Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

"Achemos grupė" plėtojama kryptingai

 
V.Vareika: "Mano tikslas - išsaugoti viso didžiulio koncerno darbingumą. Kad koncernas ir toliau išlaikytų esamas veiklos kryptis."
V.Vareika: "Mano tikslas - išsaugoti viso didžiulio koncerno darbingumą. Kad koncernas ir toliau išlaikytų esamas veiklos kryptis." Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Šią savaitę pareigas pradėjęs eiti naujasis koncerno 'Achemos grupė' generalinis direktorius Valdemaras Vareika interviu 'Lietuvos žinioms' teigė, kad viena didžiausių Lietuvoje verslo grupių planuoja kryptingą plėtrą, o artimiausiu metu pagrindines investicijas kreips į didžiausias koncerno įmones - Jonavos trąšų gamintoją 'Achemą', Klaipėdos jūrų krovinių kompaniją KLASCO - bei žaliąją energetiką. 

Trečia pagal apyvartos dydį Lietuvoje ir viena didžiausių pagal darbuotojų skaičių Lietuvos įmonių grupė, pasak naujojo jos vadovo, ir toliau veiks socialiai atsakingai. "Matome, kad kai mokesčiai nesurenkami, ne tik trūksta finansavimo jėgos struktūroms, bet ir mokykloms bei ligoninėms. Taip pat blogėja valstybės teikiamų paslaugų kokybė, žmonės bėga iš Lietuvos. Todėl visos "Achemos grupės" įmonės yra socialiai atsakingos. Socialiai atsakingose įmonėse darbuotojai lojalesni ir labiau atsidavę. Išlaikyti darbuotojus padeda ir tai, kad koncerno įmonių darbuotojų atlyginimo vidurkis yra didesnis nei vidutinis atlyginimas Lietuvoje", - teigė V.Vareika.

Išliks plačios ūkinės veiklos grupė

- Pastaruoju metu viešojoje erdvėje svarstoma, kad "Achemos grupė" yra kryžkelėje: ar ji toliau dirbs plačiu frontu, gal kai kurių šakų vystymą pagreitins, o kai kurių atitolins ar net pristabdys. Antai SEB banko analitikai kovo mėnesio "Lietuvos makroekonomikos apžvalgoje" svarsto, kad koncernas "Achemos grupė" atsisakys nepelningų verslų ir teiks prioritetą pagrindinėms veikloms - trąšų gamybai ir uosto krovai. Įvardijami ir verslai, kurių esą bus atsisakyta. Ar keičiasi koncerno strategija: gal planuojama kai kurias įmones parduoti, labiau koncentruotis į tam tikrą veiklą, o kitų atsisakyti? Kokie kriterijai lems kaitos procesus?

- Grupės strategija nelabai keičiasi, nes dar praėjusių metų balandžio pabaigoje sudarius nepriklausomą valdybą buvo deklaruota, kad nepelningi verslai toliau nebus dotuojami. Kita veikla, kuri gal net nėra verslas, o labiau dorovės sritis - žiniasklaida, radijas - pasiliks. Toliau plėtosime viešbučių veiklą. Tikrai nebus taip, kad liks tik trys įmonės. Formuosime įmonių grupes, kurias stengsimės sudėlioti tam tikrais laipteliais ir jas laipsniškai vystyti - ne kaip atskiras įmones, o kaip įmonių grupes. Pavyzdžiui, viešbučių ir SPA grupė, žiniasklaidos grupė. Kad vyktų bendra kryptinga plėtra.

- Į kurias veiklos sritis kreipsite pagrindines investicijas?

- Pagrindinės investicijos plauks į didžiausias koncerno įmones - Jonavos trąšų gamintoją "Achemą" ir Klaipėdos jūrų krovinių kompaniją KLASCO, taip pat į žaliąją energetiką. Kadangi gamtinės dujos yra brangios, daug dėmesio skirsime joms kaip pagrindinei žaliavai "Achemos" trąšų gamyboje mažinti ir kartu didinsime savo konkurencingumą. Be abejo, didelių investicijų sulauks uosto įmonių plėtra - KLASCO ir Klaipėdos keleivių ir krovinių terminalas.

