Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

VMI vadovas atleistas už „konspiracinius susitikimus“ ir „banditišką leksiką“ 

2017 sausio 20 d. 14:21
Dainoras Bradauskas
Dainoras Bradauskas
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Finansų ministerijos tyrimo metu nustatyta, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovas D. Bradauskas padarė tarnybinį nusižengimą, todėl jis yra atleidžiamas iš pareigų.

Finansų ministerijos tinklalapyje paskelbtame pranešime teigiama, kad tarnybinio tyrimo metu nustatyta, kad VMI viršininkas D.Bradauskas, vykdydamas tarnybines pareigas, ne darbo vietoje darbo dienomis ir darbo metu sistemingai ir kryptingai susitikinėjo su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu, aptarinėjo mokesčių vengimo schemas ir kitus su mokestiniais patikrinimais susijusius klausimus, nors tuo pat metu VMI vykdė „MG Baltic“ ir jos akcininkų patikrinimus.

Viename iš susitikimų aptarinėti VMI atlikti ir atliekami UAB „Vilniaus prekyba“ ir jų akcininkų kontrolės veiksmai, D. Bradauskas atskleidė tik mokesčių administratoriui žinomą informaciją apie minėtos įmonės akcininkus, informavo apie dar vienos pageidautos įmonės mokestinio tyrimo eigą, teigiama pranešime.

„Pasirašiau įsakymą, kuriuo Dainoras Bradauskas atleidžiamas iš Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pareigų. Esu įsitikinęs, kai valstybės tarnyba bus išvalyta nuo korupciniais ryšiais, valstybės interesų nepaisymu „pasižymėjusių“ valstybės tarnautojų – Lietuva turės geresnę ateitį“, – teigia finansų ministras Vilius Šapoka.

„Stulbina ne tik atvirai valstybės interesus menkinantys tokios svarbios įstaigos vadovo veiksmai, pataikaujant tyrime minėtoms verslo grupėms, bet ir pokalbiuose su jų atstovais naudojamas valstybės vadovus niekinantis kriminaliniam pasauliui būdingas žargonas. Nemažiau stebina ir pono Bradausko gynybinė pozicija, viešai meluojant apie komisijos tirtų jo kontaktų su minėtomis verslo struktūromis pobūdį“, ‒ komentavo ministras.

Finansų ministerija taip pat ketina atlikti antikorupcinę VMI veiklos analizę.

Laikinasis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovas Artūras Klerauskas ketina peržiūrėti visus sprendimus, dėl kurių buvo atleistas korupcine veikla įtariamas VMI vadovas Dainoras Bradauskas. „Įvertinsime visą gautą tyrimo metu surinktą informaciją, ir, jei bus nustatytos rizikos, kompetentingi VMI ekspertai peržiūrės sprendimus, susijusius su istorijoje minimais mokesčių mokėtojais“, – pranešime spaudai cituojamas A.Klerauskas.

D. Bradauskas: savo tiesą ginsiu teisme

D. Bradauskas ketina bylinėtis su Finansų ministerija. Jis neigia nutekinęs informaciją apie „Vilniaus prekybos“ patikrinimą ar gavęs iš koncerno „MG Baltic“ atlygį.

„Man nebuvo įteiktos jokios oficialios išvados, nebuvo įteikti jokie dokumentai, iš viešosios erdvės sužinau, kad būsiu atleistas“, – spaudos konferencijoje penktadienį tikino D.Bradauskas. Jis teigė, kad jaučiasi teisus ir ginsis teisinėmis priemonėmis.

Jis teigė žinantis, kokios interesų grupės surengė jo atleidimą, tačiau sakė to neatskleisiąs.

„Žinau, kas tą organizuoja, kodėl tai vyksta, bet neturiu tiesioginių įrodymų, todėl nieko dabar nepasakysiu“, – aiškino D.Bradauskas.

Anot jo, įrašyti pokalbiai, apie kuriuos kalba finansų ministras Vilius Šapoka, yra ištraukti iš konteksto: „Iš konteksto bet kokios ištraukos iš pokalbių ar dalis pokalbių dažniausiai neatitinka tikrojo turinio ar prasmės, gal ir esu pasakęs kažką apie kažkokį vadovą“.

