Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

JAV paskelbė detalią ataskaitą apie Rusijos kišimąsi į rinkimus

 
2016 12 30 9:23
AFP/Scanpix nuotrauka

JAV ketvirtadienį paskelbė kol kas detaliausią ataskaitą apie Rusijos pastangas kištis į JAV prezidento rinkimus įsilaužiant į Amerikos politines svetaines ir politikų elektroninio pašto dėžutes.

Bendra Teritorinio saugumo departamento ir Federalinio tyrimų biuro 13-os puslapių analizė yra pirma tokia ataskaita, kurioje piktavališka kibernetinė veikla susiejama su konkrečia šalimi ar veikėjais.

Be to, pirmą kartą JAV oficialiai ir konkrečiai įsilaužimus į Demokratų nacionalinį komitetą (DNC) susiejo su Rusijos civilinės ir karinės žvalgybos agentūrų – FST ir GRU – programišiais, išplėsdamos spalio 7 dieną pareikštus Baracko Obamos administracijos kaltinimus.

Ataskaitoje sakoma, kad šios žvalgybos tarnybos dalyvauja „tebevykstančioje kibernetinių operacijų, nukreiptų prieš JAV vyriausybę ir piliečius, kampanijoje“.

„Kai kuriais atvejais (Rusijos žvalgybos tarnybų) veikėjai apsimesdavo trečiosiomis šalimis, slėpdamiesi už netikrų internetinių personų, kad suklaidintų auką dėl atakos šaltinio“, – rašoma joje.

Iš demokratų pavogtus elektroninius laiškus vasarą skelbė interneto persona „Guccifer 2.0“, kuri, kaip mano JAV pareigūnai, yra susijusi su Rusija. Kilus pasipiktinimui dėl nutekintų dokumentų, kurie atskleidė, kad partijos lyderiai siekė pakirsti Hillary Clinton varžovo partijos pirminiuose rinkimuose Bernie Sanderso kampaniją, turėjo atsistatydinti DNC pirmininkė Debbie Wasserman Schultz.

Tikslas – padėti Trumpui laimėti rinkimus

Ši amerikiečių ataskaita buvo paskelbta prezidentui Barackui Obamai ketvirtadienį įvedus sankcijas GRU, FST, GRU vadovybei bei kompanijoms, kurios, pasak JAV, remia GRU.

Įvesdama šias sankcijas administracija pirmą kartą pasinaudojo 2015 metų prezidento įsaku dėl kovos su kibernetinėmis atakomis prieš svarbią infrastruktūrą ir komerciniu šnipinėjimu. Kadangi rinkimų sistemos nėra laikomos svarbia infrastruktūra, B.Obama ketvirtadienį įvedė įsako pataisą, kuri sudarė sąlygas paskelbti sankcijas dariniams, kurie „kišasi į rinkimų procesus ar institucijų (darbą) arba juos žlugdo“.

Rusijos žvalgybos agentūros pastaruosius dvejus metus atakavo JAV Demokratų partijos taikinius piktavališkais elektroniniais laiškais, be to, tokias pastangas tikriausiai tęsia ir po lapkričio rinkimų, sakoma ataskaitoje, kurioje Rusijos kibernetinės atakos bendrai vadinamos „Meškų stepe“ (Grizzly Steppe).

Atsakomaisiais veiksmais Rusijai, paskelbtais likus kelioms savaitėms iki išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo prisaikdinimo, baigiasi mėnesius trukęs politinis rankų grąžymas dėl to, kaip reaguoti į Maskvos kišimąsi ir ar išvis reaguoti.

JAV žvalgybos agentūros priėjo prie išvados, kad Rusijos tikslas buvo padėti D.Trumpui laimėti rinkimus, nors pats D.Trumpas tokį vertinimą vadina absurdišku.

Ketvirtadienį išrinktasis prezidentas sakė, kad kitą savaitę susitiks su žvalgybininkų bendruomenės lyderiais, kad išgirstų atnaujintą informaciją apie Rusijos kibernetines atakas.

Apkaltino asmeniškai nurodžius kibernetinį įsibrovimą

JAV prezidentas Barackas Obama apkaltino patį Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną asmeniškai nurodžiusį įžūlų kibernetinį įsibrovimą, kuris, daugelio Demokratų partijos narių manymu, pakenkė Hillary Clinton galimybėms lapkritį prezidento rinkimuose kaunantis su savo varžovu respublikonu Donaldu Trumpu.

