Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Didžiausias kada nors patirtas galvos skausmas

 
Klasterinis galvos skausmas nukreiptas į vieną galvos pusę ir per kelias minutes tampa nepakeliamas.
Klasterinis galvos skausmas nukreiptas į vieną galvos pusę ir per kelias minutes tampa nepakeliamas. abqct.com nuotrauka

Įsivaizduokite, kad atsibudote skaudama galvą ir suvokiate, jog tai trunka dešimtmečius. Arba važiuojate automobiliu į darbą ir užuot matę eismą priekyje, ten, kur turėtų būti automobiliai, išvystate vien banguotas linijas, mirksinčias šviesas ir žvaigždes.

Kaip rašo CNN, kai kurių žmonių tikrovė yra dar baisesnė, nes užeina toks nemalonus galvos skausmas, jog norisi galvą trankyti į sieną, kad tik palengvėtų. Būna tokių galvos skausmo formų, patiriamų daugybės žmonių visame pasaulyje, kai skausmo apraiškos yra kur kas baisesnės nei užklupęs priepuolis, kurį galima greitai numalšinti vaistais.

Priešingai – galvos skausmas gali tapti stresą ir negalią sukeliančia sveikatos problema. Jis turi daugiau kaip 150 formų. Nuo neįprasto, pavyzdžiui, „žadintuvu“ pavadinto galvos skausmo, nes pažadina žmones naktį, iki žinomesnės, kas mėnesį pasikartojančios migrenos.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, galvos skausmas yra vienas labiausiai paplitusių nervų sistemos sutrikimų. Pavyzdžiui, 2015 metais beveik pusė suaugusių žmonių patyrė galvos skausmą. Pasak dr. Patricko D. Lydeno iš Cedars-Sinai medicinos centro JAV, galvos skausmas prasideda smegenų dangalo nervinių skaidulų sudirginimu. Tačiau tikslią galvos skausmo priežastį, susijusią su tokiais veiksniais kaip mityba, emocijos, genai ar hormonai, daugeliu atvejų sunku nustatyti.

Štai keletas šiais laikais labiausiai paplitusių, skausmingiausių ir didžiausią negalią sukeliančių galvos skausmo formų.

Naujas skausmo lygis

Daugelis ekspertų mano, kad klasterinis galvos skausmas yra pats stipriausias, kokį žmogus gali patirti. JAV jis užklumpa apytikriai vieną iš tūkstančio žmonių. Skausmas nukreiptas į vieną galvos pusę ir per kelias minutes tampa nepakeliamas. Kartais užgula nosį, atsiranda sloga. Parausta ir užtinsta akys.

Priepuolio priežastis neaiški, bet jis gali kartotis šeimoje, kartais sukeliamas alkoholio ar stipraus kvapo, tokio kaip kvepalų ar benzino.

Justinas Dolanas, trisdešimtmetis Naujojo Džersio valstijos gyventojas, klasterinį galvos skausmą kenčia beveik 15 metų. Jis tikino, kad galvos skausmas yra nenuspėjamas, greitai atsiranda ir yra pati blogiausia skausmo forma, kokią tik galima įsivaizduoti.

„Tarsi buku ir karštu peiliu nuolat badytų akį, – apibūdino skausmą vyras. – Kai mano kūnas patiria klasterinio galvos skausmo priepuolius, tai turi įtakos ir mano gyvenimui, ir santykiams, ir darbui.“

„Stiprus, į peilio dūrį panašus skausmas gali trukti maždaug iki trijų valandų, – sakė dr. Teshamae Monteith, Majamio universiteto klinikinės neurologijos asocijuota profesorė. – Jis gali pasikartoti kelis kartus per dieną, dažnai prieš miegą, o kartais naktį, maždaug ketvirtą valandą.“

Daugelis žmonių, kuriuos kankina klasterinis galvos skausmas, mano, kad niekada anksčiau, kol šie epizodai prasidėjo, iš tikrųjų nesuprato, kas yra skausmas. Pasak dr. T. Monteith, dešimties balų skalė, dažnai taikoma skausmui įvertinti, turi būti perrašyta klasteriniu galvos skausmu besiskundžiantiems pacientams.

Geriausia priemonė nuo migrenos – išvengti jos. Reikia identifikuoti galvos skausmą sukeliančius veiksnius, tokius kaip kofeinas, blogas miegas, fizinių pratimų stoka.

Nors yra žmonių, kurie tokį galvos skausmą patiria vieną ar tris kartus per metus, kai kuriuos jis kamuoja ištisus 11 mėnesių ar net metų metus, tik trumpam atsitraukdamas. Vaisto nuo klasterinio galvos skausmo nėra, o ir gydymas yra kur kas sudėtingesnis, nei nuryti paprastą piliulę. Daugeliu atvejų kvėpuojama deguonimi, leidžiama sumatriptano, vartojamo migrenai gydyti, arba taikoma vietinė anestezija simptomams palengvinti, anastetikus įkvepiant per nosį.

JAV maisto ir vaistų administracija neseniai patvirtino neinvazinį gydymą, vadinamą klajoklinio nervo stimuliavimu, kai elektros impulsais stimuliuojamas šis ilgiausias galvinis nervas. Klajoklinio nervo stimuliatorius yra maždaug mobiliojo telefono dydžio ir dedamas ant kaklo galvos skausmui sumažinti. JAV nacionalinio sveikatos instituto duomenimis, klinikiniai tyrimai davė teigiamų rezultatų, tačiau dar reikia atlikti daugiau tyrimų dėl šios procedūros.

Dvi migrenos rūšys

Pasak dr. P. Lydeno, migrena yra labiausiai paplitęs galvos skausmas. PSO duomenimis, 2015 metais 30 proc. žmonių patyrė migreną.

