Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

VRK negailestingas nuosprendis liberalams: šiurkščiai pažeidė įstatymą 

2017 spalio 19 d. 17:22
šarūnas Gustainis./
šarūnas Gustainis./
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

 Liberalų sąjūdis šiurkščiai pažeidė įstatymą dėl praėjusių metų Seimo rinkimų kampanijos finansavimo, ketvirtadienį nusprendė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Už tai balsavo devyni VRK nariai, vienas susilaikė.

Rinkimų komisija pripažino, kad pernai per Seimo rinkimų kampaniją Liberalų sąjūdis pažeisdamas įstatymus gavo nepiniginę auką iš buvusio partijos nario Šarūno Gustainio įsteigto Taikomosios politikos instituto. Šis institutas surengė mokymus partijos nariams. Įstatymai draudžia partijoms imti aukas iš juridinių asmenų.

VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, šiurkštus pažeidimas fiksuotas atsižvelgus į visas mokymo organizavimo aplinkybes.

Rinkimų komisijos duomenimis, praėjusių metų sausio 16 – balandžio 24 dienomis institutas surengė mokymus „Ready to Win“ (angl. Pasirengę nugalėti – BNS), kainavusius 45,336 tūkst. eurų. Nustatyta, kad didžiausią mokymų dalyvių dalį sudarė Liberalų sąjūdžio nariai: iš 87 nurodytų asmenų 79 buvo sumokėję partijos nario mokestį. Anot tyrimą atlikusios VRK darbo grupės, kas dalyvaus mokymuose, vykdyta uždara atranka, ją faktiškai darė Liberalų sąjūdžio nariai arba su partija susiję asmenys.

„Tuose mokymuose lektoriai ir dalyviai buvo Liberalų sąjūdžio nariai, su partija susiję asmenys, buvo ir kitų lektorių, taip pat buvo pranešimuose apie renginį, stenduose, kurie buvo renginio metu, partijos ir instituto logotipai, kvietimas į mokymus paskelbtas apibrėžtam subjektų ratui. Mokymų temos, praktinės užduotys buvo susijusios su Liberalų sąjūdžiu, apžvelgiama geroji praktika, praėjusių rinkimų rezultatai“, – vardijo L. Matjošaitytė.

Be to, kai kuriems lektoriams sumokėta už paskaitų skaitymą, tuo metu klausytojai žinių gavo nemokamai.

„VRK taip pat vertino aspektą, ar už mokymus Liberalų sąjūdis apmokėjo. Įrodymų, patvirtinančių, kad buvo mokama Taikomosios politikos institutui už mokymų organizavimą, nebuvo. Taip pat Liberalų sąjūdis VRK nurodė, kad mokymai buvo nemokami“, – BNS sakė VRK pirmininkė.

VRK narys Vilius Semeška per posėdį pranešė, kad kai kurie lektoriai gavo ir atlygį. Pavyzdžiui, A. Armonaitei sumokėta 600 eurų, dabartinei laikinajai Liberalų sąjūdžio atsakingajai sekretorei Justei Kisinaitei – 800 eurų, J. Tapinienei – per 10 tūkst. eurų.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Pasak L. Matjošaitytės, iki šių metų lapkričio 15 dienos VRK turėtų spręsti klausimą, ar Liberalų sąjūdžiui skirti antrojo pusmečio valstybės dotacijas. Kadangi partija pripažinta padariusi šiurkštų pažeidimą, jai gresia netekti 395 tūkst. eurų.

VRK vadovė teigė, kad įstatymas neleidžia skaidyti dotacijos, skiriant tik dalį jos, atsižvelgus į pažeidimo dydį.

„Įstatymas numato, kad gali būti skiriama dotacija arba ne“, – sakė ji.

Remigijus Šimašius: Seimas liks be partijų

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimas Liberalų sąjūdžiui rengtus mokymus pripažinti neteisėtu partijos finansavimu kelia grėsmę palikti Lietuvą be politinių partijų, teigia liberalų atstovai.

Partijos pirmininkas Remigijus Šimašius sako, kad Liberalų sąjūdis VRK sprendimą skųs teisme, taip pat ketina kreiptis į VRK dėl analogiškų mokymų kitų partijų nariams įvertinimo.