JAV žvalgybos bendruomenė padarė išvadą, kad įsibrovimu ir Demokratų partijos bei H.Clinton personalo laiškų paviešinimu siekta padėti D.Trumpui, politiniam V.Putiną gyrusiam naujokui patekti į Ovalųjį kabinetą.

Akivaizdu, kad šios priemonės dar labiau padidins ir taip didelę įtampą santykiuose su Maskva, kai liko trys savaitės iki tos akimirkos, kai D.Trumpas pakeis B.Obamą.

„Aš nurodžiau pluoštą veiksmų, atsakant į agresyvų Rusijos vyriausybės elgesį su JAV pareigūnais ir į JAV rinkimus nutaikytas kibernetines operacijas, – pareiškė prezidentas Barackas Obama ir tęsė: – Šie veiksmai seka po pakartotinų privačių ir viešų perspėjimų, kuriuos mes reiškėme Rusijos vyriausybei, ir jie yra būtinas ir tinkamas atsakas į pastangas pakenkti JAV interesams, pažeidžiant nustatytas tarptautines elgesio normas.“

Tarp šių priemonių yra sankcijos Rusijos FSB ir GRU žvalgybos agentūroms, paskelbimas 35 rusų agentų „persona non grata“, dviejų Rusijai priklausančių pastatų , kurie, kaip nurodo Jungtinės Valstijos, yra panaudojami „žvalgybos tikslais“ Niujorke ir Marilande, uždarymas.

„Visi amerikiečiai turėtų sunerimti dėl tokių Rusijos veiksmų“ – sakė B.Obama: – Be to, mūsų diplomatai per pastaruosius metus patirdavo nepriimtiną persekiojimo lygį Maskvoje iš Rusijos saugumo tarnybų ir policijos pusės. Tokia veikla turi pasekmes.“

Žemiau pateikiami pagrindiniai punktai, kuriuos išskyrė JAV vyriausybė pluošte įvairių agentūrų dokumentų.

B.Obama pridūrė kad JAV gali imtis „įvairiausių“ papildomų priemonių, „dalis kurių nebus viešinamos“.

Sankcionuoti juridiniai ir fiziniai asmenys

Ekonominės sankcijos skirtos dviem Rusijos žvalgybos agentūroms: Vyriausiajai žvalgybos valdybai (GRU) ir Federalinė saugumo tarnyba (FSB) – įšaldomas jų turtas, jos blokuojamos nuo JAV finansų sistemos.

Panašios sankcijos bus taikomos dar trims įstaigoms: „Specialusis technologinis centras“ (Sankt Peterburgas), kuris laikomas padėjęs GRU vykdyti žvalgybos operacijas; organizacija „ZORsecurity“ (Maskva), dar vadinama „Esage Lab“, atliekanti techninius tyrimus; „Profesinė duomenų apdorojimo sistemų dizainerių asociacija“ (Maskva), grupė, kurie apmoko GRU personalą.

Sankcionuoti fiziniai asmenys: dabartinis GRU vadovas Igoris Korobovas; GRU vadovo pavaduotojas Sergejus Gizunovas; pirmieji GRU vadovų pavaduotojai Igoris Kostiukovas ir Vladimiras Aleksejevas.

JAV iždas paskelbė atskirai sankcijas dar dviem rusams dėl įsibrovimo į JAV bankų, korporacijų, universitetų it kitų organizacijų kibernetines sistemas: Jevgenijui Bogačiovui, kaltinamam įsibrovimu į kompiuterius pavogus daugiau kaip 100 mln. JAV dolerių; Aleksejui Belanui, kuris vadovavo „piktybiškam kibernetiniam asmeninių duomenų panaudojimui privačiam pasipelnymui“,sukompromitavus tris JAV veikiančias elektroninės prekybos bendroves.

J.Bogačiovas ir A.Belanas yra JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) „labiausiai ieškomų asmenų“ sąraše; tai reiškia, kad jiems gresia baudžiamoji atsakomybė. Pasiūlyta 3 mln. JAV dolerių premija už informaciją apie J.Bogačiovą ir 100 tūkst, JAV dolerių – apie A.Belaną.