Tačiau jis neneigė su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu kalbėjęs kalėjimo žargonu.

„Kalbėjimas viena ar kita maniera ar kad ir pasisakymas apie kažkokius vadovus, tai nėra pagrindas atleisti“, – tikino D.Bradauskas.

Padarytą žalą dar reikės nustatyti

V.Šapoka teigė, kad informacijos nutekinimas kenkė VMI atliktiems „MG Baltic“ ir „Vilniaus prekybos“ tyrimams, tačiau kokia konkreti žala buvo padaryta, dar reikės nustatyti.

„Be jokios abejonės, kuomet naudojamasi privačiais ryšiais ir aptariama jų eiga ir perduodama ta informacija, kuri turi būti užrakinta po septyniais ar devyniais raktais, vien jau toks informacijos perdavimas kenkia. O vertinti, kokios tos realios pasekmės, iš tikrųjų į tai turėtų būti atsakoma, atliekant detalesnius tyrimus“, – sakė V.Šapoka.

Tačiau ministras negalėjo atsakyti, ar dėl R.Kurlianskio taip pat atliekamas tyrimas.

„Sudaryta komisija netyrė pono Kurlianskio atsakomybės šiuo klausimu ir, galų gale, tai yra kitų tarnybų darbas. (...) Šiuo atveju aš apie jokius kitus galimus ar vykdomus tyrimus tikrai negalėčiau atskleisti informacijos, nes tai galėtų pakenkti šiems tyrimams“, – tikino V.Šapoka.

Anot jo, dėl galimų kitų nuobaudų D.Bradauskui turėtų spręsti kitos tarnybos.

„Šiuo atveju Finansų ministerija atliko tyrimą, skirta pati griežčiausia nuobauda – atleidimas iš užimamų pareigų, kalbėti apie kitas galimas poveikio priemones reikėtų klausti specialiųjų tarnybų“, – aiškino V.Šapoka.

Anot jo, siekiant, kad D.Bradauskas būtų nubaustas pagal Baudžiamąjį kodeksą, reikia įrodyti tikslią padarytą žalą, o tai yra sudėtinga.

„Jeigu būtume galėję baudžiamojo proceso kontekste kvalifikuoti, jog tai yra veika, kuri turėtų būti baudžiama per baudžiamąjį kodeksą, tą klausimą būtume iškėlę ir kreipęsi dėl baudžiamojo proceso inicijavimo. (...) Tam, kad tokio pobūdžio korupcinę veiklą būtų galima vertinti per Baudžiamojo kodekso prizmę, reikia labai tiksliai ir konkrečiai įrodyti žalą, kas šiuo atveju būtų sudėtinga“, – tikino finansų ministras.

D.Bradauskas diskreditavo valstybės tarnautojo vardą – VMI komisija

Komisija nustatė, kad D.Bradauskas savo veiksmais menkino VMI autoritetą, diskreditavo valstybės tarnautojo vardą, sukūrė išskirtines sąlygas konkrečiam mokesčių mokėtojui, pažeidė mokesčių mokėtojų lygybės principą. Be to, ministerijos teigimu, D.Bradauskas pažeidimus darė tyčia, aiškiai suvokdamas jų pavojingumą ir pasekmes, bei siekė asmeninės naudos.

„Komisija, atsižvelgusi į D.Bradausko užimamų pareigų statusą ir įtaką ugdant ir formuojant visuomenės požiūrį į sąmoningą ir savanorišką mokesčių sumokėjimą, į Valstybinės mokesčių inspekcijos kaip institucijos misiją ir paskirtį valstybėje, į padarytų pažeidimų pobūdį, trukmę, formą , pavojingumą, sistemingumą, kilusias pasekmes, kaltės formą, į rezonansą visuomenėje dėl padaryto tarnybinio nusižengimo, siūlo VMI viršininkui D.Bradauskui skirti griežčiausią tarnybinę nuobaudą – atleidimą iš pareigų“, – nurodoma išvadoje.