„VRK ką tik iki minimumo sumažino partijų galimybes bendradarbiauti su pilietine visuomene. Jeigu jau sukuriame tokį precedentą, kad bet koks politikų kompetencijos kėlimas yra draudžiamas, tuomet, būdami teisine valstybe, turime šį principą taikyti visoms partijoms. O jei VRK bus principinga iki galo, dabartinis Seimas liks be partijų, kadangi partijos narių mokymus ir kompetencijos kėlimą organizuoja visos partijos ir joms artimos organizacijos“, – pranešime teigia R.Šimašius.

Jis sako, kad VRK sprendimas atbuline data „pakeisti politikos žaidimo taisykles paverčia partijas raupsuotosiomis ir kelia grėsmę visų jų finansavimo sustabdymu“.

Anot jo, VRK įvertinti „Taikomosios politikos instituto“ 2016 m. pradžioje rengti mokymai, kuriuose dalyvavo ir Liberalų sąjūdžio nariai, buvo organizuoti ne partijos, o šio instituto iniciatyva, kuriam vadovavo dabar jau buvęs partijos narys Šarūnas Gustainis. R. Šimašius laikosi pozicijos, kad tai buvo asmeninė A. Gustainio iniciatyva „stiprinant asmeninę savo poziciją partijos viduje“.

„Dabar, remiantis šia vieno asmens iniciatyva, bandoma nubausti visus 8000 organizacijos narių, – piktinasi liberalų vadovas. – Jeigu VRK turi tokį tikslą, atidžiai seksime, ar jų principingumas atsispindės ir reaguojant į kitų partijų veiksmus keliant narių kompetenciją, kurie puikiai matomi viešumoje. Suvienodinkime žaidimo taisykles visoms partijoms – visiems bus aiškiau“, – sako R. Šimašius.

Siūlė bausti

Buvusio parlamentaro ir buvusio liberalo Šarūno Gustainio įsteigto Taikomosios politikos instituto liberalams surengtų mokymų išlaidos, 45,336 tūkst. eurų, turi būti pripažintos nepinigine auka. Priešingu atveju bus atvertas kelias partijoms nuslėpti dalį finansavimo šaltinių, teigia Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) darbo grupė.Darbo grupė siūlo komisijai pripažinti, kad Liberalų sąjūdis šiurkščiai pažeidė įstatymą, kadangi jo 2016 metų Seimo rinkimų politinė kampanija finansuota nepriimtina auka, t. y. juridinio asmens – Taikomosios politikos instituto – auka.

Juridiniams asmenims aukoti partijoms uždrausta prieš kelerius metus, o kampanijos metu leidžiamos tik fizinių asmenų aukos.

Mokymų dalyviai – liberalai, bet partija neigia sąsajas

Liberalų sąjūdžio ir buvusio partijos atsakingojo sekretoriaus Šarūno Gustainio aiškinimai, kieno iniciatyva ir kokiu tikslu 2016 metų sausio 16 – balandžio 24 dienomis surengti mokymai „Ready to Win“ (angl. Pasirengę nugalėti – BNS), – prieštaringi. Partija atsakymuose VRK nurodo, kad beveik pusę šimto tūkstančių eurų kainavę mokymai nesusiję su Liberalų sąjūdžio veikla ir buvo asmeninė Š. Gustainio iniciatyva. Tuo metu Š. Gustainis atsakymuose VRK nurodo, taip pat nebuvęs niekaip susijęs nei su šių, nei su kitų jo įsteigto Taikomosios politikos instituto projektų organizavimu ar finansavimu.

„Liberalų sąjūdis jokia forma neskatino, neinicijavo ir neužsakė mokymų organizavimo, o mokymų programa nebuvo derinama su atsakingais ar tam įgaliotais partijos asmenimis, dirbusiais valdymo ar administravimo organuose. Įvykus mokymams Liberalų sąjūdis juos vertino kaip asmeninę, politiškai orientuotą Š. Gustainio inciatyvą, išimtinai susijusią su VŠĮ „Taikomosios politikos institutas“ veikla, bet ne Liberalų sąjūdžio veikla“, – rašoma VRK pateiktame Liberalų sąjūdžio paaiškinime.

„(...) Buvau tik vienas iš VŠĮ „Taikomosios politikos institutas“ steigėjų, tačiau niekada šios įstaigos valdyme nedalyvavau, projektų neorganizavau, finansavimu nesirūpinau, jokių įgaliojimų neturėjau. Šios įstaigos projektuose esu dalyvavęs tik kaip lektorius, už ką užmokesčio niekada nesu gavęs“, – VRK teigė Š. Gustainis.