Išvarymai

Valstybės Departamentas paskelbė „persona non grata“ 35 asmenis, dirbančius Rusijos ambasadoje Vašingtone ir Rusijos konsulate San Franciske; jie turi išvykti iš JAV teritorijos per 72 valandas.

„Jų veiklos būdas nesuderinamas su jų diplomatiniu statusu“, – pareiškė Baltieji rūmai; diplomatine kalba taip kalbama apie „žvalgybos operatyvininkus“, kaip sakė B.Obama.

Uždaromi pastatai

Anot Valstybės Departamento, rusų diplomatai negalės patekti į du Maskvai priklausančius pastatus: vienas Marilande, o kitas – Niujorke.

B.Obama nurodė, kad šie pastatai buvo naudojami „su žvalgyba susijusiu tikslu“.

Keičia santykius

Naujos JAV sankcijos Rusijai reiškia abiejų šalių santykių perkėlimą į žemesnį lygį, pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Tai jis pareiškė komentuodamas Vašingtono sprendimą įvesti virtinę diplomatinių ir ekonominių sankcijų Rusijai už jos kišimąsi Amerikos prezidento rinkimų procesą.

Paklaustas, ar naujos JAV sankcijos Rusijai reiškia abiejų šalių „santykių nuleidimą“ į žemesnį lygį, D.Peskovas sakė: „Žinoma, kad reiškia“.

„Dar daugiau, didžiausią suglumimą kelia faktas, kad štai tokių veiksmų, tokio griaunamojo, destruktyvaus pobūdžio ... imasi administracija, kuriai jau tuoj tuoj trauktis. Tai, be abejo, atrodo kaip absoliučiai neprognozuojama agresijos apraiška“, – pažymėjo Kremliaus atstovas.

J. McCainas: maža kaina

Tuo tarpu kai kurie įtakingi JAV Kongreso nariai pareiškė manantys, kad Baracko Obamos Rusijai įvestos naujos sankcijos už kibernetines atakas yra nepakankamos, ir ragina pagalvoti apie jų griežtinimą.

Respublikonų senatoriai Johnas McCainas ir Lindsey Grahamas naująsias sankcijas pavadino „maža kaina, kurią sumokės Rusija“. Jie pažadėjo „vadovauti pastangoms Kongrese dėl griežtesnių sankcijų įvedimo“.

Atstovų Rūmų narys demokratas Adamas Schiffas savo ruožtu pareiškė, jog „ateityje visai gali prireikti platesnio sankcijų spektro, kad Rusija būtų įtikinta nesikišti“ į Amerikos vidaus reikalus.

„Sankcijos Rusijai, apie kurias šiandien paskelbė, tai tik simbolinis žingsnis. Prezidentui derėtų kitą savaitę kreiptis į Kongresą per uždarą pasitarimą ir nustatyti kursą į iš tikrųjų rimtas sankcijas“, – mano kitas Atstovų Rūmų narys demokratas, Užsienio reikalų komitete dirbantis Bradley Shermanas.

Įvestos sankcijos yra „tik būtinų veiksmų pradžia reaguojant į Rusijos kibernetines atakas“ prieš JAV, sakė demokratų senatorius Richardas Blumenthalis, kurio komentaras buvo paskelbtas Senato interneto svetainėje.

Pasak jo, „gyvybiškai būtina suformuoti specialų tyrimų komitetą“ ir „nustatyti visą Rusijos agresijos mastą“.

„(Donaldo) Trumpo administracijos atsakomybė bus griežtas šių sankcijų vykdymas“, – pabrėžė Richardas Blumenthalis.

Respublikonų senatorius Marco Rubio, kuris šiemet kėlė savo kandidatūrą į JAV prezidento postą, bet pasitraukė gimtojoje Floridoje pralaimėjęs partijos pirminius rinkimus, pareiškė, jog V.Putinas „taip išdrąsėjo, kad leidžia persekioti amerikiečių personalą Rusijoje ir bando pakirsti mūsų demokratiją kišdamasis į rinkimus“.

M.Rubio pažymėjo, kad Kongrese dirbantiems abiejų partijų žmonėms dera „stiprinti įvestas sankcijas“ ir „nuodugniai ištirti Rusijos pastangas pakirsti JAV“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"