Pats D.Bradauskas atsakyme Finansų ministerijai nurodė nesąs „kabinetinis“ vadovas, bendraujantis su įvairių žiniasklaidos įmonių vadovais ir taip siekiantis VMI tikslų – kelti pasitikėjimą jo vadovaujama institucija ir šviesti mokesčių mokėtojus, tuo pačiu siekti geresnio mokesčių surinkimo į biudžetą.

Atlygis – politinė parama S.Dailydkai

Komisija nustatė, kad D.Bradauskas nuolat susitikdavo, aptardavo konkrečius tyrimus su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu R.Kurlianskiu, teikė pastarajam paslaptį sudarančią informaciją apie tyrimus, kitus verslininkus, įmones, i š anksto derino būsimus VMI atsakymus su R.Kurlianskiu.

Taip pat nustatyta, kad kai kuriuose konspiraciniuose susitikimuose ne darbo vietoje VMI viršininkas D.Bradauskas aptarinėjo su R.Kurlianskiu mokesčių vengimo schemas, kitus mokestinių patikrinimų klausimus, nors tuo pat metu VMI vykdė paties koncerno „MG Baltic“ ir jo akcininkų mokestinius patikrinimus.

Už informaciją ir bendradarbiavimą R.Kurlianskis VMI vadovui žadėjo atlygį – politikų, su kuriais R.Kurlianskis palaikė glaudžius ryšius, paramą. Taip pat atsidėkodavo ir dovanomis. Kokiomis – komisija neįvardija.

Vieno iš sutikimų metu 2015 metų rugpjūtį R.Kurlianskis siūlė paramą bei tarpininkavimą D.Bradauskui santykiuose su politikais, pateikdamas tokios paramos pavyzdį ir minėdamas tuometinio „Lietuvos geležinkelių“ vadovo Stasio Dailydkos palaikymą ir išlaikymą poste.

Konspiraciniai susitikimai ir slapta informacija R.Kurlianskiui

Finansų ministerija nustatė, kad 2015 metais VMI vadovas neskelbtuose susitikimuose su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu pažeisdamas įstatymus teikė pastarąją infomaciją apie VMI atliktus bei 2013 ir 2015 metais atliktus „Vilniaus prekybos“ tyrimus, apie VP grupės akcininkų Juliaus Numavičiaus, Gintaro Marcinkevičiaus ir Mindaugo Marcinkevičiaus mokestinius patikrinimus.

Išvadoje nurodoma, kad su R.Kurlianskiu VMI vadovas 2015 metais buvo sutikęs keturis kartus. Visi susitikimai vyko darbo metu, bet ne darbo vietoje. Keli jų vyko viešbučio „Amberton“ restorane „La Cave“, kitų konspiracinių susitikimų vieta nenurodoma.

Nustatyta, kad, VMI vadovas derino su R.Kurlianskiu kai kuriuos VMI veiksmus – nurodydamas verslininkui per tarpininką pateikti pageidaujamą gauti VMI atsakymą į konkretų iš anksto aptartą koncerno atstovų prašymą. D.Bradauskas, nurodoma patikrinimo išvadoje, taip pat žadėjo R.Kurlianskiui informuoti apie prašymo nagrinėjimo eigą ir „jeigu reikės kažką pakoreguos“.

Komisija nurodo tyrimo metu, be kita ko, vertinusi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), VMI, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos informaciją, taip pat ir paties D.Bradausko pateiktus paaiškinimus. Dalis tyrimo išvadų grindžiama STT pateiktais kriminalinės žvalgybos duomenimis.

Kaip anksčiau rašė BNS, neoficialiais duomenimis, kai kuriąinformaciją apie „Vilniaus prekybos“ mokestinius patkrinimus ar šios įmonės akcininkus D.Bradauskas ir R.Kurliankis tarėsi perduoti VP grupės atstovei Dianai Dominienei.

D.Bradauskas sakė nesąs „kabinetinis“ vadovas

Atsakymuose tyrimą atlikusiai komisijai D.Bradauskas nurodė, jog nėra „kabinetinis“ vadovas, plačia bendrauja ir su žiniasklaidos atstovais ir su verslininkais, dalyvaujantis verslo asociacijų, žiniasklaidos susitikimuose, renginiuose.