Be to, Š. Gustainis į dalį VRK klausimų neatsakė ir prašomų dokumentų nepateikė nurodydamas, kad Taikomosios politikos institutas likviduotas 2016 metais.

Š. Gustainio įsteigtas institutas nutraukė veiklą netrukus po to, kai teisėsauga paskelbė pradėjusi politinės korupcijos tyrimą. Jame, be kita ko, įtarimai kyšininkavimu ir prekyba poveikiu pateikti buvusiam Liberalų sąjūdžio vadovui Eligijui Masiuliui bei koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui. Š. Gustianis tvirtino negalįs teikti kai kurių paaiškinimo dar ir dėl to, kad minėtas tyrimas tebevyksta, o Š. Gustainis jame – įtariamasis.

Tuo metu VRK darbo grupės išvadoje nurodoma, kad surinkta informacija – vidinis partijos susirašinėjimas apie mokymus, mokymų temos, turinys, atributika, dalyvių atranka – byloja, jog apie mokymų organizavimą buvo žinoma ir partijos vadovybei: Eligijui Masiuliui, Remigijui Šimašiui, Eugenijui Gentvilui, taip pat daliai partijos valdybos narių, dalyvavusių mokymuose. E. Masiulis, R. Šimašius, Aušrinė Armonaitė šiuose mokymuose dalijosi patirtimi.

Išvadoje teigiama, kad didžiausią mokymų „Ready to Win“ dalyvių dalį sudarė Liberalų sąjūdžio nariai, iš 87 nurodytų asmenų 79 buvo sumokėję partijos nario mokestį. Kas dalyvaus mokymuose, vykdyta uždara atranka, ją faktiškai vykdė Liberalų sąjūdžio nariai arba su partija susiję asmenys. Dalis projekto „Ready to Win“ mokymų lektorių – dabartinė Seimo Liberalų frakcijos narė A. Armonaitė, viešųjų ryšių specialistai Jaunius Špakauskas, buvusi Vilniaus mero R. Šimašiaus visuomeninė patarėja ryšių su visuomene klausimais Jurga Tapinienė – yra tiesiogiai ar netiesiogiai susiję su Liberalų sąjūdžiu.

Be to, nustatyta, kad 2016 metų sausį parlamentarė A. Armonaitė buvo sudariusi sutartį su Taikomosios politikos institutu dėl mokymų dalomosios medžiagos ir praktinių užduočių parengimo.

VRK darbo grupė: pagrindinis organizatorius Š. Gustainis

VRK remdamasi gauta teisėsaugos informacija, taip pat kitais surinktais duomenimis bei paaiškinamis, tvirtina, kad pagrindinis projekto mokymų iniciatorius, turinio formuotojas ir koordinatorius buvo liberalas Š. Gustainis, lektoriais kviesti liberalų atstovai.

Informacija partijos nariams apie mokymus, kaip įrodo VRK cituojami susirašinėjimo dokumentai, persiųsta gavus ją būtent iš Š. Gustainio elektroninio pašto dėžutės.

Liberalų sąjūdis sutarties dėl mokymų nėra sudaręs, tačiau tai, anot VRK atstovų, „nepaneigia nepiniginės aukos gavimo galimybės“.

„Tuo tarpu realios Liberalų sąjūdžio narių dalyvavimo mokymuose „Redy to Win“ aplinkybės, mokymų turinys, dalyvių atranka patvirtina ne piniginės aukos gavimo faktą“, – teigiama VRK darbo grupės išvadoje.

Čia pat pažymima, kad nei politinės kampanijos metu, nei iki jos Liberalų sąjūdis negalėjo priimti aukų iš juridinio asmens, įskaitant nepinigines aukas, nes tai draudžia įstatymas.

Anot VRK darbo grupės, jei mokymų išlaidos nebūtų pripažintos auka partijai, „būtų sudarytos prielaidos politinėms partijoms nuslėpti dalį finansavimo šaltinių, įskaitant ir neteisėtus“.

Liberalams surengtų mokymų išlaidas pripažinti Seimo rinkimų kampanijos išlaidomis siūloma, nes Seimo rinkimų politinė kampanija prasidėjo pernai balandžio 9 dieną, taigi dalis sausio 16-balandžio 24 dienomis surengtų mokymų „Ready to Win“ vyko būtent kampanijos metu, o jų turinys buvo skirtas pasirengti rinkimams.

