Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

VMI vadovas galėjo veikti verslo grupių naudai 

2017 sausio 9 d. 10:18
Lietuvos žinių archyvo nuotrauka

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkas Dainoras Bradauskas, dėl kurio galimai korupcinės veiklos Finansų ministerija pradėjo tarnybinio nusižengimo tyrimą, įtariamas neteisėtu poveikiu VMI atliekamiems didžiausių verslo grupių „MG Baltic“ ir „Vilniaus prekyba“ finansiniams patikrinimams. 

BNS žiniomis, vienas pagrindinių teisėsaugos Finansų ministerijai perduotų epizodų susijęs būtent su D.Bradausko ir „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio ryšiais ir susitikimais, derinant veiksmus dėl vykdomų tyrimų.

Neoficialiomis žiniomis, D.Bradauskas, netrukus po to, kai 2015 metų balandį pradėjo vadovauti VMI, asmeniškai ne kartą yra susitikęs su R.Kurlianskiu, šiuose neskelbtuose susitikimuose buvo aptariami VMI atliekami tyrimai stambių verslo grupių – „Vilniaus prekybos“, „MG Baltic“ – atžvilgiu.

Įtariama, kad D.Bradauskas ir R.Kurliankis galėjo tartis, kaip paveikti šiuos tyrimus atliekančius VMI darbuotojus, be to, D.Bradauskas, įtariama, mainais už R.Kurlianskio žadėtą politinę paramą D.Bradauskui, galėjo dalintis VMI tyrimų informacija, tarėsi dėl palankios ir abipusiai priimtinos šių tyrimų baigties.

Įtariama, kad D.Bradauskas galėjo kai kurių svarbių tyrimų eigą derinti ir su buvusia „Vilniaus prekybos“ grupės valdybos nare Diana Dominiene.

VMI nuo praėjusių metų vasaros tiria galimas mokesčių vengimo schemas „Vilniaus prekybos“ grupėje. Šiame tyrime VMI bendradarbiauja ir su Latvijos bei Estijos mokesčių inspekcijomis. Ikiteisminį tyrimą dėl VP grupės įmonių ir jos akcininkų veiklos atliko ir Lietuvos Generalinė prokuratūra, tačiau šiemet rugpjūtį jis buvo nutrauktas nenustačiusi pažeidimų.

VMI pernai rudenį skelbė taip pat atliekanti „MG Baltic“ prezidento ir vienintelio akcininko Dariaus Mockaus bei keturių koncerno įmonių patikrinimus.

Didžiausioje 2016-ųjų politinės korupcijos byloje buvo apklausta „Vilniaus prekybos“ pagrindinio akcininko Nerijaus Numavičiaus kontroliuojamos bendrovės „Bertona Holdings Limited“ Lietuvos skyriaus vadovė D.Dominienė. Ji teigė, kad buvo apklausta dėl pažinties su papirkinėjimu tame tyrime įtariamu R. Kurlianskiu.

R.Kurlianskis įtariamas politikų Vytauto Gapšio ir Eligijaus Masiulio papirkimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu disponavimu valstybės paslaptimi.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Anot Finansų ministerijos, STT pateikė informaciją dėl D.Bradausko galimo tam tikrų verslo grupių protegavimo, naudojimosi tarnybine padėtimi tam tikriems verslo subjektams teikiant neviešą informaciją apie kitus verslo subjektus bei fizinius asmenis, su tam tikrų verslo grupių atstovais aptariant VMI ir teisėsaugos institucijų atliekamas tyrimus jų atžvilgiu bei konkrečius veiksmus tam tikrų verslo subjektų naudai.

Neišvengiamas bendravimas

Verslininko Dariaus Mockaus valdomas vienas didžiausių šalyje koncernų „MG Baltic“, kurio viceprezidentas Raimondas Kurlianskis susitikinėjo su Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovu Dainoru Bradausku dėl galbūt neteisėto paveikio koncerno mokestiniam patikrinimui, teigia, kad bendravimas su VMI yra neišvengiamas.