Toks bendravimas, VMI vadovo teigimu, taip jis siekia VMI tikslų – kelti pasitikėjimą jo vadovaujama institucija ir šviesti mokesčių mokėtojus, tuo pačiu užtikrinti geresnį mokesčių surinkimą į biudžetą.

Tuo pačiu D.Bradauskas kelia klausimą – ar šiuo metu VMI vykdant „Vilniaus prekybos“ ir „MG Baltic“ įmonių grupės ir akcininkų patikrinimus, jo atžvilgiu atliekamas tyrimas nėra spaudimas VMI, jo vadovui bei darbuotojams.

Komisija išvadose pažymi, kad D.Bradauskas atsakė negalįs pridėti dokumentų, kure galėtų padėti greiti ir objektyviai atlikti tyrimą.

VMI jau kurį laiką tiria „Vilniaus prekybos“ ir „MG Baltic“ veiklą

VMI nuo 2015-ųjų vasaros tiria galimas mokesčių vengimo schemas „Vilniaus prekybos“ grupėje. Šiame tyrime VMI bendradarbiauja ir su Latvijos bei Estijos mokesčių inspekcijomis. Tyrimas pradėtas po to, kai smulkusis VP grupės akcininkas Mindaugas Marcinkevičius pareiškė, kad jam pasitraukus iš „Akropolius“ valdančios įmonės vadovo pareigų, prasidėjo pokyčiai pačioje grupėje – pradėjo kurtis dešimtys holdingų, skirtų tam, kad realią veiklą vykdančios bendrovės būtų atribotos nuo grupės akcininkų.

VP grupės atstovai kaltinimus mokesčių slėpimu neigia ir tvirtina, kad taip M.Marcinkevičius jam naudingomis sąlygomis siekia agresyviai pasitraukti iš grupės.

Didžiausioje 2016-ųjų politinės korupcijos byloje buvo apklausta „Vilniaus prekybos“ pagrindinio akcininko Nerijaus Numavičiaus kontroliuojamos bendrovės „Bertona Holdings Limited“ Lietuvos skyriaus vadovė D.Dominienė. Ji teigė, kad buvo apklausta dėl pažinties su papirkinėjimu tame tyrime įtariamu R. Kurlianskiu.

Ikiteisminį tyrimą dėl VP grupės įmonių ir jos akcininkų veiklos atliko ir Lietuvos Generalinė prokuratūra, tačiau pernai rugpjūtį jis buvo nutrauktas nenustačiusi pažeidimų.

VMI pernai rudenį skelbė atliekanti ir „MG Baltic“ prezidento ir vienintelio akcininko Dariaus Mockaus bei keturių koncerno įmonių patikrinimus.

R.Kurlianskis įtariamas politikų buvusio Liberalų sąjūdžio vadovo Eligijaus Masiulio ir buvusio vieno Darbo partijos lyderių Vytauto Gapšio papirkimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu disponavimu valstybės paslaptimi.

Skelbs naujo VMI vadovo konkursą

D.Bradauską atleidus iš pareigų, Finansų ministerija skelbs naujo VMI viršininko konkursą. VMI viršininką į pareigas priima ir iš jų atleidžia finansų ministras.

Finansų ministro sprendimą atleisti D.Bradauską iš pareigų pastarasis gali apskųsti teismui. Anksčiau D.Bradauskas apie tai teigė negalvojantis.

Nuo sausio 9-osios laikinai VMI vadovavo viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas, iki tol įstaigai vadovavo kitas VMI viršininko pavaduotojas Vygantas Ivanauskas.

VMI vadovu 51-erių D.Bradauskas paskirtas 2015 metų balandžio viduryje. Iki tol nuo 2014 metų liepos jis laikinai ėjo VMI viršininko pareigas, kai tuometinis finansų ministras Rimantas Šadžius nepratęsė nuo 2005 metų spalį dirbusio VMI viršininko Modesto Kaseliausko kadencijos.

D.Bradauskas yra buvusio Seimo nario Broniaus Bradausko sūnus.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika