Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

"Achema" veiklą planuoja šimtmečiui į priekį

 
2015 05 29 6:00
 Koncernas „Achemos grupė“.
 Koncernas „Achemos grupė“. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Rytoj savo veiklos 50-metį iškilmingai mininčią Jonavoje įsikūrusią akcinę bendrovę „Achema“ ir iš jos kilusį koncerną „Achemos grupė“ Lietuvos verslo flagmanu vadinantis Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis įsitikinęs, jog turėtų būti dedamos visos pastangos, kad įmonė sėkmingai gyvuotų ir ateityje.

Plyname lauke Skarulių kaime, šalia Jonavos, prieš 50 metų iškilusi AB „Achema“ (tuo metu – Jonavos azotinių trąšų gamykla „Azotas“) per prabėgusį pusę amžiaus išaugo į didžiausią Lietuvoje ir Baltijos šalyse trąšų įmonę. Jos pagrindu a. a. dr. Bronislovo Lubio iniciatyva sukurta viena didžiausių Lietuvoje verslo grupių – koncernas „Achemos grupė“ – šiuo metu vienija daugiau kaip 50 įvairią veiklą vykdančių įmonių, veikiančių trąšų gamybos, krovos ir logistikos, viešbučių, energetikos, žiniasklaidos bei kitose srityse.

Premjeras Algirdas Butkevičius. / LŽ archyvo nuotraukos
Premjeras Algirdas Butkevičius. / LŽ archyvo nuotraukos

„AB „Achema“ ir toliau išlieka didžiausia chemijos pramonės įmonė Baltijos valstybėse tiek apyvartos, tiek darbuotojų skaičiaus požiūriu. Ji yra strategiškai svarbi ir reikšminga Lietuvai. 50 veiklos metų įmonei - didelis pasiekimas, suprantant, kad nuolat reikia prisitaikyti prie pokyčių. Vertiname bendrovės pastangas išlikti pridėtinės vertės ir užimtumo augimo skatinimo varikliu“, - „Lietuvos žinioms“ sakė Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius.

Premjero teigimu, šalies apdirbamajai pramonei šiandien tenka susidurti su naujais iššūkiais, kuriuos lemia pasauliniai prekių ir paslaugų srautai, o konkurencingumą grįsti investicijomis į technologijas, vadybines, profesines ir verslo organizavimo kompetencijas, rinkų plėtrą. „Džiaugiamės, kad bendrovės „Achema“ vadovai tai supranta ir stengiasi susidoroti su kylančiais iššūkiais. Už sėkmingą prekybos plėtojimą, aukštą produkcijos kokybę AB „Achema“ pelnė ne vieną apdovanojimą. Linkiu bendrovei ir toliau skėmingai vystyti veiklą, būti ta pavyzdine įmone, kelrode kitoms šalies bendrovėms“, - kalbėjo A. Butkevičius.

AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.
AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Nuo plyno lauko

Mažai kas žino, kad toje vietoje, kur dabar yra „Achema“, sovietmečiu buvo suplanuota kita įmonė – cukraus fabrikas. Vis dėlto šeštojo dešimtmečio pabaigoje, Lietuvoje dėl mineralinių trąšų stygiaus kone perpus sumažėjus žemės ūkio grūdinių kultūrų derlingumui, nutarta statyti azoto trąšų gamyklą.

Statybos darbai prasidėjo 1962 metų gegužės 28 dieną. 1965 metų vasario 9-ąją amoniako ceche buvo pagamintos pirmosios tonos lietuviško sintetinio amoniako, davusio pradžią skystųjų ir kietųjų azoto trąšų gamybai. „Nors tai buvo prieš pusę amžiaus, tas įvykis paliko neišdildomą prisiminimą. Tai buvo nepaprastas pasiekimas“, – LŽ tvirtino ilgametis gamyklos vadovas Jonas Sirvydis, nuo pat jos įkūrimo dirbęs įvairiose gamybos grandyse.