„Koncernas „MG Baltic“ yra vienas didžiausių mokesčių mokėtojų Lietuvoje (2015 metais koncerno valdomos įmonės į valstybės biudžetą sumokėjo 214 mln. eurų), todėl tiesioginis bendravimas su VMI buvo ir yra neišvengiamas. Susitikimai vyksta tiek VMI vadovų, tiek koncerno bei atskirų jo verslo padalinių iniciatyva. Galima tik spėlioti, kokią įtaką tie susitikimai turi VMI požiūriui į „MG Baltic“, tačiau akivaizdu viena: šiuo metu atliekami net keturių koncerno bendrovių, taip pat „MG Baltic“ prezidento D.Mockaus ir viceprezidento R.Kurlianskio mokestiniai patikrinimai“, – rašoma BNS atsiųstame „MG Baltic“ komentare.

Anot jo, R.Kurlianskis yra D.Bradausko kurso draugas, todėl jiedu pažįstami ir bendrauja ne vieną dešimtį metų.

Pats R.Kurlianskis portalui delfi.lt teigė pažįstantis nuo pareigų nušalintą VMI viršininką D.Bradauską, tačiau tikino nedaręs poveikio institucijos darbui.

„D.Bradauską žinau maždaug nuo 1983–1990 metų, kai abu Vilniaus universitete studijavome ekonomikos mokslus. Tuo metu ekonomiką studijavo labai daug merginų ir labai mažai vyrų. Todėl vyrai vieni kitus daugiau ar mažiau pažinojo. Taigi, esu matęs (pažinojau ir pažįstu) Dainorą ir prieš paskiriant jį VMI vadovu, ir po paskyrimo“, – sakė R.Kurlianskis.

„Teigti, kad padariau poveikį su „MG Baltic“ susijusiais mokestiniais tyrimais, mažų mažiausia neprofesionalu, nes šiuo metu VMI pilnu pajėgumu atlieka tiek keturių koncerno įmonių, tiek D.Mockaus bei mano mokestinius tyrimus ir apie tai entuziastingai informuoja visuomenę pranešimais spaudai. Ir apskritai susidaro toks įspūdis, kad šiuo metu karti šunis ant R.Kurlianskio ir „MG Baltic“ yra gerų manierų ženklas“, – pridūrė jis.

BNS jis atsisakė komentuoti savo ryšius ir susitikimus su D.Bradausku.

Teigia bendravę oficialiai

Vienos didžiausių verslo grupių Lietuvoje, vadinamosios VP grupės pagrindino akcininko Nerijus Numavičius kontroliuojamų holdingų vadovė Diana Dominienė neigia įtarimus įtakos darymu.

„Su Dainoru Bradausku, kai jis ėjo VMI viršininko pavaduotojo, o po to viršininko pareigas, esu susitikusi vienintelį kartą. Tai buvo 2015 metų antroje pusėje – po to, kai kilo visuomenėje kilo ažiotažas dėl (VP grupės – BNS) akcininko Mindaugo Marcinkevičiaus mestų nepagrįstų kaltinimų dėl su „Vilniaus prekybos“ grupe susijusių įmonių mokesčių nemokėjimo. Susitikimas buvo oficialus, jame dalyvavo ir kiti VMI darbuotojai, o taip pat keletas kitų „Vilniaus prekybos“ įmonių darbuotojų“, – teigiama žiniasklaidai išplatintame D.Dominienės komentare.

Anot jos, šio susitikimo metu „Vilniaus prekybos“ atstovai pranešė, kad bendradarbiaus dėl pradėtų VMI tyrimų bei pateikė pasiūlymus, kaip pagreitinti procesą.

„VMI atsiribojo nuo bet kokios mūsų pagalbos, pareikšdami, kad bus atlikti išsamūs tyrimai bei jiems priimtinais terminais, pasinaudojant kitų šalių mokesčių administratorių pateikta medžiaga, tad mūsų užsienyje registruotų įmonių dokumentų jiems nereikia“, – tvirtino D.Dominienė.

