Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

„Vilnius Tech Park“ kaimynams drumsčia ramybę

 
2017 05 31 15:10
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Kiek daugiau nei prieš pusmetį sostinės Sapiegų parke atidarytas jaunoms technologijų bendrovėms skirtas pastatų kompleksas „Vilnius Tech Park“ antakalniečiams kelia rūpestį: „Vilnius Tech Park“ darbuotojų automobiliai statomi čia pat ant vejos, šalia komplekso, nors prie parko yra parkavimo aikštelė, parke esančiomis alėjomis darbuotojai automobiliais važinėja lyg gatvėmis. 

„Vilnius Tech Park“ yra įkurtas buvusiose Šv. Roko slaugos ligoninės patalpose. Pasak asociacijos „Antakalniečių bendruomenė“ tarybos narės Editos Kavaliauskienės, su šios ligoninės vadovais bendruomenė puikiai sutarė, bendradarbiavo, kartu puoselėjo Sapiegų parką.

„Mes kaip bendruomenė, nuo 2012 metų glaudžiai bendradarbiavome su Šv. Roko ligoninės vadovybe, paprašėme, kad leistų atnaujinti nenaudojamą šiltnamį. Jį patys sutvarkėme ir įkūrėme „Antakalniečių daržą“, jame auginame daržoves. Vietos bendruomenei skirtomis lėšomis įrengėme vaikų žaidimų aikštelę. Parkas tapo atviras visiems, mamos čia leidžia laiką su mažais vaikais, iš šalia parko esančių darželių parke laiką leidžia darželio auklėtojos su vaikais“, – LŽ pasakojo E. Kavaliauskienė.

„Vilnius Tech Park“ komunikacijos vadovė Agnė Jakimavičiūtė teigė, kad „Vilnius Tech Park“, vertina Antakalnio bendruomenės interesus ir nuo pat veiklos pradžios siekė bendradarbiauti.

„Norą bendradarbiauti pažymėjo dviejų statinių, kurie pagal nuomos sutartį buvo priskirti administruoti „Vilnius Tech Park“, perleidimas Antakalnio bendruomenei. Ji sėkmingai naudojasi tiek „Miesto laboratorija“, tiek šiltnamiu“, – LŽ raštu komentavo.

Parke nebesaugu?

Tačiau Antakalnio gyventojos E. Kavaliauskienės teigimu, ramybė, harmonija ir saugumas parke dingo tuomet, kai į jį koją įkėlė nauji, buvusios Šv. Roko ligoninės pastato nuomotojai. Šiuo metu vaikščioti šaligatviu Antakalnio gatve su vaikais yra daug saugiau negu išeiti pabūti ar pažaisti Sapiegų parke, kuriame vyksta intensyvus automobilių eismas.

„Kol vyko statybos, statybininkų mašinos važinėjo parke, mes kantriai tai kentėm, manėm, kad kai kompleksas atsidarys, viskas bus kaip anksčiau. Tačiau parke būti nebesaugu, mašinos parko alėjomis važiuoja lyg gatvėmis, neretai važiuoja nepamatuotu greičiu. Žmonės vaikščiojantys parko alėjomis, turi šokti ant šaligatvio bortelio“, – sakė E. Kavaliauskienė.

"Vilnius Tech Park"/"Facebook" grupės "Eismas Sapiegų parke" nuotrauka
"Vilnius Tech Park"/"Facebook" grupės "Eismas Sapiegų parke" nuotrauka

„Vilnius Tech Park“ komunikacijos vadovė Agnė Jakimavičiūtė teigė, kad Sapiegų parko žemės sklypas, kurį „Vilnius Tech Park“ valdytojams pagal ilgalaikės nuomos sutartį pagrindu perdavė Vilniaus miesto savivaldybė, suplanuotas 2 pagrindiniais teritorijų planavimo dokumentais. Jie numato sąlygas, „Vilnius Tech Park“ administruojamuose pastatuose veikiančioms įmonėms ir organizacijoms automobilius statyti ir ženklais pažymėtoje automobilių stovėjimo aikštelėje, ir šalia pastatų, jiems priskirtose žemės sklypo dalyse.

„Taikytini reglamentai, įtvirtinti planuose, neriboja judėjimo transporto priemonėmis. Be to, parko žemės sklype nėra nustatytų jokių specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų, kurios apribotų automobilių eismą ir (ar) automobilių stovėjimo vietų įrengimą“ , – LŽ raštu komentavo A. Jakimavičiūtė.

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario Vinco Jurgučio, savivaldybei ši situacija žinoma ir ją bandoma spręsti, tačiau tam trūksta politinės valios. Jo teigimu, „Vilnius Tech Park“ valdytojai neturėti važinėti automobiliais ir neturi teisės statyti automobilius šalia pastatų komplekso.