Tuomet "Azotu“ vadintos įmonės reikšmė Jonavai buvo didžiulė. Plėtojant gamybą daugėjo darbuotojų, mieste iškilo gyvenamųjų namų kvartalai, darželiai, parduotuvės, kultūros namai. Per ilgus bendrovės veiklos metus būta ne tik džiaugsmingų, bet skaudžių įvykių, kaip 1989-aisiais gamykloje įvykusi nelaimė. 2006 metais įrengta nauja saugykla atitinka aukščiausius saugumo standartus.

Svarbiausia – puikūs žmonės

Kaip „Lietuvos žinioms“ pasakojo AB „Achema“ vyr. dispečerė Felicija Kazakevičienė, pradėjusi dirbti įmonėje 1985 metais, nuo pirmų paskyrimo dienų ją supo puikūs žmonės. „Didžiausias mano mokytojas ir autoritetas buvo a. a. dr. B. Lubys. Jam galėjai kad ir naktį paskambinti, pasitarti dėl darbo reikalų. Per visus savo darbo metus nė karto nesijaučiau palikta viena su darbiniais klausimais. Visa tai išliko iki šių dienų, tik dabar įmonei jau vadovauja ilgamečių gerbiamų vadovų užaugę ir mokslus baigę vaikai, kurie, nors ir yra vadovai, sugeba išlikti tikrais paprastais žmonėmis“, - pasakojo šiemet 30 metų darbo sukaktį „Achemoje“ skaičiuosianti specialistė.

Dispečerinėje – vyr. dispečerės Felicija Kazakevičienė (kairėje) ir Nijolė Montautienė.
Dispečerinėje – vyr. dispečerės Felicija Kazakevičienė (kairėje) ir Nijolė Montautienė.

F. Kazakevičienės teigimu, dabar gamykla pasikeitusi kone neatpažįstamai. „AB „Achema“ - išaugusi, išgražėjusi, nuolat pasitempusi ir atsinaujinusi iš pagrindų. Nors pokyčių buvo daug, visada mes, darbuotojai, jautėmės ramiai, nes turėjome šalia daug autoritetų. Svarbiausia, kad per šiuos pokyčių metus išliko pagrindinės vertybės: darbas ir žinojimas, kad jei sąžiningai dirbsi, tave čia pastebės, įvertins, gerbs“, - džiaugėsi ji.

Kalbėdama apie įsimintiniausius įvykius per įmonės veiklos metus, specialistė minėjo ne tik didelius pasiekimus. „Įvykių buvo daug, tačiau iki šiol akyse stovi tas momentas, kai amžino atilsio lydėjome savo žmogų, nuoširdžiai mylimą dr. B. Lubį. Kai tūkstančiai esamų ir jau buvusių darbuotojų, niekieno neverčiami, su gėlėmis ir žvakėmis rankose atėjo dar kartą atiduoti pagarbos vadovui, kuris iki šiol išlieka autoritetas. Tai, kad žmonės specialiai važiavo iš visos Lietuvos, dar kartą įrodo, jog pagarba ir autoritetas yra užsitarnaujami ir išlieka ilgam“, - pabrėžė F. Kazakevičienė.

Visa produkcija – į Vakarus

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1994-aisiais gamykla tapo privačia bendrove. Šiandien AB „Achema“, pagrindinė koncerno „Achemos grupė“ įmonė, - didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja Baltijos valstybėse. Jos indėlis į šalies BVP viršija 2 procentus. Įmonė, kurioje triūsia 1442 darbuotojai, gamina per 40 pavadinimų produkciją, daugiau kaip 2,2 mln. tonų trąšų per metus.

Maždaug 15 proc. „Achemos“ gaminių parduodama Lietuvoje, likusi dalis eksportuojama į Prancūziją, Vokietiją, Beniliukso valstybes, Didžiąją Britaniją, Skandinavijos šalis, Jungtines Amerikos Valstijas, Estiją, Latviją ir kitur. Valstybinės mokesčių inspekcijos sudarytame įmonių, pardavusių praėjusiais metais daugiausia prekių ir paslaugų ne Lietuvoje, sąraše „Achema“ užėmė antrąją vietą.