- Trąšų gamintojos "Achemos" pardavimo pajamos ir gamybos apimtis pernai buvo rekordinės, tačiau pelno gavo mažiau. KLASCO taip pat uždirbo mažiau pelno nei prieš metus. Kas sutrukdė metus baigti sėkmingiau?

- Pelną mažino žaliavų, ypač gamtinių dujų, brangimas. Nors pardavėme daugiausia per "Achemos" veiklos istoriją, pelno marža buvo palyginti nedidelė. Mūsų konkurentai Vakarų Europoje gamtines dujas perka 100-150 JAV dolerių už toną pigiau negu "Achema". O pagrindinė "Achemos" produkcija iškeliauja į Vakarų Europą ir Angliją. Taigi mums prekę dar reikia nuvežti. Dėl šių priežasčių krito pelno marža.

- Kaip tokiomis sąlygomis pavyko pasiekti rekordinį trąšų pardavimą?

- Viena vertus, susiklostė palankios trąšų kainos pasaulio rinkoje. Kita vertus, buvo priimtas sprendimas nestabdyti "Achemos" amoniako cecho, nors kiekvienais metais tai daroma. Nebuvome visiškai pasirengę remontui. Tačiau šių metų trečiąjį ketvirtį palengva bus

remontuojami beveik visi dešimt cechų. Dėl to įmonės apyvarta šiemet sumažės. Ji nebus visiškai stabdoma, tačiau remontas trumpiau ar ilgiau vyks kiekviename ceche.

Nesitaiko su dirbtiniu konkurencijos ribojimu

- "Achema" ryžtingai prieštaravo sprendimui nustatyti Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo priedą. Šių metų pirmąjį ketvirtį bendrovė jau turėjo pervesti maždaug 17 mln. litų šio savotiško mokesčio, tačiau jo nemoka. Kaip žinoma, "Lietuvos dujos" yra padavusios dėl to ieškinį teismui. Kuo grindžiate sprendimą SGD terminalo priedo nemokėti?

- Visi priedai ir įmokos turėtų būti mokami už suteiktą paslaugą. Šiuo metu terminalo nėra, o priedą reikia mokėti. Tačiau pastačius terminalą net nepadidės mūsų turimų akcijų dalis ("Achemos grupei" priklauso maždaug 10 proc. terminalo projektą įgyvendinančios "Klaipėdos naftos" akcijų). Todėl manome, kad išankstinis priedo mokėjimas yra neteisėtas.

- Nuosekliai pasisakėte ir prieš vadinamąją 25 proc. taisyklę, pagal kurią didžiausi dujų importuotojai privalėtų pirkti 25 proc. dujų iš būsimojo SGD terminalo. "Achema" pernai dėl to kreipėsi į Europos Komisiją. Ar iš Briuselio jau yra kokių nors žinių?

- Oficialių žinių nėra, tačiau, kaip matome iš Vyriausybės veiksmų, Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymas keičiamas, ir vadinamoji 25 proc. taisyklė dingsta. Mes iš karto deklaravome, kad nesame prieš terminalą, tačiau pasisakėme prieš modelį, pagal kurį terminalas Klaipėdoje būtų statomas už lėšas, dar statybos metu renkamas iš visų Lietuvos dujų vartotojų, bei prieštaravome įvedamoms taisyklėms, kuriomis būtų ribojama sąžininga konkurencija.

Suvokia socialinę atsakomybę

- Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis, į ekonomikos šešėlį yra pasitraukę bent penktadalis (22 proc.) Lietuvos gyventojų. Šiame kontekste "Achemos grupė" yra savaip unikali: nors retai deklaruoja, yra socialiai atsakingų bendrovių grupė, mokanti mokesčius, užtikrinanti darbuotojams plačias socialines garantijas, remianti vietos savivaldą. Kodėl koncernui tai svarbu?

- Man, kaip sąmoningam piliečiui, atrodo, kad mokesčius mokėti reikia. Matome, kad kai mokesčiai nesurenkami, ne tik trūksta finansavimo jėgos struktūroms, bet ir mokykloms bei ligoninėms. Taip pat blogėja valstybės teikiamų paslaugų kokybė, žmonės bėga iš Lietuvos.