"Vilnius Tech Park"/"Facebook" grupės "Eismas Sapiegų parke" nuotrauka
"Vilnius Tech Park"/"Facebook" grupės "Eismas Sapiegų parke" nuotrauka

„Parke neturi būti transporto eismo, statomi automobiliai ir įrenginėjamos automobilių parkavimo vietos prie pastatų komplekso. Aš suprantu „Vilnius Tech Park“ veiklą, bet visgi jų komentarai yra šios toks išsisukinėjimas iš situacijos. Jie („Vilnius Tech Park“ – aut. pastaba) surado 2001 m. įsakymą ir juo vadovaujasi, nors prieš 2 metus sakė, kad nebus eismo prie „Vilnius Tech Park“. Savivaldybės administracija turi rimčiau imtis šio klausimo ir dar šią vasarą užtikrinti, kad nebūtų ten automobilių. Vyksta daug susirašinėjimų, bet mažai darbo“, – sakė V. Jurgutis.

Prieš įsikurdami kalbėjo kitaip

Socialiame tinkle „Facebook“ sukurta net speciali grupė pavadinimu „Eismas Sapiegų parke“. Joje vilniečiai dalijasi vaizdo įrašais, kuriuose matyti kaip mama vaikščiodama su vaiku susiduria su prieš ją važiuojančiu automobiliu, nuotraukos rodo, kad automobiliai statomi čia pat ant vejos, įrengti stovėjimo ženklai, kurie Antakalnio gyventojų manymu, negali būti parke.

Minėtoje grupėje taip pat patalpinta nuotrauka, kurioje matyti, kaip „Vilnius Tech Park“ atstovai dar 2015 metais teigė, jog „Vilnius Tech Park“ kaip nuomininkai teisiškai negali įrenginėti stovėjimo aikštelių ir to nedarys, automobilius paliks jau esančioje aikštelėje, veiks dviračių nuomos punktas ir bus jiems skirtos stovėjimo vietos, parkas lengvai pasiekiamas viešuoju transportu.

"Vilnius Tech Park"/"Facebook" grupės "Eismas Sapiegų parke" nuotrauka
"Vilnius Tech Park"/"Facebook" grupės "Eismas Sapiegų parke" nuotrauka

Tačiau grupėje „Eismas Sapiegų parke“ nuolat keliami vilniečių raštai, siųsti Vilniaus savivaldybei, nuotraukos, rodo, kad „Vilnius Tech Park“ ilgainiui nusprendė, jog visgi važinės ne dviračiais.

„Visi sutinkame, kad Parke eismo būti negali. Bet dabar Tech Parkas, savo veiklos pradžioje sutikęs ir žadėjęs, jog eismo ir automobilių nebus, jau teigia, jog parkas yra tik centrinėje dalyje ir kad jiems būtina turėti nedidelį (120 automobilių) parkavimosi vietų skaičių prie pastatų<...>Antakalniečių tolerancija buvo didelė, bet matome, kad Tech Parkas lipa ant mūsų vaikų galvų automobilių ratais. Tiesiogine prasme“, – grupėje savo mintimis dalinosi Antakalniečių bendruomenės pirmininkas Andrius Samaitis, skatindamas Antakalnio gyventojus nepasiduoti ir vienytis.

„Vilnius Tech Park“ atstovė sakė, kad po kovo mėnesį vykusio susitikimo su bendruomene, buvo įrengti kelio ženklai, draudžiantys automobilių eismą ir parkavimą, pastatyti dideli gėlių vazonai, sudarantys kliūtis automobiliams judėti parko teritorijoje. Taip pat viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai vykdo kasdienius patikrinimus Sapiegų parko teritorijoje, fiksuoja kelių eismo taisyklių pažeidimus skiria administracines baudas nedrausmingiems parko lankytojams.

Anot A. Jakimavičiūtės, dėl eismo ribojimų, parko centrinėje dalyje šiuo metu automobiliai nebestatomi, o prie pastatų, esančių Antakalnio g. 17 automobiliai patenka ne per parko teritoriją.

„Atvykstantieji automobiliais, juos palieka automobilių stovėjimo aikštelėje, šalia kelių pastatų (jiems Valstybinės žemės panaudos sutartimi) priskirtose zonose. Automobilius prie pastatų komplekso stato tik nedidelė dalis darbuotojų, didžioji komandos dalis naudojasi viešuoju transportu arba atvyksta dviračiais ir pėsčiomis“, – teigė A. Jakimavičiūtė.

Tačiau bendruomenės nariai mano kitaip, kad didžioji dalis darbuotojų važinėja automobiliais ir netgi savavališkai pašalina kliūtis trukdančias pravažiuoti.

"Vilnius Tech Park"/"Facebook" grupės "Eismas Sapiegų parke" nuotrauka
"Vilnius Tech Park"/"Facebook" grupės "Eismas Sapiegų parke" nuotrauka

„Galėtų jie nevažinėti su „BMW“ 50 km. greičiu asfaltuotais takeliais, o naudoti dviračius, elektrinius paspirtukus, ar ,blogiausiu atveju, palikti mašinas aikštelėje prie Antakalnio gatvės ir nueiti 200 metrų? Pati mačiau kaip patraukia rankomis gėlių vazonus (tuos didelius prie vartų į L. Sapiegos g. ), kad galėtų skersai parką išvažiuoti“ – rašo viena Antakalnio gyventoja grupėje „Eismas Sapiegų parke“.