Instituto paramos šaltiniai – neaiškūs

VRK darbo grupė taip pat nustatė, kad Taikomosios politikos instituto gautos paramos iš juridinių asmenų likutis 2015 metų pabaigoje siekė apie 49 tūkst. eurų. 2016 metų pirmoje pusėje vykę mokymai kainavo apie 43,3 tūkt. eurų.

Konkretūs juridiniai asmenys rėmę institutą – nenurodomi.

Nedidelė dalis mokymų išlaidų buvo nurodyta jau 2015 instituto ataskaitoje. Tuo metu praėjusių metų instituto veiklos ataskaitos VRK negavo, projekto „Ready to Win“ sąnaudos kituose dokumentuose nėra išskirtos.

„Taigi viešajai įstaigai gaunant paramą iš juridinių asmenų ir dalį gautos paramos naudojant politinės kampanijos narių mokymams, politinės kampanijos nariai netiesiogiai mokomi juridinių asmenų lėšomis“, – nurodo VRK darbo grupė, jai vadovavo prezidentės deleguotas komisijos narys politologas Vincentas Vobolevičius.

Dalies komisijos narių nuomone, tokiu būtu gali būti sudaromos prielaidos verslo įmonėms daryti įtaką politinei partijai.

Seimas prieš kelerius metus yra uždraudęs verslo įmonėms remti partijas.

Grėsmė netekti beveik 300 tūkst. eurų dotacijos

Sprendimą, ar pripažinti liberalus šiurkščiai pažeidus įstatymą, VRK planuoja priimti ketvirtadienį.

„Kol kas yra siūlymas pripažinti šiurkščiu Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pažeidimu, tačiau komisija spręs, ar pripažinti šiurkščiu pažeidimu, ar nepripažinti“, – BNS sakė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Liberalų sąjūdis trečiadienį paskelbė, kad darbo grupės išvadose „pateiktos faktinės aplinkybės yra sumaišytos su interpretacijomis“.

„VRK darbo grupė nagrinėjo mokymus, kuriuos organizavo „Taikomosios politikos institutas“. Liberalų sąjūdis minėtų mokymų neorganizavo ir prie jų neprisidėjo. Jei VRK pritartų šiai klaidingai interpretacijai, būtų pakeistos jau pasibaigusio žaidimo taisyklės tik vienai komandai“, – sakoma partijos išplatintame pareiškime

VRK nusprendus pritarti darbo grupės pozicijai, Liberalų sąjūdžiui grėstų netekti biudžeto dotacijos. Valstybės biudžeto dotacijos yra pagrindinis partijų finansavimo šaltinis, prieš kelerius metus uždraudus partijas finansuoti juridiniams asmenims.

Liberalų sąjūdžiui šiemet iš viso numatyta skirti beveik 700 tūkst. eurų dotacija, pirmoji dalis – 395 tūkst. eurų už pirmąjį šių metų pusmetį – jau išmokėta. Antrojo pusmečio dotaciją VRK turi paskirstyti iki lapkričio vidurio.

Generalinė prokuratūra prieš kelias savaites pranešė apie politinės korupcijos byloje pareikštus įtarimus dviem parlamente atstovaujamoms partijoms – Liberalų sąjūdžiui ir Darbo partijai. Prokuratūra tuomet taip pat pranešė perdavusi VRK ikiteisminio tyrimo medžiagą apie galimą Liberalų sąjūdžio „2016 metų Seimo rinkimų politinės kampanijos finansavimą iš neteisėto finansavimo šaltinio“.

Specialiųjų tyrimų tarnyba įtaria, kad Liberalų sąjūdis gavo naudos per partijos pirmininko, 2012–2016 metų kadencijos Seimo nario E. Masiulio ir partijos valdybos nario, Seimo nario Š. Gustainio galbūt neteisėtą veiklą.

Įtariama, kad E. Masiulis, veikęs partijos naudai ir interesais, iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio už šiam koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimą, savo ir partijos naudai priėmė 106 tūkst. eurų kyšį grynaisiais, taip pat kyšius nematerialia forma. Taip pat įtariama, kad Š. Gustainis, veikęs partijos naudai ir interesais, iš R. Kurlianskio už koncernui naudingų politinių sprendimų priėmimą, savo ir partijos naudai priėmė 8700 eurų kyšį, užmaskuotą kaip paramą viešajai įstaigai, organizuojant politinės partijos narių mokymus.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"