Todėl visos koncerno "Achemos grupė" įmonės yra socialiai atsakingos. O grupės bendrovės "Achema" ir KLASCO dar papildomai yra apdraudusios savo darbuotojus 1000 litų draudimu sveikatinimo paslaugoms. Socialiai atsakingose įmonėse darbuotojai lojalesni ir labiau atsidavę. Išlaikyti darbuotojus padeda ir tai, kad koncerno įmonių darbuotojų atlyginimo vidurkis yra didesnis nei vidutinis atlyginimas Lietuvoje.

Su profsąjungomis kalbame apie galimą atlyginimų kėlimą, nes mūsų vidutinis darbo užmokestis dar nepasiekė ikikrizinio 2008 metų lygio. Didėjant pajamoms, manau, grįšime ir prie atlyginimų didinimo klausimo.

Dirbs Jonavoje ir Vilniuje

- Per 27 metų karjerą Jonavos trąšų gamykloje "Achema" dirbote meistru, gamybos cechų viršininku, nuo 2008 metų - gamybos direktoriumi, o prieš metus, kai vadovo pareigas paliko ilgametis vadovas Jonas Sirvydis, tapote generaliniu direktoriumi. Kaip ši patirtis jums pravers stojus prie daugiau kaip 30 įmonių valdymo vairo?

- Manau, kad mano vadovavimo patirtis gal ir nėra itin didelė valdyti didelį "Achemos grupės" koncerną. Tačiau kaip gamybos įmonės vadovas, perėjęs įvairius karjeros tarpsnius, vadovavęs įvairiems gamybos cechams ir pačiai įmonei, esu susiformavęs tam tikrą vadovavimo stilių. Tai konkretumas, atsidavimas žmonėms ir meilė darbui. Manau, kad taip dirbant ir aplanko sėkmė.

- Ar pasiūlymas vadovauti "Achemos grupei" jums buvo netikėtas?

- Taip, pasiūlymas tikrai buvo netikėtas. Nes "Achemos" generaliniu direktoriumi dirbau tik kiek daugiau nei metus, ir tai yra neilgas laikotarpis. Tačiau valdyba pasiūlė, akcininkai sutiko, o aš esu įpratęs darbuotis ten, kur sunkiausia. Be to, vilioja įdomaus darbo perspektyva.

- Kokius tikslus jums nustatė "Achemos grupės" nepriklausoma valdyba? Kokią grupės viziją jūs pats matote ir kokius tikslus sau esate iškėlęs?

- Mano tikslas - išsaugoti viso didžiulio koncerno darbingumą. Kad koncernas ir toliau liktų grynai lietuviškas ir išlaikytų esamas veiklos kryptis. O tai, aišku, priklausys nuo rezultatų. Kuo geriau dirbs visas koncernas, tuo labiau bus patenkinti akcininkai, tuo geriau jausis ir viso koncerno žmonės.

- Nuo kada pradėsite vadovauti "Achemos grupei"? Gal dar planuojate kurį laiką užtrukti Jonavoje?

- Priimtas valdybos sprendimas, kad dar apie pusę metų dirbsiu ir Jonavoje, ir Vilniuje. Gyvensiu tarp dviejų miestų. Jonavoje laukia dideli remonto darbai, juos norėčiau prižiūrėti iki metų pabaigos.

- Dėkojame už pokalbį ir linkime sėkmės.

***

Faktai

Koncernas "Achemos grupė" yra stambiausia lietuviško kapitalo verslo struktūra, trečia Lietuvoje pagal apyvartos dydį įmonė, kurios vienijamose bendrovėse dirba apie 5000 darbuotojų.

2001 metais įkurta "Achemos grupė" šiuo metu valdo daugiau kaip 30 įmonių, dirbančių chemijos, transporto ir krovos, maisto pramonės, prekybos, energetikos, projektavimo, remonto, finansinių operacijų, viešbučių, sveikatos ir pramogų, žiniasklaidos ir reklamos srityse.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"