Kad „Vilnius Tech Park“ nesilaiko savo duoto žodžio, pritaria ir savivaldybės atstovas.

„Aš suprantu juos kaip verslininkus, bet reikia prieš gyventojus būti nuoširdiems, jeigu jie sakė, kad nebus eismo, būtų gražu jei tai ir įgyvendintų. Jei jie neįgyvendina to, savivaldybė pasirūpins, kad būtų įgyvendinta. Eismo pažeidimų fiksavimas ir baudimas, nėra sprendimas. Iš esmės, automobiliai turi būti statomi toje vienintelėje aikštelėje esančioje prie Sapiegų parko“, – tikino V. Jurgutis.

Nerimauja dėl kultūrinio paveldo

„Į miesto savivaldybę pirmą kartą kreipiausi vasarį, kai pamačiau, kad prie komplekso pastatyti stovėjimo ženklai „Vilnius Tech Park klientams“, „Rezervuota Practical Capital“ ir kiti. Ar tokie ženklai gali būti parke? Žiemą išvažinėjo veją prie komplekso, vietoj to, kad sutvarkytų, tiesiog užpylė skaldos. Aš nežinau ar „Vilnius Tech Park“ gavo leidimą iš savivaldybės užpilti skalda, bet ar parkuose taip daroma?“ , – pasakojo E. Kavaliauskienė.

Savivaldybės atstovo teigimu, kad savivaldybė būtų bėrusi skaldą minėtoje vietoje, V. Jurgučiui neteko girdėti ir detaliau šio atvejo komentuoti negalėjo.

Pagal nuomos sutartį parke esančią augmeniją ir tvarką prižiūri Vilniaus miesto savivaldybė, visgi bendruomenė mano, kad savivaldybė suteikė daugiau teisių „Vilnius Tech Park“ savininkams. Taip pat bendruomenė teigė, kad parko projektai nėra suderinami su bendruomene, ji tik mato kaip projektai yra įgyvendinami, neretai savivaldybės veiksmai kelia abejonių.

„Buvo pažymėti 17 avarinių medžių kirtimui. Nors pagal LR želdyno įstatymą, avariniai medžiai yra tie, kurie maždaug per dvi dienas gali užkristi ant žmonių. Tie medžiai buvo pažymėti 2015 metais ir išsilaikė iki pat dabar, tad jie nebuvo avariniai. Medžiai buvo nukirsti, mano manymu tam, kad automobiliai galėtų lengviau pravažiuoti“ , – teigė E. Kavaliauskienė.

V. Jurgutis tikina, kad savivaldybė stengiasi maksimaliai įtraukti bendruomenę į parko vystymą ir projektavimą, bet „galbūt nepakankamai buvo bendraujama su bendruomene ir ji nebuvo įtraukta į sprendimų priėmimą“ tuo metu, kai buvo planuojama medžius nukirsti, todėl „nebuvo išsklaidytos abejonės“.

Bendruomenė savo veiklą (Antakalnio daržas, žaidimų aikštelė) vykdo ypatingoje istorinėje teritorijoje, funkciškai susietoje su Barokinio parko dalimi, kuri yra kultūrinis paveldas. Todėl „Antakalniečių bendruomenė“ nerimauja dėl kultūrinio paveldo išsaugojimo ir jaučiasi taip lyg būtų varoma iš savo rankomis puoselėtos teritorijos.

„Mes labai norėtume su naujais kaimynais bendrauti, bet jie tiesiog įsivaizduoja, kad tas parkas yra jų, ne tik pastatai, bet ir teritorija. Bandėme kalbėtis, bet pono Žakaičio monologai tokie „nervingi“, jam reikia plėsti verslą, jį sudėtinga sukti, bet dėl to piliečiai neturi kentėti“, – sakė E. Kavaliauskienė.

A. Jakimavičiūtė teigė, kad nors „nepaisydami tam tikrų Antakalniečių bendruomenės narių priešiškumo“, „Vilnius Tech Park“ siekia bendradarbiauti su bendruomene ir įtraukti ją į organizuojamas veiklas, renginius. Ji tvirtina, kad vos įsikūręs „Vilnius Tech Park“ atliko daug darbų, kurie rodo, kad „Vilnius Tech Park“ rūpinasi tiek Sapiegų parko, tiek Antakalnieičų bendruomenės saugumu ir gerove.

„Organizuojami sporto renginiai, rengiamos programavimo klasės, veikia atvira moderni susibūrimų, maitinimo įstaiga. VšĮ kiekvieną mėnesį apmoka visus elektros energijos kaštus, kad parke būtų šviesu ir saugu. Šiuo metu mes laukiam pagalbos iš savivaldybės, kad būtų rezervuota iškrovimų ir taksi sustojimo vieta už parko teritorijos, taip mažinant tokio tipo mašinų judėjimą teritorijoje“, – sakė „Vilnius Tech Park“ atstovė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"