Ji pabrėžė, kad jokių kitokių susitikimų ar telefoninių pokalbių su D.Bradausku nėra turėjusi. Anot jos, apie D.Bradauską ji nebuvo klausiama ir gegužės pabaigoje Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) apklausoje, kurios metu ji buvo apklausta kaip liudytoja politinės korupcijos byloje. Ji teigė, kad buvo apklausta dėl pažinties su papirkinėjimu tame tyrime įtariamu „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu.

„Norėčiau pabrėžti, kad STT apklausose nebuvo jokių klausimų apie D.Bradauską ar apie tyrimus, kuriuos vykdo VMI su „Vilniaus prekyba“ siejamose įmonėse“, – teigė D.Dominienė.

Tuo metu „Vilniaus prekyba“ žiniasklaidai pranešė, kad nuolatos teikia visa prašomą informaciją VMI ir niekada nedarė jokio spaudimo nei šiai institucijai, nei jos vadovui.

„Kilus akcininkų ginčui „Vilniaus prekyba“ mokesčių inspekcijai yra ne kartą viešai sakiusi, kad plėtoja savo veiklą skaidriai ir visapusiškai bendradarbiauja su VMI bei tikisi, kad visi atliekami tyrimai bus užbaigti ir paskelbti kuo greičiau“, – teigiama „Vilniaus prekybos“ išplatintame komentare.

Ministras nekomentuoja

Finansų ministras Vilius Šapoka kol kas nekomentuoja, kokioms konkrečiai verslo grupėms galėjo būti palankūs nuo pareigų nušalinto Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovo Dainoro Bradausko sprendimai. Tai, pasak jo, bus galima atskleisti po D.Bradausko veiklai ištirti sukurtos specialios ministerijos komisijos išvadų.

„Komisija tiria D.Bradausko veiklą dėl galimų tam tikroms verslo grupėms palankių sprendimų priėmimo, su tam tikrų verslo grupių vadovais aptariant VMI ir kitų teisėsaugos institucijų atliekamus tyrimus, galimo naudojimosi tarnybine padėtimi, teikiant neviešą informaciją“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė V.Šapoka.

Jis teigė negalintis komentuoti, ar tyrimas susijęs su galimais D.Bradausko susitikimais su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu, derinant veiksmus dėl VMI vykdomų tyrimų.

„Šiuo metu susilaikyčiau nuo detalesnių komentarų, kol vyksta tyrimas. Vertinant galimą tarnybinį nusižengimą, vienokia ar kitokia verslo grupė neturėtų reikšmės“, – kalbėjo V.Šapoka.

Finansų ministras negalėjo pasakyti, kada komisija pateiks savo išvadas dėl D.Bradausko veiklos, tačiau pabrėžė, kad tai neturėtų užtrukti ilgai. Paklaustas, ar išvados vėliau galės būti perduotos teisėsaugos institucijoms, V.Šapoka teigė, kad tai priklausys nuo pačių išvadų.

Anot finansų ministro, STT praėjusią savaitę ministerijai pateikė „visapusišką informaciją“, tačiau jos ministras nedetalizavo.

V.Šapoka teigė, kad D.Bradauskas apie savo atsistatydinimą jam neužsiminė.

Kol vyksta tyrimas, laikinai VMI vadovu paskirtas VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas, kuris pakeitė nuo trečiadienio laikinai pavadavusį kitą D.Bradausko pavaduotoją Vygantą Ivanauską.

STT informaciją gavusi Finansų ministerija tarnybinį patikrinimą pradėjo praėjusį trečiadienį.

D.Bradauskas yra socialdemokratų eksparlamentaro Broniaus Bradausko sūnus. Socialdemokratų vadovas, Seimo narys Algirdas Butkevičius praėjusį ketvirtadienį pareiškė, kad su D.Bradausku gali siekti susidoroti interesų grupės. Anot vadovaujama inspekcija pernai iš įvairių asmenų išieškojo apie 220 mln. eurų ir priskaičiavo 480 mln. eurų papildomų mokesčių.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"