Klasikinės migrenos skausmas būna pulsuojantis ir stiprus, akyse mirguliuoja, pykina ir kelia vėmulį. Klasikinė migrena gali turėti aurą – būsimą skausmo priepuolį pranašaujančius simptomus, susijusius su kalba, judėjimu ir rega. Aura gali pasireikšti atskirai nuo galvos skausmo, bet ją sukelia tie patys veiksniai, dėl kurių atsiranda migrenos skausmas, pavyzdžiui, stresas, ryški šviesa ar miego trūkumas.

„Labiausiai paplitusi migrenos aura yra regos sutrikimas. Kartais pacientai savo regos lauke mato mirksinčius žiburius arba žvaigždes. Jie gali matyti vingiuotas, banguotas linijas. Jų regos lauke gali būti įvairių spalvų ir dėmių. Tai gali trukti nuo kelių minučių iki valandos ar daugiau, – sakė dr. T. Monteith. – Turėjau pacientų, kuriems regos praradimas kėlė didesnį siaubą nei pats galvos skausmas.“

Dr. T. Monteith taip pat nurodė, kad kartais migrena gali atrodyti panaši į insulto simptomus: pacientui nutirpsta viena kūno pusė, jis praranda gebėjimą rišliai kalbėti. Tačiau gydant migreną receptiniais vaistais nuo skausmo arba triptanų grupės vaistais per kelias ar keliolika valandų būklė gali normalizuotis.

Migrena be auros yra kur kas dažnesnė, ją patiria 70–90 proc. žmonių. Pagrindinis tokios migrenos simptomas yra vidutinio stiprumo arba stiprus pulsuojantis skausmas. Judant būklė gali pablogėti ir trukdo žmonėms imtis kasdienės veiklos.

Pasak dr. P. Lydeno ir dr. T. Monteith, geriausia priemonė nuo migrenos – išvengti jos. Reikia identifikuoti galvos skausmą sukeliančius veiksnius, tokius kaip kofeinas, blogas miegas, fizinių pratimų stoka. Paskutinė priemonė – vaistai, dažnai nuo uždegimo, tokie kaip aspirinas ar naproksenas.

Perduodama šeimoje

Kad ir kokia būtų migrena, labai tikėtina, kad kenčiate galvos skausmus, jeigu ir šeimoje kas nors dėl jų kentėjo. Migrena, kaip pabrėžė dr. P. Lydenas, susijusi su genetika. Nors tokio geno dar nenustatyta, ši genetinė variacija susijusi su didesniu polinkiu į galvos skausmus, taip pat į jūros ligą, pykinimą, vėmimą, svaigulį.

„Tokių žmonių virškinimo traktas skiriasi, ir oda linkusi reaguoti kitaip, – sakė dr. P. Lydenas. – Be migrenos, ši genetinė variacija daro poveikį ir kitoms kūno dalims. Kadangi genetika yra svarbi diagnozuojant migreną, visada paklausiu pacientų apie jų šeimos istorijas.“

Dešimtmečio skausmas

Migrena gali užeiti ir praeiti, bet būna toks galvos skausmas, kuris nepranyksta. Retos rūšies galvos skausmas, galintis kamuoti mėnesius ar net metus, žinomas kaip kasdienis nuolatinis galvos skausmas.

„Tai yra reto tipo galvos skausmas: užeina vieną dieną ir nebepasitraukia... Pacientai, kenčiantys nuo jo, gali pasakyti net dieną, kai pradėjo skaudėti galvą, ir ką jie patys tuo metu veikė, nes viskas taip neįprasta, – aiškino dr. T. Monteith. – Galvos skausmas gali kamuoti dešimtmečius arba išnykti po trijų ar šešių mėnesių.“

Tiksli šio galvos skausmo priežastis nežinoma, bet kai kuriais atvejais jis paženklintas skaudžia traumine ar emocine patirtimi.

Specifinio gydymo nėra, o rezultatai kiekvieno paciento atveju skiriasi. Tačiau kai kurie įprasti vaistai nuo skausmo, tokie kaip amitriptilinas, gabapentinas ir pregabalinas, gali būti veiksmingi, kaip parodė suaugusiųjų ir vaikų tyrimai. Reikėtų vengti kasdienių skausmą malšinančių vaistų, nes per daug jų taip pat gali sukelti galvos skausmą.

Skauda galvą – per daug vaistų

Galvos skausmas dėl vaistų pertekliaus yra vienas dažniausių lėtinių tokio pobūdžio sutrikimų, kamuojančių 1 – 2 proc. žmonių visame pasaulyje. Jis susijęs su pernelyg dideliu skausmą malšinančių vaistų, tokių kaip paracetamolis, kodeinas ir triptanai, vartojimu. Jų perteklius gali susidaryti geriant vaistą daugiau nei du ar tris kartus per savaitę arba daugiau kaip 10 dienų per mėnesį.

Kai vaistų dozė nebeveikia, skausmas vėl atsiranda, todėl žmonės vartoja dar didesnes vaistų dozes. Jei vaistų per daug vartojama, jie nebepadeda malšinti skausmo ir sukelia galvos skausmą. Vienintelis būdas atsikratyti galvos skausmo, sukelto vaistų pertekliaus, – nutraukti vaistų vartojimą. Tai galima padaryti staiga arba laikui bėgant.

Šioks toks palengvėjimas

Galvos skausmas gali būti įvairių formų ir stiprumo – nuo aštraus, veriamo iki buko ir ilgai nepraeinančio. Išvengti daugelio rūšių vidutinio galvos skausmo galima gerai išsimiegant, vengiant kofeino ir aktyviai mankštinantis. Dėl kokių nors neįprastų simptomų patartina kreiptis į gydytoją. Jis turėtų suteikti bent šiokį tokį palengvėjimą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"