežėjams sumoka savivaldybės, o atliekas nemokamai priima ir sutvarko regioniniai atliekų tvarkymo centrai“, - teigė „Darom“ vadovė.

Pavyzdžiui, Vilniuje šiemet savanoriams bus dalijami specialūs raudonos spalvos maišai, ir tik jie bus priimami į „Darom“ įrengtus atliekų surinkimo punktus. Mat ankstesniais metais kai kurie gyventojai čia nešdavo ir pildavo namie sukauptas šiukšles, nors turėtų šias atliekas sudėti į konteinerius prie daugiabučių ar individualių namų.

Aplinkos viceministras Almantas Petkus LŽ teigė, kad Aplinkos ministerija šiemet, kaip ir kiekvienais metais, „Darom“ akcijos dalyviams nupirks polietileno maišų ir pirštinių. „Pernai tam skyrėme 27 tūkst. litų. Be to, regionų aplinkos apsaugos departamentams pavedėme prisidėti akciją organizuojant: kartu su seniūnijomis identifikuoti vietas, kurias reikėtų tvarkyti, ir kitais būdais“, - sakė viceministras.

Jo teigimu, akcijoje dalyvaus ir ministerijos darbuotojai. „Aš visuomet joje dalyvauju, pernai su 30 ministerijos savanorių grupe valėme miškus prie Vilniaus Žaliųjų ežerų“, - prisiminė A.Petkus.

Šiukšlina mažiau

Septynerius metus vykdomos „Darom“ akcijos, pasak jos organizatorių, ne tik pavasarį padeda apsivalyti aplinką, bet ir prisideda prie šiukšlinimo prevencijos. Gamtos mylėtojai pastebi, kad kiekvieną pavasarį šiukšlių randa vis mažiau.

„Mes Darom“ vadovė R.Ažukaitė mano, kad, kartą rinkęs šiukšles, žmogus antrą kartą nenorės jų mėtyti. „Prisipažinkime, nėra malonu rinkti nežinia kieno liestas ir nežinia kieno išmestas atliekas“, - svarstė ji.

Aplinkos viceministro A.Petkaus teigimu, būtų geriau, jeigu „Darom“ akcijos iš viso nereikėtų. „Kita vertus, matome, kad ši akcija keičia žmonių požiūrį. Miestuose ankstyvą pavasarį vis mažiau randame šiukšlių sankaupų. Todėl šių metų „Darom“ vienas tikslų - tvarkyti miškus. Manau, kad akcijos poveikį jaučia ne tik „Darom“ dalyviai, bet ir „žiūrovai“, kurie mato pavasarinę gamtos tvarkymo talką ir savanorių išvalytą aplinką“, - sakė viceministras

***

FAKTAI: SEPTYNERI „DAROM“ METAI

2008 m. pavasarį Lietuvoje vyko pirmoji „Darom“ akcija, jos metu siekta „Guinnesso“ rekordo konkuruojant su akcijos pradininkais estais – kas surinks daugiau atliekų. Nors estų pralenkti nepavyko, surinkta daugiau kaip 500 tonų atliekų.

2009 m. į „Darom“ talką tvarkyti aplinkos susirinko apie 45 tūkst. savanorių.

2010 m. registruota daugiau kaip 1 tūkst. tvarkymosi taškų, o apie 100 tūkst. savanorių surinko 12 tūkst. tonų atliekų. Akcijos proga surengtame koncerte dalyvavo per 100 garsiausių Lietuvos atlikėjų.

2011 m. „Darom“ akcijos šūkis – „Kuo mažiau atliekų į sąvartynus!“ Savanoriai ne tik rinko, bet ir rūšiavo šiukšles. Šiukšlių priėmimo punktų skaičius išaugo iki 3,5 tūkst., o 150 tūkst. savanorių surinko apie 5 tūkst. tonų atliekų.

2012 m. sulaukta rekordinio 210 tūkst. dalyvių skaičiaus, tačiau atliekų surinkta mažiau - 1,5 tūkst. tonų. „Let’s Do It World“ akcija pirmą kartą organizuota 100-te pasaulio valstybių.

2013 m. „Darom“ akcija dėl užsitęsusios žiemos pirmą kartą vyko ne balandžio, o gegužės mėnesį, joje dalyvavo 150 tūkst. savanorių, kurie surinko per 2 tūkst. tonų šiukšlių.

Šaltinis: „Mes Darom“, LŽ

Parengta bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"