Vien praėjusiais metais AB „Achema“ į gamyklos infrastruktūros atnaujinimą investavo daugiau kaip 37,7 mln. eurų ir toliau tęsia svarbius ilgalaikius investicinius projektus. Per pastaruosius šešerius metus bendrovėje įvyko svarbių aplinkosaugos ir klimato gerinimo pokyčių: investavus daugiau kaip 8 mln. eurų ir toliau projektui palaikyti kasmet skiriant apie milijoną eurų, realizuojamas Šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo projektas azoto rūgšties gamybos agregatuose, kiti sumanymai. Tokia kryptinga veikla leido įmonei per veiklos dešimtmečius daugiau kaip 40 proc. sumažinti aplinkos taršą.

Nors "Achemą", kaip ir kitas Lietuvos bendroves, palietė pasaulinė ekonomikos krizė, praėjusiais 2014 metais, palyginti su 2013-aisiais, įmonės pardavimo pajamos išaugo 4 proc. ir sudarė 531 mln. eurų. Bendrovei savo pozicijas pagrindinėse rinkose - Europos Sąjungos ir Skandinavijos šalyse - pavyko padidinti daugiau kaip 10 procentų. Nepaisant augimo, vis dėlto pernai „Achema“ patyrė 25 mln. eurų grynąjį nuostolį, kai 2013 metais skaičiavo 1,5 mln. eurų grynąjį pelną. Iš esmės tokius rezultatus lėmė nebaigtos derybos su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ dėl pagrindinės bendrovės žaliavos – gamtinių dujų - kainos.

„Gamyklos "Achema" verslo horizontas driekiasi už Lietuvos ir net Europos ribų, veikiame globalioje konkurencinėje erdvėje. Konkurencija mūsų negąsdina - esame sukūrę visą veiklos grandinę nuo gamybos iki galutinio pirkėjo, kuri užtikrina plačias galimybes ir stiprias pozicijas rinkose. Tačiau šiuo metu sprendžiame išties sudėtingus klausimus dėl žaliavų gavimo konkurencingomis kainomis. Tai prioritetinis uždavinys, jo neišsprendus sudėtingas gamyklos ciklas galėtų užsitęsti“, - aiškino koncerno "Achemos grupė" ekonomikos ir finansų direktorius Audrius Bendaravičius, laikinai vykdantis generalinio direktoriaus funkcijas.

Vis dėlto, pasak A. Bendaravičiaus, verslą reikia vertinti ne trumpuoju periodu, o žiūrėti į ilgalaikę istoriją. „Per 50 metų „Achema“ išgyveno ne vieną sudėtingą etapą, todėl tikiu, kad įmonei, kaip ir anksčiau, pavyks išspręsti šio laikotarpio uždavinius“, - kalbėjo A. Bendaravičius.

Jonava – „Achemos“ ritmu

Kaip teigia AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas, bendrovės likimas yra glaudžiai susijęs su Jonava ir jos žmonėmis. „Daugumos jonaviškių tėvai ir seneliai dirbo „Achemoje“, taip pat abu mano tėvai. Jonava gyvena įmonės ritmu. Žmonės, įsidarbinę "Achemoje", dažniausiai joje ir pasilieka – mūsų personalo kaita siekia vos 5-6 procentus. Manau, tai visų pirma lemia pagarba žmogui, kiekvienam darbuotojui“, - sakė generalinis direktorius R. Miliauskas.

Įmonės veiklos svarbą Jonavai ir visam regionui pabrėžia ir Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius. „Mūsų rajonui didelės įtakos turi AB „Achema“ ir koncerno „Achemos grupė“ bendrovių veikla. Koncerno įmonėse dirba apie 2,5 tūkstančio, tai yra maždaug trečdalis dirbančių Jonavos rajono gyventojų. Chemijos pramonės įmonės ženkliai papildo rajono biudžetą“, - neslėpė meras.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Jonavos rajone vidutinis gyventojų darbo užmokestis siekia 772,2 euro – didesnius atlyginimus gauna tik dirbantys vilniečiai (817 eurų) ir klaipėdiečiai (776,3 euro). Nurodoma, kad Jonavos fenomeno priežastis - pagrindinė rajono darbdavė „Achema“ ir su ja susijusios įmonės.

Veiklą planuoja ilgam

Šiais metais „Achema“ ketina pagaminti 2,3 mln. tonų produkcijos. Prognozuojama šių metų įmonės apyvarta – 512 mln. eurų, planuojamos investicijos gali siekti apie 23 mln. eurų.

„Šių metų didžiausias plėtros projektas - oro skaidymo bloko statybų pabaigtuvės. Norime gauti sertifikatą ir gaminti medicininį deguonį. Kol kas Lietuvoje niekas to nedaro, o mes siekiame pasiūlyti aukščiausius kokybės reikalavimus atitinkančią produkciją, taip pat patrauklią kainą ir logistiką. Didiname techninių dujų pardavimą, plečiame pardavimo kanalų tinklą, artimiausiu metu ketiname apsispręsti dėl dervų gamybos plėtros, nes jų poreikis didėja augant baldų pramonei“, - dėstė R. Miliauskas.

Pasak įmonės vadovo, „Achemos“ planuose - trąšų prekybos plėtra Baltijos šalyse, Skandinavijoje. Vakarų Europoje ketinama plėsti bendrovės atstovybių ir platinimo kanalų tinklą, didinti sandėliavimo išteklius. „AB „Achema“ yra viena didžiausių pramonės įmonių Lietuvoje, jos balsas girdimas Europos institucijose. Tikime, kad Lietuvos Vyriausybė taip pat supranta įmonės svarbą, mato, kad mes generuojame nuolatinius, ilgalaikius ir didelės apimties užsakymus bei darbus kitoms bendrovėms, valstybės įmonėms – „Lietuvos geležinkeliams“, Klaipėdos uostui, vežėjams“, - kalbėjo AB „Achema“ direktorius.

Bendrovės „Achema“ ir viso koncerno „Achemos grupė“ svarbą šalies pramonės raidai akcentuoja Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas R. Dargis. „Sunku būtų neįvertinti bendrovės „Achema“ – tai vienas mūsų pramonės flagmanų. Šios gamyklos pagrindu buvo sėkmingai sukurta ir išsaugota turbūt stambiausia pramonės įmonių grupė - koncernas „Achemos grupė“, kuri yra investavusi į labai įvairius sektorius. Ir dabar reikia daryti viską, kad ši įmonė išliktų ir veiktų“, - pažymėjo pramonininkų vadovas.

IŠKILMĖS, SKIRTOS „ACHEMOS“ JUBILIEJUI (gegužės 30 d.)

13 val. – Iškilmingos mišios Jonavos šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje.

14 val. – Šventinės eitynės. Pradedama žygiuoti nuo Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios Taikos g., per Kauno g. keliaujama iki Jonavos savivaldybės Santarvės aikštės.

14.30 val. – Šventės atidarymas Santarvės aikštėje.

15.30 val. – Iškilmingas skulptūros a. a. dr. Bronislovui Lubiui atidengimas.

Dalyvauja skulptorius Alfonsas Vaura, šviesaus atminimo B. Lubio artimieji, Vyriausybės ir miesto vadovai, kiti garbingi svečiai.

16 val. – Atnaujinto dviračių tako atidarymas. Dovana miestui.

19 val. – Jubiliejinis koncertas Joninių slėnyje:

19.30 val. – Arvydas Vilčinskas su „Jonavos pavasario“ choru;

20 val. – „Balso deivės“: Rūta Ščiogolevaitė, Vaida Genytė, Neringa Šiaudikytė;

21 val. – vyrų trio: Povilo Meškėlos, Jeronimo Miliaus ir Česlovo Gabalio koncertinė programa;

22 val. – koncerto kulminacija – Marijonas Mikutavičius su grupe.

23.30 val. – Lazerių ir fejerverkų šou.

Taip pat:

12–20 val. kviečiame mažuosius šventės dalyvius atvykti į Ramybės skverą, kuriame visą dieną bus įvairių pramogų: batutai, šaržai, muilo burbulų programa ir kt.

12 val. Joninių slėnyje pradės šurmuliuoti prekybininkų ir tautodailininkų mugė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"